Kas yra trichotilomanija?

Tikriausiai nedaugelis esate girdėjusios apie šią ligą - trichotilomaniją. Trichotilomanija - tai impulsyvus elgesio sutrikimas, kurį turint asmuo pešioja sau plaukus visur, kol lieka plikos vietos. Šia liga sergantys žmonės nejaučia skausmo tose vietose, kuriose pešioja sau plaukus, todėl kai kurie išsipešioja net didžiulius plotus. Dažniausiai ši liga yra nepastebima jei asmuo pešiojasi plaukelius nuo antakių, blakstienų ar kitų kūno dalių, tačiau labai matoma ant galvos - lieka didžiuliai pliki plotai, ypač jei asmuo turi ilgus plaukus.

Trichotilomanija dažniausiai pasireiškia 9-13 metų vaikams, neretai būna paskatinta streso, depresijos ar savęs nuvertinimo. Šiuo sutrikimu sergantys žmonės dažnai nešioja perukus, kepures, dirbtines blakstienas, nusipiešia antakius arba sušukuoja plaukus taip, kad niekas nepamatytų jų problemos. Trichotilomanija nėra dažnai nustatoma, todėl ja sergantys žmonės dažniausia jaučiasi kitokie, nes mano, kad tokių kaip jie daugiau nėra.

Kaip atpažinti sergantįjį:
 • Plaukai pešiojami sukant aplink pirštą, pradžioje slepiantis, vėliau šis sutrikimas tampa nevaldomas;
 • Pešiojama iš 1-2 vietų, kartais ir iš daugiau (daugiausia nuo galvos);
 • Pradžioje pešiojami plotai nedideli, vėliau didėja;
 • Plaukai nutrūkę nevienodame aukštyje, reti, kartais esti kraujosruvų;
 • Neretai prisideda nagų kramtymas, plaukų ryjimas;
 • Plaukų pešiojimo procesas neretai gali trukti net kelias valandas, kadangi dažniausiai pešiojama po vieną plauką.Pagrindiniai moksliniai tyrimai susiję su trichotilomanija yra atliekami JAV. Ten net renkami savanoriai vaistų bandymui, liga sergantiems žmonėms duoda prizus už atliktą apklausą šia tema. JAV mokslininkai mano, kad liga yra paveldima - randami mutavę genai, jų turi žmonės, kurių giminėje yra kažkas turėjęs tokį patį sutrikimą. Tačiau ši versija nėra visiška patikrinta - trūksta tyrimų duomenų. Gali būti, kad sutrikimą nulemia genetiniai, bei aplinkos veiksniai.

Trichotilomanija šiuo metu gydoma tik psichoterapija. Šis gydymas yra labai sėkmingas kovojant su sutrikimu. Ypač psichoterapija gerai veikia su vaistais nuo depresijos - antidepresantais. Oficialūs vaistai trichotilomanijai gydyti dar nebuvo patvirtinti. Dažnai gydymo neprireikia vaikams, kurie suserga iki penkerių metų, nes jiem tai gali praeiti savaime, o suaugusiem simptomai reiškiasi ilgiau ir dažniausiai nepraeina be gydymo.

Pora trichotilomanijos pavyzdžių:

Rebecca Brown - 22 metų mergina, kenčianti nuo trichotilomanijos. Ši mergina turi „Youtube“ kanalą į kurį įeisite paspaudusios čia. Be to, jei įdomu, galite pažiūrėti jos video įrašą, kuriame ji pasakoja apie trichotilomaniją ir savo ligos istoriją - įrašą rasite čia. Rebeccos 6,5 metų nuotraukos turint šį sutrikimą čia.
Robina Hutchings - moteris, daugiau nei 27 metus kenčianti nuo šio elgesio sutrikimo. Dėl sutrikimo ji išsiskyrė su vyru, bei prarado darbą.Taigi, kaip matome - trichotilomanija yra baisi liga. Jei tu kenti arba žinai kas kenčia nuo šios ligos - pasiūlyk pasikalbėti su tėvais ar apsilankyti pas psichologą, nes viską galima ištaisyti ir nereikia slėptis, bei kentėti vienam.

