Paprastas kaimas su nepaprasta istorija

Ilgai sukau galvą kokį pavadinimą užrašyti šiam straipsniui. Taigi pavadinimą jau perskaitėt. Dažniausiai žmonės pravažiuoja pro vietas, kaimus, miestus, miestelius net nesusimąstydami, kas čia vyko, buvo, gyveno ar darė. Vieta lieka paprasčiausiais vaizdas, kurį žmogus mato. Na, o dabar leiskitės žemyn sužinoti vieną nepaprastą kaimo istoriją, kurią noriu jums papasakoti. 

GEDUČIAI

Kartai važinėjant dviračiu man atrodo, jog gyvenu ne Lietuvoje, o Latvijoje; ne Pakruojo rajone, o Pasvalio. Kodėl? Todėl, kad vos keli žingsniai nuo Gedučių kaimo ženklo - Pasvalio rajonas, o štai kodėl manau, kad gyvenu Latvijoje yra dvi priežastys. Pirma - mūsų kraštas (Pakruojo rajonas) turi savotišką savo tarmę. Atkreipus dėmesį į kalbėseną matosi, jog kalbame kitaip, tačiau kiti sako, jog mūsų tarmė panaši į latvių, o be to ir kalbėsena įdomi. Taip mūsų krašto tarmę apibūdino Kuršėniškės merginos.


Tiksliai nežinoma kiek kaimui metų, bet pasidomėjus sužinojau, jog jam yra 400 m. ir daugiau. Kaimas apytiksliai yra 2 kilometrų ilgio. Čia gyveno žymus mokslininkas Teodoras Grothusas. Yra prūdas, kurį mes iki šiol vadiname ,,Grotusu'', o šalia jo stūkso akmuo. Tačiau ne bet koks! Taip pat stovi apleistas Teodoro Grothuso dvaras, o už Gedučių (jau Pasvalio raj.) auga didžiulis Teodoro Grothuso ąžuolas.


TEODORAS GROTHUSAS

Skaitai Gedučių aprašymą ir girdi vis jo vardą ir pavardę bei susimąstai, kas gi jis per vienas? Jeigu domiesi Lietuvos fizikais arba atkakliai mokaisi šio mokslo, turėtum žinoti, kad jis - fizikas. Savo gyvenimo istorija jis man priminė Leonardą Da Vinčį. T. Grothusas gimė 1785 m. sausio 20 d. Leipcige, tačiau visą savo gyvenimą, išskyrus kelis mokslo metus Vakarų Europos universitetuose jis praleido Gedučiuose motinos dvare. Iki 17 m. jaunuolis mokėsi namuose, o toliau Leipcige, Paryžiuje, Romoje. Dvidešimtmetis fizikas būdamas Romoje išleido knygą ir tai padėjo naujus pamatus elektrolizės teorijai. Po trejų metų jis grįžo atgal į Gedučius, kur dirbdamas labai primityviomis sąlygomis įsikūrė laboratoriją. Čia jis paliko apie 60 mokslinių darbų. Dirbdamas Gedučiuose mokslininkas buvo kviečiamas profesoriauti į Doparto (Tartu) universitetą, tačiau atsisakė, nes sirgo paveldima liga, kuri jį prikaustė prie lovos. 1822 m. T. Grothusas kankinamas fizinės ir dvasinės depresijos - nusišovė. Niekas nežino, kur jis yra palaidotas. Manoma, kad jis palaidotas rūsyje į kurią veda medžių alėja (ten yra Ferdinando Tornau kapas, tačiau jo palaikai buvo iškelti). Kita hipotezė teigia, jog jis yra palaidotas Gedučių miško pakrašty esančiose kapinėse (gyvenu čia jau 13 metų, mišką gal jau šimtą kartų apėjau, bet kapinių dar nemačiau). Dar vienas dalykas įdomumo dėlei tas, jog jei jis dabar būtų gyvas jam būtų jau skirtos dvi Nobelio premijos!Taigi, kadangi jau supažindinau jus su T. Grothusu, galima pradėti savotišką kelionę! Viską pamatysite iš eilės. Skamba gundančiai? Taigi pirmyn į ,,kelią''!
P.S. nuotraukos darytos 15.06.16


