Protingieji belgų aviganiai griunendaliai

Apie šiuos šiuolaikinius vilkus tikriausiai reta iš Jūsų yra girdėjusi (o gaila). Ji užima net antrą vietą protingiausiųjų šunų sąraše! Yra keturi šios jos porūšiai: griunendalis, terviurenas, malinua ir lakenua. Šįkart papasakosiu apie griunendalius.

Truputis belgų aviganių istorijos

1891-aisiais metais veterinaras Adolphe Reul'as surinko daugiau kaip šimtą belgų aviganių. Jis pastebėjo, jog jų tipai skiriasi, tad patarė šeimininkams kergti augintinius tik su tos pačios spalvos ir struktūros kailiu. Dauguma jų sutiko. 1892-ųjų gegužę įvyko pirmoji belgų aviganių paroda.
1900-aisiais Šv. Huberto draugija (angl. Societie Royal St. Hubert) juos pripažino kaip viena aviganių veislė su keturiomis variacijomis.
Tačiau 1914-aisiais metais Pirmojo Pasaulinio karo metu jų skaičius smarkiai sumažėjo. Kad išsaugotų veislę, teko vėl reguliuoti veisimą pagal jų kailio spalvą ir struktūrą. Karališkoji Šv. Huberto draugija ne pagal tai, kaip atrodė jų tėvai, bet kaip šunyčiai atrodė ką tik gimę.
Tačiau 1920-aisiais ši veislė pagaliau ėmė klestėti  Antrojo Pasaulinio karo metu ne šimtai, o net tūkstančiai šunų buvo naudojami Raudonojo Kryžiaus gelbėjimo tarnyboje!

Pirmieji griunendaliai


Belgijoje yra tokia Žaliojo slėnio pilis (Groenendael), kurioje šiuo metu yra įsikūręs tarptautinis treniruočių centras. Čia besilankantys žmonės nenustemba aptikę šunų pėdsakų, mat kadaise ten kadaise buvo istorinis griunendalių veislynas. Vienas buvusių jo savininkų  restauratorius Nicholas Rose'as, 1893-iaisiais apgyvendinęs du šunis  patinas Pikard' Jucle bei kalė Petite, kurie tapo griunendalių šeimos pradininkais.

Apie griunendalius

Šiose nuotraukose - mano pačios kalytė (5 mėnesiai)

Paskirtis: Bandšunis, sargšunis, taip pat tinkantis tarnybai.
Ūgis: 58-66 cm.
Svoris: ~30-35 kg
Gyvenimo trukmė: 12-14 m.

Išvaizda


Juodas, gali būti su „žvaigždute" ant krūtinės ar mažyčiais baltymais ant letenų. Kailis labai švelnus, glotnus. Mažylių iš pradžių būna pūkeliai, po to ant nugaros atsiranda jau „suaugusiųjų" plaukų. Grakšti figūra, snukutis pailgas.

Mano patirtis


Tikrai labai protingas, gražus ir meilus šuo! Patarčiau visoms, kurios ketina mesti svorį (mat su juo reikia daug sportuoti, bėgioti, žaisti), norinčiam kiemo „sargybinio" (jo ūgis ir lojimas atbaido bet kokius ilgapirščius!), norinčiai mažai besišeriančio, ne per daugiausiai šukavimo reikalaujančio šuns.
Patariu maitinti RAW mityba  šuniška žaliavalgyste. Tai yra maitinimas vien žalia mėsa (tačiau ji būtinai turi būti įkišta į šaldiklį ir atšildyta, nes kitaip šuniukas gali turėti bakterijų!).

Sportiškumas ir dresūra


Labai judrus, trokštantis tarnauti ir žaisti, nenustygstantis vietoje, tad tenka daug žaisti ir vedžioti (tinginiai tai įvardintų kaip minusą. Chi chi! J). Griunendaliai yra kaip reta jautrūs šunys, tad negalima jų dresuoti per griežtai ir labai šaukti ant jo lyg ant kokio vokiečių aviganio. Tačiau dresavimas jam kaip oras reikalingas - bent minimali disciplina būtina.

Griunendalių mylėtojai


Tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje yra gana nemažai šios veislės mylėtojų. Jie socialiniuose tinkluose kelia jų nuotraukas, dalinasi patirtimi, giria vieni kitų šunis ir t.t.
2014 m. pasaulio čempionas Je M'Appelle Xanthe
Štai ir pirmasis mano straipsnis jau baigtas ir išvydęs dienos šviesą. Sakykite kritiką, mat ji visada praverčia J  Iki greito susitikimo!
P.S.
Apie kurį belgų aviganio porūšį norėsite sužinoti kitame straipsnyje: terviureną, malinua ar lakenua?

13 Komentarai

 1. puikus straipsnis:) norėčiau, kad rašytum apie malinua, nes planuojame įsigyti malinua šuniuką, tad reikia daugiau informacijos:)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Dėkoju, būtinai parašysiu apie malinua :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Akvile,
  Nors tu naujokė, tavo gebėjimas ir užsispyrimas rašyti yra toks didelis toks didelis, kad pati net nežinai.
  Jei taip gerai rašysi, gali pasiekti tokį lygį kaip Dovilė ir Simona Š.
  Straipsnis puikus, nustebinai, rašyk toliau ! :)
  10/10 :*
  Geros dienos,
  -Justė

  AtsakytiPanaikinti
 4. Turiu šarpėja ir norėčiau sužinoti jo istorija ir charekterį, tad būtų malonu, kad parašytum apie juos :)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Ir tu, Anonime, ir Arūnė, nori kad parašyčiau NE apie belgų aviganį. Juk parašyta: "Apie kurį BELGŲ AVIGANIO PORŪŠĮ norėsite sužinoti kitame straipsnyje..?"... aš juk neketinu būti kažkokia kinologė ar pan. ir daugiausia išmanau tik apie 'belgiukus' -.- Atleiskit, bet apie labradorus, šarpėjas ir t.t. abejoju ar rašysiu :/

  AtsakytiPanaikinti
 6. pareiginga rasytoja :)2015 m. kovo 13 d. 18:35

  saunuolyte! puiku lb idomu. sekmes kelyje! :)

  P.S. nereikia rasytojos? :D

  AtsakytiPanaikinti
 7. Man asmeniškai tokie straipsniai neįdomūs, tai tiesiog paėmiau ir praverčiau, bet šiaip šuo labai gražus tavo.

  AtsakytiPanaikinti