Adolfo Hitlerio asmenybė

1889 m. balandžio 20 d. Austrijos miestelyje Braunau, vienai jaunai ir neturtingai merginai Klarai Polsel gimė kūdikis, kardinaliai pakeitęs ne tik senąjį žemyną, tačiau palikęs neišdildomų pėdsakų tolimesnėje žmonijos istorijoje. Įvairiausiuose istorijos šaltiniuose vadinamas karo strategijos ir taktikos genijumi, įkvepiančiu lyderiu, politikos gigantu, nenugalimu užkariautoju ir negailestingu žudiku. Tam kūdikiui suteiktas Adolfo Hitlerio vardas. Būdamas austru jis tapo tokiu Vokietijos valdovu, kokiu nėra buvęs nei vienas vokietis. Kaip minėjo vokiečių rašytojas ir kritikas Tomas Manas - „šis vaikinas - tikra katastrofa ir nėra jokių priežasčių nesidomėti jo charakteriu ir likimu“.


Adolfas buvo įžeidus, nesukalbamas, paniuręs, tingus, nestabilaus temperamento, nedraugiškas vaikas. Ketvirtas iš šešių vaikų šeimoje tėvo buvo kviečiamas ne vardu, o švilpimu ir, neduok Dieve, laiku neatbėgdavo - už bausmę gaudavo mušti. Pats Hitleris ne kartą minėjo, jog paveldėjo savo mamos charakterį. Motina jį labai mylėjo ir tai meilei įtakos galėjo turėti tai, jog per itin trumpą laiką mirė trys jos vaikai. Tie, kurie gyveno prieš Adolfo gimimą. Hitlerio mokytojas trečioje klasėje pažymėjo, kad: “Jis buvo nesutramdomas ir vaizdavo save kaip lyderį”. Būdamas 16 Adolfas metė mokslus net nelaikęs baigiamųjų egzaminų ir išvyko į Vieną tobulinti savo piešimo įgūdžių, kadangi svajojo tapti dailininku. Jis norėjo studijuoti dailę ir architektūrą, tačiau mokytis jo nepriėmė. Jaunuolis liko gyventi Vienoje, kur vertėsi pardavinėdamas paveikslus, reklamas, atsitiktiniu uždarbiu. Dauguma jo paveikslų pirkėjų buvo žydai ir Hitleris tai žinojo. Iš viso, per savo trumpą gyvenimą jis nutapė ir nupaišė apie 3400 paveikslų, akvarelių, eskizų ir piešinių. A. Hitleris buvo nedrąsus, bijodavo kreiptis į kiekvieną žmogų, buvusį, jo manymu, aukštesnio socialinio statuso nei jis; nebūtų rizikavęs kalbėti net kelių klausytojų akivaizdoje. Reziumuojant galima teigti, kad ryškiausios ir būdingiausios šio dvidešimtmečio savybės - keistumas, bėgimas nuo tikrovės ir, tiesą sakant, apolitiškumas.

Kalbant apie vyro talentus, nuo pat vaikystės A. Hitleris buvo eidetikas, t.y. turėjo fenomenalią fotografinę atmintį, kuri leido jam prisiminti viską, ką matė, girdėjo ir skaitė. Prisimindavo ne tik knygos tomą, bet netgi puslapio, kuriame yra jam reikalinga informacija, numerį. Jis įsimindavo visą informaciją iš karto ir visam gyvenimui, jam nereikėdavo jos pakartoti. Dėka šios pavydėtinos savybės jis stebindavo aplinkinius savo žiniomis ir informatyvumu. Be geros atminties, dar vienas nepaneigiamas A. Hitlerio talentas - oratorinis gebėjimas veikti žmones. Visas savo kalbas jis beveik nepastebimai kitiems pritaikydavo konkrečiai auditorijai. Jų turinys galėjo būti (o dažniausiai taip ir būdavo) visados vienodas, tačiau jis mėgdavo keisti žargoną, priklausomai nuo vietovės ar auditorijos sudėties. Visose savo viešose kalbose A. Hitleris piktnaudžiaudavo užsienietiškais žodeliais, tačiau visada juos vartodavo taisyklingai. Šie žodeliai jam atrodydavo skambūs ir ypač įspūdingi, be to, sugebėdavo sukelti salėje esančių specialistų simpatijas.

