Įtakingiausi asmenys pasaulio istorijoje

Per visą laiką, kurį skaičiuoja mūsų planeta, joje iš viso gyveno apie 107 milijardai žmonių. Dauguma iš jų neišsiskyrė iš minios ir tiesiog gyveno savo paprastus gyvenimus. Bet pasitaikė vienetai žmonių, kurie tapo lyderiais, mokslininkais ir paliko žymę istorijos puslapiuose. Juos dievino arba peikė, bet jie vis tiek siekė savo ir pakeitė pasaulį. Šiame straipsnyje aš pristatysiu 10 įtakingiausių asmenybių žmonijos istorijoje.


1978 metais dienos šviesą išvydo Maiklo H. Harto knyga '' 100 įtakingiausių asmenybių pasaulio istorijoje'', kurioje kaip supratote iš pavadinimo, buvo aprašyta autoriaus nuomone, 100 pačių įtakingiausių asmenybių per visą mūsų planetos gyvavimo laikotarpį.

1992 metais pasirodė antrasis knygos leidimas, dėl pasikeitusios politinės situacijos ir skaitytojų nuomonės. Šiame leidime pasikeitė kai kurių žmonių užimamos vietos, buvo pakoreguoti aprašymai.

1. Mahometas 
570 - 632 metais gyveno svarbiausiu žmogumi Islamo religijoje laikomas Mahometas. Jis laikomas itin svarbiu todėl, kad Alachas būtent jam perdavė Koraną. Mahometas buvo ne tik pranašas, bet ir diplomatas, prekiautojas, filosofas, oratorius, įstatymų leidėjas, karinis lyderis. Daugiausiai informacijos apie šį pranašą mums teikia Koranas, bet absoliučiai juo pasitikėti negalime, nes jis buvo surinktas ir surašytas, jau po Mahometo mirties.

2. Izaokas Niutonas
Šis mokslininkas užima garbingą antrąją vietą, nes jo atradimai pakeitė žmoniją ir jos gyvenimą. Izaokas Niutonas daug laiko praleido tyrinėdamas fiziką, chemiją, geografiją, istoriją. Tačiau didžiausius atradimus padarė mechanikos ir optikos srityse. Būtent šis mokslininkas nustatė, kad  balta spalva yra vaivorykštės spalvų mišinys ir sukonstravo pirmąjį atspindintį teleskopą, kurie naudojami ir šiandien. Taip pat jis sugalvojo integralinį skaičiavimą,  tad be jo mokslo progreso tiesiog nebūtų. Didžiausią atradimą mokslininkas padarė aprašydamas trauką, dabar žinomą kaip Niutono gravitacijos dėsnis. Tokį mechaniką pakeitusį atradimą, jis aptiko visai atsitiktinai. Izaokas Niutonas sėdėjo sode ir nuo obelies nukrito obuolys. Šis visiškai natūralus reiškinys, padėjo mokslininkui aprašyti garsųjį antrąjį judėjimo dėsnį.3. Jėzus Kristus
Jėzus Kristus gimė 6 arba 4 metais prieš mūsų erą. Krikščionys tiki, kad jis yra ir Dievas, ir Dievo sūnus tuo pačiu metu. Nors jis laikomas svarbiausiu Krikščionybėje, jį galime sutikti ir kitose religijose. Štai Islame laikomas pranašu, o Judaizmas neigia, kad jis susijęs su Dievu. Manoma, jog Jėzus Kristus išpildė visas pranašystes iš Senojo Testamento. Pasiaukojąs dėl žmonių jis buvo nukryžiuotas ir prisikėlė, taip atkurdamas žmogaus galimybę džiaugtis amžinuoju gyvenimu. Istorikai mano, kad Jėzus Kristus tikrai egzistavo.4. Buda 
Buda arba Sidharta Gautama yra budizmo pradininkas, kuris po sudievinimo, norint išskirti iš kitų budų, imtas vadinti Šakjamuniu. Jis buvo karaliaus sūnus, tad augo apsuptas prabangos, tačiau jis buvo labai nepatenkintas žinodamas, kad daug žmonių kenčia nepriteklių ir skurdą. Kai jam gimė sūnus, Sidharta Gautama nusprendė išeiti iš rūmų ir ieškoti tiesos. Palikęs žmoną ir sūnų rūmuose, jis kurį laiką mokėsi pas garsiausius to meto šventuosius žmones, tačiau jų sprendimų būdai Gautamai nepatiko. Tad vienatvėje jis ėmė svarstyti žmonių egzistencijos problemas.  Pragalvojęs visą naktį jis buvo tikras, kad atrado atsakymą į ilgą laiką kankinusį klausimą, tad likusį gyvenimą jis keliavo po Indiją ir visiems skleidė savo gyvenimo tiesas. Dabar pasaulyje yra apie 200 milijonų budistų.

