Sally Green knygos "Pusiau blogas" apžvalga

Knygos autorė.
Tikriausiai dauguma sutiktumėte, kad parašyti gerą, dėmesio vertą knygą šiais laikais yra be galo sunku. O sunku todėl, nes vos tik užėjus į bet kurį knygyną, mus pasitinka lentynos su daugybe pačių įvairiausių kūrinių. Atrodo, jau aprašytos visos įmanomos temos, o sukurti kažką naują, ypač fantastinei knygai - misija neįmanoma. Juk rodos jau skaitėm ir apie mirtinas žaidynes, ir apie vampyrus, vilkolakius, nežemiškas būtybes.. Argi įmanoma sukurti dar kažką naujo, kas iškart taptų bestseleriu ar sumuštų rekordus? Pasirodo, tai vis dar įmanoma. Štai 2014 metais pasirodžiusi Sally Green knyga "Pusiau blogas" (ang. "Half bad"), jau muša pasaulinius rekordus ir užkariauja viso pasaulio skaitytojų širdis.

TRUMPAI APIE AUTORĘ
Knygą "Pusiau blogas" parašė Jungtinėje Karalystėje gimusi ir užsaugusi Sally Green. Šiuo metu autorė gyvena šiaurės vakarų Anglijoje, kartu su savo mylima šeima - vyru ir sūnumi. Tikėtina, kad ten gyvendama moteris ir parašė šį nuostabų kūrinį. Sally gyvenime užsiėmė pačiomis įvairiausiomis veiklomis, turėjo daug darbo vietų, kuriose kartais netgi dirbdavo kaip savanorė. Galiausiai ji net ir profesiją įgijo, tačiau 2010 metais, Sally atrado save kaip rašytoją. "Pusiau blogas" knygos istorija jau seniai sukosi autorės galvoje ir tuomet, kai ji atrado laiko ir noro prisėsti ir pradėti rašyti šį kūrinį, nuo to laiko su rašymu ji nesiskiria. Sally laisvalaikiu mėgsta vaikščioti Velso gatvėse ir skaityti knygas. Tačiau prisipažįsta, jog norėtų gerti mažiau kavos, nes tai - didžiausia jos silpnybė. "Pusiau blogas" yra rašytojos debiutinė knyga, o pasak "The Times", Sally Green yra naujoji Stephanie Meyer karūnos paveldėtoja. 

SIUŽETAS
Knygoje pasakojama apie laikus, kuomet tarp žmonių gyveno raganiai. Jie buvo susiskirstę į dvi rūšis: baltuosius ir juoduosius. Pagal visas "taisykles", baltieji buvo gerieji - darė gerus darbus, o štai juodieji pasižymėjo blogiu ir piktais ketinimais. O štai pagrindinis herojus paauglys Neitanas buvo pusiau baltas, pusiau juodas. Berniuko motina buvo galinga baltoji ragana, o štai tėvas - žiauriausias pasaulyje juodasis raganius. Neitanas visiems buvo žinomas kaip žiauriojo žudiko Marko sūnus ir dauguma vieningai galvojo, jog jis lygiai toks pats, kaip ir tėvas. Dėl šios priežasties jaunuoliui tenka išgyventi tiek fiziškai, tiek psichologiškai skaudžiausius savo gyvenimo momentus. Iš pradžių jam tiesiog reikia važinėti į Tarybos įvertinimus, o štai paskui įvykiai pasisuka visai kita linkme. Neitanas nuo keturiolikos metų gyvena uždarytas ir prirakintas narve, atskirtas nuo pačių brangiausių savo žmonių ir negana to, yra skaudžiai mušamas ir kankinamas. Berniukas nemoka nei skaityti, nei rašyti, tačiau kiekvieną dieną privalo sunkiai treniruotis, kad taptų žudiku. Pagrindinė Neitano užduotis - pabėgti ir susirasti juodąją raganą Merkurę, kuri galėtų suteikti jam tris dovanas. Tačiau sunkiausia, jog tai jis privalo padaryti iki septynioliktojo gimtadienio. O juk laikas taip greitai tiksi.. Kaip tai padaryti berniukui, kuris yra nuolatos sekamas ir negali niekuo pasitikėti - nei šeima, nei savo mylima mergina?..

