Didžioji kinų siena

Didžioji kinų siena - vienas įstabiausių statinių žmonijos istorijoje, kuris iki šiol traukia turistus iš viso pasaulio. Maždaug 8000 kilometrų ilgio siena puikiai prisitaikiusi prie reljefo, vingiuoja kartu su upių vingiais, kalnais ir slėniais. Savo populiarumu ji niekuo nenusileidžia tokiems garsiems statiniams, kaip Eifelio bokštui, Gizos piramidėms ar Laisvės statulai. Šis, prieš 2000 metų iškilęs kūrinys, nepaliauja stebinti savo unikalia istorija, bei kvapą gniaužiančiu vaizdu. Ar ir tau įdomi Didžiosios kinų sienos istorija? Nori apie ją sužinoti tai, ko dar nežinai? Skaityk toliau!


  Šiek tiek istorijos...

Didžioji kinų siena - gynybiniai įrengimai, kurie turėjo saugoti Kinijos imperiją nuo klajoklių antpuolių iš šiaurės. Pagal naujausius duomenis, sienos ilgis yra  8 851,8 km, įskaitant ir natūralią sienos dalį, tokią, kaip upes, kalnus. Iš tiesų, Didžioji kinų siena yra bendras pavadinimas sienų, kurios buvo statytos įvairiais Kinijos laikotarpiais ir kurios žymėjo organizuotą, žemdirbišką kinų gyvenimą nuo netvarkingo stepių klajoklių barbarizmo bei padėjo apsisaugoti nuo priešų antpuolių. Tik vėliau, Čin dinastijos laikais (221-206 pr. Kr.), suklestėjus ir susivienijus Kinijai, siena buvo sujungta, renovuota ir perstatyta taip, kad senesni sienos fragmentai būtų prijungti prie naujesnių. Per kitus, artimiausius 1700 metų, siena buvo stiprinama, tvirtinama ir ilginama, kol galiausiai tapo garsiu, visame pasaulyje žinomu statiniu.


  Tai, ko galbūt nežinojai...

1. Didžiosios kinų sienos statyboms užbaigti prireikė daugybės žmonių. Čia žuvo maždaug milijonas darbininkų, stačiusių sieną, todėl ši vieta yra žinoma, kaip „Ilgiausios kapinės Žemėje“.
2. Geriausiai išsaugota šios sienos dalis yra netoli Pekino. Šioje vietoje, 2008 metais, įvyko olimpinių žaidynių dviračių rungties finišas.

3. Šis kūrinys yra įtrauktas į pasaulio paveldo (UNESCO) sąrašą.

4. Anksčiau buvo vadinama „Dešimties tūkstančių Li siena“. Vienas Li atitiko 0,5 kilometro.

5. Rytinės sienos dalys buvo statomos iš plytų ir akmenų, o vakarinės iš ne tokių patvarių medžiagų - žemės ir žolės.

6. Čin dinastijos valdymo laikais atsirado žodis Kinija.

7. Sklando daug legendų apie Didžiosios kinų sienos drakonus. Viena labiausiai paplitusių legendų yra tokia, jog sienos statytojai sekė drakono takais, kad nuspręstų kur pradėti statyti.

8.  Aukštis siekia vidutiniškai 7,6 metrus.

9.  Tai yra ilgiausias rankų darbo statinys pasaulyje.

10. Didžioji kinų siena yra vienas iš 7 pasaulio stebuklų!

11. Be gynybinės funkcijos siena atliko ir dar vieną svarbią funkciją.. Ji simbolizavo beribę imperatoriaus jėgą ir valdžią

12. Sieną žmonės statė dieną naktį. Tie, kurie bandė pabėgti ar skundėsi, buvo laidojami gyvi, todėl daugelis darbininkų dalyvavo statybose iki pat savo gyvenimo galo.

13. Efektyvi sienos statyba nebūtų buvusi įmanoma be puikios plytų gaminimo technologijos. Kai Europoje pagrindinė statybinė medžiaga vis dar buvo tašytas akmuo, kinai jau sugebėjo gaminti puikiausiais plytas, kurios buvo tokios pat patvarios, kaip ir šių dienų betoninės plokštės.

  Mitas ar tiesa: Didžioji kinų siena yra matoma iš kosmoso?

