Branduolinės eros pradžia

Du Japonijos miestai yra žinomi visame pasaulyje ir paliko svarbų pėdsaką žmonijos istorijoje. Taip, tai Hirošima ir Nagasakis. Miestai, kurie buvo bandomieji triušiai su nauju ginklu - atomine bomba. Pamačius šių ginklų poveikį, jie daugiau niekada nebuvo panaudoti prieš žmones. Bet dviejų kartų užteko, kad žmonija pasmerktų ir neišdrįstų juo pasinaudoti vėl. Tad kas privedė pasaulį iki šių įvykių ir kas nutiko tą nekaltų žmonių krauju, pažymėtą rugpjūtį?

Įvykiai, iki dienų, kai žuvo tūkstančiai nekaltų žmonių.
1942 m. mokslininkai iš Anglijos, Kanados ir JAV, susibūrė į ''Manheteno projektą'', kurio tikslas buvo sukurti atominę bombą. Šiam projektui pavyko sukurti tris branduolinius ginklus. Pirmasis buvo susprogdintas per bandymą, kiti du buvo pirmieji atominiai ginklai panaudoti prieš žmones. ''Trinity'' taip vadinosi ginklas, kuris žinomas kaip pirmasis istorijoje branduolinis ginklas. Jį susprogdino 1945m. liepos 16d., Naujojoje Meksikoje. Po sėkmingo bandymo, pradėta planuoti bombų numetimas ant Japonijos miestų. Taikiniais pasirinkta Hirošima, Kokura, Nigata ir Kijotas ( Iš taikinių jis buvo išbrauktas, nes buvo Japonijos kultūros sostinė). Jau per bandymą išvydus ginklo galią, norint sumažinti nukentėjusių skaičių, amerikiečiai išmėtė 5 milijonus lankstinukų, kuriuose japoniškai buvo parašyta:
''Perskaitykite tai atidžiai, kadangi tai gali išgelbėti jūsų, jūsų giminaičio ar draugo gyvybę. Ateinančiomis dienomis ant kitos lapelio pusės išvardinti miestai bus sunaikinti amerikiečių bombų. Šiuose miestuose yra karinių įrenginių bei gamyklų, kuriose gaminami kariniai ginklai bei kitokie įrenginiai. Mes pasiryžę sunaikinti visus jūsų karinius įrenginius, kurie yra naudojami tęsiant šį beprasmį karą. Deja, šios bombos neturi akių. Taigi Amerikos oro pajėgos, kurios nenori sužeisti nekaltų žmonių, perspėja jus ir pataria evakuotis iš šių miestų ir taip išsaugoti savo gyvybes. JAV nekariauja prie Japonijos žmones, JAV kariauja prieš karines pajėgas, kurios pavergė Japonijos žmones. Taika, kurią atneš JAV išlaisvins japonus iš karinės priespaudos ir sukurs naują ir geresnę Japoniją. Jūs galite išsaugoti taiką reikalaudami naujų ir gerų vadovų, kurie užbaigtų šį karą. Negalime pažadėti, kad bus sunaikinti tik šie miestai, tačiau bent kai kurie iš jų būtinai bus sunaikinti, todėl patariame kuo greičiau iš jų evakuotis.''
Po atominio ginklo numetimo Hirošimoje, buvo išmėtyta dar daugiau lankstinukų, radijas kurį kontroliavo amerikiečiai skaitydavo šiuos pranešimus, kas 15 minučių.

Miestas, pirmasis nukentėjęs nuo branduolinio ginklo
Hirošima taikiniu pasirinktas, nes jame veikė svarbi Japonijos kariuomenės tiekimo ir logistikos bazė, tai pat
joje nebuvo amerikiečių belaisvių stovyklos. Kadangi dauguma pastatų mieste mediniai, tai buvo lengvas ir puikus grobis.  1945m. rugpjūčio 6d. gynybinė sistema užfiksavo kelis amerikiečių lėktuvus, bet tai didelio nerimo nesukėlė. Mieste net nebuvo paskelbtas pavojaus signalas.  Tądien gyvenimas Hirošimoje tekėjo įprasta vaga, kol 08h. 15min., iš bombonešio ''Enola Gay'' amerikiečiai išmetė atominę bombą ''Little boy''. Tą dieną, vienas ginklas pražudė apie 80 000 žmonių, nusiaubė beveik visą miestą. Apie šią tragediją, prabėgus kelioms valandoms, net aukščiausi valdininkai Tokijuje neturėjo daug informacijos. Iš pirmos gautos telegramos jie sužinojo, kad Hirošima atakavo vos keletas lėktuvų, o ant miesto numesta viena, nauja bomba. Tik kitą dieną karinis štabas tiksliai žinojo, kad tūkstančius nekaltų žmonių pražudė atominė bomba.
Po Antrojo pasaulinio karo miestas buvo atstatytas ir paskelbtas kaip ''Taikos ir atminimo miestas''. Hirošima jau spėjo sugrįžti į įprastą ritmą, tapti šiuolaikiniu miestu. Bet reta šeima gali pasigirti, kad joks šeimos narys nežuvo bombarduojant miestą arba dėl branduolinio ginklo sukeltų ligų.  Daugelis išgyvenusių gyventojų norėtų iš savo atminties išbraukti, tą pragarą kuris vyko po atominės bombos sprogimo. Jų laimės kūdikiais vadinti negalima, jie iki šiol kenčia dėl psichinių ar fizinių ligų. Hirošima iki šiol kovoja, dėl branduolinių ginklų uždraudimo. Kai kur nors pasaulyje yra bandoma atominė bomba miestas paskelbia protesto laišką.