TEODORO GROTHUSO GIMTINĖ


Taigi taip, tai - tas namas nuotraukoje. Žinoma, jo būkle rūpinamasi minimaliai. Labai retai aptvarkoma aplinka, užkalami langai ar išlaužtos durys. Atvažiavau kaip tik tada, kada jau buvo nupjauta žolė ir sutvarkyta aplinka. Taigi kaip jau minėjau, vienoje namo pusėje buvo įrengta laboratorija. Dvaras buvo pastatytas apie 1750-1775 m. ir turėjo net 6 savininkus. Tačiau dabartiniai savininkai yra neaiškūs, nes dvarą tvarko kelininkai, o ne patys dvaro savininkai.  Dvaro padėtis dabar yra kritinė. Langai užkalti lentomis, viduje taip pat ne rojus. Nuo namo iki miško eidavo medžių alėja, kuri buvo negailestingai iškirsta ir jos liko tik prie namo. Nors ir ten jau nebelabai kas matosi.AKMUO TEODORO GROTHUSO ATMINIMUI 


Šis akmuo šalia vandens telkinio išdygo 150-ųjų T.Grothuso mirimo metinių progai. Tai buvo savotiškas priminimas, jog ir kaime gyvenantys žmonės neužmiršo T.Grothuso. Nuotraukoje yra akmuo, tačiau kyla klausimas - o kur lenta su atminimu? Viskas paprasta - lenta buvo nuimta, jog jos kažkas nepavogtų ar nesuniokotų. Dabar ši lenta yra Žeimelio krašto muziejuje. Ant šio akmens turi mokėti užlipti kiekvienas save gerbiantis  Gedučių žmogus (kalbu apie jaunus žmones, nes juk neįsivaizduojate aštuoniasdešimtmetės močiutės ant akmens?). Taigi todėl padariau savo batų nuotrauką. Juokauju! Tai paprasčiausia mano nuotrauka ant akmens.


 TEODORO GROTHUSO PRŪDAS

Visgi šiuo pilnu pavadinimo jo nevadiname. Jis pas mus yra tiesiog ,,Grotuso prūdas''. Čia mes daugiausiai praleidžiame laiko, nors ir visą dieną. Tiesiog niekada nepabosta. Saulutė tave pašildo ir vėl atgal į vandenį. Visgi atsiranda tokių nenaudėlių, kurie siurbia vandenį iš telkinio. Tačiau niekas nesiima veiksmų, nors vandens vienaip ar antraip netrūksta. Turbūt tai smagiausia vieta. Čia atvykstame ne tik mes, bet ir mūsų draugai iš greta esančių kaimų.
 
TEODORO GROTHUSO ĄŽUOLAS

Štai ir mūsų kaimo storulis! Jam yra apie 400 su viršumi metų! Nemažai, tiesa? Šis ąžuolas auga ,,Grybo'' miške. Šiam storuliui apglėbti reikia apie 6-7 žmonių! Kažkada buvo pasakojama, kad pats T.Geothusas mėgdavęs sėdėti po ąžuolu. Šis storulis praeitais metais buvo nesužaliavęs, tik šiemet vėl apsipylė lapais.
Buvo išdegęs medžio kamienas dėl chuliganų išpuolio, tačiau nukentėjo tik nedidelė dalis, o ir skylė buvo užlopyta kitu medžio rąstu.

Štai kokią istoriją norėjau jums papasakoti.  Visgi jai daugiausiai įtakos darė T.Grothusas. Žinoma, būtų smagu, jog jo dvaras dabar būtų jo muziejus. Čia galėtų lankytis žmonės ir pastatas nestovėtų apleistas it vaiduoklis. Tačiau yra manančių, jog ten tikrai vaidenasi... Taigi, merginos, galbūt norėtumėte čia atvykti?


8 Komentarai

 1. Geras, gyvenu Pasvalio rajone,bet dar nemačiau šio pastato, reikės aplankyti :D

  AtsakytiPanaikinti
 2. Iškart dėmesį patraukė kuršėniškiai paminėti :D

  AtsakytiPanaikinti
 3. Austėja, parašyk man į pm (facebook'e) kur tiksliai. Būtų įdomu sužinot :)
  Anonime, ką tu tuom norėjai pasakyt? :D

  AtsakytiPanaikinti
 4. Straipsnis geras.Visai boreciau aplankyti ta Azuola :D.
  P.s.gal galit kazkuri parasyti straipsni apie joga? :)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Super! Labai geras straipsnis, daugiau tokių reikia,, o ypač vasarą!!

  AtsakytiPanaikinti
 6. Būtų malonu jeigu kas nors parašytų straipsnį apie aprangos idėjas, taip pat būtų puiku apie jogą :)

  AtsakytiPanaikinti
 7. Man labai patiko straipsnis,norėčiau ten apsilankyti :))

  AtsakytiPanaikinti