5. Konfucijus
Šio žymaus kinų mąstytojo mokymai, davė didelę reikšmę Azijos civilizacijų kultūrai, filosofijai. Jo mokyme smarkiai pabrėžiama moralė, teisingumas, socialinių santykių išlaikymas.  Konfucijaus ir kitų mąstytojų išmintis virto sistema, kuri Konfucijaus garbei pavadinta kunfucianizmu. Mąstytojo mokiniai jo mokymą surašė į veikalą ''Apmąstymai ir pašnekesiai''. Jam yra priskiriami ir kiti veikalai, bet istorikai abejoja, ar juose aprašyti teiginiai atitinka tikrovę.
6. Apaštalas Paulius
Jis apaštalu tapo jau po Jėzaus Kristaus mirties, tad nepriskiriamas garsiesiems Dvylikai apaštalų, bet vis tiek yra vienas iš svarbiausių krikščionybės veikėjų. Dėl misijinės veiklos jis dažnai vadinamas ''Tautų apaštalu''. Naujajame Testamente galime rasti net keturiolika šio apaštalo laiškų. Tiesa, šiandien daug kas mano, kad Paulius parašė tik pusę iš jų - septynis laiškus. Šio apaštalo laiškai padarė didelę įtaką Martynui Liuteriui ir Šv. Augustinui, tad išlieka labai svarbūs ir mūsų dienomis.

7. Cai Lunas
Jei ne jis, mes neturėtume itin svarbaus išradimo, be kurio dabar tiesiog negalime išsiversti. Šis eunuchas yra laikomas popieriaus išradėju. Nors popierius Kinijoje buvo žinomas ir anksčiau, Cai Lunas pagerino ir palengvino popieriaus gamybos procesą. Savo gyvenimo metais, jis buvo mažai žinomas už Kinijos ribų, bet jo išradimas yra labai svarbus, nes padėjo tobulinti Kinijos civilizacijos vystymąsi gerinant švietimą ir raštingumą.8. Johanas Gutenbergas
Paprastas metalo dirbinių gamintojas, išgarsėjo sukūręs spaudos presą bei dėl
indėlio tobulinant spaudos technologijas. Būtent jis išspausdino Bibliją, kuri tapo pirmąja spausdinta knyga. Svarbiausias jo nuopelnas yra tas, jog būtent jis spausdinimo procesą sujungė į grandinę, o tai leido spausdinimą paversti masine produkcija. Nors jis išvystė visą gamybos procesą, nei ant vienos  išspausdintos knygos nerasite jo pavardės. Iš savo išradimų ir spausdinimo Johanas Gutenbergas nesusikrovė turtų ir mirė skurde.


9.  Kristupas Kolumbas
Žymiausias visų laikų jūrininkas ir keliautojas, jau nuo mažens turėjo talentą keliauti jūromis ir analizuoti žemėlapius. Jį išgarsino visiškas atsitiktinumas: nors tikėjosi surasti trumpesnį kelią į Indiją, jis atrado Ameriką. Tiesa, visą likusį gyvenimą jis tikėjo, kad atrado vakarinį kelią į Indiją, bet ne ją pačią. Nors Kristupas Kolumbas vadinamas Amerikos atradėju, dar prieš pusė tūkstantmečio vikingai buvo pasiekę Labradoro pusiasalį. Bet vis tiek žymiausias visų laikų jūrininkas, žinomas kaip Amerikos atradėjas, nes po jo atradimo prasidėjo Amerikos kolonizacija.