AUSTĖJA

11 Komentarai

 1. Gash... Ta prasme aš galiu rauti savo galvos plaukus be skausmo. Kitur skauda, o ant galvos ne. Stengiuosi jų nerauti, kad neišplikčiau, bet wtf kas man blogai. Galiu sirgti šiuo sutrikimu?

  AtsakytiPanaikinti
 2. Straipsnis tikrai įdomus, tvarkingas, bet bet....kai tik perskaičiau užsimaniau pešioti plaukus....ir neskauda! OMG!!!!! Nu tikiuosi čia tik taip....o ne rimtai :D

  AtsakytiPanaikinti
 3. Renkiesi tikrai įdomias temas, dar niekad neteko apie tai girdėti.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Nesu girdėjusi apie šią ligą :o buvo įdomu!

  AtsakytiPanaikinti
 5. pati daznokai pesioju plaukus ir pastebejau kad tai darau vis dazniau tai kai perskaiciau si straipsini pradejau galvoti ka darau

  AtsakytiPanaikinti
 6. Bl* jau atsibodo tos plaukus rautis bet zinokit nepradekit net nebandykit paskui gailesites su sia liga kovoju jau bl* kokius 4metus ir pries pora metu buvau save suiemes i rankas,kad nebesipsiot plauku nuo galvos ir pavyko nuo vieno atpratau tai taba kentejo blakstienos ir antakiai,paugliui 17 metu tai nekaska suprantu kad jaigu is galvos pesiojes nusiskutai 0 ir sau patenkintas ,bet labai sunku kovot daba paskaites si teksta susimsiu ir nebesipesiosiu nors taip nesti reik kovot ,ir man 1vienas budas padejo kol nustojau ,nustojau rukyt ir atsirado sitie blogi iprociai

  AtsakytiPanaikinti
 7. Pešioju antakius ir blakstienas jau daugiau nei 3 metus. Yra buvę daug kartų jog nebeturėjau nei vienos blakstienos... Man, kaip 18 metų panelei tai buvo košmaras. Dabar viskas po truputį gerėja, tačiau neįstengiu atsikratyti šios ligos. Man padėjo draugas, jo dėka pasidariau pozytivesnė ir užimtesnė. Taip pat reikia kuo mažiau veidrodžių namuose, jie lyg uždegtas degtukas - uždega norą pešti ir vis tikrinti kaip atrodo pešiojama vieta. Taip pat bandžiau nusikarpyti nagus iki skausmo, tai irgi labai padėjo. Bet labiausiai padeda fizinė veikla. Taip kad jeigu turite šią problemą - judėkite, sportuokite, ir linksmai leiskite laiką ! Gal ir neiškart padės, bet rezultatai bus !

  AtsakytiPanaikinti
 8. Gal galit duoti patrimu, kaip kovoti , plz !!

  AtsakytiPanaikinti
 9. As manau, kad cia nuo zmogaus valios peiklauso. As tuos plaukus susisuku I gumuliukus ir ispesu. Tai baisu, tragiska...ypac kai pagalvoju, jog ziauriai noriu ilgu plauku. Patarsiu paprasciausiai buti nuolat susirisus plaukus ir mastyt, kad nenori sugadinti sukuosenos, tuomet rankos perdaug ir nekyla.

  AtsakytiPanaikinti
 10. Aš jau sia nesąmone turiu nuo kokiu 9metu , o man jau 22... bet buvau vienu metu sustojus juos rauti , tačiau vėl pradėjau ir neina sustot .. labai baisi ši priklausomybe gal kas žinot kaip sustot ? Atrodo žinai kad tai daryt negalima bet tai darai negalvodama , o ryte pamatai nuostabu rezultata ir galvoji kokia tu debile . Tad šiuo atveju paslėpti išpesiotas vietas padeda hair fibres... bet jau nebeilgam turbut pades..

  AtsakytiPanaikinti