,,Gyvenimo kelio beieškant": žurnalistika

Štai vėl sugrįžo rubrika ,,Gyvenimo kelio beieškant". Prieš porą dienų prašiau Jūsų užpildyti tam tikrą apklausą, kurioje galėjote išreikšti savo nuomonę apie kokias profesijas norėtumėte paskaityti plačiau. Ir vos paskelbus apklausą daugiausia prašymų sulaukiau apie žurnalistiką. Tad kaip jau matote šiandien pakalbėsiu apie šią, daugiausiai prašymų sulaukusią profesiją.


Žurnalistika
Žurnalistika- tai profesinė žurnalistų veikla, pagrįsta informacijos rinkimu, apdorojamu bei paskelbimu. Trumpiau sakant žurnalistai, tai žmonės, kurie renka tam tikrą informaciją ir vėliau ją sutvarkę pateikia žmonėms spaudoje arba televizijoje. Nors žurnalistų profesija gali atrodyti nelabai reikšminga ar ypatinga, tačiau ji atlieka didelį bei labai svarbų vaidmenį mūsų šiandieninėje visuomenėje. Be žurnalistų ir jų atsakingo darbo tikriausiai nesužinotumėme pačių svarbiausių naujienų ir tektų gyventi nežinioje. Kaip jau minėjau, kad žurnalistų darbas labai atsakingas jis taip pat reikalauja daug kantrybės bei kruopštumo. Šios profesijos atstovai tai pat neretai susiduria su kritika, konkurencija ar nepritarimu, tad renkantis žurnalistikos profesiją reiktų labai gerai apgalvoti ar tinki šiam darbui.

Reikalingos asmeninės žmogaus savybės ir gebėjimai
Žmogus norintis studijuoti žurnalistiką privalo būti drąsus ir domėtis politinėmis, pasaulinėmis, savivaldybės, valdžios, valstybės valdymo, mokslo ar sporto problemomis, naujienomis. Drąsa yra vienas iš pagrindinių svarbiausių asmens bruožų renkantis šią profesiją, kadangi dažnai (ypatingai jei dirbama televizijoje) tenka imti interviu, apklausti žmones, o juk dažnokai Jums rūpimas asmuo gali nenorėti būti kalbinamas, o dirbti reikia. Taip pat būsimasis žurnalistas turi būti kritiškas ir drąsiai reikšti savo nuomonę, mokėti argumentuoti. Mokykloje patartina gerai mokytis istoriją, lietuvių bei užsienio kalbas, informacines technologijas. Patartina, tačiau nėra labai privaloma (žinoma, būna lengviau tada) , kad būsimasis studentas jau mokėtų rinkti ir sutvarkyti gautą informaciją.

Įstojimas ir studijos
Tikriausiai visi stojusieji į žurnalistiką pasakytų, kad įstoti yra be galo sunku ir ne visiems pavyksta tai padaryti. Pirmiausia reikia kuo geriau išlaikyti istorijos, lietuvių ir užsienio kalbos egzaminus. Išlaikyti šie egzaminai aukščiausiu balu gali pelnyti trupinėlį laimės tolesniame etape, kuriame būtina pereiti konkursą. Konkursas, tai viena iš sunkiausių dalių norint patekti į bakalaurą. Konkurso metu būsimieji studentai pirmiausia atlieka testą, vėliau rašo rašto darbą duota tema ir galiausiai pokalbis. Daug kur tik skaičiau dažniausiai rašė, kad stojantieji labiausiai susimauna pokalbio metu, kada dėstytojui paklausus kuo domiesi studentai atsako, kad viskuo. Tuomet dėstytojas ima klausinėti įvairiausių klausimų apie viską, o pasakius konkrečią temą, kurią tikrai žinai- nesuklysi.
Dėl pačių studijų dauguma studentų yra tos pačios nuomonės, kad pagrinde dėmesys kreipiamas į praktiką nei į pačią teoriją, kuri tiesą sakant yra gana nuobodi. Baimintis nereikia, kadangi studijos yra daug paprastesnės ir lengvesnės nei pats įstojimas.

Universitetai, kuriuose galima įgyti šią profesiją


 Perspektyvos
Kaip ir daugelis kitų darbų taip ir šis nesimėto ir atsiranda vis daugiau norinčių dirbti, o laisvų darbo vietų mažai. Absolventai po keturių metų studijų gali dirbti visuomenės informavimo įmonėse, informacijos agentūrose ir ryšių su visuomene įmonėse. Žinoma, studijas galima tęsti ir įgyti aukštesnį išsilavinimą, tačiau taip pat yra galimybė darbo negavus Lietuvoje persikelti į užsienį ir ten ne tik dirbti, bet it toliau mokytis.


