Ar prasminga elgtis donkichotiškai?

Rubrika "TD saulės spinduliai"

Don Kichotas – tai Renesanso laikotarpio Migelio de Servanteso sukurtas personažas. Donkichotiškumas turi ir tiesioginę, ir perkeltinę prasmę. Tiesioginė šios savybės reikšmė – tai Don Kichoto nuotykiai, kurių metu riteriui vaidenasi užburtos pilys, kiti riteriai bei damos, nors iš tikrųjų tai tik smuklės, jų šeimininkai bei paprastos darbininkės. Perkeltinė donkichotiškumo prasmė – žmogaus padėtis pasaulyje: tragikomiška vienišos, didelių užmojų asmenybės veikla, noras pakeisti pasaulį, idealizmas. Elgtis šiandien donkichotiškai galima tik pastarąja prasme ir manau, kad tai yra gana prasminga, nes tokios savybės kaip didelis, nesavanaudiškas ambicingumas, teisybės siekimas bei „plaukimas prieš srovę“ žmogui padeda skintis kelią šviesesnio gyvenimo link.

Žmoguje deganti nesavanaudiškos ambicijos ugnis yra tarsi krištolinis kuras, kuris suteikia svajonių sparnams jėgos skristi. Jeigu visi žmonės būtų dvasiškai dulkėti, be siekių sukurti geresnį pasaulį, jis taip pat apsineštų jų sielų dulkėmis ir taptų pilkas. Pierre Szalowski savo parašytoje knygoje „Šaltis keičia žuvyčių trajektoriją“, teigė: „Pasauliui reikia autsaiderių, kurie galiausiai pirmieji kerta finišo liniją, antraip viltis tebus nesibaigiantis bėgimas“. Puikus autsaiderės pavyzdys – Motina Teresė. Ši moteris išdrįso palikti vienuolyną su degančia nesavanaudiškos ambicijos ugnimi savo širdyje, kad padėtų tiems, kuriems gyvenimo fortūna nepadovanojo savo šypsenos. Motinos Teresės vardas yra tapęs didžiadvasiškumo ir pasiaukojimo sinonimu, tačiau tokie svarūs titulai ir apdovanojimai jai niekada nerūpėjo. Savo meilę ir užuojautą vienuolė dovanojo patiems skurdžiausiems ne dėl garbės troškimo – iš visos širdies ji troško palengvinti jų kančias. Taigi, deganti ambicijos ugnis žmoguje ne tik išpildo jo siekius, bet ir pakeičia pasaulį.
Taip pat teisybės siekimas gali pakeisti visuomenės mąstymą, gyvenimą iš pagrindų. Iki šių dienų visuomenės nuomonė, kad moters gyvenimo tikslas turėtų būti nulinis drabužių dydis, vaikų gimdymas, šeimos kūrimas, maisto gaminimas virtuvėje, būtų nepakitusi, jei ne organizuoti feminisčių judėjimai, prasidėję XIX a. pabaigoje. Šiais prasidėjusiais judėjimais buvo pakeistas suvokimas apie moters darbą ne namuose, suteikta balsavimo teisė, teisė vairuoti automobilį, dėvėti kelnes ir kt. Feministė/as – asmenybė, kuri siekia ir tiki socialine, politine bei ekonomine lyčių lygybe. Taigi, ir šiais laikais „feminizmas“ nėra svetimas žodis, nes net ir XXI a. yra susiduriama su nelygiomis lyčių teisėmis. Štai kodėl donkichotiškas lygybės siekimas yra svarbus ir dabar.
Na, ir ne ką mažiau donkichotiška savybė yra „plaukimas prieš srovę“. Tokiam elgesiui reikia būti sukaupus nemažai drąsos resursų savyje. Drąsa reikalinga tam, kad nebijotum stovėti vienas su savo siekiais prieš minią kitamanių. Taip pat drąsa reikalinga tam, kad sugebėtum išsakyti tiesą, nors tavo balsas ir dreba iš jaudulio. Toks vienas iš XX a. drąsiaširdžių plaukikų buvo Martinas Liuteris Kingas Jaunesnysis. Jis buvo amerikiečių aktyvistas ir dvasininkas, kurio indelis į afroamerikiečių pilietines teises buvo toks didelis ir našus, kad pakeitė daugelio žmonių požiūrį į juodaodes asmenybes, naikino rasinę diskriminaciją. Martinas Liuteris Kingas Jaunesnysis buvo puikus oratorius, o jo žymiausios kalbos „Aš turiu svajonę“ žodžiai yra iki šiol cituojami. Taigi, „plaukiant prieš srovę“ būna atliekami didžiai darbai, kurie išlieka žmonijos istorijoje amžiams.
Donkichotiškas elgesys yra tikrai prasmingas, nors ne visada tokio elgesio tikslai yra pasiekiami, dažnai jie gali baigtis tragikomiškai. Bet neteisybės šešėlis nebūtų nuslinkęs, jei Motina Teresė nebūtų išėjus iš vienuolyno, feministės pagaliau išėjusios į gatves, o Martinas Liuteris Kingas Jaunesnysis nebūtų prakalbęs apie rasinę diskriminaciją. Taigi, užtrenkime duris šaltam abejingumui bei tapkime savojo gyvenimo Don Kichotais.  

Pabaigai norėčiau paklausti: Ar esate kada pasielgusios donkichotiškai? 

Ačiū, kad skaitėte,
12 PAKOMENTAVO

 1. Neįdomus straipsnis, visiškai neaktualus, atleisk. :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Kažkas rašinio temą pasisavino iš lietuvių kalbos olimpiados. Originalu. :))

  AtsakytiPanaikinti
 3. Vos pamačius pavadinimą buvo aišku iš kur imta tema. Gaila, kad parašei tokį straipsnį tik dabar. Ankščiau tikrai būtų padėjęs olimpiadoje xd
  O straipsnis man patiko. Labai jau gražiai viską išdėstei, aprašei. Šaunus straipsnis!
  Pati manau, kad toks elgesys yra gana žalingas. Elgdamiesi taip beatodairiškai, o kartais ir neatsakingai, gali nukentėti ne tik pats asmuo, bet ir aplinkiniai :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Nemanau, kad tokio pobūdžio tekstams vieta čia.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Neįdomu. Atleisk, bet net nesinorėjo skaityt. Galvojau gal užkabins, bet..

  AtsakytiPanaikinti
 6. Man asmeniškai labai geras straipsnis :) Šaunuolė!

  AtsakytiPanaikinti
 7. nemanau, kad tai yra naudinga, toks straipsnis. aišku, jei būtum pati sugalvojus temą ir įkėlus anksčiau, nei vyko olimpiada , gal ir būtų wow.

  AtsakytiPanaikinti
 8. Rimtas straipsnis, bet manęs nesudomino. Atleisk.

  AtsakytiPanaikinti
 9. Tema gera, išdėstymas geras, tekstas geras. Šaunuolė! :)

  AtsakytiPanaikinti
 10. Labai geras straipsnis ir puikiai čia tinka,manau TD turi buti kažkiek rimtesniu straipsniu,o ne vien tauškalai apie mergaitiškus reikaliukus.10/10!

  AtsakytiPanaikinti