Paslaptingasis miego paralyžius

Kas gali nutikti mums miegant? Yra tokių reiškinių kaip lunatizmas, kai žmonės "gyvena" miegodami, yra tokių miego sutrikimų kaip nemiga, griežimas dantimis ar kalbėjimas miegant, spardymasis ar maskatavimas rankomis, sapnuojant košmarus. Tačiau vienas miego sutrikimas vis dar kelia daug klausimų ir abejonių, yra tyrimų apsuptyje ir varo siaubą jį patyrusiems žmonėms. Miego paralyžiaus priežastys nėra žinomos. Per visą savo gyvenimą šį reiškinį patiria tik 3% žmonių ir iki 20% pasitaiko tiems, kurie turi nerimo sutrikimų. Kas tai ir kaip tai vyksta?

Vykstant miego paralyžiui gali vaidentis pačios baisiausios haliucinacijos.

K A S   Y R A   M I E G O   P A R A L Y Ž I U S? Visiškas kūno raumenų atsipalaidavimas yra būtinas tam, kad sapnuodamas žmogus nejudėtų, nevaikščiotų ir nekalbėtų. Tai yra natūrali būsena kiekvienam gyvam organizmui. Jeigu taip nevyktų, aktyviai sapnuojant, žmogus galėtų susižaloti pats ar savo lovos partnerį. taigi, miego paralyžius mus ištinka tada, kai mes miegame ir sapnuojame.

K O D Ė L   T A I   V A D I N A M A   L I G A? Miego paralyžius yra sutrikimas tada, kai jis ištinka jau pabudusiam žmogui. Miego paralyžiaus metu gali ištikti įvairios haliucinacijos, pasireiškiančios vaizdais, garsais arba jausmais. Šios haliucinacijos yra labai tikroviškos ir gali žmogų įbauginti. Žmogus pabunda iš miego su baimės jausmu, negali pajudėti, jaučiamas sunkumas krūtinėje, žmogus dažniausiai būna visiškai pabudęs ir orientuotas, tačiau slogaus sapno iliuzija vis dar tęsiasi. Tai galime iš dalies vadinti sąmoningu sapnavimu.

P L A Č I A U: Sveikam žmogui miego paralyžių gali sukelti miego trūkumas. Taip pat šį reiškinį provokuojantys dalykai yra persimiegojimas ar neišsimiegojimas, nepatogi miegojimo padėtis (pusiau sėdomis, atsilošus ir pan.). Tačiau visų pirma, įsitikinus, kad žmogui tikrai buvo miego paralyžius, jis yra ištiriamas ar neserga narkolepsija. Narkolepsija - tai specifinė neurologinė liga, pasireiškianti mieguistumo priepuoliais dieną, haliucinacijomis pabundant ar užmiegant ir minėtuoju miego paralyžiumi. Miego paralyžius būdingas naktiniam miegui, kadangi jis vyksta tada, kai būname REM būsenoje, o tai būsenai pasiekti reikia miegoti nuo 70 iki 120 minučių. Jį sukelti gali ir tokie išoriniai veiksniai kaip: knarkimas, įtampa, stiprūs emociniai sukrėtimai (artimojo netektis, įvykusi avarija ir kt.), net pasikeitusi laiko juosta.

K A I P   E L G T I S    P A J U T U S    M I E G O    P A R A L Y Ž I Ų    I R    K A I P    J O    I Š V E N G T I: Jeigu pajutai miego paralyžių, jokiais būdais nevalia jam priešintis, kadangi tai sukels baimę ir diskomfortą. Reikia atsipalaiduoti ir nusiraminti. Rekomenduojama giliai kvėpuoti, nepanikuoti ir mėginti po truputį judinti galūnes. Jeigu vykstant miego paralyžiui jus kas nors palies ar pajudins - jis tuojau pat baigsis ir grįšite į normalią būseną.  Iš karto po pirmojo tokio reiškinio reikia kreiptis pas gydytoją neurologą arba miego specialistą ir išsitirti ar nesergate narkolepsija arba neturite kitokių miego sutrikimų. Miego paralyžius nėra dažnas reiškinys, tačiau, kad taip nenutiktų, reikia reguliuoti savo miego režimą. Kiekvieną vakarą reikėtų eiti gultis ir keltis tuo pačiu metu ir miegoti ne mažiau kaip 7-8 valandas. Nevalgyti sunkaus maisto prieš miegą ir neiti gulti peralkus. Taip pat vietoje, kurioje miegate, neturi būti televizoriaus, kompiuterio ir net telefono; vengti tai per aukštos, tai per žemos temperatūros.

Iš tiesų miego paralyžius yra gan mažai ištirtas veiksnys, apipintas legendomis ir atrodo kiek mistiškas. Štai 1781 metais Henry Fuseli nutapė paveikslą, pavadinimu „Košmaras“. Paveiksle vaizduojamas miego paralyžius kaip velnio apsilankymas, taigi jo egzistavimas buvo jau žinomas daugiau nei prieš 200 metų, o informacijos labai mažai.

