Paauglių gyvenimo kryžkelės


Paauglystė - turbūt įdomiausias žmogaus gyvenimo tarpsnis. Tikriausiai visi su manim sutiks, kad būtent paauglystėje atrandame daugiausiai naujų dalykų, potyrių, išbandome tai, kas dar mums nepažįstama. Šiame gyvenimo laikotarpyje tampame savarankiški, norime patys būt atsakingi už save ir savo veiksmus, norime daryti tai ką norime, kada norime ir kur norime. Tačiau ne visada viskas yra taip gražu kaip atrodo. Neretai toks savarankiškumo troškimas nuveda netinkama kryptimi. Tada ir atsiveria tamsioji paauglystės pusė. Taigi, šiuo straipsniu pamėginsiu atskleisti tai, apie ką mes ne visada pagalvojam prieš darydami, galbūt išreikšiu savo požiūrį į visus šiuos dalykus bei pasistengsiu motyvuoti jus teigiama linkme, kad nesukluptumėt paauglystės kryžkelėse.

Alkoholio vartojimas

Ši tema yra be galo plati, o ir nuomonių apie tai yra daugybė. Tačiau mes turime suprasti, kad alkoholio per didelis vartojimas gali baigtis net reanimacijoje. Tikriausiai nerastume paauglio, kuris nebūtų gėręs alkoholinių gėrimų. Vieni tai daro tik per šventes, kai leidžia tėvai arba labai labai retai, nes patys to nenori. Tai yra pagirtina, nors tokių jaunuolių darosi vis mažiau. Didžiausia bėda yra su tais paaugliais, kurie labai dažnai susirenka su draugais ir vartoja stipriuosius alkoholinius gėrimus. Žinoma, nieko neatsitiks, jei kartais susitikęs su draugais išgersi kokį silpną kokteiliuką, bet jei tai kartojasi dažnai, o gėrimai vis stiprėja - bus bėdos. Dažniausiai tokie nesubrendusių paauglių išgerinėjimai baigias reanimacijos skyriuje, o sunkiausia būna tėvams, nes jie net neįtaria ką veikia jų vaikas. Mes visi paauglystėje norime išbandyti viską, kas mums nauja. Deja, kartais tos naujovės nebūna pačios geriausios. Turbūt net nesusimastote, kodėl norite išbandyti tokius dalykus, kaip narkotikus, alkoholį, rūkymą, vieniems tai mados reikalas, o kiti iš smalsumo. Tad apie tai savo nuomone išreiškia mūsų bendraamžiai.

Ką manai apie tai, jog paaugliai nori išbandyti viską, kas jiems yra nauja: alkoholio vartojimą, rūkymą, narkotikus. Ar pats/pati tai esi išbandęs?

Merginų nuomonė:
-Manau kad visko jiems išbandyt nereik,pati nebandžiau ir visai to nenoriu. (13metų)
-Galima pabandyti išgerti ar parūkyt, bet aš esu prieš narkotikus. (16metų)
-Manau, jog paaugliai nori viską išbandyti savo "kailiu", nori patys pajusti kaip veikia šios medžiagos mūsų organizmą. Pati nerūkau, nevartoju narkotikų, tik tenka progom paragaut šiek tiek alkoholio, bet ir tai retai ir su saiku. (17metų)
-Pati to nesu išbandžiusi. Manau, jie tai daro dėl to, kad nori pasilinksminti, pasirodyti prieš draugus. (16metų)
-Kiekvieno pasirinkimas, tačiau tai nėra gerai. Žinoma, alkoholis ar cigaretės pasitaiko dažno paauglio gyvenime ir ne vien draugų rate, bet ir artimųjų, o narkotikai jau atskira kalba. Narkotinių medžiagų nebandžiau. (16metų)
-Manau, kad reikia pabandyti tai ką nori. Esu išbandžius, bet ne viską. (17metų)
-Suprantama, nes jiems yra įdomu, šiaip tai jų gyvenimas-jų pasirinkimas, bet man atrodo nepriimtina kai paaugliai tai daro be ribų, nusigeria ir jų protas visiškai nemąsto, rūko už kiekvieno kampo kiekvieną pertrauką, o išvis baisu kai vartoja narkotikus... Esu. (14metų)
-Blogų dalykų aišku nesutikčiau kad vartotų paaugliai, o pati esu tik alkoholio bandžius. (17metų)