Daugelį metų buvo tikėta, jog Didžiąją kinų sieną iš kosmoso galima pamatyti plika akimi, tačiau naujausi tyrimai rodo, kad vis dėl to šis faktas prasilenkia su realybe. Iš orbitos ką tik grįžęs astronautas Ch. Hadfieldas šį populiarų mitą surgiovė dar kartą: „Didžioji kinų siena iš orbitos plika akimi neįžiūrima, - pareiškė kanadietis. – Ji pernelyg siaura, be to, vingiuodama sutampa ir susilieja su natūralaus kraštovaizdžio linijomis.“ Ta patį 2003 metais yra patvirtinęs ir į kosmosą pirmą kartą pakilęs, kinų taikonautas  Jangas Livėjus. Jis pro savo orbitinės kapsulės iliuminatorių sienos neįžvelgė taip pat. Iš atliktų tyrimų galima spręsti, jog tai, kad Didžioji kinų siena yra matoma iš kosmoso yra tik mitas. Tikėti juo ar ne - palieku jums.
Didžioji kinų siena - tai statinys, nepaliekantis abejingų. Tai kur kas daugiau, nei iš akmens luitų sudėliota gynybinė tvirtovė. Ši siena, savo unikalia ir išskirtine istorija, nepakartojamu vaizdu ir kvapą gniaužiančia praeitimi nepaliauja stebinti net visko mačiusius!


20 Komentarai

 1. Nuo-bo-du
  Nieko neskaičiau, užteko pradžios.
  Nevykele

  AtsakytiPanaikinti
 2. Sveika, straipsnio tema ir tai, kaip viską aprašei, man labai patiko, bet klaidos dar labiau badė akis...
  Visų, žinoma, nekomentuosiu, bet kelias būtinai paminėsiu.
  1. Patariu naudoti lietuviškas kabutes. Tai straipsniui suteiks daugiau profesionalumo.
  2. Ką tik rašosi atskirai.
  3. Ta patį, 2003 metais... - nereikia kablelio.
  4. pakilęs, kinų taikonautas - Jangas Livėjus... - nereikia nei kablelio, nei brūkšnio.
  5. Iš atliktų tyrimų, galima spręsti - nereikia kablelio :)
  6. Didžioji kinų siena, tai statinys nepaliekantis abejingų. - nereikia kablelio prieš tai. Rašyk arba brūkšnį, arba pakeisk kablelį ir tai į YRA. Ir plius reikia kablelio po statinys. :)

  Žodžiu, klaidų yra nemažai ir jas visas paminėti reiktų labai daug laiko. Tikiuosi nors kiek padėjau ;) Sėkmės, ir toliau lauksiu Tavo straipsnių.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Ir, beje, tiesiog negaliu pro akis praleisti anonimo komentaro. Tavo vietoj, mielas anonime, be galo susigėsčiau. Jeigu tau nepatiko, tai nors nemenkink žmogaus... Pats/pati esi nevykęs/nevykusi, jei taip darai. ;)

  Mintare, niekad, NIEKAD nekreipk dėmesio į tokius anonimų išsireiškimus. Ir toliau siek savo tikslų, drąsiai bei ryžtingai kopk į aukštumas, neleisk niekam Tavęs sustabdyti! :) Visada atsiras žmonių, kurie nevertins Tavo pastangų, juk visiems neįtiksi...

  AtsakytiPanaikinti
 4. Šaunuolė esi, man labai patiko, buvo įdomu skaityti. Gal norėsi kiek ilgesnio straipsnio, bet visuma tikrai nebloga :)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Nuostabus straipsnis, puiki tema, šaunus išdėstymas. Ko daugiau tenorėti? :-)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Tema tikrai įdomi, bet bent jau aš, nieko naujo nesužinojau.
  Patarimas - norėdama išskirti straipsnio dalių pavadinimus, nespalvink teksto, bent jau man, tai negražiai atrodo. Geriau padidink raides ar dar ką.
  O šiaip, šaunuolė :)

  AtsakytiPanaikinti
 7. Aš nieko naujo nesužinojau ir trūko mitų. Bet tema įdomi. Šaunuolė :)

  AtsakytiPanaikinti
 8. didzioji kinu siena NERA vienas is 7 pasaulio stebuklu. neklaidink zmoniu ir pasidomek