Vertėtų paminėti, kad Adolfas per visą savo gyvenimą nesiskyrė su šunimis - iš viso jų turėjo net šešis. Įžymiausias Hitlerio šuo buvo Blondi. Šį vokiečių aviganį jis gavo dovanų. Nuo pat pirmo susitikimo vyras labai pamilo Blondi. Ji su savo ponu buvo sunkiausiomis gyvenimo minutėmis. Hitleris leisdavo kalei miegoti savo kambaryje, laisvą laiką skirdavo šuns mokymui. Blondi buvo prie fiurerio iki pat jo gyvenimo pabaigos Berlyne. Bunkeryje po reichskanclerija Blondi nuo vilkšunio Haraso, priklausiusio architekto Paulio Trosto našlei, atsivedė penkis šuniukus. Vieną iš šuniukų Hitleris pasiliko ir pavadino jį Volfu. Kitų keturių šuniukų likimas nėra žinomas. Prieš nusižudydamas fiureris paliepė išbandyti nuodus ir sudavė jų savo mylimam šuniui ir jo šunyčiui. Blondi nugaišo po 30 sekundžių, o Volfo nuodai nepaveikė ir fiurerio šunų prižiūrėtojui esesininkui teko jį nušauti. Taip pat prie vyro pomėgių galima pridėti sportą, tačiau vieni istoriniai šaltiniai teigia, jog Adolfas mankštinosi jau nuo vaikystės, mėgo slidinėti, važinėti dviračiu, irkluoti valtį ir plaukioti, o kiti - kad Hitleris nemėgo sporto ir niekada gyvenime nesimankštino. Tokia priešprieša kelia abejonių. Taip pat abejonių kelia surinkti faktai ir įtarimai, jog Hitleris buvo vegetaras ir netgi gėjus (nors pirmoji jo simpatija buvo žydė, o savo gyvenimo meilę moterį jis vedė savo savižudybės išvakarėse). 


Įdomūs faktai apie Adolfą Hitlerį:

 • Greičiausiai jis gyveno ne itin saldų gyvenimą, kadangi į arbatą dėdavosi mažiausiai 7 arbatinius šaukštelius cukraus, suvalgydavo beveik kilogramą šokolado su plakta grietinėle, o cukraus dėdavosi net į vyną. 
 • Niekam neleido savęs pamatyti nuogo ar besimaudančio. Taip pat jis nenaudojo jokių odekolonų ar kitų kvapių priemonių.
 • Kad ir kaip jam būtų karšta, jis niekada nenusivilkdavo palto viešai. 
 • 1923 vienas žurnalistas pabandė įtikinti Hitlerį atsikratyti savo išskirtinių ūsų, Adolfas į tai atsakė taip:
  “Nesijaudinkite dėl mano ūsų. Jei dabar tai nėra mada, tai bus vėliau. Todėl, kad aš juos dėviu”.
 • Ant stalo laikė įrėmintą Henrio Fordo nuotrauką? Henris, beje, panašu, irgi manė, kad Adolfas yra jo best friend forever, nes ant savojo stalo turėjo fiurerio foto.
 • Būdamas savo namuose jis dažnai žingsniuodavo iš kampo į kampą, skersai kambario, be jokio tikslo ir visad tuo pačiu ritmu. 
 • Rašysena buvo nepriekaištinga. 
 • Mėgo cirką ir jautė pasitenkinimą žinodamas, kad artistai rizikuoja savo gyvybėmis dėl jo. 
 • Kai nusižudė, jis laikė savo motinos nuotrauką. O nusižudė Hitleris po karų, kai Vokietija buvo nugalėta. Taip jis pasielgė dėl to, kad nebūtų suimtas už nusikaltimus, o jo lavonas buvo sudegintas, kad sąjungininkai iš jo nesityčiotų. 
 • Jo mėgstamiausias filmas „King Kongas“. 
 • Visiškai nesivaldė. Kartą žmonių akivaizdoje net pradėjo kramtyti kilimą. 
 • Nevalgė pomidorų, nes bijojo apendicito priepolio.  
Ir iš tiesų. Adolfas Hitleris buvo įdomi asmenybė, kurią galime pavadinti „keista“. Savi įsitikinimai, įpročiai, pomėgiai ir elgesys - viskas kitoniška. Iš šio vyro galime pasimokyti niekada nepasiduoti ir nekreipti dėmesio į tuos, kurie kritikuoja kiekvieną mūsų žingsnį ar išvaizdą.

