"Penkiasdešimt pilkų atspalvių"


2011 metais išleista E. L. James rašyta knyga "Penkiasdešimt pilkų atspalvių" nemenkai sudrebino pasaulį. Atsiliepimų būta pačių įvairiausių: pradedant pagyrimais ir baigiant skambia kritika. Erotinį romaną į rankas ėmė net tie, kuriems amžiaus cenzas neleidžia to daryti. Vienus sužavėjo, kitus - ne. Įprastas posakis: "Visiems neįtiksi". Žinoma, ne. Tačiau kūrėjai tuo neapsiribojo ir vasarį pasitiko su trenksmu - viešumai parodytas knyga paremtas filmas.

"Penkiasdešimt pilkų atspalvių" sukūrė britė Erika Mitchell. Moteris teigia, jog ją įkvėpė Stephenie Meyer "Saulėlydžio" siužetas, todėl perskaičiusi, ji nusprendė taip pat parašyti knygą. Iš pradžių, trumpomis dalimis savo vaizduotės turtą atskleisdavo tinklaraščio skaitytojams. Vėliau Erika susidomėjo leidykla, kurios padedama, moteris parašė erotinio romano trilogiją. Antroji dalis pavadinta "Penkiasdešimt tamsesnių atspalvių", o trečioji - "Penkiasdešimt išlaisvintų atspalvių". Kritikai liaupsėmis autorės neapdovanojo. Pasak jų, knygoje netrūko vergovės, disciplinos, sadizmo, nuolankumo bei dominavimo. Nepaisant to, parduota virš 100 milijonų serijos kopijų, o knyga išversta net į 52 kalbas.


Tiek knygoje, tiek filme veiksmas sukasi apie du pagrindinius herojus: literatūrą studijuojančią Anastasiją Stil bei žymų verslininką Kristianą Grėjų. Kaip šie, du visiškai skirtingi asmenys susipažino? Merginos kambario draugė sunegalavo ir Anastasijai teko vykti imti interviu iš žmogaus, apie kurį nieko nežinojo. Ji net neįsivaizdavo, kokio įstabaus grožio bei prabangos apsuptas, bus vyriškis. Visi suplanuoti klausimai išgaravo iš galvos, moteriai įžengus į Kristiano kabinetą, kuomet susiduria jų žvilgsniai. Nuo šios akimirkos visa intriga bei beprotiškumas prasideda. Nieko blogo nenutuokdama, Anastasija ima su vyru susitikinėti, pradeda jam puoselėti romantiškus jausmus, tačiau į kurią pusę pakrypsta svarstyklės, kai mergina supranta, kad Kristianas nėra tik paprastas vaikinas? Kad už gražaus veido bei prabangiais baldais apstatytų namų, slepiasi kai kas daugiau? 

Vis dėlto, knyga paremtas filmas tokiu pačiu pavadinimu, didžiąją žiūrovų dalį smarkiai nuvylė. Pasak jų, trūko intymių scenų, kurios knygoje buvo aprašytos ypatingai vaizdžiai; raudonasis kambarys neatrodė taip baisiai, o kritikai pareiškė, jog net ir visiškai žalias žmogus tai pamatęs, neišsigąstų. Jie taip pat pažėrė kritikos strėlių dėl to, jog nebuvo jokio seksualumo, tarp pagrindinių aktorių nebuvo chemijos, o kai kurios kvepalų reklamos sukelia daugiau jausmų nei šis filmas.

Įdomūs faktai:

• Madonna atskleidė, kad erotinis kūrinys jos nesužavėjo. Moteris mano, jog tai pigus, bulvarinis skaitalas, tinkantis jauniems žmonėms. Ji nuolat laukė, kada prasidės romantiškos, tačiau tuo pačiu - jaudinančios ir beprotiškos akimirkos raudonajame kambaryje, bet to taip ir nesulaukė. 

• Anastasijos vaidmenį atlikusi Dakota Johnson pasakojo, jog intymiausios scenos vyko raudonajame kambaryje, tuomet vyraudavo didelė įtampa. Mergina atskleidė, jog ypač nejauku būdavo, kai ją nuogą pririšdavo prie lovos, o operatoriui sušukus, jog filmuoti baigta, ji vis tiek negalėdavo pajudėti iš vietos, nes buvo surišta. Pirmasis, kuris ja visada pasirūpindavo, buvo Kristiano vaidmenį atlikęs Jamie Dornanas. Jis visada užmesdavo antklodę, padėdavo išsivaduoti iš pančių bei kitaip suteikdavo pagalbą, suprasdamas, kaip sunku atlikti tokį vaidmenį. 

• Malaizija yra pirmoji šalis, kuri uždraudė rodyti šį filmą. Pasak jų, jame daugybė smurto, sadizmo bei skatina vyrus kelti ranką prieš moterį.

