Waris Dirie ,,Dykumų gėlė''

Pasaulyje yra dalykų, apie kuriuos žmonės viešai nekalba. Galbūt dėl savo įsitikinimų, dėl religinių pažiūrų, dėl tvyrančios baimės ar laukiančių pasekmių... Bet Waris Dirie vis tiek rado drąsos prabilti apie tai, apie ką jos tautiečiai garsiai nešneka. Visą savo pasakojimą ji sutalpino į 1997-aisiais išleistą, bet vis dar skaitomą knygą, kurią rekomenduočiau perskaityti kiekvienam be išimties. 

WARIS DIRIE
,,Dykumų gėlė''

Waris gimė Afrikoje, Somalyje. Dalis merginos gyvenimo ten ir prabėgo. Ji - klajoklių šeimos narė. Waris gyvenimas nebuvo rožėmis klotas - sunkios gyvenimo sąlygos dykumoje, varginantys darbai, amžinas nepriteklius ir jokios garantijos, jog sulauksi rytojaus.

Knygos pradžioje pasakojama Somalio gyventojų kasdienybė - buities darbai, vandens telkinių ieškojimas, darbas su gyvuliais... Šioje šalyje labai svarbūs papročiai, tradicijos, todėl vos tik penkerių metų sulaukusiai Waris atliekamas afrikietiškas ritualas, kuris paverčia mergaitę ,,švaria'' ir pasiruošusia tekėti už vyro moterimi - Waris išpjaunami moteriški lytiniai organai, o žaizda užsiuvama, paliekamas tik degtuko galvutės dydžio tarpelis.

Tūkstančiai mergaičių po šio, tiesiai šviesiai sakant, mėsinėjimo, neišgyvena. Dažnai jos mirtinai nukraujuoja, pasigauna infekciją ir miršta. Waris viena iš laimingųjų - apipjaustymas jos nenumarina, ji išgyvena. Dabar Waris, pagal afrikiečių tradicijas, yra pilnavertė, nebe purvina moteris, kuriai privalu kuo greičiau ištekėti. Po kelerių metų Waris tėtis randa tinkamą kandidatą į jo dukros vyro vietą. Tėtis atveda senuką, kuris pasiruošęs pakloti penkis kupranugarius (šie ypač vertinami Afrikoje) už  trylikametę Waris. Ji išsigąsta ir pabėga.

Knygoje plačiai papasakojamas tolimesnis Waris gyvenimas. Knyga labai unikali ir įvairiapusiška - joje pilna ne tik baisių, susimąstyti priverčiančių įvykių, bet ir šypseną sukeliančių pasakojimų. Neveltui sakoma, jog ši knyga šokiravo pasaulį. Šokiravo ir mane.

Suprantama, kodėl knyga tapo sensacija visame pasaulyje - juk joje rašomi sunkiai protu suvokiami dalykai. Ir net sunku suprasti iš kur Waris savyje rado tiek daug drąsos kalbėti apie šią problemą. Savo knygoje ji rašė : ,,Man atėjo į galvą mintis, kad žmonės, sužinoję apie mano paslaptį, keistai žiūrės į mane gatvėje. Nutariau, kad man tai nerūpi. Nes antra priežastis, dėl kurios sutikau duoti interviu,- viltis, kad žmonės sužinos, jog tokie dalykai šiandien vis dar egzistuoja. Turėjau tai padaryti ne tik dėl savęs, bet ir dėl kitų mažų mergaičių, kurios turi tai iškęsti. Ne šimtai, ne tūkstančiai, bet milijonai merginų gyvena su tuo ir nuo to miršta. Per vėlu pakeisti mano padėtį, žala jau padaryta, bet galbūt aš galiu kažką išgelbėti?''

Waris Dirie
Istorija papasakota paprastai, knyga greitai perskaitoma, bet pats pasakojimas įsirėžia į atmintį visam gyvenimui. Ši knyga tikrai privers daugelį dar kelias dienas galvoti apie perskaitytą istoriją, o merginos tikrai džiaugsis, jog gimė Lietuvoje. Jog turi galimybė gyventi Lietuvoje.

