Kosmosas ir jo įdomybės

Apie ką dažniausiai galvojate žiūrėdamos į žvaigždes? Kokie klausimai kyla? Turbūt ne vieną ir ne du kartus svarstėte apie kosmosą, ateivius ar dar keistesnius dalykus. Visa tiesa ta, kad tiksliai niekas nieko nežino, tačiau galime didžiuotis, kad dalykai kuriuos išsiaiškino mokslininkai yra neįtikėtini.  O štai čia keletas įdomybių, apie kurias galėsite pamąstyti ir jas apsvarstyti žiūrėdamos į žvaigždes. 

 • Kosmose yra visiška tyla
Kosmose visiškai nėra oro, tad garso bangos visiškai nejuda ir todėl nėra garsų. Taigi, visgi kaip  tada susikalba astronautai? Visa laimė ta, kad radijo bangos gali sklisti beore erdve.

 • Visatoje yra begalinis skaičius žvaigždžių
Mums nėra tiksliai žinoma, kiek žvaigždžių yra Visatoje. Šį skaičių bandoma nustatyti matu, kai pasirenkame Paukščių tako galaktiką. Tuomet šis skaičius yra padauginamas iš įsivaizduojamų kitų galaktikų skaičiaus Visatoje. Taigi NASA teigia, jog Visatoje yra begalinis skaičius žvaigždžių.
 • „Apollo“ astronautų kojų pėdsakai Mėnulyje išliks apie 100 milijonų metų
Kadangi kosmose nėra vandens, atmosferos ar vėjo kuris šiuos pėdsakus galėtų sunaikinti, jie ten liks dar ilgai. Visgi tikrai ne amžinai, nes Mėnulio paviršius kinta ir yra nuolat bombarduojamas mikrometeoritų. • Saulė - neatsiejama energijos gamintoja 
Kiekvieną mielą valandą mūsų žemę pasiekia toks saulės energijos kiekis, kokį mūsų visa žmonija suvartoja per ištisus metus. Deja, šių laikų technologijos dar nėra tokios palankios išnaudoti tokį kiekį saulės energijos. Reikalingi dideli žemės sklypai saulės kolektoriams įrengti, brangios medžiagos, be viso to dar oro sąlygos trukdo palankiai naudoti šią energiją. Nepaisant visų šių trūkumų, paskutinius 15 metų Saulės energijos naudojimas išaugo 20 %.
 • Kodėl dangus tamsus?
Dangus yra tamsus, nes mes gyvename visatoje, turinčioje ribas. Jeigu visata neturėtų ribų, žiūrint į bet kurį dangaus skliauto tašką, į jūsų regėjimo lauką vis vien patektų žvaigždė, tokiu atveju laikas taip pat būtų beribis, o tai leistų visų žvaigždžių šviesai pasiekti Žemę.

 • 1977 m. iš kosmoso buvo gautas signalas,  jis truko 72 sekundes. Niekas nežino kaip ir iš kur sklido šis signalas. 
 • Visos Saulės sistemoje esančios planetos galėtų tilpti Jupiterio planetoje.
 • Kosmose nėra sąlygų verkti, nes nėra gravitacijos ir ašaros niekada nenukris žemyn.
 • Dauguma kosmonautų kosmoso erdvėje tampa dviem coliais aukštesni. 
 • Kiekviena žemės para tampa 0,00000002 sek. ilgesnė, nes žemės sukimasis pamažu lėtėja.
 • Jeigu Saturną panardintume  į vandenį jis liktų plūduriuoti, nes Saturno tankis yra du kartus mažesnis nei vandens.
 • Per pačią pirmąją sekundę po Didžiojo sprogimo Visata spėjo išsiplėsti iki tokio dydžio kokio yra dabar yra Saulės sistema. 
 • 1820 metais Europos mokslininkai manė, jog Visatos amžius siekia 6000 metų. Šių laikų duomenimis Visatai yra 13,7 milijardai metų. 
 • Vienintelės planetos Veneros sukimasis atitinka laikrodžio rodyklės ritmą.

 • Klausimas kas nutiktų, jei astronautas nuskrietų į atvirą kosmosą?
Šitokiu klausimu nėra jokio kosminio aparato kuris galėtų jus sugauti arba sulaikyti. Geriausia opcija – orbita sukti ratus aplink Žemę ir laukti 7,5 valandos, kol skafandre galiausiai baigsis oro atsargos. Labai baisu nebus, tačiau jūs šiek tiek praalksite. Visgi bus pramoga, nes pro skafandro vamzdelį galėsite siurbčioti vandenį. Nebus kito kelio tik siurbčioti vandenį, prisiminti likusius Žemėje ir stebėti kosmoso platybes bei saulėlydžius ir saulėtekius.


Dar visai nesenai tik 1969 m. liepos dvidešimtą, kosmoso erdvėje išsilaipino ir pirmą žingsni žengė amerikiečių astronautai. Štai kiek daug mūsų technologijos išsiplėtė per tokį trumpą laiką. Tikiuosi, mokslui pavyks atsakyti į klausimus, kuriuos jie bando išsiaiškinti. Visgi smagu būtų jeigu sužinotumėme, kad šioje Visatoje nesame vieni. 
Iki greito!

14 Komentarai

 1. Šaunus straipsnis.
  Kai kur trūko kablelių.
  Bet šiaip patiko.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Visai neblogai palyginus su praeitais straipsniais :) Turiu tik porą pastabų:
  1) Nereikia tiek paveikslėlių. Iš tų, kuriuos panaudojai palikčiau maksimum 2.
  2) Bent jau man, kažkaip nelabai, kai įžangos ir pabaigos tekstų spalva pakeista :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Man labai patiko... Išsamu, įdomu ir naudinga!
  Jau spėjau pasigesti čia tokių straipsnių... :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Labai įdomu :) Bet man apskritai, kosmosas, visata yra kažkas nesuvokiamo. Sunku įsivaizduoti kažką TOKIO didelio, kas neturi pabaigos.. Nežinau, man pradėjus galvoti apie visatą ir panašius dalykus net protas nebeveikia :D

  AtsakytiPanaikinti
 5. Anonime, kai rašiau šitą straipsnį mane lygiai taip pat viskas veikė. Kažkoks keistas jausmas kai žinai, kad už Žemės ribų yra kažkas didesnio ir tiesiog sunku suvokti. Keista kažkaip.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Taip ir nesupratau atsakymo į klausimą..bet čia jau mano problemos spėju, o ne tavo :D

  AtsakytiPanaikinti
 7. Kiek čia tų anonimų.. :D

  AtsakytiPanaikinti
 8. wonderfull as the ocean2015 m. vasario 18 d. 14:14

  straipsnis labai patiko!:) aciu!:):)

  AtsakytiPanaikinti
 9. Štai, Skirmante, aš tikrai tikėjau tavimi, kad tu gali nuoširdžiau padirbėti ir tai padarei. Ne tik kad pasirinkai superinę temą, bet ir sugebėjai sudominti. Žinau, kad tavo pačios kūrybos čia maža kruopelė, tačiau su svarbiausios informacijos apdorojimu, pateikimu ir išdėstymu susitvarkei puikiai. Labai didelis šuolis jau padarytas ,tikiuosi, nebežingsniuosi atgalios. Šaunuolė, sėkmės. ;-)

  AtsakytiPanaikinti