Moterų bei jaunimo mados evoliucija, bėgant metams

Mada, kaip ir laikas, niekuomet nestovi vietoje. Prieš kelis tūkstantmečius mūsų protėviai slėpdavo savo nuogumą bei šildydavosi su lapais, žole, gyvūnų oda bei kailiu. Po to viskas itin keitėsi - įvyksta svarbus įvykis pasaulyje, keičiasi ir apranga, mada. Taip nuo lapų bei žolės mes perėjome prie įmantrių bei gražių drabužių, tačiau tikrai ne iš karto. Tam reikėjo ne vieno šimtmečio. Bet tikriausiai nė nereikia sakyti, kad stilius bei mada itin keitėsi XX amžiuje. Tad apžiūrėkime mados evoliuciją nuo XX amžiaus dešimtmečių iki dabar.

Pirmasis dešimtmetis

Pirmojo dešimtmečio laikotarpyje mados nelabai keitėsi, moterys rengdavosi panašiai, kaip ir 1890-aisiais. Itin populiarūs buvo korsetai - visos moterys svajojo apie "vapsvos" liemenį. Suknelės buvo ilgos, o jų apačias puošdavo raukiniai. Verta paminėti ir dideles, puošnias skrybėles - toks aksesuaras puošė moterų galvas.


Antrasis dešimtmetis

Antruoju dešimtmečiu įvyko gana daug pokyčių madoje. Kadangi tuo metu vyko Pirmasis pasaulinis karas, į madą tuo metu nebuvo kreipiamas didelis dėmesys. Tad moterims svarbiausia buvo jaustis patogiai ir jos nematydavo reikalo investuoti į brangius audinius. Jos dažniausiai dėvėdavo ilgas, gražias, daugiasluoksnes, įmantrias sukneles bei puošnias skrybėles. Kitos moterys dar mėgdavo pasipuošti švarkais.


Trečiasis dešimtmetis

Praėjęs Pirmasis pasaulinis karas ir į madą bei aprangos įpročius įnešė neišvengiamų pokyčių. Moterys išsikovojo teisę dirbti bei balsuoti, taigi, vis dar buvo nešiojamos suknelės, bet jos jau buvo trumpesnės, nei anksčiau - maždaug iki kelių. Korsetai jau tapo praeitimi. Moterų galvas vis dar puošė skrybėlės. Tačiau verta paminėti, kad po Pirmojo pasaulinio karo žuvus daug vyrų, moterys turėjo atlikti daug vyriškų darbų, tad pradėjo populiarėti ir vyriška išvaizda: berniukiško stiliaus šukuosenos, vyriškesni drabužiai. Taip pat buvo populiari ir Coco Chanel išvaizda: ryškus makiažas bei cigaretė dantyse. 1926 metais buvo pristatyta maža juoda suknelė, kuri pelnė moterų pripažinimą. Buvo įžengta į moderniąją epochą.


Ketvirtasis dešimtmetis

JAV prasidėjo ir pasaulyje išplito ekonominė krizė, kuri vėl sukėlė konservatyvų požiūrį aprangą. Kitos moterys vėl pradėjo rengtis ilgomis suknelėmis (tačiau ne visos). Tai - Holivudo dešimtmetis, tad atidaromi specialūs kino skyriai, kur galima nusipirkti drabužius, panašius į to dešimtmečio įžymybių. 1933 metais stiliaus ikona Marliene Dietrich pasirodo apsivilkusi vyrišką kostiumą. Tai sukėlė tikrą šurmulį, tačiau būtent šios moters dėka mes dabar galime vilkėti kelnes. Prasideda Antrasis pasaulinis karas, jo metu taupomos medžiagos, yra ribojama prekyba audiniais bei pačiais drabužiais, o didžioji rūbų dalis yra tiesiog persiuvami. Didžioji Britanija ir JAV sekdavo madą iš Paryžiaus, tačiau dabar šalys išskiriamos ir kuria atskirą savo madą. Taip atsiranda dvi mados sostinės: Londonas ir Niujorkas.


