Marketingo studijos Lietuvoje

Aplinkiniai žmonės, šeimos nariai, mokytojai vis dažniau verčia apsispręsti dėl studijų krypties, o ir sąžinės balsas kartais tyliai primena, jog jau būtų pats laikas pradėti galvoti apie ateitį? Žinoma, nesinori nuvilti, pirmiausia, nei savęs, nei visų pažįstamų, todėl dažnai žmonės paskubomis išsirenka studijų programą ir stoja bet kur, vien tik tam, kad kažką studijuotų. Kad nereiktų priimti skuboto ir, galbūt, labai klaidingo sprendimo, apie savo ateities planus reiktų pradėti galvoti kaip įmanoma anksčiau.

Lietuvos universitetai ir kolegijos siūlo daugiau nei daug įvairių studijų programų, bet šiandien noriu jus supažindinti tik su viena iš jų. Siekdama parašyti kokybišką straipsnį, pakalbinau kelis marketingą bestudijuojančius studentus. Jie pasirinko būtent šią studijų kryptį. Gal ją pasirinksi ir tu?

MARKETINGAS
Marketingą turbūt būtų galima apibūdinti kaip prekybos visumą. Su marketingu glaudžiai susiję dalykai - rinkodara, prekės ženklai, paklausa, pasiūla, ekonomika, pardavimai, pirkimai, reklama ir t.t. Taip pat marketingas apibūdinamas kaip tam tikras sugebėjimas pateikti vartotojui paklausią prekę ar paslaugą, teisingai nustatyti jos kainą, organizuoti reklamą.

KO REIKIA NORINT ĮSTOTI?
Marketingas - labai plati sąvoka, todėl reikia nusimanyti daugelyje sričių, domėtis viskuo. Todėl jei širdis linksta link rinkodaros, reiktų pradėti nuo savo asmenybės formavimo - mokyklose aktyviai dalyvaukite visose veiklose, renginių organizavimuose ir jų vedimuose, savo jėgas išbandykite konkursuose. Marketingo specialistas turi būti visapusiškai išprusęs. Taip, yra tam tikri mokomieji dalykai, kurių reikės norint įstoti į marketingą, bet nereiškia, jog tik ties tuo ir tereikia orientuotis. Smalsūs ir viskuo besidomintys jaunuoliai šioje specialybėje išlošia daugiau.


KTU konkursinio balo sudarymo schema (paspauskite ant nuotraukos, jei norite ją padidinti)

Be abejo, kaip ir visose specialybėse, taip ir marketinge reikalingi tam tikrų dalykų brandos egzaminai arba metiniai pažymiai. Jie naudojami konkursinio balo sudarymui (daugiau apie tai turėtų kalbėti mokytojai jūsų mokyklose arba informacijos galite ieškoti puslapyje www.lamabpo.lt). Konkursinį balą sudaro svertiniai koeficientai. Stojant į marketingą, pats svarbiausias dalykas yra matematika (jis sudaro 40% viso konkursinio balo). Taigi, jūs turite išlaikyti matematikos brandos egzaminą. Kita konkursinio balo dalis - istorija. Ties šiuo dalyku turite pasirinkimą - arba laikote brandos egzaminą, arba konkursinio balo sudarymui naudojate istorijos metinį pažymį. Istorija, kaip matote, sudaro 20% jūsų konkursinio balo. Toliau - pasirinkimo laisvė jums. Galite naudoti geografijos, užsienio kalbos, informatikos, biologijos arba menų brandos egzaminų rezultatus arba metinius pažymius, kurie sudarys dar 20% jūsų konkursinio balo. Na, ir paskutiniai 20% atitenka lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminui. Kaip žinia, jis reikalingas visur, kadangi tai yra privalomas egzaminas visiems abiturientams.

