Atlantida - vieta, kuri niekada neegzistavo

Šiais laikais žmonės yra skeptiški ir juos įtikinti yra labai sunku. Bet tūkstančiais metų gyvuojančiomis istorijomis patikėti daug lengviau. Viena iki mūsų laikų atėjusi legenda yra apie Atlantidą. Gal tai būtų paprasčiausias kūrinys, jei ne tai, jog Atlantidos ir iki šiol ieško visame pasaulyje.

 Žmogus, sukūręs garsųjį mitą
Senovės Graikijoje gyveno filosofas Aristoklas, geriau žinomas Platono pravarde. Jis buvo kilęs iš senos ir kilmingos šeimos, o mokėsi pas filosofą Sokratą ir tapo garsiausiu jo mokiniu. Platonas labai gerbė ir laikė pavyzdžiu savo mokytoją, bet ne visur jų nuomonės sutapdavo. Vėliau filosofas įkūrė savo paties mokyklą ir mokė vieną svarbiausių mąstytojų Aristotelį. Platonas manė, kad pasaulį reikia tvarkyti moksliškai. Būtent jo išmąstyta teorija, kurioje atskleidžiama klasikinė valstybės prigimtis, yra pati seniausia mus pasiekusi valstybės teorija. Joje sakoma, kad - valstybė gyvas organizmas, kurį galima apibūdinti keturiomis dorybėmis: išmintimi, drąsa, susivaldymu ir teisingumu. Filosofo nuomone, idealioje valstybėje visi privalo daryti tai, ką reikia. Pavyzdžiui, karalius - valdyti, karys - kariauti. Taip pat tokioje valstybėje būtų galima varžyti piliečių teises ir inciatyvą. Platonas parašė ne vieną kūrinį, o jo dialoguose ''Timajas'' ir ''Kritijas'' yra aprašoma Atlantida.

„Išklausyk, Sokratai, pasakojimą, tegu ir labai keistą, bet visiškai patikimą, kaip pareiškė kartą išmintingiausias iš septynių išminčių Solonas“ - Taip Platonas pradeda pasakojimą apie Atlantidą, savo dialoge ''Timėjus''

Kokia buvo Atlantida?

''Poseidonas, kuriam teko teisė valdyti Atlantidos salą, apgyvendino ją savo vaikais, kurių susilaukė su mirtingąja moterimi. Nuo jūros kranto iki salos vidurio plytėjo lyguma, kuri, jei tikėti padavimais, buvo pati gražiausia ir gana derlinga. Šios lygumos viduryje, maždaug 50 stadijų atstumu nuo jūros buvo iškilęs nedidelis kalnas.'' - Taip Platonas aiškina Atlantidos kilmę. Taip pat manoma, kad gyventojai, vadinami atlantais buvo ateiviai, arba išeiviai iš Lemūrijos (Dingusi civilizacija). Tad apie atlantų kilmę galime tik spėlioti, nes šios teorijos nėra įtikinamos ar įrodomos.

Vienas iš labiausiai mokslininkus kankinančių klausimų, susijusių su šia civilizacija yra, kur ji buvo įsikūrusi? Jos ieškota visur - nuo Egipto iki Šiaurės Ašigalio. Pats legendos autorius teigia, kad Atlantida buvo už Heraklio stulpų (Gibraltaro sąsiaurio), tad skersai išilgai buvo ištyrinėtas Atlanto vandenynas, bet tokio dydžio salos nerasta, o tyrinėjimai rodo, kad ten nėra paskendusios žemės. Mat Platonas teigia, kad ši sala (O gal ir visas žemynas) buvo didesnė už Libiją ir Mažosios Azijos pusiasalį. Neradus salos, ten kur ji turėjo būti, imta manyti, kad autorius aprašydamas jos geografinę padėtį suklydo. Ir dėl to, Atlantidos pradėta ieškoti visame pasaulyje. Atsirado nuomonių, jog tai gali būti Velykų sala, ar ji nuskendusi ir yra po Bermudų trikampiu. Mokslininkai mano, kad tai gali būti Kretos sala, kurios miestai išsiveržus ugnikalniui buvo sunaikinti, bet dėl dydžio, vietos, datų nesutapimų ši hipotezė taip pat yra abejotina. Ir dabar pasirodo hipotezė po hipotezės, su spėjimais, kur gi galėtų būti paslaptingoji Atlantidos sala.