• Nerijus Mačiulis pastebėjo, kad panašiu metu JAV buvo išleista lietuvių autorės Rūtos Šepetys knyga "Tarp pilkų debesų" ("Between Shades of Grey"). Tūkstančiai amerikiečių supainiojo pavadinimus su erotiniu romanu, pirko abi knygas, manydami, jog tai tęsiniai; skubėdavo į ne tos knygos pristatymus ir tik viduryje susivokdavo, jog kalbama ne apie tai, ką turėtų. Tačiau pasak jo, tai lietuvei atnešė pasisekimą, nes taip dar kartą atskleidė pasauliui dalį lietuvių istorijos apie trėmimus, apie kuriuos išgirdę, ne visi išeidavo iš auditorijos. Dauguma likdavo ir susidomėję klausydavosi toliau.

Filmo muzika:Žmonių nuomonės sutapo vienoje vietoje: muzika parinkta iš tiesų atsakingai, priderinta prie momentų, o dalis dainų kurta specialiai filmui. "Penkiasdešimt pilkų atspalvių" anonsas - čia.

Nepaisant negailestingos kritikų nuomonės, tiek knyga, tiek filmas, sulaukė milžiniško susidomėjimo. Autorė per pusmetį virto multimilijoniere, be to, patvirtinta, kad bus kuriami filmo tęsiniai. Tad, pripažinkime, visi norime perskaityti bei pamatyti dėl kažkokios priežasties. Vienus traukia tai, kas uždrausta; kitus - tai, kas nežinoma ir neatrasta, trečius kankina smalsumas. Todėl verta pamąstyti, ar tikrai tokiame siužete galime rasti tik minusus.


15 Komentarai

 1. Ema, aprašymas ir visa kita puiku. Tačiau nemanau, kad šios knygos aprašymui čia vieta. Kolkas skaitytojos 11-18m. Didžiaja dalį jų sudaro jaunesnės (11-12m.) mergaitės. O čia juk erotinį romaną pristatei, kuriame naudojamas ir smurtas. Ir manau visos suprato, kam ir kodėl tos virvės naudojamos. Nenoriu bambėti, bet ne vaikams tokias knygas skaityti. O po gero aprašymo, dauguma tai ir puls daryti :D

  AtsakytiPanaikinti
 2. Gabi nepritariu tau visu 100%. Pati esu 17-metė perskaičiusi visas šias knygas ir jas puikiai supratau. Tai pat sakydama "vaikai" atsižvelgi į amžių. Tačiau kai kurie vaiką subręsta ankščiau ir gali suprasti knygas. Pati pradėjau skaityti sudėtingas knygas kurias galbūt ne kekvienas suauges perpranta, būdama 13 metų. Tad nenuvertink vaikų, tuo labiau gyvename tokiame amžiuje kuriame yra pažengusios technologijos. Net ir per patį internetą pamatome daugiau smurto nei aprašyta čia. -Inesa

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. NEGALIMA vaikams skaityti tokių knygų, kurioje rašoma vien apie seksą. Ir tai auga ne kas, tai kas būtų jeigu pradėtumėm skaityti TOKIAS knygas?
   Na, Ema, tu visai ne vietoj. Nepatiko, nes nepagalvojai kokiai autitorijai rašai.

   Panaikinti
 3. Inesa, nieko prieš tave blogo nenoriu pasakyti, bet ši knyga yra lėkšta, ir nėra čia ko nesuprasti. Erotiniai romanai taip ir rašomi, kad suprastų visi. O jei tos trylikametės anksti subrendo ir skaito kitokias knygas, tai turėtų jos skaityti išliekamąją vertę turinčias knygas ir jas suprasti. O ne skaityti apie seksą.. Tokio amžiaus ir jaunesnių mergaičių nenuvertinu. O labai gerbiu, jei jos skaito rimtas knygas, o ne eikvoja laiką popsui :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Seksas ne kažkoks baubas, kad apie jį nebūtų galima žinoti, skaityti. Jeįgu vaikams jau smalsu, vadinasi jie jau senai žino apie tą seksą ir sužinojo, matyt, ne pačiu padoriausiu būdu. Kaip tik gerai, kad Ema aprašė knygą, filmą ir supažindino su turiniu, kadangi tie, kas perskaitė straipsnį, pasiėmę knygą žinos ko tikėtis, žinos, ką ima ir ar verta. Merginos, atsipeikėkite, pabuskit iš iliuzijų, kad knyga ir aplamai literatūra sukas tik apie gerus ir fainus dalykus. Sakote, kad minimas smurtas, sadizmas? Aš esu skaičius dar baisesnių knygų. Vienoje knygoje smulkiai aprašoma, kaip vyras nužudė savo žmoną, ką kur nupjovė, kur pakavojo ir kaip prieš tai kelis kart patvarkęs apdergė ją savo išmatomis. Na, bet kad aš ir kiti žmonės tai perskaitė, nereiškia, kad mes eisim ir taip padarysim. Reikia suvokt, po galais. Bijot vilko - neikit į mišką. Kitaip sakant jei 11-metė nenorės skaityt apie seksą, ji to ir nedarys ir jos nepriversi.