Kuo geriau išlaikysite brandos egzaminus arba kuo aukštesnius metinius dalyko pažymius turėsite,  tuo aukštesnis bus ir jūsų konkursinis balas. Kuo aukštesnis konkursinis balas - tuo didesnė tikimybė, jog įstosite į marketingą ar bet kurią kitą specialybę. Taip pat, nuo konkursinio balo priklauso ar įstosite į VF (valstybės finansuojamą vietą), ar į VNF (valstybės nefinansuojama vietą). 

Lentelėje paminėti dalykai yra svarbūs jūsų įstojimui, bet tai, kaip ir minėjau, nėra viskas. Privalu domėtis viskuo. Taip pat, studijuojant marketingą yra labai svarbu anglų kalba (žinoma, ir kitos užsienio kalbos. Jos reikalingos visur, o ypač su verslu susijusiose studijose), informatika (reikia puikiai valdyti Excel ir Word programas, taip pat praverstų Photoshop, Corel ir panašios programos). Apskritai - atkreipkite dėmesį į viską, ko mokyklose moko mokytojai. Studentai teigia, jog jie tik baigę mokyklas suvokė, jog mokykloje mokomi dalykai yra svarbūs studijuojant bet kokią specialybę. Nereikia savęs klausti ,,kada aš tai panaudosiu'?'', nes tikrai panaudosi viską.

KOKIŲ SAVYBIŲ REIKIA?
Žinoma, bet kuris žmogus gali prisitaikyti prie tam tikrų situacijų ir būti toks, kokiu ir reikia būti. Bet faktas, jog žmogus, bijantis kraujo, negalės dirbti medicinoje, o asmuo, nekenčiantis gyvūnų, niekada netaps veterinaru. Panašiai ir su marketingo specialisto karjera - šioje srityje labiausiai pasiseks tiems, kurie turės tam tikras reikiamas, marketingistui naudingas savybes.

Studijuoti bus lengviau, jeigu tu esi kūrybingas žmogus,  veikia abu tavo smegenų pusrutuliai - tiek dešinysis, tiek kairysis, tiek tas, kuris atsakingas už vaizduotę, tiek tas, kuris atsako už analitinį mąstymą, logiką. Taip pat svarbu charizma, savarankiškumas, lankstumas, pastabumas, iškalba.  Studentas turi būti ekstravertas ir labai komunikabilus. Jei nori tapti geru marketingo specialistu, tu tiesiog privalai mylėti žmones. Be abejo, reikia ir smalsumo, ir žingeidumo, ir greitos reakcijos. Marketingistas turi išsiskirti iš minios (grupėse būna didelė konkurencija), visada galvoje turėti daug idėjų, nepasimesti bet kokioje situacijoje. Domėjimasis rinkos naujienomis taip pat reikalingas, nes žmogus turi pajausti artėjančias tendencijas. Be visos tos gausybės savybių, dar nepamaišytų ir šiuolaikinių technologijų naudojimas bei strateginis mąstymas. O studijuojant rimtame universitete didelę reikšmę turi ir požiūris į darbą, todėl žmogus turi būti nusiteikęs daug stengtis ir daug dirbti.

DU PAGRINDINIAI UNIVERSITETAI, RUOŠIANTYS MARKETINGO SPECIALISTUS

Kauno Technologijos Universitetas
Vytauto Didžiojo Universitetas


Daugiau mokymo įstaigų galite rasti į ,,Google'' paieškos laukelį įvedę žodį ,,Marketingas''. Rasite ne tik vien konkrečiai marketingo studijų programų, bet ir kitų su rinkodara, reklama susijusių specialybių.

Marketingo specialisto bakalauro diplomą KTU ir VDU galima atsiimti po ketverių metų studijavimo. Bet marketingas nėra lyg pyragų kepimas - nereiškia, jog po tų ketverių metų tu būsi puikus specialistas. Viskas keičiasi, marketingistas ypač privalo keistis su visu pasauliu, todėl mokytis tenka visą gyvenimą.