10. Albertas Einšteinas
Nobelio premijos laureatas yra žinomas kaip specialiosios reliatyvumo ir bendrosios reliatyvumo teorijų kūrėjas. ''Yra du beribiai dalykai - visata ir žmonių kvailumas. Bet dėl visatos aš abejoju.'' - Albertas Einšteinas. Tai pat mokslininkas daug nuveikė kvantinės mechanikos, kosmologijos ir statistinės mechanikos srityse. Jis laikomas žymiausiu XX a. fiziku. Jis ne tik daug pasiekė moksle, bet ir mokė universitetuose. Kaip pastebėjote,  Maiklo H. Harto sudarytame pirmajame dešimtuke puikuojasi religijų pradininkai, daug pasiekę mokslininkai, filosofai ir išradėjai bei keliautojas atradęs žemyną. Visi šie žmonės prisidėjo prie mokslo progreso, kuris leido sukurti pasaulį tokį koks jis yra dabar.
20 Komentarai

 1. Pataisyk tą einKšteiną, nes akis bado...

  AtsakytiPanaikinti
 2. Geras ir įdomus įrašas.
  Beje, tik nepadėjai kabučių iš abiejų pusių prie Einkšteino pasisakymo.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Einšteinas nėra EinKšteinas... Ir per daug paveikslėlių, manau reikėtų išimti A.Einšteino, K.Kolumbo ir I.Niutono nuotraukas, nes daugeliui jie yra matyti ir tikrai žinomi ;)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Skaitėsi gana neblogai, bet galbūt norėjosi išgirsti kokių šokiruojančių bei negirdėtų faktų ar gandų. Tai istoriją padaro įdomesnę :D Na, bet čia jau priklauso nuo kiekvieno žmogaus skonio.
  O šiaip tai padirbėjai gerai, tik pataisyk paskutiniojo asmens pavardę.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Straipsnio idėja patiko. Buvo įdomu. Galbūt kažkokių įdomesnių faktų ir norėjosi, bet pagal tema, tai užtenka ir tiek.
  Ačiū! :)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Naudingas straipsnis. Pritariu Eglei; faktai arba gandai būtų paįvairinę tekstą. :)
  Sėkmės!

  AtsakytiPanaikinti
 7. Straipsnis labai naudingas, buvo įdomu skaityti ir man patiko išdėstymas, ačiū už įdomų straipsnį.

  AtsakytiPanaikinti
 8. Straipsnis visai neblogas, gera idėja. Man žmonės vien iš istorijos pamokų žinomi ir norėjosi sužinoti kažką dar nežinomo. Bet tokia šio straipsnio tema, kad ko gero nieko nei pridėsi, nei atimsi :)
  Man patiko tvarkingas išdėstymas, tik aš siūlyčiau tekstą lygiuoti iš abiejų pusių.
  Sėkmės!


  P.S. Su Šv. Velykom! Daug šypsenų ir žinoma, stiprių margučių!

  AtsakytiPanaikinti
 9. Tikrai esu girdėjusi apie daugelį iš jų, išskyrus Cai Luną ir Konfucijų. Įdomų buvo apie juos sužinoti. O straipsnis man patiko, išdėstymas irgi :) Šaunuolė

  AtsakytiPanaikinti
 10. Nesu girdėjusi tik apie Cai Luną. Straipsnio idėja puiki, tačiau pritarčiau aukščiau pasisakiusiems, jog galbūt trūko įdomesnių faktų. Išdėstymas man taip pat patiko - buvo aišku ir tvarkinga. :)

  AtsakytiPanaikinti
 11. Straipsnis labai patiko, išdėstymas irgi geras. Tik pritariu komentatorėms viršuje, trūko įdomesnių faktų, nes ką apie šiuos asmenis parašei, tiems, kas apie juos mokėsi, yra tikrai žinoma, todėl būtų daug įdomiau paskaityti kažką negirdėto, tarkim jų keistus įpročius ar kažką panašaus :)

  AtsakytiPanaikinti
 12. Daugumą girdėtų, ech ta istorija. :D Labai patiko išdėstymas.

  AtsakytiPanaikinti
 13. Tikrai pritariu toms, kurios norejo daugiau idomesniu faktu. Bet, nepaisant to, straipsnis patiko, istorine tematika visada mane uzkabina, dziugu, kad tokiu straipsniu atsiranda siame bloge :)

  AtsakytiPanaikinti
 14. Tema tikrai įdomi, tik truputi pritrūko įdomesnių faktų, nes dauguma buvo žinomi. Beje, įžanga gana gera :) .

  AtsakytiPanaikinti
 15. Puikus straipsnis :).Spaudžiu visas reakcijas.

  AtsakytiPanaikinti
 16. Buvo labai įdomu sužinoti apie šiuos asmenis. Labai patiko, ypač apie Budą:)

  AtsakytiPanaikinti
 17. kažkaip labai sunkiai skaitėsi, bet temą originalią pasirinkai. spaudžiu tau dešinę ;-P

  AtsakytiPanaikinti