Stiliaus valkatos

P u r v i n a s i s   g r a n d ž a s - taip lietuviškai vadinasi šiuolaikinių paauglių vis dar liaupsinamas „grunge“ aprangos ir muzikos stilius. Mūsų kalba „grunge“ reiškia nešvarų, apdriskėlių stilių. Nors stilius įsitvirtino prieš beveik tris dešimtis metų, jis yra mėgstamas ir šiandien, o jo elementų gausų ant aukštosios mados podiumų.

Jums jau turbūt matytos išvaizdos panelė, kuri vilki "grunge" stiliaus liemenę.
A t s i r a d i m o   i s t o r i j a.                                                    
Visą populiarinimo darbą atliko netikėtai išgarsėjusi grupė „Nirvana“ ir jos lyderis Kurtas Cobainas. Pirmasis albumo singlas „Smells Like Teen Spirit“ buvo pasigautas radijo stočių ir televizijos kanalo MTV, kurie taip išpopuliarino albumą, kad vietoje planuotų dviejų su puse šimto tūkstančių albumo kopijų jau pirmą pardavimo savaitę „Nevermind“ buvo parduotas keturių šimtų tūkstančių kopijų tiražu. Kaip ir muzikoje, taip ir gatvės madoje „grunge“ įsitvirtino apie 1987 metus. Išskirtinis Kurto įvaizdis – languoti marškiniai, apspurę megztiniai, dryžuoti marškinėliai, XX a. šeštojo dešimtmečio akiniai ir gėlėta suknelė – vienodai žavėjo ir vyrus, ir moteris. Su atsainia dažytų plaukų šukuosena ir liūdnomis akimis Cobainas įėjo į muzikos istoriją kaip viena įdomiausių roko asmenybių. „Grunge“ aprangos stilius atsirado ne dėl planuoto ir sąmoningo noro susikurti patrauklų įvaizdį, o veikiau dėl nedidelės drabužių kainos ir jų patogumo. Taip pat prie šio stiliaus populiarintojų galime priskirti ir stiliaus ikoną Alice Dellal. 
A t r i b u t i k a.                                                                             
„Grunge“ stiliaus drabužiai – purvinų neryškių spalvų, suglamžytų medžiagų ar tiesiog per dideli. Neretai mažesni, trumpesni drabužiai vilkimi ant ilgesnių, o kraštai ir siūlės – neapsiūti ir atspurę. Tai drabužiuose įsikūnijusi nihilizmo filosofija, apranga iš būtinybės – stori flaneliniai marškiniai, nesušalti ir kerzai, kad nesušlaptų kojos, nuplyšę marškinėliai ant podiumo tapę geidžiamais crop top, flanelinių marškinių languotumas – vieno populiariausio rašto mados istorijoje, grubaus pado batai, trikampio formos skarelės ir kt.G r a n d ž a s   š i a n d i e n.                                                        
„Grunge“ stilius dabar yra matomas ir mūsų gatvėse. Tačiau mūsiškis „grunge“ gerai apgalvotas iš vakaro, išlygintas ir sukabintas ant pakabų, o vėliau dėvimas su derančiais aksesuarais ir dailiai sušukuotais plaukais. Kartais, vasaros muzikos festivalių metu, dar galima išvysti iš palapinės lendantį tikrą gyvą panką su apskurusiais "Nirvanos" marškinėliais ir per juosmenį perrištais nutrintais flaneliniais marškiniais. Mums „grunge“ tikriausiai per drąsu, todėl imame tik gražiąsias jo detales. Nevengiame apkritusių drabužių, languotų per didelių marškinių, kerzų ar marškinėlių su "Nirvanos" grupės atributika, tačiau tas apdriskimas ir nunešioto rūbo efektas yra sukurtas dirbtinai. Tuo skiriasi šiuolaikinis ar tikrasis grandžas.

K o d ė l   r e n k a s i?                                                                
Atsakant į klausimą, kodėl būtent paaugliai sudaro didžiąją dalį „grunge“ stiliaus šalininkų (nors yra nemaža dalis ir suaugusiųjų), verta paminėti, jog „grunge“ yra visiškai atvirkščias stilius puošeivų atžvilgiu. Norėdami eiti "prieš srovę", paaugliai renkasi tą, kas neatitinka numatytų standartų ir susigulėjusių normų. Maištas ir noras priešintis, taip pat noras išsiskirti - visa tai skatina juos rinktis būtent šitai, ką kiti vadina "valkatų stiliumi". Sutikime, juk šitokie drabužiai tikrai nekaba įrėminti apšviestose parduotuvių vitrinose, o suplyšusių pėdkelnių niekas nepardavinėja, o jei ir parduoda, tai būna brokas.

„Grunge“ stilius - ne tik drabužiai. 
Tokio stiliaus šalininkai dažniausiai yra labai brandžios ir įdomios asmenybės, joms patinka istorija, menas, kultūra, muziejai nėra nuobodi vieta. Jie yra darbštūs ir atviri "pasidaryk pats" idėjoms, nes tai, kas kurta jų pačių - jiems miela ir tai vienas iš jų hobių. 

Cheap Prom Dresses

24 komentarai:

-gabi rašė...

Už pavadinimą spaudžiu dešinę ir kairę. Nežinau kodėl, bet mane taaaip jis prajuokino :DD O kalbant apie straipsnį, tai jis kaip ir kiti tavo straipsniai man labai patiko :)

Mėnulė Jūrė rašė...