KITOKS RAGANŲ PASAULIS
Knygos viršelis ir nugarėlė puikiai atitinka knygos temą. 
Pirmą kartą į rankas paėmus knygą ir perskaičius aprašymą, susidaro įspūdis, jog knyga nužengusi iš absoliučios fantastikos srities. Raganos, medžiokliai, raganiai - tai turbūt daugiausiai šioje knygoje pasikartojantys žodžiai. Ką jums tai primena? Raganas su ilgomis nosimis ir stačiomis skyrebelėmis, virš žemės skriejančiomis su šluotomis? O gal daugybę burtų, magijos ir kerų? Tokius dalykus mes be jokios abejonės sutiktumėme perskaitę Harį Poterį, tačiau tik ne šį kūrinį. Apie knygą "Pusiau blogas" labai teisingus žodžius yra pasakiusi rašytoja Kate Atkinson: "Tai knyga apie raganas ir raganius, kurioje net ir ieškodami nerasite nė vienos pelėdos ir akinukų apskritais stiklais...". Būtent ši knyga tuo mane labiausiai ir nustebino, jog čia nebuvo jokio Hario Poterio pasaulio: nei magijos, nei kerų, nei raganų mokyklų ar panašių dalykų. Tai tarsi šiuolaikiškas pasakojimas apie raganas ir raganius.

ŽIAURUMAS, JAUSMAI IR ROMANTIKA
Jei reikėtų knygą "Pusiau blogas" apibūdinti keliais žodžiais, pirmasis be jokios abejonės šią knygą apibūdinantis žodis būtų žiaurumas. Manau, kad nesuklysiu pasakiusi, jog tai yra pats žiauriausias kūrinys, kokį tik esu skaičiusi. Knyga iš tiesų žiauri ir tą mums jau išduoda ant knygos viršelio nupieštas kraujas. Pasakojime kraujas išties liejosi daug ir dažnai. Ką mes darome, kai žiūrime filmus ir matome baisias, kraupias scenas? Tikriausiai paimame ir užsidengiame rankomis akis, ar ne? O ar tą darome skaitydami knygas? Juk sutiksite, kad įprastai - ne, tačiau  skaitant šią knygą, buvo akimirkų, kai būtent taip ir norėjosi padaryti. Bet per daug neišsigąskite, nes kitas žodis, kuriuo galėčiau apibūdinti šią knygą yra... jausmai. Knyga ne tik žiauri, bet ir be galo jausminga. Kūrinyje autorė labai gerai perteikia Neitano išgyvenimus, mintis, pamąstymus ir jausmus. Be visa to, knygoje yra ir romantikos. Pagrindinis herojus yra labai įsimylėjęs baltąją raganą Analizą, kurią knygoje sutiksite gana dažnai.

Padėti knygai pelnyti šlovę, įtakos turėjo ir puikiai
apgalvota reklama. 
PASIEKIMAI IR NAUJIENOS GERBĖJAMS
"Pusiau blogas" jau dabar yra lyginama su tokios šlovės ir populiarumo susilaukusiais kūriniais, kaip "Saulėlydis" ar "Bado žaidynės". Neįtikėtina, tačiau knyga, kuomet dar buvo net nepasirodžiusi knygynų lentynose, sumušė neįtikėtinus pasaulinius Guinesso rekordus. Knyga ne tik tapo verčiama į daugiausiai pasaulio kalbų (net 47!), bet ir apskritai, tapo kaip į daugiausiai kalbų verčiama debiutuojančios autorės knyga. Šios knygos gerbėjams autorė pateikė daug staigmenų. Knyga "Pusiau blogas", pasirodo, yra dar tik pirmoji šios trilogijos dalis. Taigi, sulauksime dar dviejų knygų ir sužinosime, koks likimas toliau laukia Neitano. Antroji knygos dalis "Pusiau laukinis" užsienio knygynus turėtų pasiekti 2015 metų kovo pabaigoje, o štai leidykla "Baltos lankos" pažada, kad netrukus po išleidimo mes taip pat galėsime matyti šią knygą knygynuose. Be visa to, garsioji kino kompanija "Fox 2000" įsigijo teises pagal šią knygą kurti filmą. Ir jau dabar Holivude yra rašomas scenarijus šiam reginiui. .