Kadaise gyvenimas virte virė
Legendos autorius apie gyvenimą Atlantidoje pateikia daug daugiau žinių, negu apie tai, kur ji galėjo būti įsikūrusi ar apie jos pražūtį. Kadangi tai buvo jūrų dievo Poseidono karalystė, ant pačiame salos viduryje esančios kalvos buvo pastatyta jam skirta šventykla, iš kurios trykšte tryško gamtos gėrybės. O aplink šventyklą virte virė gyvenimas, driekėsi turtingos gyvenvietės, buvo įrengta drėkinimo kanalų sistema, tiekianti vandenį sodyboms ir miestui.

Pasak filosofo, ši sala buvo turtingų ir išsilavinusių žmonių namai. Atlantai buvo teisingi ir galingi. Pati Atlantida buvo labai pažangi: klestėjo prekyba, turėjo stiprią kariuomenę. Šios salos gyvenimo būdas plito į aplinkui esančias civilizacijas. Jos iš Atlantidos perėmė išradimus ir gyvenimo būdą. Kad ir kokie išsilavinę buvo Atlantidos gyventojai, juos užvaldė godumas ir jie pabandė užkariauti Atėnus. Grįžusių jų laukė katastrofa, Dzeusas bausdamas juos už godumą pasiuntė jiems potvynius, gaisrus ir žemės drebėjimus. Ir Atlantidos buvimo neliko nė ženklo, nes pati sala nugrimzdo į vandenyno dugną.

Nevienintelis liudininkas
Pagrindines žinias apie Atlantidą mums teikia Platonas. Jis pats teigia, kad apie Atlantidą sužinojo iš egiptiečių. Bet to įrodyti neleidžia tai, kad visi egiptiečių papirusai, kuriuose galėjo būti informacijos apie Atlantidą, sudegė kartu su Aleksandrijos biblioteka. Taip pat tai, kad ši sala galėjo egzistuoti patvirtina graikas Krantoras. Praėjus 100 metų po filosofo mirties, jis patvirtino mąstytojo Platono legendą.

Per daugybę amžių daugelis spėjo primiršti garsiąją legendą, bet apie susidomėjimą Atlantida 1882 metais, Ignacijus Donatelis išleido knygą ''Atlantida: prieštvaninis pasaulis'', kuri sulaukė didelio pasisekimo ir atnaujino mokslininkų ir paprastų žmonių susidomėjimą dingusiu pasauliu. Knygoje yra pateikiama faktų ir spėlionių mišinys, o kai kurie pastebėjimai atkreipia dėmesį, kad tautos gyvenusios skirtingais laikotarpiais ir niekaip negalėjusios susitikti, turi panašumų. Taip pat knygos autorius pastebi, kad tvanas, kurį galime sutikti kiekvienos šalies mituose, galėjo prisidėti prie Atlantidos sunaikinimo.

Tikėti legenda apie Atlantidą, ar manyti, kad ji tik Platono vaizduotės vaisius, yra Jūsų pačių reikalas. Bet garsusis mitas paliko savo žymę pasaulyje ir  praėjus tūkstančiams metų ši pradingusi civilizacija vis dar yra ieškoma.  Bet vis dėl to, į klausimą ar ji tikrai egzistavo, turbūt niekada ir nebus atsakyta.12 Komentarai

 1. Man labai patiko šis įdomus, naudingas ir rišlus straipsnis! Šaunuole, Akvile, lauksiu daugiau panašių temų įrašų. Sėkmės!

  AtsakytiPanaikinti
 2. Tema puiki ir labai įdomi. Trūko tik įtikinamesnės įžangos (t.y. nebuvo to "kabliuko", kuris žadintu norą skaityti toliau).
  Ačiū už straipsnį! :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Tokie straipsniai dažniausiai būna "sunkūs", bet tu pasirinkai įdomią temą.
  Tu esi šaunuolė, nes puikiai išpildei mintį, faktus dėstei nuosekliai ir neturiu prie ko prikibti. :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Patiko! Straipsnis iš ties geras. Klaidų nerasta, sakiniai vaizdingi..

  AtsakytiPanaikinti
 5. Labai patiko. Įdomu, kvepia mistika.
  Straipsnis parašytas gerai, klaidų lyg ir nebuvo, išdėstymas puikus ir gerai išdėstytos mintys. Šaunuolė :)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Vaau, tiesą pasakius, niekada nesu girdėjusi apie Atlantidą. Todėl buvo tikrai labai įdomu su tuo susipažinti. Geras darbas, man patiko ir buvo įdomu. O dar tos užbariančios nuotraukos.. :)

  AtsakytiPanaikinti
 7. dievinu straipsnius tokiomis temomis

  AtsakytiPanaikinti
 8. Patį Atlantidos pavadinimą girdėjau minint daug kartų, bet apie ją domėjusis- niekada. Pagaliau ir aš šį tą žinosiu, tad straipsnis buvo naudingas! :)

  AtsakytiPanaikinti