Vaikinų nuomonė:
-Manau jog gyvenime reikia daug ką išbandyti, ir kiekvieno reikalas kaip jis gyvena. Esu daug ką išbandęs, bet narkotikų nenorėčiau.. (16metų)
-Nieko gero, nepatariu, pats bandžiau, nepatiko nei kiek. (14metų)
-Esu išbandęs keletą išskyrus narkotikus,visi žmonės išbando tai ir to jau nepakeisi. (17metų)
-Tai yra blogai, viskas tuom ir pasakyta. Esu bandęs. (16metų)
-Manau išbandyti turi viską išskyrus narkotikus. Bandžiau, tik nevartojau narkotikų. (20metų)
-Manau,kad visi išvardinti dalykai yra labai blogai, nes tai kenkia žmogaus sveikatai ir psichikai. (16metų)


Ar sutinki, kad paaugliai rūko, geria ar vartoja narkotikus dėl mados, dėl to kad neišsiskirtų iš savo draugų?

"Taip" atsakė 31,2% apklaustųjų.
"Ne" atsakė 12,5% apklaustųjų.
"Ne visada" atsakė 56,2% apklaustųjų.Laisvės troškimas


Kiekvienam iš mūsų yra pažįstamas tas jausmas, kai nori būti savarankišku, nepriklausomu nuo tėvų, nori elgtis taip, kaip tau atrodo geriausia. Tai ir yra vadinama laisvės troškimu. Dažniausiai visapusišką laisvę paauglys gauna tada, kai palieka tėvų namus, išeina gyventi atskirai. Taip, pirmą savaitę, o gal net pirmą mėnesį gyvenimas atrodo tobulas: išeini kada nori, kur nori, grįžti kada nori, nereikia niekam atsiskaitinėti ką veiki, prasideda vakarėliai, namai pilni draugų ir panašiai. Tačiau tik po kiek laiko, kai pačiam tenka rūpintis buitimi, namų tvarka, maisto gaminimu, indų ir skalbinių plovimu, supranti, kad gyvenimas pas tėvus buvo geras ir be jokių rūpesčių. Tad manau nereikėtų norėti greičiau užaugti, tapti nepriklausomais nuo tėvų. Blogiausia tai, kad nevisi tai supranta, todėl pradeda konfliktuoti su tėvais, bėgti iš namų, elgtis taip kaip jiems patinka ir dažniausiai susideda su netinkamais draugais, kurie juos nuveda blogu keliu. Taigi, patarčiau visada prieš ką nors sakant ar darant apgalvoti, ar tikrai teisingai elgiesi ir ar tai ateityje neturės blogų pasekmių.Apklausus mūsų bendraamžius, susidaro nuomonė, kad laisvės ir savarankiškumo labiau nori vaikinai nei merginos. 

Ar nori būti savarankiškas/a ir nepriklausomas/a nuo tėvų? Jei taip, kodėl?