Asmeniškai aš, iš ,,Dykumų gėlės'' pasisėmiau be proto daug vidinės stiprybės ir supratau, jog mano problemos ir mano ,,sunkus gyvenimas'' yra ne toks ir sunkus. Waris Dirie istorija parodo, jog savo tikslo reikia siekti VISADA ir bet kokiomis priemonėmis. Jei tik labai labai norėsi ir labai stengsiesi, pasieksi viską - nugalėsi visus sunkumus, išlipsi iš nesėkmių duobės ir pakilsi į šlovės viršūnę, visai kaip ir Waris Dirie.

,,Iki lemiamo momento net neįsivaizduoji, kokia gali būti stipri...''- Waris Dirie.

Paskaitę W.Dirie istoriją suprasite, koks svarbus yra vanduo, normalios gyvenimo sąlygos, drabužiai ir batai, ryšys su šeima ir, svarbiausia, LAISVĖ. Ši knyga išmokys mus arba bent jau privers susimąstyti apie meilę mažiems dalykams, kurių kasdien net nepastebime. 

,,Šiandien aš vertinu paprastumą. Kiekvieną dieną sutinku žmones, kurie turi gražius namus, kartais kelis, mašinas, laivus, papuošalus, bet jie tegalvoja, kaip gauti daugiau, tarsi kitas pirkinys pagaliau atneš jiems sielos ramybę. '' 

,,Dykumų gėlė'' paliks jumyse žymę. Jei skaitysite susikaupę, įsiklausysite į kiekvieną Waris žodį, tuomet tikrai nepamiršite šios istorijos visą gyvenimą.  

                                                 FILMAS ,,DESERT FLOWER''
 
Liya Kebede ir Waris Dirie
2009 metais Vokietijoje pagal šią knygą buvo pastatytas tokio pačio pavadinimo filmas. Pagrindinį vaidmenį jame atliko Liya Kebede.

Režisierius pasistengė visą Waris istoriją sutalpinti į 124 minutes. Visiems aišku, jog jokios knygos neįmanoma sutalpinti į tokį trumpą laiko tarpą.

Būtent dėl šios priežasties visada rekomenduoju rinktis knygas, ne filmus. Tai yra visiškai nepalyginami dalykai. Perskaičiau ,,Dykumų gėlę'', kitą dieną įsijungiau filmą - labai knietėjo sužinoti, kaip visa istorija atrodys ekrane. Pradžia nuvylė, bet filmui įsibėgėjus radau vis daugiau panašumų į knygą. Taip, filmas irgi atliko savo paskirtį - papasakojo skaudžią istoriją, paliko daug laisvės žiūrovo mintims, pasistengė pasibelsti į žmonių širdis... Bet knygoje viskas visai kitaip - daug stipriau, daug įtikinamiau, daug nuoširdžiau.

Nesakykite, jog neturite laiko - jo visada galite atrasti. Iškeiskite valandą prie kompiuterio į knygą ,,Dykumų gėlė''. O jei negalite gauti šios knygos arba esate tikri, jog nieks net su diržu nenuvarytų jūsų prie knygos, įsijunkite filmą. 

Svarbiausia - bet kokiu įmanomu būdu susipažinkite su Waris, pažvelkite į jos gyvenimą. Jos istorija pakeis ir jūsų gyvenimus, aš pažadu. 

Iki kitų kartų!


26 Komentarai

 1. Labai įdomi knyga. :) Naudingas straipsnis- šaunuolė, Vilija ;)!

  AtsakytiPanaikinti
 2. Knyga labai sudomino, puikus straipsnis. :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Tikrai puikus straipsnis! :) Knyga sudomino, tikriausiai įsigysiu :) Super!

  AtsakytiPanaikinti
 4. Labai geras straipsnis! Tikrai patiko :) Knyga sudomino, tikriausiai greitu metu ją įsigysiu :) Ačiū už puikų straipsnį! Spaudžiu visas galimas emocijas... :)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Man labai patiko. Manau kad , knyga tikrai yra idomi. Gaila nesu , knygu megeja .

  AtsakytiPanaikinti
 6. Niekada nebuvau girdėjusi apie šią moterį, bet įrašas buvo labai unikalus, nes niekas kitas nerašė apie tai. Šaunuolė :)

  AtsakytiPanaikinti
 7. Tiesą sakant, šią knygą žinau, nes šiame blog`e kažkada seniai apie ją buvo parašyta :D
  Tačiau ne taip plačiai, kaip šiame straipsnyje, todėl sužinojau daugiau ir dar labiau užsimaniau šią knygą perskaityti, tad ačiū už įdomų straipsnį :)

  AtsakytiPanaikinti
 8. Juste, niekad nebuvau mačiusi, todėl dabar kai pasakei, įsivedžiau į paiešką ir taaaaip, apie ją buvo rašyta. :D Bet gana seniai, 2013-aisiais. Neabejoju, jog atsirado daug naujų skaitytojų, kurie to straipsnio nematė. :)

  Ačiū visoms už komentarus!