Net neabejoju, kad ir jūs paėmę į rankas knygą "Pusiau blogas", vėliau negalėsite nuo jos atsitraukti. Šį kūrinį verta perskaityti vien dėl to, kad suprastumėme, jog už savo vietą po saule reikia kovoti. Kovoti taip, kaip tai darė berniukas Neitanas. Ir niekada nenuleisti rankų, jei iš pirmo karto nieko nepavyks. Juk tai ir svarbiausia, tiesa? Knygą vertinu 10/10 ir rekomenduoju perskaityti visiems. Net jei ir nemėgstate fantastinių knygų, ši neabejotinai paliks jums neišdildomą įspūdį! 


Liko vos keletas dienų!
Dalyvaukite ir pelnykite šaunius prizus!

14 Komentarai

 1. GERIAUSIAS KNYGOS APRASYMAS SITAM BLOGE EVER

  AtsakytiPanaikinti
 2. Bravo Simona. Nostabu.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Iš pradžių pagalvojau "kur jinai mato tą išskirtinumą, jei viskas taip pat kaip visada: gerieji ir blogieji raganiai, vaikas, pusiau toks, pusiau kitoks...". Bet paskui skaitydama net nusistebėjau... Tikrai įdomus siužetas, o dar taip įtikinamai aprašei...
  Labai geras straipsnis. Jeigu būčiau pirkėjas ir tu man siūlytum pirkti knyga, manau, nė nedvejodama tavęs paklausyčiau :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Aprašymas patiko, bet tie "o štai" pasikartojimai truputį suerzino.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Eina sau kaip sudomino!!!! Dievinu tokias knygas reiks ir sitos paieskot. Gal zinai ar jau yra bibliotekose? O apzvalga tai tikrai kad pati geriausia per visa blogo istorija. Galetum ir dazniau aprasinet knygas. Teen Corner tu gal geriau nekomentuok tu straipsniu nes susidaro vaizdas kad esi ziauriai buka. Nu ta prasme, tu po kiekvienu straipsniu kuris yra geras rasai tokas nesamones ir nieko neargumentuoji. Po doviles irgi parasei kazkaip panasiai nors tas straipsnis kaip tik labai geras. Toks jausmas kad tau vienuolika metu

  AtsakytiPanaikinti
 6. Aprašymas vertas dėmesio. Sklandu, įdomu ir naudinga. Geras!

  AtsakytiPanaikinti
 7. Labai sudominai. Puikus straipsnis :)

  AtsakytiPanaikinti
 8. Aprašymas labai profesionalus, išdėstymas puikus. Buvo įdomu skaityti :)
  Tačiau knyga manęs nesudomino. Bet čia jau mano bėda, nes šiuo metu esu susitelkusi ties klasika ir lietuvių rašytojų darbais (tokių kaip Granauskas, Savickis). Kaip pasakytų mano mokytoja, ši knyga popsas, be išliekamosios vertės ir turbūt po kurio laiko bus pamiršta kaip ir ,,Saulėlydžio saga :)
  BET. Jei netyčia rasiu bibliotekoje šią knygą, būtinai perskaitysiu. Nes šis tavo straipsnis to vertas. O ką gali žinoti, gal patiks man? :)

  AtsakytiPanaikinti
 9. Aprašymas geras, gražus. Sklandžiai viską aprašei ir labai gražiai viskas išėjo. Bet manęs knyga nesudomėjo. Nežinau kodėl, bet man ji pasirodė nelabai įdomi. Na, bet dėkui tau, Simona už pastangas ir profesionalų straipsnį!

  AtsakytiPanaikinti
 10. Ačiū labai labai visiems už komentarus, smagu, jei patiko. Prisipažinsiu, čia pirmas kartais, kai bandžiau parašyti knygos apžvalgą. Tad tikrai smagu girdėti, kad patiko. :)) Jei knyga sudomino, tai būtinai įsigykit/pasiimkit iš bibliotekų, nes ji tikrai verta dėmesio. :)

  Anonimiškas - pasistengsiu ateityje dažniau aprašinėti knygas. Žinoma, jei tik perskaitysiu tai, ką galėčiau jums rekomenduoti. :)

  AtsakytiPanaikinti
 11. Šaunuolė, Simona! Labai profesionaliai parašei, knyga sudomino, kaip ir pats aprašymas :) Kai rasiu bibliotekoj ar knygyne, reikės paskaityti

  AtsakytiPanaikinti
 12. Wow, Simona, sudominai. Reiks "lakstyti" knygynuose ieškant ir būtinai įsigyti. :)

  AtsakytiPanaikinti