Merginų nuomonė:
-Kol kas dar ne(16metų)
-Nenoriu, kadangi tėvų pagalba yra reikalinga ir ji mums tikrai visada pravers. (17metų)
-Šiuo metu - ne. Visgi esu nepilnamete, nesugebėčiau gyventi savarankiškai. (16metų)
-Iš vienos pusės tikrai taip, nes norėčiau pajusti tą tikrąjį sunkaus gyvenimo skonį, galbūt labiau pasikliauti savo nuomone, suprasti ir pradėti labiau vertinti kai kuriuos dalykus. Iš vienos pusės gal ir nenorėčiau, nes prisibaiminu stataus klimpimo kažkur, kur nedera. (16metų)
-Kartais taip kartais ne. Nes tėvai per daug nori kai kuriais atvejais. (17metų)
-Nenoriu (14metų)
-Nelabai, nemanau kad sugebėčiau išgyvent. (17metų)
-Noriu būt nepriklausoma ir savarankiška nes noriu pati nuspręsti ką daryti tam tikrose situacijose. (13metų)

Vaikinų nuomonė:
-Iki 16m tai šiaip gerai jog tėvai prižiūri, bet po 16 tai norisi ir laisvės. (16metų)
-Taip, daugiau laisvės. (14metų)
-Taip noriu, nes galėčiau pats atsakyti už savo elgesį ir gyventi kaip aš noriu. (17metų)
-Taip, man patinka būti savarankišku, jaučiuosi laisvesnis. (16metų)
-Tik iš dalies,nes gyvenimu pas tėvus, tikrai nesiskundžiu, laisvės turiu užtektinai. (20metų)
-Taip, noriu. Nes tada pradedi gyventi , darai viską, kaip nori pats. (16metų)
-Iš dalies, nes reik priprast prie gyvenimo(15metų)Patyčios

Apie patyčias yra nemažai kalbama mokykloje, tačiau tai vistiek išlieka didžiule paauglių problema. Su ja susiduria dauguma jaunuolių ir tai nėra gerai. Neretai patyčios žodžiu pereina ir į smurtą. Tie, kurie patiria patyčias, jaučiasi labai blogai, jiems tai ištverti yra nelengva, tačiau jų užgauliotojai to nesupranta. Yra daugybė atvejų, kai paaugliai nebeištvėrę patyčių, pradeda save žaloti ar net ryžtasi savižudybei. Prieš užgauliodami kitus, pagalvokit kodėl taip darot, ką tas žmogus jums padarė, kad jūs jį žeminate ir ar jūs patys norėtumėte būti jo vietoje.  Kai apie tai pamąstysite, galbūt noras tyčiotis praeis ir užuot norėję tapti "kietais" užgauliojant kitus, tapkite "kieti" užstodami tuos, kuriuos užgaulioja. Juk visi esame vienodi ir nesvarbu, kaip tu atrodai ar esi apsirengęs. Ką manai apie patyčias?

Merginų nuomonė:
-Visi esam lygūs. Tyčiotis iš kito neturime teisės.(13metų)
-Negerai (13metų)
- Labai negražu, nedraugiška ir bjauru.(16metų)
- Jų visada buvo ir bus, tai yra blogai, nes žmogus iš kurio tyčiojasi gali sau pasidaryti galą pats, ar tiesiog apversti viską aukštyn kojom ir padaryti kažką blogo tam kuris tyčiojasi.(16metų)
- Bjauru. negaliu jų pakęsti.(16metų)
- Vienareikšmiškai esu prieš jas.(16metų)
-
Tai yra blogai(17metų)
- Tai yra labai labai blogai, nes nuo jų kenčia daug žmonių, nuo labai mažų vaikų iki suaugusiųjų. Žmonės kartais patys nejaučia kaip jie įžeidžia labai stipriais kitą žmogų, o tai jį kartais paveikia netgi taip, kad priveda prie savižudybės.(14metų)
- Blogai (17metų)

Vaikinų nuomonė:
- Pajuokauji ir viskas, bet jog visiškai tyčiotųsi tai aš tikrai prieš..(16metų)
- Tai neturėtų egzistuot, visi turėtų gyventi draugiškai, bet gaila nevisi tai supranta.(14metų)
- Daug vyksta patyčiu. (17metų)
- Deja tai natūralus dalykas.(20metų)
-
Pats nuo to kentėjau. Manau, kad tai žemiausias dalykas, ką žmogus gali padaryti. (16metų)
- Kartais galima tarp savu draugu, kol jie supranta, jog tu juokauji (15metų)Problemos, problemėlės...

