,,...kas pats laimingas, gali ir kitam suteikti laimę..." - Ana Frank

Tikriausiai ne viena esate girdėję apie šią asmenybę - Aną Frank ir jos garsųjį dienoraštį, kurį mergina rašė slapstydamasi nuo nacių Amsterdame su šeima ir draugais. Daugelis šį dienoraštį apibūdina kaip iškalbingiausią ir labiausiai jaudinančią holokausto gyvavimo įrodymo dokumentą. Ana dienoraštį rašė nuo 1942m. birželio 12 d. (gavo per gimtadienį) iki 1944m. rugpjūčio 1d. , tačiau ji mirė Bergen - Belzeno koncentracijos stovykloje 1945m. nesulaukusi šešiolikos metų ir neišvydusi kaip gėris nugalėjo blogį ir blogi laikai baigėsi. Dienoraštis pasakoja dvi istorijas, viena istorija kalba  apie holokausto paliudijimą, o kita apie nepalaužiamą optimizmą turinčios merginos jausmus bei paaugliškas problemas ir pirmąją meilę. Beje, už galimybę sužinoti to meto gyvenimą slėptuvėje, slapstantis nuo nacių ir visus to meto žiaurumus, galime padėkoti Anos tėvui - Otui Frankui, kuris vienintelis liko gyvas ir išpildė dukters norą - paskelbė jos dienoraštį. 

BIOGRAFIJA
Ana Frank
Ana Frank gimė 1929 m. birželio 12 d., Vokietijoje. Kai 1933 metais Anos tėtis ir mama išvyko į Olandiją, Ana su vyresne seserimi Margo išvažiavo į Acheną, kur gyveno senelė. Tačiau Ana apie mėnesį laiko gyveno viena su senele, kai Margo taip pat išvyko į Olandiją, bet vasario mėnesį ją taip pat atgabeno į šią šalį tik kaip Margo gimtadienio dovaną. Vėliau pradėjo lankyti darželį prie 6 - osios Montesori mokyklos. Pabaigus šeštą klasę mergina turėjo pereiti į žydų licėjų, čia ji mokėsi iki pat persikraustymo į slėptuvę, Amsterdame. Apie keturiasdešimtuosius metus, žydams, kaip ir Anos šeimai prasidėjo sunkūs laikai. Jiems buvo vis daugiau kas draudžiama, gyveno žiaurioje despoto valdžioje. 1942 - ųjų sausio mėnesį Anos šeimą ištiko nelaimė - mirė mylima senelė, Anai tai buvo didelė netektis. 1942m. birželio 12 d. Ana gavo dienoraštį, kuriame dėstė savo mintis ir kuris tapo vienintele paguoda besislapstant. Liepos pradžioje Anos seseriai atėjo šaukimas ir visa šeima, ankstų vasaros rytą, apsivilkę kiek įmanoma daugiau drabužių, išsiruošė į slėptuvę, kurioje planavo slėptis kol pasibaigs karas. Slėptuvėje besislapstantis aštuonetas pragyveno apie du metus, kol kažkam išdavus, kad name slapstosi žmonės  1944m rugpjūčio 4d. jie buvo nugabenti į Amsterdamo kalėjimą, paskui į Vesterborką, o po trijų dienų jie atvyko į Aušvico stovyklą, Lenkijoje. Ana su Margo spalio pabaigoje buvo perkeltos į Bergeną - Belzeną, netoli Vokietijos. Dėl žiemą ten kilusios šiltinės epidemijos, gyvybės neteko Margo, o vėliau ir Ana. Iš besislapstančio aštuoneto vienintelis išgyveno Anos tėtis - Otas, kuris gyvenimą paskyrė dukters dienoraščiui.