STUDIJOS
Viena studentė pajuokavo (o gal ir ne) - studijuoti marketingą lygu neturėti laisvo laiko. Veiklos tikrai yra! Kaip ir minėjau, marketingo bakalauro diplomas gaunamas po ketverių metų.

Pirmuosius metus studentai apibūdina kaip beprotiškai neįdomius, nes tais metais mokomasi bendrinių dalykų - IT (informacinių technologijų), matematikos, teisės, psichologijos, filosofijos, ekonomikos, vadybos ir t.t. Daugeliui pirmakursių tai kelia nusivylimą, nes, vis gi, tikėtasi buvo visai ne to. Bet būtent pirmieji metai pripratina prie aplinkos, padeda apsiprasti, įveda į universitetą ir leidžia suvokti kaip reiks mokytis ir kaip yra dėstoma universitete.

Antri metai - sunkesni ir įdomesni, būtent jų metu suvokiama, ar ši specialybė tinkama tau, ar ne. Antraisiais studijų metais ,,pajuntamas marketingo kvapas'', atsiranda grupiniai, kūrybiniai darbai. Studentai tiria rinką, pagrindinius tam tikros įmonės konkurentus, aiškinasi, kas yra ir bus tavo prekės ar paslaugos vartotojas, mąsto, kaip jį pasiekti... Jie taip pat galvoja naujus produktus, o vėliau stengiasi atrasti tinkamų rinkai pristatymo būdų. Besimokydami studentai dirba su konkrečių įmonių pavyzdžiais, nagrinėja situacijas - kur, kada ir kaip parduoti bet kokį produktą, kaip padidinti pardavimus ir t.t.. Įvairūs projektai, ataskaitos - viskas grupelėse, todėl turi išmokti dirbti labai skirtingų žmonių kompanijoje, išmokti pasiskirstyti darbus ir tuo pačiu susitaikyti, kad galbūt ne visada tavo nuomonė bus išklausoma ar su ja bus sutinkama.

Trečiaisiais studijų metais laukia kūrybiška reklama, marketingo komunikacijos, prekės ženklas, socialinė žiniasklaida ir t.t. Šių paskaitų metu studentai tiesiogiai prisiliečia prie realių įmonių analitinio darbo. Besimokydami studentai varžosi tarpusavyje - kas pasieks geresnių rezultatų, kas padarys geresnę kampaniją ir panašiai. Ore tvyro azartas ir kūrybinis džiaugsmas. Na, o ketvirti metai - ramesni, ruošiamas bakalauro darbas.

Studijų metu studentai bendradarbiauja su realiomis įmonėmis - Tele2, RASA, ,,Gintarinė vaistinė'', ,,Utenos-Švyturio alus'', ,,Google'' ir t.t. Po paskaitų dauguma turi projektų, padeda realiems verslininkams įvedinėti naujus produktus į rinką.

Paskaitos labai padeda suformuluoti mąstymą, suvokimą apie tam tikrus dalykus, bet dar svarbiau, pasak studentų, yra pasinaudoti visomis universiteto teikiamomis galimybėmis. Reikia visur, kur tik galima, dalyvauti, susipažinti su kuo daugiau žmonių, megzti įvairius vertingus kontaktus, vaikščioti į seminarus, mokymus, priklausyti organizacijoms ir būti aktyviais jų nariais.

PERSPEKTYVOS
Gero marketingo specialisto ateitis tikrai labai šviesi - jis gali dirbti kiekvienoje įmonėje, kadangi turtingą žinių bagažą sukaupęs žmogus turi plačias pažiūras tiek apie reklamą, tiek apie kainodarą. Studijų metu užmezgamos vertingos draugystės - studentai atlieka praktikas tam tikrose įmonėse, o vėliau, po studijų, jose pasilieka ir ilgalaikiam darbui. Baigus studijas absolvento laukia daug galimybių, priklauso nuo to, kuri sritis jam labiau patinka - jie gali kurti reklamas, tirti rinką, dirbti konkrečioje įmonėje ir vykdyti visą įmonės marketingą (į tai įeina klientų pritraukimas, klientų paieška, puslapių priežiūra, socialinių tinklų priežiūra, pakuotė, logotipas, renginiai ir t.t.) ir dar daug kitų variantų. Gerų marketingo specialistų laukia visos įmonės ir visos šalys - paklausa specialistams yra didelė, nors specialybė Lietuvoje ir yra nauja.