Be visų šitų problemų, paauglystėje susiduriame su daugybe kitų bėdų ir situacijų, kuriose nebežinome kaip elgtis. Tai būna meilės problemos, pykčiai su tėvais, draugais ir daugybe kitų. Tačiau reikia išmokti nepasiduoti, išmokti spręsti problemas pačiu geriausiu būdu ir nepaklysti. Kad ir kas nepasisektų - nenuleisk rankų!


 Su kokiais paauglystės sunkumais tau teko susidurti?

Merginų nuomonė:
-Su tėvų aiškinimais ką daryti galiu ir ko ne...(13metų)
-Neatsimenu (13metų)
-Su patyčiomis (16metų)
-Neteko(17metų)
-Patyčiomis (16metų)
-Turbūt labiausiai pasižymėjo kiek pablogėję santykiai su mama, dažnesni pykčiai. (16metų)
-Nesutarimais su tėvais (17metų)
-Jokiais kol kas (14metų)
-Nebuvo lyg (17metų)

Vaikinų nuomonė:
-Siūlymu varyt parūkyt, išgert. (16metų)
-Meile ir t.t. (14metų)
-Jokiais (17metų)
-Santykiu aiškinimasis be tėvu žinios su kitu jaunimu. (16metų)
-Neteko tokių turėt (20metų)
-Patyčiomis (16metų)


Taigi, gyvenime, o ypač paauglystėje, pasitaiko daugybe išbandymų, problemų, iššūkių, todėl reikia išmokti juos įveikti. Kiekvienas turime stengtis nenuklysti blogais gyvenimo keliais, atsirinkti tai kas mums geriausia, nekonfliktuot su tėvais, o svarbiausia - neskubėkim užaugti. Mėgaukimės tuo, ką turime dabar, juk viskas dar prieš akis. Gyvenimas yra toks, kokį jį patys susikuriame. Tad svajokime ir gyvenkime taip, kaip norime - laimingai!

4 Komentarai

 1. Straipsnis tikrai geras, tačiau užkliuvo keliose vietose. Pavyzdžiui, "laisvės troškimas" rašei apie tai, kaip norėdami laisvės išeiname iš namų, tenka susidurti su įvairiausiomis buities problemomis ir t.t., tačiau nemanau, kad tėvai išleistų nepilnametį, šiuo atveju paauglį, gyventi savarankišką gyvenimą, tad nelabai sutampa su logika. Dėl patyčių - jos patiriamos ne tik paauglystėje, kartais jos prasideda dar pradinėse klasėse. Na, o šiaip straipsnis neblogas, matosi, kad idėta daug pastangų. Tobuėti visada bus kur. :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Ačiū už kritiką:)
  Na dėl laisvės troškimo, tai kiekvienas gali suprast skirtingai ten, aš norėjau pasakyt, kad kol gyveni su tėvais, tai tik ir nori greičiau palikt jų namus. Bet tik kai jau būni pilnametis ir išsikraustai kraustai kitur, supranti kad pas tėvus buvo labai gera gyventi. Manau suprantama, kad nepilnamečių gyventi vienų tėvai neišleis :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Puikus straipsnis. Labiausiai patiko, tai kad įdėjai ir merginų ir vaikinų nuomonę. Sėkmės toliau ;)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Nenoriu labai kritikuoti šio straipsnio, bet man nepatiko išdėstymas. O ir vaikinų bei merginų nuomonės labai trumppos, galėjo labiau pasistenkti, nes tokias labai nuobodu skaityti. Na, vis dėl to, tikrai matosi, kad įdėjai daug pastangų. Šaunuolė :)

  AtsakytiPanaikinti