,,GERAI ŽINAU, KOKIA NORIU BŪTI. IŠ TIKRŲJŲ TOKIA IR ESU... DEJA, VIDINIAME PASAULYJE, KURIO NIEKAS, BE MANĘS PAČIOS, NEMATO."
Kambarys, kuriame Ana gyveno su Fricu Preferiu (Diuseliu)
Nuo pat mažumės Ana buvo apibūdinama kaip neramus, plepus, aktyvus vaikas. Mokydamasi mokykloje mergina buvo itin ryški, ją daug kas pastebėdavo, netrūko draugų bei gerbėjų, tačiau vis vien jautėsi vieniša, nes neturėjo jokios geriausios draugės su kuria galėtų nuoširdžiai pasikalbėti. Padėtis pasikeitė, kai Ana trylikto gimtadienio proga gavo dienoraštį, kuris tapo jai kaip draugė ir jį pavadino ,,Kite" . Kartais susimąstau, kad jei Ana su šeima nebūtų priversta slapstytis, ar mes galėtume tiek daug sužinoti apie ją iš paprasto dienoraščio, ar būtų tokios gilios mintys ir taip atskleisti jausmai? Deja, atsakymo nesužinosime. Tačiau galiu pasakyti, kad besislapstant slėptuvėje, dėl neturėjimo ką veikti ir visokiausių kitų problemų, dienoraštyje atsiskleidė ir kita Anos pusė. Nors daugumai galbūt iš pirmo žvilgsnio atrodytų, kad mergina nieko nenusimano apie kito žmogaus jausmus ir jai rūpi tik ji pati, tačiau skaitant dienoraštį, ilgėjant slapstymosi laikui, daugiau bendraujant su šeima matosi, kad paauglė puikiai viską suprantą, jaučia, tik ne visada tai parodo išorėje. Paskutiniuose įrašuose matoma, kad tie įrašai daug brandesni, gilesni ir neįprasti penkiolikmetei. 1944m. rugpjūčio 1 d. įraše mergina save apibūdina kaip ,,priešingybių kamuolį" - išorėje ji tokia, kokią visi įpratę matyti, o viduje tikroji Ana.

ĮDOMŪS FAKTAI: 
 • Paskatinta kalbos, kurią išgirdo per Londono radiją apie Olandijos žmonių kančių įrodymą karo metu, Ana Frank nutarė pasibaigus karui išleisti knygą remiantis dienoraščiu.
 • Pirmąjame dienoraščio leidime buvo praleistos kaikurios vietos, kurios kalba lyčių tema, taip pat tuo metu buvo neįprasta, taip atvirai reikšti simpatijas ir antipatijas
 • Iš pradžių rašydama antrąjį dienoraščio variantą (iš viso buvo trys, paskatinta kalbos, kurią išgirdo Ana ėmė dienoraštį taisyt, pildyti kai kurias vietas, kurias atsiminė) Ana sugalvojo pseudonimus aprašomiems žmonės, o pati norėjo pasivadinti Ana Aulis arba Ana Robin. Tačiau Anos tėtis - Otas Frankas, atsisakė pseudonimų savo šeimos nariams.
Frankų šeima
SPEKTAKLIAI/FILMAI
Remiantis dienoraščiu Anos garbei buvo sukurtas ne vienas spektaklis ar filmas. 2008m. spalio 25 d. pasirodė režisieriaus Valerijaus Jevsejevo statytas spektaklis ,,Visada tavo. Ana Frank" . Spektaklis sulaukė didelio populiarumo ir pripažintas kaip geriausias spektaklis apie Aną Frank. Trumpą ištrauką iš šio spektaklio galite pažiūrėti paspaudę ČIA .

2001 metais taip pat pasirodė ir filmas apie Aną Frank, kurį galite pažiūrėti paspaudę ČIA (kalba anglų). Beje, kadangi filmas yra be galo ilgas ir trunka apie tris valandas, jį perskyrė į dvi dalis. Čia pateikiau tik pirmąją dalį, antroji dalis bus dešinėje filmukų juostoje.

Taigi iš šios merginos galime daug ko pasimokyti: kantrybės, optimizmo, gėrio tikėjimo, nepasidavimo net pačiose beviltiškiausiose situacijose bei savęs išsaugojimo. Nors Ana per savo trumpą gyvenimą patyrė daug baisybių, išgyvenimų, netekčių, tačiau ji vis tiek išliko stipri ir iki paskutinio atodūsio tikėjo, kad blogi laikai pasibaigs ir gėris nugalės blogį. Tačiau noriu Jūsų dar paklausti, kokia Jūsų nuomonė apie Aną Frank? Ar skaitėte jos dienoraštį? Kokia nuomonė?
13 Komentarai

 1. Gal, čia tik man taip pasirodė, bet iš pavadinimo pamaniau, kad straipsnis bus apie laimę ;)
  O, kad buvo įžanga supratau tik iš pakeisto šrifto,mat Tu tiesiog ėmei dėstyti faktus ir ėmė panašėti į patį straipsnį.
  Aš jos dienoraščio neskaičiau, bet Tu sudominai tai padaryti ;)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Straipsnis gera, klaidų neradau.Knygos ištraukas, skaičiau mokykloje literatūros vadovėlyje ir mane įtraukė, pasirodė tikrai labi įdomi knyga, galbūt dėl, kad man apskritai yra įdomi holokausto tema, tad tikrai siūlyčiau visoms paskaityti tą garsųjį Anos Frank dienoraštį

  AtsakytiPanaikinti
 3. Kai kuriose vietose trūko skyrybos ženklų, buvo nerišlus tekstas. Be to, užsiminei apie tai, jog Ana patyrė pirmąją meilę, bet plačiau apie tai nepapasakojai.