  AtsakytiPanaikinti
 9. Anonime, didžioji kinų siena priskiriama prie naujųjų 7 pasaulio stebuklo. Mintare, galėjai pridėt tą žodį iš tikro, nes visada kažkas prikibs, jei tik informacija nesutaps su turimomis žiniomis.. Sėkmės ir toliau, tema kiek nuobodoka

  AtsakytiPanaikinti
 10. Buvo gan nuobodu, bet laikau letenas už tai, kad kiti straipsniai būtu geresni :)

  AtsakytiPanaikinti
 11. Įdomus straipsnis ir visas tinklaraštis. Kadangi rašau savo blogą (atsimerki.blogas.lt), įdomu paskaityti, apie ką rašo kiti tinklaraštininkai :)

  AtsakytiPanaikinti
 12. Nežinau kodėl pasirinkai tokią temą. Kam įdomu skaityt apie kažkokią kinų sieną? Googlas pilnas to. Nepyk, bet net visko neperskaičiau. :/

  AtsakytiPanaikinti
 13. O aš manau, kad pasirinkai puikią temą. Jau seniai apie keliones, vietoves ir pan. buvo rašoma. Žinoma, gal ir buvo keliose vietose ,,sausokas" tekstas, bet man vistiek buvo įdomu. :)
  Paulina. Įdomu skaityti tiems, kuriems rūpi kelionės, vietovės ir domisi ne tik makiažu. Googlas pilnas visko. Kiekviena rašome remiantis kažkokia tai informacija. O informacijos apie kinų sieną daug. Todėl puiku, jog Mintarė sugebėjo surinkti ir atpasakoti tik svarbią ir įdomią informaciją :)

  AtsakytiPanaikinti
 14. Straipsnyje buvo sausokų vietų kurias tik permečiau akimis.
  Straipsnis parašytas gana įdomiai, ypač, kad dauguma dalykų parašei naudodama Vikipediją.

  AtsakytiPanaikinti
 15. O man atrodo tema pasirinko puikia, reta. Bet galbūt tema ne iki galo išplėtota. "Badė" akis tie didžiuliai tarpai tarp eilučių.

  AtsakytiPanaikinti
 16. Tema pasirinkta originali, tačiau kažko trūko.

  AtsakytiPanaikinti
 17. Aušrine, ačiū už kritiką, klaidas ištaisiau. :) Be to, ačiū ir už motyvuojančius žodžius!
  Anonime, taip, žinoma, tokiems, kaip tu - intelekto nepaliestiesiems, tokios temos visada bus nuobodžios. x) Kažin kuri/kuris iš mūsų yra nevykėlė/nevykėlis?
  Visiem, visiem dėkoju už pastabas, atsiliepimus, o tiems, kuriems pasirodė nuobodu ir neįdomu, ką galiu pasakyti - neskaitykit. Rašau apie tai, kas patinka man, o man patinka šiek tiek kitokie dalykai, nei vien tuščios rašliavos (ne visais atvejais) apie vaikinus ir vakarėlius.
  Suprantu, straipsnis TIKRAI nėra parašytas be spragų, pripažįstu - daug ko trūko, iki puikaus straipsnio dar ilgą kelia nueiti, tačiau tai aš ir darau. Einu, stengiuosi, rašau, tobulėju. :)

  AtsakytiPanaikinti
 18. Straipsnis idomus, bent jau man visi faktai buvo zinomi, bet galbut tik todel, kad apie kinu siena teko mokytis papildomai. O visiems ''amzinai nepatenkintiesiems'' galiu pasakyti-nepatinka, neskaitykit. Bet bent jau galetumet taip aiskiai neparodyt, kad jusu domejimosi ribos baigiasi vaikinais, makiazu ir panasiais dalykeliais. As nepulciau nei vienos is ''barikadu pusiu'' vadinti nevykeliais-ka padarysi, jei kai kurioms uztenka zinoti tik kaip tinkamai pasidazyti ar kaip suzaveti vaikina, tebunie, gal jom ir taip gerai...
  Na, bet nesileiskim i krastutinumus, straipsnis patiko, pasirinkta gera tema, saunuole!

  AtsakytiPanaikinti