Taip pat, Lietuvos ir kitų užsienio šalių universitetai marketingistams su bakalauro diplomu siūlo atitinkamas magistro studijas.

KODĖL VERTA RINKTIS MARKETINGĄ?
Šios studijos ir, žinoma, ateinantis darbas yra pilni naujovių. Marketingisto veikla - kūrybiška, įdomi, tačiau reikalaujanti labai daug pastangų ir naujų idėjų, patiriama nemažai streso. Kasdien susiduriama su naujais iššūkiais, todėl ši profesija tinka tiems, kas mėgsta iššūkius!

Tai tinkamos studijos tiems, kurie nenustygsta vietoje ir turi daug idėjų. Tiks ir tiems, kurie nori jausti, jog gali ką nors pakeisti ir kam nors daryti įtaką. Iš kitos pusės, marketingas netinkamas pasirinkimas tiems, kurie tingi mokytis.
Pati specialybė yra labai šiuolaikiška. Verta rinktis šias studijas, jei tau įdomu reklama, prekės ženklai. Bet nereikia apsigauti - studentai ragina nestoti į marketingą, jeigu galvojate, jog tai reklama, nes taip nėra. Reklama sudaro tik labai mažą marketingo dalį.


Šios studijos patiks tiems, kuriuos domina prekyba ir paslaugų verslas. Bet kokiu atveju, jeigu ir netapsite profesionalu, įgysite vertingų žinių ir suvokimą apie rinkoje vykstančius procesus. Viena studentė pajuokavo : ,,Jeigu norite sužinoti, kodėl reklamoje rodoma višta, o ne gaidys, stokite į marketingą!''.


Marketingas laukia aktyvių, originalių žmonių. Jei esi toks, tau įdomi tavo aplinka, nori ne monotoniško darbo ir tu perskaitei visą šitą straipsnį.. Galbūt susitiksime marketingo studijose?


Antra dalis "Tradicinė ir internetinė reklama"

6 Komentarai

 1. Puikus straipsnis, taikarai puikiai padirbejai, tik nesupratau ar informacijos ieskojai pvz.: internete ar klausei tu studentu?

  AtsakytiPanaikinti
 2. o tu Vilija irgi marketinga studijuosi?

  AtsakytiPanaikinti
 3. Puikus straipsnis! Aš niekada negalvojau apie galimybę studijuoti marketingą, bet dabar tikrai susidomėjau!

  AtsakytiPanaikinti
 4. Nelabai supratau, kas rašė straipsnį...
  Ženkliukas uždėtas Vilijos vardu, bet straipsnio apačioje parašyta "Pagarbiai, rašytoja Simona"... Tad šiek tiek susipainiojau :)
  Kad ir kaip ten bebūtų, straipsnis tiikrai labai informatyvus ir naudingas, ačiū!

  AtsakytiPanaikinti
 5. Aciu :) straipsni rasiau as, Simona ji tik paskelbe. :) straipsnis yra visiskai originalus - visa informacija rinkau as, ieskojau studentu facebooke, pati juos kalbinau. Tik lentute apie egzaminus paemiau is ktu puslapio. Pati kol kas nezinau ka studijuosiu, bet galvoje marketingas siuo metu yra vienintelis variantas, man tai atrodo labai idomios studijos ;)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Puikus straipsnis, as visai susidomejau, bet manau, kad labai jau sunkios tos studijos... :(

  AtsakytiPanaikinti