Atsarginis JAV variantas
Numetus atominę bombą ant Hirošimos tikėtasi, kad Japonija kapituliuos, bet ji nespėjo sureaguoti, tad po
trijų dienų branduolinis ginklas ''Fat Man'' buvo numestas ant Nagasakio. Miestas taikiniu pasirinktas paskutinę minutę, dėl prastų oro sąlygų. Tad ant miesto numesta atominė bomba, išgelbėjo nuo šio ginklo Kokuros miestą. 11h. 02min laikas Nagasakyje sustojo. Žmonės, tiesiog sudegė toje vietoje kurioje buvo tą akimirką. Ten kur buvo numesta bomba neliko gyvųjų, branduolinis ginklas sugriovė visus pastatus kelių kilometrų spinduliu . Žuvo apie 70tūkst. nieko dėtų žmonių, dar tiek pat mirė nuo patirtų sužalojimų.
Numetus ant Nagasakio atominę bombą Japonija kapituliavo, taip apsisaugodama nuo tolesnių branduolinių ginklų panaudojimų. Manoma, kad jei ne pasidavimas Jungtinės Amerikos valstijos būtų smogusios ir trečią kartą. Buvo suplanuota, kad Tokijas turėtų nukentėti nuo atominės bombos.

Valstybių neatbaidė tragiškas Hirošimos ir Nagasakio likimas
Paprasti mirtingieji nesusižavėjo ir pasmerkė branduolinių ginklų naudojimą. Bet didžiųjų valstybių vadovams, nelabai rūpi atominių ginklų naudojimo pasekmės. Antrojo pasaulinio karo pabaigoje, tik JAV turėjo šį viską griaunantį ginklą. Dabar 9 valstybės turi mirtis ir nelaimes sėjantį ginklą. Branduolinio ginklo turėjimas virto galios ženklu. Vien atominių ginklų, kuriuos turi JAV ir Rusija pakaktų sunaikinti planetai. Bet ekspertai tikina, jei dar kartą bus panaudotas šis ginklas, tai padarys ne valstybė, o kokie nors nevalstybiniai veikėjai.

Išvydus, kad branduoliniai ginklai padarė daug didesnę žalą, negu tikėtasi, Amerika ėmė gintis, kad branduolinių ginklų panaudojimas lėmė tokią greitą Antrojo pasaulinio karo baigtį. Žinoma, būtų buvę galima išsiversti ir be tokio sprendimo, nulėmusio tūkstančių žmonių mirtis. Bet JAV taip parodė savo galią ir įėjo į istoriją, kaip pirmoji branduolinį ginklą panaudojusi valstybė.Jei dabar įvyktų branduolinis karas, visa planeta smarkiai nukentėtų. Kad ir kiek žmonių gyvybių nusinešė atominio ginklo panaudojimas valstybės neskuba atsisakyti šių ginklų. 

5 Komentarai

 1. Kuo toliau, tuo labiau imu džiaugtis, kad šiame blog'e atsiranda tokių naudingų, prasmingų ir informatyvių straipsnių kaip šis... :)
  Su kiekviena diena vis labiau tobulėjate!

  AtsakytiPanaikinti
 2. Man buvo labai įdomu! Pasirenki tikrai įdomias, nematytas ir šimtą kartų neapkalbėtas temas, tad Tavo straipsnius skaitau su įdomumu. Labai laukiu kito Tavo straipsnio!

  AtsakytiPanaikinti
 3. Ačiū, ačiū pasistengsiu trečiadienį jį jau įkelti

  AtsakytiPanaikinti
 4. Kaip sykis mokomės tai per istoriją!:D

  AtsakytiPanaikinti