Filmai apie A. Hitlerį: 
„Adolfas Hitleris / Adolf Hitler“ 
„Trečiojo reicho žlugimas / Downfall“
„Apokalipsė. Hitleris / Apocalypse. Hitler“
„Nužudyti Hitlerį / Kill Hitler“
 
„Sukurk didžiulį melą, padaryk ji paprastu, nuolatos jį kartok ir galiausiai visi tuo patikės.“ (Adolfas Hitleris)


25 Komentarai

 1. Hitleris! Straipsnis puikus, nuotraukų dėstymas geras. Spaudžiu visas reakcijas. :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Šaunuolė, Dovile. Labai patiko, kad buvo ne vien pasakojimas apie jį, bet parašei ir įdomių faktų, parašei filmus. O pabaigoje - citata puikiai viską apibendrina :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Ačiū, kad perskaitei mano prašymą - parašyti apie Hitlerį.
  Straipsnis puikus, kaip visuomet!
  Šaunuolė!!

  AtsakytiPanaikinti
 4. Šiaip gana įdomu, gerai, kad nerinkai sausų faktų, o parašei įdomiausius ir geriausius. Tik ištaisyk klaidelę prie faktų: "Ant stalo laikė įrėmintą Henrio Fordo nuotrauką?", nes nemanau, kad turėjo būti tas klaustukas :D

  AtsakytiPanaikinti
 5. Puikus straipsnis ir dar mano mėgstmiausia tema. Spaudžiu visus reakcijos mygtukus! Šaunuolė!!!!

  AtsakytiPanaikinti
 6. Kaip tik mokomės apie antrąjį pasaulinį karą ir Hitlerio įtaką. Straipsnis tikrai puikus, be priekaištų, o informacija - labai naudinga ir išsami.
  Galbūt Hitleris ir blogai pasielgė, sukeldamas karą su SSRS ir pasmerkdamas galybę žmonių, bet kaip asmenybė, jis mane žavi.

  AtsakytiPanaikinti
 7. Nelabai patinka tokios temos. Bet šįkart sudominai. Tikrai jaučiasi, kad darbo įdėta nemažai.

  AtsakytiPanaikinti
 8. Dėkoju visoms už pagyrimus ir pastabas, pastebėjimus ir komplimentus. Taip, atsižvelgiau į vienos skaitytojos norą pamatyti straipsnį apie Hitlerį, tačiau mane skatino apie tai rašyti ne tik šiosios prašymas. Aš ir pati norėjau pasipraktikuoti rašant asmenų biografijas, bei, mane ir pačią Hitlerio asmenybė domina. Gaila, internete informacijos labai mažai ir norėčiau perskaityti keletą knygų apie jį. Jums, besidominčioms, tą padaryti taip pat patarčiau. Dar kartą ačiū. ;-)

  AtsakytiPanaikinti
 9. Gan įdomus straipsnis :)
  Pastebėjimai: nelabai patiko šis faktas: "Ant stalo laikė įrėmintą Henrio Fordo nuotrauką? Henris, beje, panašu, irgi manė, kad Adolfas yra jo best friend forever, nes ant savojo stalo turėjo fiurerio foto.", nes yra žargonų, kurie yra skirti tematikai, kuri susijusi su paaugliais, o čia gi apie istorinę asmenybę, ir, be to, po pirmo sakinio tikriausiai turėjo būti taškas :D
  Mano nuomonė apie Hitlerį: baisus žmogus! Nepakenčiu tokio būdo žmonių kaip jis, be to, kaipgi galima žudyti savo mylimą šunį?! Jis - tikra BJAURASTIS!

