Linksmosios Užgavėnės

Argi yra bent viena lietuvaitė, kuri nežinotų žiemos išvarymo šventės? Juk tai viena linksmiausių dienų metuose, kuomet smagiai kemšam blynus ir dabinamės įvairiais kostiumais. Taip, aš kalbu apie Užgavėnes - žiemos pabaigos šventę. Ji turi daugybę papročių, tradicijų ir įdomią istoriją. Visą šią informaciją rasite šiame straipsnyje.

UŽGAVĖNIŲ ISTORIJA.

Kada tiksliai pradėta švęsti Užgavėnes, nežinoma, tačiau etnografai spėja, kad jos buvo švenčiamos dar prieš įvedant krikščionybę. Kai krikščionybė buvo įvesta, Užgavėnės pradėtos švęsti prieš Gavėnią - kartu su krikščionišku tikėjimu į Lietuvą atkeliavusį laikotarpį prieš Velykas. Jos visada švenčiamos antradienį, 46 dienos prieš Velykas. Šiais metais žiemos išvarymo šventė bus vasario 17-ąją.

KOSTIUMAI.


Per Užgavėnes žmonės dažniausiai persirengia tradiciniais gyvulių (ožkų, arklių), mistinių būtybių (raganų, velnių) arba paprastų žmonių (žydų, bobų, diedų) kostiumais. Kaukės būna ilgalaikės arba trumpalaikės. Patvaresnes pagaminti sunkoka, jei neišmanai, kaip elgtis su medžiu ir jo žieve. O trumpalaikes, kurias užsidedama tik vieną kartą, galima pagaminti iš popieriaus ar panašių medžiagų. Seniau vienkartines kaukes gamindavo iš avikailio, buroko. Stengiamasi kostiumus daryti kuo baisesnius, komiškesnius.

VALGIAI. 


Visi žino, kad tradicinis ir pats svarbiausias Užgavėnių valgis - blynai. Tačiau tradicinių valgių sąraše yra ir dar keletas patiekalų, mažiau vartojamų šiomis dienomis. Tai - šiupinys (virti žirniai su kiaulės galva ir kojomis), kiunkė (mėsos ir bulvių troškinys), avienos sriuba (dažniausiai valgoma su kukuliais) ir šaltiena (verdama iš kiaulės ausų, kojų arba galvos). Dauguma šių valgių mažai kas žino, mat juos pietums patiekdavo senesniais laikais. Šiuometiniais laikais dažniausiai yra valgomi įvairių skonių blynai, kartais šaltiena, o šiupinys ir kiunkė jau beveik užmiršti. Bet, kad ir ką bevalgytum, atsimink, kad yra sena tradicija nepalikti maisto ant stalo - turi suvalgyti visą savo porciją!


TRADICIJOS. 

Viena populiariausių tradicijų yra visiems gerai žinoma Lašininio ir Kanapinio kova. Lašininis simbolizuoja Gavėnią, o Kanapinis - pavasarį. Visada laimi Kanapinis ir taip prasideda Gavėnia, o netrukus ir pavasaris ateina.
Kita įdomi tradicija - pasivažinėjimas. Sakoma, reikia per Užgavėnes daug važinėti (rogutėmis, rogėse pakinkytais arkliais ar kitkuo), kad būtų užtikrintas geras linų, javų derlius. Šiais laikais šis paprotys nėra itin populiarus, bet nėra ir visiškai užmirštas.
Nepamirškime ir Morės — nelabosios žiemos dvasios. Žmonės sukuria laužą, pastato į jį Morę ir linksmai šoka bei dainuoja, kol ji sudega. Taip išvaroma žiema ir kuo greičiau kviečiamas ateiti pavasaris.

BURTAI.

Ne tik per Kūčias galima burtis — įvairūs būrimai puoselėjami ir per Užgavėnes. Pavyzdžiui:
• Tris kartus apeik aplink namą ir klausykis, iš kur šunys loja: jei iš Rytų — po Velykų atvažiuos bernas, jei iš kitur — tave aplankys našlys.
• Su draugėmis prisiskink vyšnių šakelių ir paženklink, kuri kurios yra. Tuomet pamerk jas į vandenį ir laikyk iki pat Velykų. Kuri šakelė iki Velykų pražys, ta greitai susiras vaikiną, kurios šakelė neišskleis žiedų, ta dar nesutiks savo meilės. O tos, kurios šakelė sukrovė žiedus, bet Velykų rytą jie nukrito, greitai mirs.
• Paimk 3 lėkštes: į vieną įpilk žemių, į antrą įdėk žiedą, o į trečią — rūtų vainiką. Užrišk draugei akis ir pavesk toliau. Paskui ji turi grįžti ir paimti kurią nors iš lėkščių. Jei nutvers lėkštę su žiedu, po Velykų susiras vaikiną, jei su rūtų vainiku — meilės dar teks palūkėti, o jei su žemėmis — po Velykų mirs.
Internete ir kituose informacijos šaltiniuose galima surasti dar daugybę į
vairių burtų, tačiau nepamirškit, kad jų rezultatai dažnai būna klaidingi — negalima aklai jais pasitikėti. Būrimus naudokite kaip laisvalaikio praleidimą!

Tikiuosi, šis trumpas supažindinimas su Užgavėnėmis davė jums naudos — galbūt sužinojote negirdėtų tradicijų, o gal užsimanysite pagaminti kurį nors iš patiekalų. Kad ir kaip bebūtų, linkiu smagiai atšvęsti žiemos išvarymo šventę ir linksmai pasitikti artėjantį pavasarį!

5 Komentarai

 1. Nenoriu grūmoti pirštu ir nurodinėti, kokiomis temomis rašyti, tačiau reikia jausti, kokiai auditorijai rašai. Visgi Teenage Dreams blogo skaitytojos ateina čia sužinoti kažką, ko joms prireiks arba yra labai įdomu. Įrašas apie užgavėnes nubaido kiekvieną paauglį ir net jaunas žmogus tuo, manau, nelabai domisi. Na, nebent parašytum, kad garsūs mados dizaineriai semiasi iš užgavėnių minčių ir kuria drabužius, pasitelkus velnio prototipą, tačiau tavo įrašas nebuvo apie tai, todėl jis nebuvo įdomus... niekam. Aš, nors ir mėgstu senienas, knaisiotis po istoriją ir niekam neįdomius dalykus - šito įrašo visai neskaičiau, tad nieko ir pakomentuoti daugiau negaliu. :-)

  AtsakytiPanaikinti
 2. O man patiko, buvo įdomu šį bei tą sužinoti. Pamenu, kai dar pradinukė buvau, labai mėgau su klasės draugais šią šventę švęsti. Skaitydama viską prisiminiau.. :D

  AtsakytiPanaikinti
 3. Neskaičiau. Pavadinimas visai nesuviliojo, plius ši tema nelabai tinka tokiam blogui.

  AtsakytiPanaikinti
 4. šį kart prašovei rinkdamasi temą..

  AtsakytiPanaikinti