  Ema, apžvalga gera, kai tik pradėjau skaityt, išsyk pažinau tavo braižą. Šauniai padirbėta. ;-)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Man patiko pats straipsnis, įdomus. Bet šiaip iš dalies pritarčiau, kad ne šiame blog'e tokius straipsnius rašyti. Čia mano nuomonė.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Taip. Seksas ne baubas. Ir ne tik kad galima, bet reikia apie jį kalbėti. Tačiau viskam yra laikas ir vieta. Ir kiekviena perskaityta knyga, kiekvienas sužinotas dalykas formuoja mūsų požiūrį į tam tikrus dalykus. Gali atrodyti, kad ta nužudyta moteris tavęs nepaveikė, bet giliai pasamonėje vistiek susiformavo kažkokia nuomonė į tai. Pvz būdama trylikametė perskaičiau knygą, kurioje senelis tvirkina anūkę. Meluočiau, jei sakyčiau, kad perskaičiau, ir man visai vienodai, kas ten buvo, kad man taip niekada negali nutikti, aš taip nedaryčiau. Po tos knygos pasikeitė mano požiūris į senukus. Ir apskritai, kurį laiką jie mane baugino.
  O kalbant apie pilkus atspalvius, tai tos 11-metės ir dauguma kitų merginų yra naivios. Jei anksčiau nepagalvojo net apie tokios knygos skaitymą, tai po tokio aprašymo pasidaro smalsu, ar tikrai ten taip yra, kaip rašoma?
  Aš pati daugybę dalykų sužinojau ir išbandžiau per anksti, dėl ko dabar labai gailiuosi.

  AtsakytiPanaikinti
 7. Labai kilnu, kad šitaip rūpinatės kitais, tačiau už kitus gyvenimo nenugyvensite ir pasaulio neišgelbėsite, iki Betmeno jums toli. Stenkitės prižiūrėti pačios save, o kiti jau kaip nors ir be jūsų. :-D Beje, jeigu knyga darytų kažkokį labai blogą poveikį, ji nebūtų išleista ir lengvai dalinama vaikams.

  AtsakytiPanaikinti
 8. Oho, kokios diskusijos. :D Iš tikrųjų, mano straipsniai labiau skirti 15 - 16 metų ir vyresnėms merginoms. Arba toms, kas jau turi pakankamai proto suprasti tai, ką rašau ir apie ką rašau.

  Ta prasme, o jūs rimtai manote, kad jos neskaitė tų knygų paslapčiomis nuo mamos? Kad nežiūrėjo visų įmanomų vaizdo įrašų? Dieve, internetas plūsta dėl knygos/filmo komentarų, jos nuolat tai mato, tai yra viešai aptarinėjama. Todėl ne, aš nemanau, kad dėl šio straipsnio mane labai nubaus Dievas. Tikiuosi, jog ne.

  Ačiū už komentarus, kitą kartą žinosiu, jog reikia imti "lengvesnes" temas straipsniams čia. :)

  AtsakytiPanaikinti
 9. Dieve... Blogo pavadinimas "Teenage dreams", ne "kids dreams". Ir vienuolikmetėms, manau, čia ne vieta. O būtų šis straipsnis ar ne, jei jos norės, tikrai susiras informacijos ir kitur. Užaukit ir neprisikabinėkit tik todėl, kad prisikabintumėte. O šiaip šis straipsnis tikrai puikus, patiko.:) kaip ir visuose Emos straipsniuose matosi, kad darbo įdėta tikrai daug.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ši knyga skirta nuo 18, lopeta, o tokiuose tinklalapiuose 18-metės nesilanko, nes turi ką veikt ir taip, lopeta tu.

   Panaikinti
 10. Kazkaip keista, bet kaip tik ketinau apie "Penkiasdesimt pilku atspalviu" parasyti :D
  Na, mano nuomone, nieko cia tokio, jei kokia 11-mete perskaitys tas knygas ar paziures filma, nes ar taip ar taip jos per televizija ar pc vis vien ziuri tokius filmus, yra girdeje apie seksa ir tas amziaus cenzas n-18, mano nuomone, yra labai jau kvailas siais laikais.
  Del to sadizmo: jeigu filme rodo toki dalyka, tai nereiskia, kad ji skatina.
  Beje, Ema, per maza etikete, o siaip viskas liuks :)

  AtsakytiPanaikinti
 11. Straipsnis buvo labai įdomus ir puikus :)

  AtsakytiPanaikinti
 12. Geras straipsnis. :)

  Gaila negaliu eiti į kiną pažiūrėti filmo, nes mano miestelyje nėra kino teatrų. Gal kur nors internete jau yra nutekėjęs, kad ir blogos kokybės, šis filmas? Gal kas žino? Nes knygos labai patiko, taip norėtųsi pažiūrėti ir filmą. :)

  AtsakytiPanaikinti
 13. Drąsesnėms siūlau pamėgint žaidimą, paremtą 50 pilkų atspalvių! Tikrai nustebino:)
  http://www.malonu.com/sekso-prekes-poroms/erotinis-zaidimas-50-bud-sujaudinti-savo-meil-detail

  O knygos tai išvis kažkas tokio! Turbūt rimčiausia ką esu skaičiusi

  AtsakytiPanaikinti