  AtsakytiPanaikinti
 10. Puikus straipsnis tik galejai daugiau parasyti apie ji bet vistiek gerai

  AtsakytiPanaikinti
 11. Nea, ten ir turėjo būti klaustukas, o tas žargonas, manau, ten labai puikiai tiko ir visiškai nesvarbu, apie kokią asmenybę yra kalbama. Tekstas yra labiau pramoginis ir skirtas paauglių auditorijai, viešinamas internete. Žinoma, į istorines knygas tokio straipsnio niekas nedėtų, tačiau niekas ir nenorėjo taikyti į jas. :-P

  AtsakytiPanaikinti
 12. Galėjau rašyti daugiau, žinoma, tačiau... politiniai dalykai jo gyvenime yra neįdomūs, žiaurūs, nesąžiningi ir skaudūs net Lietuvai. Apie tai - kiekviename istorijos vadovėlyje. :-)

  AtsakytiPanaikinti
 13. Straipsnis įdomus, 'užkabino' nuo pat pradžios. Šaaunuu!
  A. Hitleris nuo pat vaikystės buvo nelaimingas. Pyktis pagimdė pyktį, smurtas pagimdė smurtą.

  AtsakytiPanaikinti
 14. Pirmiausia, tai kaip visada spaudžiu dešinę už orginalumą ir mokėjimą valdyti žodį. :_)
  Straipsnis tikrai patiko, tuo labiau, jog pati domiuosi šia asmenybe, tik mane užkliudė faktas dėl jo mirties: kiek esu skaičiusi pati, kiek istorijos vadovėly parašyta (ok, ten būna daug neteisingų faktų)... niekada negirdėjau, jog jo mirtis būtų aiškiai aprašyta. Yra kelios teorijos ir nei viena nėra patvirtinta specialistų. Tiesiog įdomu pasidarė, kur radai šį faktą, nes norisi pasiskaityti, jei yra įrodymai... :DDD

  AtsakytiPanaikinti
 15. Tai, kad jis nusižudė yra ir pas mane istorijos vadovėlyje "Laikas", taip pat yra ir Vikipedijoje. Nusižudė, tačiau vieni šaltiniai sako, kad jis nusišovė, o kiti - nusinuodijo. Tačiau visi bendrai sutinka dėl savižudybės. Yra net laikraščio fragmentas, kuriame tai rašoma.

  AtsakytiPanaikinti
 16. Geras straipsnis. Pateikta daug informacijos, daugiau neturiu ką pridurti.
  Spaudžiu visus reakcijos mygtukus!

  AtsakytiPanaikinti
 17. ankščiau galvojau, kad Hitleris tėra žiauri asmenybė. Tačiau sužinojau daugiau. Patiko :)

  AtsakytiPanaikinti
 18. Įdomu, bet rašant panašaus pobūdžio straipsnius (net ir skirtus paauglių auditorijai), vertėtų remtis patikimais šaltiniais ir juos nurodyti - vien dėl istorinio tikslumo. Pvz.- "Kramtyti kilimą" yra vokiškas frazeologizmas, reiškiantis "prarasti savitvardą". Netikusiai išverstas jis virto kuriozine situacija...

  AtsakytiPanaikinti
 19. Straipsnis puikus! Dar prisiminiau kažkada skaitytą straipsnį, kad visą Hitleriui gaminamą maistą ragaudavo keletą moterų, ar jis neužnuodytas. Sėkmės rašant toliau. :)

  AtsakytiPanaikinti
 20. Labai domiuosi šia istorine asmenybe.Labai patiko spaudžiu visas reakcijas.

  AtsakytiPanaikinti
 21. Tu tikrai stipriai patobulėjai nuo atėjimo į TD :) Matosi Tavo pastangos, kruopštumas ir įdėtas darbo laikas. Straipsnis buvo aktualus ir man asmeniškai labai patiko. Taip ir toliau ;)

  AtsakytiPanaikinti
 22. Ne kartą teko girdėti šio įdomaus žmogaus vardą ir pavardę, bet niekada nebūčiau pagalvojus koks jis keistas žmogus...

  AtsakytiPanaikinti
 23. WOW. Tekstas labai gerai parašytas ir išdėstytas, nuo pat pradžios pritraukia, labai gerai skaitosi.
  Spaudžiu visas reakcijas. Šaunuolė!

  AtsakytiPanaikinti
 24. Straipsnis labai neišsamus, paviršutiniškas,padrikas, nežinia kuo remiamasi teigiant vienus ar kitus dalykus apie jo charakterį. Straipsnis mokinukams, paaugliams.

  AtsakytiPanaikinti