Mados diktatorė - Coco Chanel

Tikriausiai neatsirastų nei vieno, kuris nebūtų girdėjęs apie garsųjį prekinį ženklą - „Chanel“. Šis ženklas, tai neatsiejama prabangos ir elegantiškumo dalis, o kone kiekvienos moters ar merginos svajonė, tai populiariausias šių mados namų gaminys - garsieji kvepalai Chanel No5. Populiarieji mados namai buvo atidaryti XX amžiuje, o jų savininkė - Gabrielle Bonheur Chanel. Be šios moters neįsivaizduojamas mados pasaulis, o daugelį dešimtmečių ji darė įtaką ne tik Prancūzijos, bet ir viso pasaulio madai. Coco Chanel - viena iš įtakingiausių XX amžiaus aukštosios mados diktatorių, kuri nepabūgo išsiskirti.

Nuo ko viskas prasidėjo?

Chanel vaikystė nebuvo lengva, ji užaugo prieglaudoje. Iki 18 metų jos gyvenimas buvo pilnas visokiausių netekčių ir sunkumų. Daugelis mano, kad tai ir buvo priežastis, kodėl Coco norėjo kažko pasiekti ir realizuoti save. Sulaukusi pilnametystės, mergina įsidarbino drabužių parduotuvėje, o papildomai užsidirbdavo dainuodama bare. Būtent dainuodama ji gavo garsiąją pravardę - Coco. Jaunoji  Chanel mėgo dainuoti „Ko Ko Ri Ko“ bei „Qui qua vu Coco“. 1910 metais, Paryžiuje buvo atidaryta pirmieji Coco Chanel mados namai, kuriuose ji pardavinėjo savo pačios kurtus drabužius. Iki jos, moterys nešiojo ilgus sijonus, korsetus, kurie buvo labai nepatogūs. Chanel parduotuvėje buvo pristatyta kolekcija, kuri visiškai neatitiko tuometinių mados standartų. Sulaukusi neįtikėtino populiarumo ir velniškos sėkmės, Coco buvo pasiūlyta mados namus perkelti į Kambon gatvę, kur jie dabar ir tebėra.


Maža juoda suknelė

Jaunoji taisyklių laužytoja, keisdama stereotipus lėkė į mados pasaulio olimpo viršūnę. Esminiu momentu tapo 1919 metai, kai žuvo Coco mylimas Artur Kapel. Tai buvo sukrečiantis smūgis jaunajai dizainerei. Manoma, jog tai ir lėmė Chanel susidomėjimą juoda spalva. Iki tol juodi drabužiai buvo laikomi gedulo ir rimties ženklu, tačiau Coco Chanel ir vėl paneigė šį faktą. Nuo to laiko juoda spalva pradėta laikyti elegancijos etalonu. Pirmoji mados diktatorės sukurta juoda suknelė buvo iki kelių, o jos rankovės - iki riešų. Gabrielle manė, jog pati negražiausia kūno dalis - keliai, todėl trumpų sijonų nepripažino. Tuo metu sujuosiama diržu, ilgomis rankovėmis ir neliemenuota sunknelė sugriovė giliai įsišaknijusį strereotipą, kad juoda spalva tinka tik gedului, o ilgainiui „maža juoda suknelė“ tapo klasika.

Chanel kvepalai

Kitas milžiniško populiarumo sulaukęs gaminys - kvepalai. Coco buvo susidariusi nuomonę, jog rusų vyrai - gražūs ir didingi, tačiau tušti viduje. Tačiau savo gyvenimo kelyje ji sutiko rusą, Dmitrij Pavlovič Romanov, kuris tapo Chanel meilužiu. Būtent jis ir supažindino savo mylimąją su žinomu parfumeriu Ernestu Bo. Iki tol visi moteriški kvepalai buvo kone vienodi. Tai buvo rožių, jazminų ar levandų kvapo kvepalai. Niekas nemaišydavo kelių aromatų, kaip padarė Ernestas Bo. Po sunkaus ir varginančio darbo, Ernestas pristatė keletą variantų kvepalų, iš kurių Coco išsirinko 5 variantą. Taip atsirado garsieji Chanel No5, kurių sudėtyje buvo apie 80 gėlių aromatų, o jų dvelksme buvo neįmanoma atpažinti nei vieno iš žinomų gėlių aromato.


Coco Chanel mintys

1. Man nusispjauti, ką jūs apie mane galvojate. Aš apie jus iš viso negalvoju.

2.  Dieną būkite vikšru, o vakare – drugeliu. Nieko nėra patogesnio, nei vikšro įvaizdis, ir niekas taip gerai netinka meilei, kaip drugelio įvaizdis. Moteriai reikia šliaužiojančių ir skrajojančių suknelių. Drugelis nevaikšto į turgų, o vikšras nevažinėja į balius.

3.  Dvidešimties metų jūs turite veidą, kurį jums suteikė gamta; trisdešimties – kurį suformavo gyvenimas; o penkiasdešimties – veidas, kurio jūs nusipelnote.

4.  Grožis reikalingas mums, kad mus mylėtų vyrai, o kvailumas – kad mes mylėtumėm vyrus.

5.  Jei tu gimei be sparnų, netrukdyk jiems augti.

6. Prisižiūrėti reikia pradėti nuo širdies, priešingu atveju jokia kosmetika nepadės.

7.  Kuo blogiau merginai sekasi, tuo geriau ji turi atrodyti.

8. Susitvarkyti, kai pikta ir nekelti scenų, kai skaudu - štai kas yra ideali moteris.

9. Gerai sukirpta suknelė tinka bet kuriai moteriai. Taškas!

10. Viskas mūsų rankose, todėl jų negalima nuleisti.


Akivaizdu, jog ši stipri, savimi pasitikinti, ambicinga ir valdinga moteris, per savo gyvenimą sugebėjo nulemti mados istoriją. Coco Chanel - legenda, į mados pasaulį įnešusi naujų idėjų ir pakeitusi daugelį nusistovėjusių įsitikinimų. Ji buvo pirmoji mados pasaulyje, kuri kardinaliai laužė stereotipus ir įvedė savo tvarką.


13 Komentarai

 1. Labai įdomi tema! Šauniai aprašyta, neturiu prie ko prikibti. Nuostabu! :-)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Man patiko. Gal tik norėjosi ilgesnio straipsnio, galėjai dar kažko paieškot apie ją :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. LABAI PATIKO. Straipsnis nei per ilgas, nei per trumpas. Parašyta įdomiai, o ne tik sausi faktai. :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Mačiau vieną skyrybos klaidą, bet nieko tokio :D Straipsnis puikus: 10/10

  AtsakytiPanaikinti
 5. Straipsnis tikrai patiko, skaičiau neatsitraukdama. :D Šauniai padirbėjai! :)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Tema pasirinkta labai gera. Vien pliusas jau už tai. Turinys - gana įdomus. Būtų buvę dar geriau, jei būtum straipsnio gale įdėjusi knygas ar filmas, kurie parašyti, pastatyti apie ją.
  Ačiū už straipsnį!

  AtsakytiPanaikinti
 7. Wow, patiko! Tema tikrai pasirinkta gera ir manau išpildyta. :)

  AtsakytiPanaikinti