Penktasis dešimtmetis

 Šį dešimtmetį Paryžius vėl atgauna aukštosios mados sostinės vardą, nes 1947 metų vasario mėnesį pasirodo Christian Dior kolekcija, pavadinimu "New Look", kuri pribloškia pasaulį savo nauju, gražiu bei įdomiu įvaizdžiu. Siauri pečiai, pakelta krūtinė, platėjantis sijonas iki kelių - taip atrodė daugelio geidžiama suknelė. Nors JAV bei Didžioji Britanija nepripažino tokios mados, moterys pačios siuvosi apdarus, panašius į "New Look" kolekcijos sukneles. Didelė pasaulio dalis kovojo su Antrojo pasaulinio karo padariniais, kol aukštuomenė pasinėrė į prabangos sūkurį ir investavo į brangius audinius, drabužius.


Šeštasis dešimtmetis

Tai - rokenrolo metai. Pradėti kopijuoti įvaizdžiai garsiausių to meto moterų - Marilyn Monroe, Audrey Hepburn, James Dean, Marlon Brando, Brigite Bardot. Žmonės pradeda naudoti sintetinius audinius. Paaugliai pradeda kurti savo gatvės madą, kuri visiškai nepanaši į suaugusių. Tokiai madai būdingi platūs džemperiai, džinsai bei pūstos suknelės.


Septintasis dešimtmetis

Tuo metu besaikis mėgavimasis prabanga tapo atgyvena, mada perėjo į jaunų, stilingų, naujovių ištroškusių žmonių rankas. Aukštuomenė madų nebediktavo - tuomet buvo kopijuojamos garsiausios žvaigždės. Visas pasaulis ėjo iš proto dėl amerikietiško ronkenrolo bei britų The Beatles. Moterys dažniausiai kopijuodavo prezidentienę Žakliną Kennedy. Prasideda hipių "gėlių vaikų" judėjimas - laisvų, spalvingų, gelėtų drabužių su indėnų ar indų motyvais viešpatavimas.


Aštuntasis dešimtmetis

Aštruntąjį dešimtmetį išpopuliarėjo ne tik hipių, bet ir disco stilius. Žmonės nešiojo blizgančius drabužius, itin populiaru buvo platėjančios kelnės su platformomis. Tokius rūbus dėvėdavo net moterys - nors anksčiau dėvėti kelnes nebuvo priimtina. 1976 metais susiformavo pankų judėjimas, tapo populiaru dėvėti beformius drabužius, populiarūs tapo auskarai (kuo daugiau - tuo gražiau), užtrauktukai, kirpimas ežiuku arba skiautere. Atsiranda unisex mada. Kyla Georgio Armani ir nauja mados sostinė Milanas.


Devintas dešimtmetis

Šį dešimtmetį mados revoliuciją sukėlė naujas MTV kanalas. Merginoms tapo populiaru pūstos šukuosenos, plačiapečiai švarkai, dideli auskarai, trumpi sijonai bei itin plačios kelnės. Tarp suaugusių moterų itin populiarūs buvo moteriški kostiumėliai, kuriuos išpopuliarino Velso princesė Diana. Taip pat išpopuliarėja japonų dizaineriai, tokie kaip Kenzo Takada, Issey Miyake ir Ray Kawakubo. Jie pradeda kurti lengvai krintančius bei laisvus drabužius.

 
Dešimtasis dešimtmetis

Tuo laikotarpiu didžiausią įtaką žmonių aprangai darė hip-hopas bei sunkusis metalas. Tarp merginų buvo populiarūs platūs marškiniai, plėšyti bei taip pat platūs džinsai, odiniai drabužiai, džinsiniai švarkai. Populiarios buvo lateksinės, blizgančios medžiagos bei neoninės spalvos. Pankų ir gotų stilius pasiekė aukščiausią tašką.


 2000 - ieji

Atsisakoma platėjančių kelnių, ryškių, blizgių apdarų. Pradedamas vertinti natūralumas, ne itin ryškios spalvos ir pirmenybė labiau teikiama elegancijai, rafinuotumui. Šie metai mados pasauliui atnešė daug naujų drabužių: ilgus paltus, lietpalčius bei siaurus džinsus, be kurių dabar, tikriausiai, neišsiverstumėme.


2010 - ieji

Šiais metais išpopuliarėjo vintažiniai drabužiai, aviatorių stiliaus akiniai, populiarūs ir hipsterių stiliaus rūbai. Jaunimo tarpe išpopuliarėjo siauri, aptempti džinsai, kelnės. Na, tikriausiai net nereikia daugiau pasakoti - apsižvalgius aplinkui galime pamatyti daug šio dešimtmečio stiliaus pavyzdžių.