  AtsakytiPanaikinti
 9. td blogo rasytojos!! jau SEKMADIENIA velyjos niekas nesiruosia parasyti kokiu diy idrju kaip marginti kiausinius...☆☆

  AtsakytiPanaikinti
 10. Šią knygą skaičiau gana seniai. Galiu pasakyt, kad knyga sužavėjo. Sužavėjo ta prasme, jog viskas pateikta atvirai, nuoširdžiai, be jokių užuolankų. Viskas buvo tikra ir išgyventa. Tai nėra dar vienas paaugliškas romaniūkštis apie meilę be atsako ir pnš. Tai knyga apie tikrus įvykius, kurie dar ir dabar vyksta toje šalyje.
  Straipsnis patiko, bet norėjosi, kad aprašytum ir pačios Waris veiklą, kuo ji yra dabar, kokiai organizacijai atstovauja ir t.t. :D

  AtsakytiPanaikinti
 11. Labai patiko knygos aprašymas:) Kiek as esu girdejusi daug kas yra ja skaitę:)

  AtsakytiPanaikinti
 12. Labai puikiai viską aprašei, man tikrai patiko. Draugė rodos seniau pasakojo apie šią knygą, tik kad nelabai mane sužavėjo. Bet dabar, paskaičius šį straipsnį galiu pasakyt jog tikriausiai eisiu ieškoti jos.

  AtsakytiPanaikinti
 13. Puikiai papasakojai apie knygą, jos turinį ir poveikį-nuomonę perskaičius. Dėkoju už rekomendaciją, manau, greitu metu pasiseks ir man knygą perskaityti. Beje, sklandi, reikšminga įžanga labai patiko. Šaunu!

  AtsakytiPanaikinti
 14. Įkvepianti knygos istorija. Priverčia susimąstyti, vertinti tai ką turi... Neabejoju, kad perskaičius knygą sujaudintų iki širdies gelmių.
  Tavo straipsnis be priekaištų, įtraukė ir sudomino - tai svarbiausia :)

  AtsakytiPanaikinti
 15. Straipsnis įdomus, bet pabaigos kaip ir nėra

  AtsakytiPanaikinti
 16. Straipsnis tikrai įdomus. Kelis kartus mąsčiau šią knygą perskaityti, bet taip viskas ir liko „pamąstymų zonoje“. Man asmeniškai patinka tavo rašymo kalba, t. y. kaip dėstai mintis. Šaunuolė :)

  AtsakytiPanaikinti
 17. Evelina, iš vienos pusės nepaminėjau jos išgarsėjimo viršūnės, nes norėjau palikti šiokią tokią paslaptį ir intrigą, nes ir taip daug dalykų papasakojau. :D Bet taip, kažką paminėti reikėjo. Kitą kartą žinosiu.

  Deimante, ačiū už pastebėjimą.

  Kitoms taip pat ačiū už komentarus!

  AtsakytiPanaikinti
 18. Ačiū už straispnį Vilija! Tavo dėka sudomino ši knyga :).

  AtsakytiPanaikinti
 19. Man labai patiko! Būtinai perskaitysiu šią knygą :)

  AtsakytiPanaikinti
 20. Įdomiai parašytas straipsnis (ką padaryti yra labai sunku).
  Galbūt nužygiuosiu į biblioteką ir paskaitysiu šią knygą!
  Daugiau tokių straipsnių. ;-))

  AtsakytiPanaikinti
 21. Labai graži moteris, sužavėjo. Kai būsiu knygyne jei prisiminsiu reiks įsigyti. Ačiū!

  AtsakytiPanaikinti
 22. as jau ciuosiu i byble jos ieskot
  gal zinia panasiu?

  AtsakytiPanaikinti
 23. Jau zinau, ka skaitysiu artimiausiu metu ;) Patiko!

  AtsakytiPanaikinti
 24. kaip tik galvojau kokią knyga čia pradėjus skaityti:D

  AtsakytiPanaikinti