  Dienoraščio ištraukas skaičiau literatūros vadovėlyje, vėliau, sudominta, pasiėmiau ir knygą. Ana jauna, bet požiūris į gyvenimą nepaprastai sužavėjo. :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Anos dienoraštis tapo labai įdomia knyga ir džiaugiuosi, kad galėjau tą knygą perskaityti.
  Straipsnis neblogas, tačiau mačiau klaidų - skyrybos, ne vietoje užkabintų nosinių ir tokio žioplų, kaip po sutrumpinimo "metai" (m.) nepadėtas taškas.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Pritariu Akvilei ir Emai. Yra rašybos ir stiliaus klaidų, protarpiais tekstas tampa nerišlus. Mano manymu, reikėtų sumažinti datų skaičių (pačias datas), nes jų tiesiog per daug, jos susimaišo galvoje. Pavadinimas nelabai atitiko straipsnio turinį, nes citata apie laimę, laimingą žmogų, o juk citata (jei vartoji) turėtų apibūdinti pačią Aną kaip asmenybę, jos gyvenimo istoriją - credo. Beje, klausimus pabaigoje reikėjo labiau atskirti, nes nesiderina su pabaiga. Ir taip, pradinėse skaičiau šią knygą, patiko, bet skaitysiu dar kartelį, kad galėčiau deramai ją suprasti. Sėkmės toliau, Vika!

  AtsakytiPanaikinti
 6. Aš taip pat pastebėjau rašybos klaidų, jas jau daugmaž kitos išvardino, taigi nesikartosiu. Būtinai peržiūrėk tekstą ir pataisyk jas. :)
  Pavadinimas manęs nesutrikdė, mano nuomone, tai yra tiesiog įdomus jo pateikimas. Kažkur nuo teksto vidurio mane labai įtraukė visa ta istorija, Ana Frank žinojau, bet specialiai apie ją nesidomėjau. Taigi sužinoti daugiau buvo laabai įdomu, šaunuolė! Ieškosiu knygos.

  AtsakytiPanaikinti
 7. Kai parasei "ana frank"galvoju kur man girdeta ;)siaip i klaidas neatkreipiau demesio:);)

  AtsakytiPanaikinti
 8. Skaiciau Anos Frank dienorasti. Patiko, visoms rekomenduoju. :)

  AtsakytiPanaikinti
 9. Prieš metus teko paimti į rankas šį dienoraštį. Nepasakyčiau, kad labai sužavėjo, bet buvo įdomu skaityti ir įsivaizduoti, kas ir kaip tada vyko, kokius išgyvenimus patyrė slėptuvėje gyvenę žmonės ir pnš. Įdomu buvo matyti ir jausti, kaip auga šio dienoraščio autorė.
  Straipsnis įdomus, bet šiek trukdė minčių šuoliai ir datos. Manau, kad būtų užtekę paminėti tik kelias, pačias svarbiausias.
  Na bet ačiū :)

  AtsakytiPanaikinti
 10. Kaip tik skaitau :DD

  AtsakytiPanaikinti
 11. Pati žaviuosi šia mergina, jos ištverme bei stebinančiomis jaunos paauglės mintimis.
  Įdomus straipsnis, nors ir daugmaž viską žinojau, taip pat buvo keletas skyrybos klaidelių.

  AtsakytiPanaikinti
 12. Esu skaičiusi šią knygą, man ji asmeniškai labai patiko, nes tai paremta tikrais faktais.Šaunuolė labai gerai aprašei ir išdėstei savo mintis

  AtsakytiPanaikinti
 13. Šįkart negaliu pasakyti, kad pro akis klaidos praslydo- ne, jos gana kliudė. Bet, nepaisant to, straipsnis visai geras, patiko, kad įdėjai Anos kambario bei jos šeimos nuotraukas, aš neseniai perskaičiau šią knygą, bet daugiau apie ją nesidomėjau, tad buvo puiku išvysti kai ką iš realybės :). Rekomenduoju visoms šią knygą paskaityti, man ji patiko ;)

  AtsakytiPanaikinti