Štai ir evoliucija nuo 1900-ųjų iki dabar. Kurio dešimtmečio mada bei stilius tau atrodo gražiausiai?


15 Komentarai

 1. Labai geras straipsnis! :) Nieko netrūko. Nebuvo tiek daug informacijos, tad labai greit susiskaitė, o tai pliusas. :) Taip pat pagirtina, kad pasirinkai nebanalią temą. Mano nuomone moterys bei jaunimas gražiausiai rengėsi penktajame dešimtmetyje.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Galiu išsireikšti tik taip, kad mes nešiojame pačius bjauriausius drabužius iš visų šitų buvusių dešimtmečių. Tas vintažas nebe toks vintažas, aplink "swageriai", o normalių drabužių jau nebėra. Gaila labai, kad ankščiau buvusias gražias moteriškas suknytes pakeitė į suubinę įsirėžiantys ir visus lašinius išverčiantys šortai ir maikutės, kurios nieko nedengia.

  Įrašo nekomentuosiu, nėra apie ką kalbėt, o vieną pastabą pasilaikysiu sau, nes ji įžeidžianti ir aš jos pati nenorėčiau gaut. Tai tiek, laukiu kitų straipsnių. :-)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Prisipažinsiu, kad šį tavo straipsnį perskaičiau jau tada, kai jis buvo juodraštyje. :D Labai patiko!! Ir sutinku su Dovile, jog dabar mes nešiojame pačius bjauriausius drabužius iš visų dešimtmečių. Ahh, kartais paskaičius tokius straipsnius pagalvoju, kaip norėčiau gyventi penktajame ar aštuntajame dešimtmetyje, kuomet mano nuomone, buvo patys gražiaus laikai stiliaus atžvilgiu. :(

  AtsakytiPanaikinti
 4. Ačiū už nuomones! Dovile, dabar sudominai su ta pastaba -.-

  AtsakytiPanaikinti
 5. Labai puikus straipsnis man patiko! Pas mus mokykloi kai buvo "Madų šou" tai mūsų kolekcija buvo 1970-1990 buvo smagu pamatyti ir apsirengti drabužiais, kuriuos vilkėjo mūsų tėvai bei seneliai! ☺

  AtsakytiPanaikinti
 6. Gerą laikotarpį pasirinkot! Maždaug tame laikotarpyje aš pati ir norėčiau gyventi

  AtsakytiPanaikinti
 7. oh 5 arba 6 desimtmetis tiesiog tobula <333

  AtsakytiPanaikinti
 8. Straipsnis labai įdomus, o klaidų lyg ir neradau. Man labiausiai patinka penkto, šešto kr devinto dešimtmečio aprangos. :)
  Sėkmės tau ir toliau rašant!;)

  AtsakytiPanaikinti
 9. Straipsnis puikus :)
  Nu nežinau aš būsiu tokia išskirtinė ir pasakysiu, kad man labiausiai patinka tikrai mūsų dešimtmečio drabužiai ;D

  AtsakytiPanaikinti
 10. Straipsnis labai įdomus, man patiko! Iš visų dešimtmečių man labiausiai prie širdies šeštas. :)
  P.S. Giorgio Armani, o ne Georgio :D

  AtsakytiPanaikinti
 11. Man asmeniškai akiai gražiausias šeštas dešimtmetis. Tvarkingas išdėstymas, tekstas rišlus. Spaudžiu visas reakcijas. :)

  AtsakytiPanaikinti
 12. Man labai patiko. Kuo daugiau straipsnių apie madą tuo geriau!:)

  AtsakytiPanaikinti
 13. Straipsnio idėja - nepriekaištinga. Turinys - išpildytas. Išvada - straipsnis pasisekęs. Tik kitą kartą norėtųsi, kad pasirinktum tik vieną laikotarpį ir apie jį aprašytum. Esu iš tų žmonių, kuriuos domina smulkmenos bei išsamesnė informacija. Būtų labai įdomu pamatyti straipsnių apie baroko epocha, renesanso laikus... Jeigu parašytum tokį straipsnį, manau, nudžiugintumei ne vieną skaitytoją!

  AtsakytiPanaikinti
 14. Iš šitų dešimtmečių ,turime daug stiliaus pasirinkimų.Straipsnis nuostabus :).

  AtsakytiPanaikinti