Tikiuosi, kad pasirinksite teisingai ir atsižvelgsite į visus subjektus reikalingus šiai profesijai. O jei neturite tam tikrų savybių, tai nenusiminkite, nes galbūt Jūs atsiskleisite kitur, o be to savybes galima ir išsiugdyti. Ir noriu priminti, kad komentaruose galite dar siūlyti apie kokias profesijas norite išgirsti plačiau šioje rubrikoje.


12 Komentarai

 1. Geras įrašas tikrai!! Yra keletas klaidelių, tačiau iš tiesų įdomus ir aktualus :) Šaunuolė

  AtsakytiPanaikinti
 2. Kitą kartą, kai rašysi straipsnį šioje rubrikoje, siūlyčiau susirasti žmogų, kuris studijuoja tą profesiją ir su juo pasikonsuluoti. Nes pirmiausia, stojant į žurnalistiką, bent jau VU, tokios konkursinės dalies, kaip pokalbis, jau gana seniai nebėra. Jis yra atliekamas tik tuo atveju, jei nėra testo dalies. Taip pat pirmą kartą girdžiu, kad VDU galima studijuoti žurnalistiką. Nejaugi? Nebent magistrantūrą, bet kad yra bakalauro studijos, tai tikrai negirdėjau. O visa kita, visai gerai. Buvo dar šiokių tokių klaidelių, bet matosi, kad įdėta daug darbo. :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. VDU galima studijuoti žurnalistiką, tik ta studijų programa vadinasi kažkaip kitaip, kažkaip ,,Viešųjų ryšių specialistas'' ar kažkaip taip... :D bet įveikus tą programą galima dirbti žurnalistu.

  Anyway, prisidedu prie Simonos - straipsnio tema sudomino, bet jį tik permečiau akimis, viso skaityti nesudominai. Pati esu ruošusi straipsnį šiai rubrikai, kalbinau 8 skirtingas merginas, studijuojančias psichologiją, buvau surinkusi be proto daug informacijos iš jų atsakymų, viską surūšiavau ir gavau straipsnį, kurio visa medžiaga buvo iš pirmų lūpų. Straipsnis gavosi labai ilgas, bet buvo tikrai populiarus ir įvertintas. Dirbau ilgai, bet buvo verta, kitą kartą linkiu ir tau taip pasistengti, nes vienas toks nematytos informacijos straipsnis bus tikrai vertingesnis nei šis, kurį parašei tiesiog pakeisdama informaciją, rastą internete. :)

  Keep going, ačiū už straipsnį, beje, gražiai dėstai mintis. :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. parašyk apie aktorės profesiją. o jeigu apie straipsnį tai labai geras, gražiai dėstai mintis. Labai patiko, šaunuolė Viktorija:)

  AtsakytiPanaikinti
 5. apie redaktores profesija, nes noriu rasyt straipsnius, bet nesu itin drasi, nenoreciau dalyvaut teevizijoje ar pan.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Anonime, galiu patart? Rask profesiją ne tik tokią, kuri tau patinka, tačiau ir tokią, kad atitiktų tavo asmenybę, sugebėjimus, būdą. Jei esi nedrąsi (čia jau labai labai nedrąsi) tai neturėtum savęs kankinti ir pasirinkti darbą, kuriame tau nekils rizika, jog tau kažkur reikės drąsos. Bet žinoma, drąsą galima išsiugdyti. :-)

  AtsakytiPanaikinti
 7. Ačiū visoms už pagyrimus ir pastabas, būtinai atsižvelsgiu ;)

  Simona, VDU galima studijuoti žurnalistiką, bet tik nuo magistro kaip minėjo Vilija. Čia aš pateikiau visus universitetus, kuriuose galima gauti šią specialaybę, nesvarbu kokio ,,aukščio" ( nežinau kaip galėčiau tai pavadinti :D ).

  AtsakytiPanaikinti
 8. prasau, parasykite kazka apie medicina :3

  AtsakytiPanaikinti
 9. Patiko, tik tikėjausi, kad bus apklausti bent keli žmonės studijuojantys ar studijavę šią profesiją. Galėtų šiame blog'e tokių straipsnių būti daugiau, kadangi pati dabar esu pasirinkimo kryžkelėje. Būtų labai naudinga...

  AtsakytiPanaikinti