Tadžmahalo Indijoje paslaptys

Tadžmahalas - Indijos simbolis, architektūrinis brangakmenis. Tadžmahalas yra įspūdingo grožio statinys Agros mieste. Taip pat Tadžmahalas - antrasis septynių naujųjų pasaulio stebuklų sąraše, kurį sudarė kino kūrėjas, lakūnas Bernardas Vėberis. Todėl, leiskimės į kelionę pažinti šį nuostabų meno kūrinį.

Daugiau nei dvi dešimtis metų 20 tūkst. žmonių statė šį nepaprastą kūrinį. Jo baltame marmure yra inkrustuotos dvidešimt aštuonios skirtingos brangiųjų ir pusbrangių akmenų rūšys. Šiame statinyje taip pat yra susipynę indų, persų, turkų, bei islamo statybos elementai.

Taip pat nėra jokio kito statinio, turinčio tokią romantišką ir kartu tokią tragišką istoriją, kaip stebuklingasis Tadžmahalas. 1361 m. birželio 17-ąją Mogolų imperatoriaus Šahdžahano mylimiausioji žmona mirė gimdydama savo keturioliktąjį vaiką. Savo mirusiai žmonai atminti imperatorius sukūrė vieną žymiausių statinių pasaulyje - Tadžmahalą. Jis ypatingas ne tik savo simetrija, bet ir paprastumu - visas statinys yra visiškai baltas. Tokios abstrakčios dekoracijos naudojamos laikantis islamo šventosios knygos korano mokymu.

Prieš mirštant imperatoriaus žmonai Mumtaz Mahal, jis jai pažadėjo keturis dalykus: pastatyti Tadžmahalą, vesti dar kartą, būti geram jų vaikams ir aplankyti jos kapą per kiekvienas mirimo metines. Deja, dėl ligų ir namų arešto, kurį paskyrė jo paties sūnus ir sosto įpėdinis Aurangzebas, jis negalėjo įvykdyti paskutinio pažado. Tačiau imperatorius per ligą, trukusią aštuonerius metus, ir įkalinimą naudodamasis deimantu sienoje sugebėdavo kiekvieną dieną pažiūrėti į Tadžmahalą tam tikru kampu.

Kaip duoklė egzotiško grožio moteriai ir kaip meilės istorijos paminklas, Tadžmahalas atskleidžia savo subtilybes savo stebėtojams.

Stačiakampio formos pagrindo Tadžmahalas savaime simbolizuoja skirtingas gražios moters puses. Pagrindiniai vartai yra lyg šydas moters veidui, kuris turėtų būti švelniai, be skubėjimo, kaip per vestuves, atkeliamas. Indijos tradicijose šydas pakeliamas atsargiai, kad po truputį atskleistų nuotakos grožį. Kupolas yra padarytas iš balto marmuro ir visą grožį jam suteikia kapas pastatytas priešais, nuo kurio atspindžiai padaro Tadžmahalą magišku - jis keičia spalvas priklausant nuo valandų ir metų sezono. Taip pat statinys mėnesienoje labai gražiai blizga dėl savo inkrustuotų akmenų. Tadžmahalas yra rausvas ryte, pieno baltumo dieną ir auksinis, kai šviečia mėnulis. Sakoma, kad spalvos simbolizuoja įvairias bet kokios gražios moters nuotaikas.

Tačiau Tadžmahalas stovi ne vien dėl amžinos meilės tarp vyro ir moters, bet ir dėl kitų priežasčių. Imperatorius Šahdžahanas šį statinį norėjo sukurti kaip tyrumo, kilmingumo, harmonijos ir dvasingumo simbolį. Tadžmahalas yra ne vien tik malonės ir orumo paminklas, jis taip pat pats siunčia žinią visai žmonijai, kad „Tyra meilė yra gyvenimo siela“.

Yra kita legenda apie Tadžmahalą, kuri pasakoja, kad imperatorius pradžioje norėjo Tadžmahalą pastatyti iš juodo marmuro, taip gedėdamas savo mirusios žmonos, tačiau jam sutrugdęs jo paties sūnus jį pasodindamas namų arešto ir neleisdamas statyti Tadžmahalo juodo. Kadangi pirmąją legendą galimą aiškiau paaiškinti remiantis papročiais ir tradicijomis, todėl buvo pasilikta prie šios versijos.

AUSTĖJA

6 Komentarai

 1. Tema gera, bet neišpildei jos. Jautėsi šokinėjimas nuo vienos minties prie kitos. Trūko vientisumo, rišlumo, suskirstymo kažkokio. Net buvo tokia mintis, kad tekstas kopijuotas, bet tikiuosi, kad klystu.
  Na bet ačiū. Istorija iš ties įdomi :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Austėja, tikiuosi prieš pareikšdama paraišką tapti mūsų komandos nare susipažinai su taisyklėmis ir žinai, kad bet koks kopijavimas čia draudžiamas?
  http://tv.lrytas.lt/?id=14202137701420185816 ir dar vikipedija.
  Nekopijuota daug, bet vistiek kopijuota. Bent būtum perrašiusi savais žodžiais.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Pripažįstu, pasirėmiau keletu sakinių ir suprantu, kad padariau didelę klaidą. Taip daugiau neatsitiks, apgailestauju, taip pat ačiū už pastebėjimus.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Austėja, man norisi tave rašant pažinti ir kitose srityse, ne tik istoriniuose dalykuose. Tam, kad mintys ,,nešokinėtų'' siūlau straipsnį suskirstyti dalimis. :) O šio pastato istorija tikrai labai ypatinga!  pilka-nepilka.blogspot.com

  AtsakytiPanaikinti
 5. Prižadu, kad parašysiu straipsnių ne tik istorine tema. Ačiū už pasiūlymą, gyveni ir mokais. :)

  AtsakytiPanaikinti