Skaitydama buvau beveik įsitikinusi, kad straipsnį rašei Tu, Dovile.
Man patiko, buvo įdomu, tokio stiliaus iki šiol net nežinojau. Dėl šiandienio grandžo pilnai sutinku: ilgai kuria apdriskusį įvaizdį, derina, permąsto ir pan.
Paskutiniame įžangos sakinyje žodis 'gausų' turėtum (manau) pakeisti į 'gausu'.
P. S. Net tikrojo grandžo nuotraukose žmonės atrodo žiauriai stilingai, įdomiai, gražiai ir madingai. (-;

Arbūzė rašė...

Wow! Man patiko, žiauriai patiko :oo Tokį stilių mačiau ir seniau, bet nebuvau tikra dėl pavadinimo. O šiaip apie tekstą nėra ką kalbėti, klaidų nepastebėjau, nes skaičiau ir mėgavausi...

Gabrielė Sokaitė rašė...

Wow, Dovile, dabar drąsiai galiu teigti, kad tu rašai geriausiai. Išdėstymas, turinys...viskas SUPER! Šaunuolė, taip ir toliau tobulėk.

Naktinė plaštakė rašė...

LABAI geras straipsnis. Brandžios mintys, geras išdėstymas, o svarbiausia - tinkamai parinkta tema.
Parašytas labai gerai, nes net ir pasibaigus straipsniui, norėjau DAR.
Šaunuolė. Nerealus straipsnis.

Miglė ^.^ rašė...

Labai geras straipsnis. Nenuvalkiota tema. Tikrai esi geriausia rašytoja.

Anonimiškas rašė...

Uztenka tik pradzia paskaityti ir zinai, kad Dovile rase :D

BENZO PJŪKLAS rašė...

Labai ačiū visoms už gražius komentarus. :-)

Paulina Zelenkaitė rašė...

Dovile, labai nuostabiai viską apibūdinai! Šiame 'Teenage Dreams' bloge esi visiškai kitokia, nei ask.fm'e. Man patiko straipsins, sekmės!

BENZO PJŪKLAS rašė...

Paulina, ask.fm'as yra tik kvailas portalas, kuriame praleidžiu laiką ir ten labai retai kada būnu savimi. Aplamai internete beveik nebūnu savimi. :-D

Paulina Zelenkaitė rašė...

Dažniausiai taip ir būna. Bet šeip man labai patinka tavo straipsniai. ;) Laaaabai seniai juos jau skaitau.

Lauryna Mlečkaitė rašė...

puikus straipsnis, Dovile! anksčiau esu mačius šį stilių, bet niekada nežinodavau pavadinimo. Ačiū! :-)

Teen Corner rašė...

Man patiko. Puiku, Dovile! :)

Neri. rašė...

Super, Dovile. Tavo straipsniai kaip visuomet yra netoli tobulybės, prie nieko neprisikabinsi.

Aušrinė rašė...

O man, atvirkščiai, išdėstymas nepatiko. Nuotraukos, palyginti su kitais straipsniais, atrodo per gremėzdiškai, o daugybę skirtingų šriftų suteikė chaotiškumo :) Bet gal ir buvo tokia idėja - juk aprašei būtent tokį stilių :D Ir dar viena pastabėlė - patarčiau naudoti lietuviškas kabutes (turiu omeny apatines, kurias naudojai ne visur). O šiaip šaunuolė :)

BENZO PJŪKLAS rašė...

Visada dėjau ir dėsiu dideles nuotraukas, nes mano nuomone, straipsniuose taip ir turi būti. Ir visiškai nesutinku, kad buvo chaotiška. Peržiūrėjus dar kartą - man kaip tik atrodo labai tvarkinga, skoninga ir gražu.

Ačiū už nuomones ir gražius žodžius visoms. ;-)

Ramunytė rašė...

Labai patiko, su dideliu susidomėjimu skaičiau. Ačiū

auguste asadauskaite rašė...

Labai gražios nuotraukos ir labai patiko straipsnis. Taip pat man labai patinka šis stilius

Akvilė Žukaitė rašė...

Man patinka kai kurie šio stiliaus elementai.
Tačiau labiausiai man prie širdies yra "Swag" stilius :) Būtų gerai, kad apie jį parašytumėte :)

Carameli i rašė...

Esu mačiusi žmonių taip apsirengusių, bet nežinojau jų stiliaus. Dabar žinau. Nuostabus straipanis :)

BENZO PJŪKLAS rašė...

Ačiū jums. ;--)

"Swag" stilius? Čia jau labiau paauglių išgalvota etiketė rūbams, kurie blizga. Tokio kaip stiliaus, pavadinimu "swag" nėra. ;-(

Carameli i rašė...

Gal ir yra kažkokie ,,swag". Esu girdėjus, bet ten jau pievų pievos

Ieva Juškaitė rašė...

Myliu šį stilių!
Labai patiko!

Tripper rašė...

Sveiki, na čia kaip pažiūrėsi, iš kurios pusės. Yra daug įvairių apsirengimo stilių, kuriuos sunku apibūdinti. Pats mėgstu rinktis "alternatyvą", dažnai randu https://www.tripshop.lt/ ar xzibit shop'e daug gero. Yra ir nemažai stilingų prekės ženklų, kurie poziciuonuojasi būtent taip kaip "grandžas". Viena iš daugelio stiliaus alternatyvų..