Retro - nemirštanti klasika!

Išpopuliarėję retro stiliaus vakarėliai, šviežiausios garsiausių dizainerių kolekcijos dar kartą patvirtina tai, jog pritrūkus idėjų visada verta žvilgtelėti į praeitį. Į madą grįžta retro suknelės ir bateliai, ant kiekvieno kampo Vilniaus senamiestyje galima aptikti vintage tipo parduotuvėlių, o septinto dešimtmečio drabužiai savo populiarumu neatsilieka nuo dizainerių kurtų rūbų. Šiame straipsnyje, kviečiu visas pažvelgti atgal ir sužinoti tai, ko galbūt nežinote apie puikųjį retro stilių!

Nuo ko viskas prasidėjo?

Retro stilius - tai anais laikais madingi daiktai, ištraukti į dienos šviesą ir prikelti naujam gyvenimui. Trumpiau tariant, tai kas sena, tampa nauja. Išvertus iš lotynų kalbos žodis retro reiškia atgal. Retro sieja praėjusio šimtmečio kelių atskirų dešimtmečių įvairovę. Mados istorikai teigia, jog tokių grįžinėjimų atgal būta ir praėjusiame amžiuje. Šio unikalaus stiliaus pradžia laikomas 7-asis dešimtmetis, kai į madą grįžo Art nouveau meno kryptis, kuri susiformavo XIX a. pabaigoje. Jai būdingi augalų bei gėlių raštai, lanksčios linijos. Visa tai labai ryškiai atsispindėjo hipių aprangos detalėse. Ryškiaspalviai gėlėti drabužiai, platėjančios kelnės, apyrankės, karoliai, šiandien vėl mėgstamos plaukų juostos - pagrindiniai hipių aprangos akcentai.


„Pin-up“ stilius

Daugelis popmuzikos atlikėjų savo sceninį įvaizdį pasirenka būtent „Pin-up“ stilių, kuris pasižymi erotikos elementais. Šis stilius grįžo iš 5-ojo dešimtmečio, kuomet garsių aktorių George Petty, Rolf Armstrong, Gil Evgren ir net Marilyn Monroe pikantiškos nuotraukos puikavosi kalendoriuose, automobilių salonų plakatuose ar tiesiog ant bendrabučio sienų. Pagrindinis šio stiliaus elementas - trumpi šortukai, maudymosi kostiumėlis ar itin trumpa, tačiau jokiu būdu nevulgari suknelė. Vaizdai, kurie buvo įamžinti šiuo stiliumi laikomi meno kūriniais!Christian Dior „naujasis žvilgsnis“


Neretai madas diktuoja ne dizainerių užgaidos, o socialinės visuomenės normos, ekonominiai ar politiniai įvykiai. Būtent 6-ąjame dešimtmetyje, Jungtinėse Amerikos Valstijose pasibaigus karui ir moterims pradėjus žvalgytis ko nors išsiskiriančio ir patrauklesnio, įsitvirtino mados genijaus Christiano Dioro sukurtas elegantiškas stilius pavadintas „New Look“. Šiuo stiliumi buvo siekiama moters figūrai suteikti kuo daugiau moteriškumo. Pagrindiniai šio stiliaus elementai - korsetai, pūsti klostuoti sijonai bei figūrai grakštumo ir elegancijos suteikiantys smailiakulniai. Christian Dior kūrė grakščios moters įvaizdį, kuris, deja, buvo pasiekiamas nedaugeliui. Kaip atsakas šiai srovei, susikūrė naujas viduriniosios klasės „namų šeimininkės“ stilius, kuris pabrėžė moters eleganciją, taliją, grakštumą ir kuklumą, tačiau neaukštino besaikės prabangos.8-ojo bei 9-oto dešimtmečių mados indėlis
Nepaisant to, kad vis dar juntama hipių įtaka, dauguma moterų ir merginų išlieka ištikimos niekada nemirštančiam stiliui - klasikai. 8-asis dešimtmetis į mados pasaulį įnešė naujų  vėjų. Mary Quant sukūrė mini sijonėlį, o jaunimo tarpe sparčiai populiarėjo platėjantys džinsai bei batai su platforma. Nesuklystume, jei viena iš pagrindinių 9-ojo dešimtmečio mados ikonų įvardintume Velso princesę - Dianą, kurios įtaka mados pasaulyje buvo neįtikėtinai didėlė. Neapsieitume ir be populiariosios kultūros indėlio, kuri į mados aukštumas iškėlė suplėšytus džinsus, balerinos tipo sijonus, spalvotas blauzdines, bepirštes nėriniuotas arba tinklines pirštines. 
Garsenybės, kurioms nesvetimas retro stilius 

Viena iš ištikimiausių retro stiliaus gerbėjų pop muzikos pasaulyje - populiarioji Katy Perry.  Didelės garbanos, trumpi šortukai, akinančiai raudonos lūpos bei sijonai aukštu liemeniu priverčia pažvelgti į praeitį ir prisiminti „Pin-up“ bei „namų šeimininkių“stilių. Neabejotinai šis stilius puikiai tinka žaviajai Katy ir daro ją išskirtine!
Niekuo neatsilieka ir žavioji Christina Aguilera. Iš kadaise mėgstančios vulgarokus drabužius, ši populiari dainininkė tapo žavia 5-ojo ir 6-ojo dešimtmečių dievaite. Pasirinkusi legenda tapusios Marilyn Monroe įvaizdį, ji tegia, jog jokiu būdu nekopijuoja garsiosios aktorės. Bet kokiu atveju, turime pripažinti, jog retro stilius Christinai tikrai tinka!Nesvarbu kiek metų prabėgs, tačiau viena aišku - retro stilius niekada netaps atgyvena. Coco Chanel sukurta juoda suknelė visada užims garbingą vietą mados pasaulyje, o retro stiliaus garbanos tikrai nepraras savo populiarumo ir žavesio. Elegantiškos suknelės, aukštakulniai bateliai, didelės garbanos ir nepriekaištingos raudonos lūpos - štai kas yra tikroji, nemirštanti klasika!
7 Komentarai

 1. Gerai, puikus straipsnis, įdomu skaityti. Puikus darbas.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Pasirinkai labai įdomią temą, be to, sugebėjai ją puikiai išpildyti. Skaičiau be jokių trukdžių ir vis galvodama, kas tokį straipsnelį galėjo parašyti. Puikiai padirbėta. Šaunuolė :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Išdėstymas nelabai žiūrėsi, bet tema puikiai išpildyta :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Labai patiko man šis tavo straipsnis! Sutiksiu, kad su išdėstymu dar reikėjo padirbėti, bet štai tekstas tikrai geras. Man Retro stilius yra be galo gražus, labai norėčiau gyventi laikuose, kuomet vyravo toks stilius. :)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Nei per ilgas, nei per trumpas. Gerai. Matosi įdėjai pastangų. :)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Patiko! Kaip ir sakė su išdėstymu reikėjo padirbėti, bet pateikta informacija tikrai gera.

  AtsakytiPanaikinti
 7. Labai gera tema, straipsnis puikus. Neturiu jokių priekaištų :)

  AtsakytiPanaikinti