Henry Fuseli, 1781m. „Košmaras“.

16 Komentarai

 1. Parašyta gerai, viskas, ko tikėtasi išpildyta, bet skaityti man buvo nuobodu. Šiaip tokiais dalykais domiuosi, bet, ką gi... ačiū už pastangas, šaunuolė. :-)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Nu va, man patiko.
  Aiškiai, sklandžiai paaiškinta. Tik kažkas straipsnyje buvo blogai, tik negaliu pasakyti kas. :D
  P.S Ačiū, kad priimei mano pasiūlymą, parašyti apie "miego paralyžių" ! ;)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Elija Love, viskas dėl kvapo ar ne? Straipsnis buvo blogo kvapo, taip? Taip ir žinojau, kad rašant nereikėjo valgyt tų suknistų razinų, nes jos ne visiems patinka. Ne, o jei rimtai, tai galbūt galėjo kliūti dideli minties šuoliai, kadangi nuo vieno dalyko variau prie kito, o po to vėl grįžau prie jau paminėto. taip susiklostė, kadangi labai sunku išskirstyt tokią info. :-(

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Tu teisi... Kaltos buvo razinos... :( Daugiau nevalgyk jų... :(

   Panaikinti
 4. Nepaisant to, kad tų razinų dabar pilna mano klaviatūra, tai jos dar ir straipsnį sugadino, paskleisdamos savo aromatą ir įsigėrusios į įrašą. Kažkokios velnio sėklos, bet labai skanios ir kai pradedi, nebegali sustoti. Visgi, valgysiu aš jas ir toliau, tik tiek, kad rašydama straipsnius gerai išvėdinsiu kambarį. (Tik pakalbink mane ir aš nesustosiu kalbėti, atsiprašau už off-topic'ą)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Ar tik neimei visko iš vienos svetainės? Na daugiausiai iš dviejų. Informacija sena, bet galbūt gera. Nepriekaištas, bet tiesiog.
  Straipsnis patiko.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Informacija yra berods iš 4 (o gal daugiau) svetainių. jei netingėčiau, visus url atsiųsčiau, bet tingiu vėl iš naujo ieškot jų. Informaciją palyginau, ji visur maždaug vienoda, kalbama tais pačiais žodžiais ,kai kur net perkopijuota iš vienos svetainės į kitą ir panašiai. Čia irgi ne priekaištas, o labiau paaiškinimas, kokia sistema dirbau. :-)
  Ačiū, beje, už komentarą ir įžvalgas.

  AtsakytiPanaikinti
 7. Patiko, įdomus straipsnis. Gal pasirodysiu keista, bet būtų įdomu tai patirti :D. Beje, kai kur po taško mažąją raidę parašiai.

  AtsakytiPanaikinti
 8. Tobula kaip visada :-*

  AtsakytiPanaikinti
 9. BLYN, KAIP MANE BIESINA TAS DALYKAS, KAD KAI KUR IŠ MAŽOSIOS PARAŠAU. ŠAKUTĖS, ATRODO IR PERŽIŪRIU, IR PERSKAITAU IR VISTIEK. UJUJUJ, MAN REIKIA VISKĄ DIDŽIOSIOMIS RAŠYT, TAIP BUS GERIAU. :-D Beje, aš taip pat norėčiau tai patirti. Kažkada man buvo kažkas panašaus, tačiau nemanau, kad tai ir buvo miego paralyžius. Šiaip, buvo beveik 40+ temperatūros ,termometras kunkuliavo ir virė, o aš kažkokius vabalus ant sienų mačiau. Tos pačios haliucinacijos, tik dėl kitos priežasties ir patikėk - įdomu, jei nesitęsia ilgai, nes jei ilgai, tai jau baisu. :-D

  AtsakytiPanaikinti
 10. Nežinau kaip kitoms, bet man straipsnis tai skaniai "susivalgė". Nepastebėjau nei tų minties šuolių, nieko.
  Ačiū už įdomų straipsnį!

  AtsakytiPanaikinti
 11. Man irgi patiko. Įdomi, nenuvalkiota tema, aiškiai išdėstyta. straipsnis skaniai susiskaitė, matyt todėl, kad razinas mėgstu

  AtsakytiPanaikinti
 12. Straipsnis visai nieko..
  Bet ar nebuvo jis jau rašytas?

  AtsakytiPanaikinti
 13. Man straipsnis patiko, bet radau pora klaidu (pvz: nera po tasko didziosios raides :D). Saunuole, labai gera tema!

  AtsakytiPanaikinti
 14. niekam nelinkėčiau patirt. brrrrr

  AtsakytiPanaikinti