Žmogus ir knyga keitę pasaulį

Galbūt kada teko ieškant prasmingų žodžių rasti žodžius ir jų savininką Konfucijų? Manau, jog galėjo pasitaikyti. Konfucijus yra vienas iš garsiausių filosofų. Be to, dar yra visų laikų įtakingiausių žmonių sąraše. Tad kodėl tau plačiau nesusipažinus su juo? Jo knygos žodžiais?

TRUMPAI APIE KONFUCIJŲ

Konfucijus (551 m.pr.m.e - 479 m.pr.m.e.)
Jeigu kalbant rimtai, tai trumpai apie jį neįmanoma nieko pasakyti. Konfucijus gimė 551 m. pr.m.e rugsėjo 28 dieną. Gimė jis šeimoje, kuri buvo kilminga, bet nuskurdusi. Vaikystėje dėl sunkios dalios jam teko pabuvoti piemeniu, sargu. Konfucijaus tėvas buvo senis, o mama paauglė. Manoma, jog ši sąjunga buvo galimai nusižengusi ritualams. Augdamas Konfucijus priklausė ši klasei. Šie žmonės į socialinį gyvenimą bandė įsijungti ne savo kilme, o talentu. Šiais laikais, manau, praverstų tokia klasė, nes juk daugiausia svarbu kilmė, o ne pats
žmogus, jo talentai. Konfucijus vedė būdamas vos devyniolikos. Šis su žmona Či Čiuan netrukus susilaukė ir pirmagimio Kong Li. Kai Konfucijui suėjo 23-eji, mirė jo motina ir tada pagal tuometinius ritualus, jis turėjo gedėti tris metus. Suėjus 53 Konfucijaus gyvenimo metams, jis tapo valstybės teisingumo ministru, bet išėjo nusivylęs valstybės valdovu. Sukakus šešiasdešimtmečiui, Konfucijus grįžo namo ir likusius gyvenimo metus praleido mokydamas, skleisdamas išmintį.
Konfucijus mirė, kai jam sukako 72-73 metai. Tiesa, dauguma detalių nėra dar istoriškai patvirtintos, tad galima tik spėlioti.


KONFUCIJAUS KNYGA ,,Apmąstymai ir pašnekesiai"

Šioje knygoje yra Konfucijaus mokymai, kuriuos surašė jo mokiniai. Ši knyga beveik 2 tūkstančius metų buvo kinų intelektualų išsilavinimo pagrindas.  Iš savo pačios patirties galiu pasakyti, jog knyga yra labai maloni skaitymui, pamąstymui, o jei kažkas nesuprantama - gale yra paaiškinimai.  Knygą galima įsigyti knygų klube.

Kuo ši knyga ypatinga? 
Ši knyga ypatinga tuo, jog yra puiki pagalbininkė nusiraminti, susikaupti ir atsipalaiduoti. Be to, kartais galima rasti atsakymus į rūpimus klausimus, pavyzdžiui: kaip bendrauti su tėvais? Konfucijus gausiai patarinėjo, kaip su jais bendrauti.

Kas knygoje įdomiausia? 
Manau, jog knygoje įdomiausios vietos tos, kuriuose Konfucijus bendrauja su savo mokiniais. Tai yra savotiškai įdomu. Be to, kadangi mokiniai mokosi iš mokytojo (Konfucijaus) jie lygiai taip pat retkarčiais pasako naudingo ir protingo.

Kokia knygos neigiama pusė?
Manau, jog pati knygos pradžia, nes ten pasakojama apie Konfucianizmą, kuris yra šiek tiek įdomus, bet mano nuomone pernelyg plačiai aprašytas, jog net pabodo skaityti.  Tačiau taip pat pradžioje šiek tiek supažindinama su Konfucijumi.

Kokia knygos teigiama pusė? 
Jei atsakius iš karto, tai, jog ši knyga iš viso yra! Tačiau man labai patiko tai, jog Konfucijaus pašnekiuose yra vietos, kurios taip lengvai nesuprantamos, o jas išsiaiškinti padeda gale esantis paaiškinimų sąrašas.

Kodėl rekomenduoju ją skaityti? 
Rekomenduoju, nes manau, jog ši knyga praturtina dvasiškai. Žmogus išmoksta mylėti, bendrauti... Be to, juk kartais būna taip, jog sunku susikaupti, o ši knyga puikiai padeda tai padaryti. O štai jeigu šią knygą paimsi į rankas prieš einant miegoti - ji tave nuramins.

Ką reikia žinoti skaitant šią knygą? 
Manau, jog vienas iš pagrindinių dalykų tas, jog negalima skaityti jos visos iškart! Kokia prasmė tada lieka knygos pavadinimas? ,,Pašnekesiai ir apmąstymai'' ir yra tam, jog galėtum pamąstyti. Jeigu perskaityti iškart - nieko neprisiminsi.

Beje, šis ženklas - konfucianizmo religijos simbolis.

IŠTRAUKA IŠ KNYGOS (I skyrius 15.)

(Mokinys) Tzu-kung paklausė: ,,Ką pasakytumėt, kai vargšas nusižeminęs pataikauja, o turtuolis neturi išdidumo?''
Mokytojas atsakė: ,,Tai visai neblogai. Tačiau daug geriau, kai vargšas yra linksmas, o turtuolis myli gerus papročius, padorumo ir mandagumo taisykles.''
Tzu-kung kalbėjo: ,,Poezijos knygoje'' parašyta:
Net dramblio kaulą ir brangakmenį
tenka pjaustyti ir branginti,
šlifuoti ir gludinti.
Ar ne tokią prasmę turi Jūsų pasakyti žodžiai?"
Mokytojas atsakė: ,,Tzu-kung, su tavim jau galima kalbėti apie ,,Poezijos knygą''. Aš dar tik užsiminiau, o tu jau supratai apie ką bus kalbama."


Konfucijus kalbėjo: ,,Visada būk atsidavęs, ištikimas ir nuoširdus. Nedraugauk su tais, kurie tavęs neverti. Nebijok ištaisyti klaidų."  Taip ir gyveno Konfucijus. Šis žmogus lyg gėrio šaltinis. Paragavęs - pats pradedi ,,gerėti''. 

Prasmingo knygos skaitymo ir gerų darbų!
Iki greito!

9 Komentarai

 1. Labai geras straipsnis, Skirmante! Taip lengvai ir įdomiai susiskaitė.. Jau ne kartą esu girdėjusi apie tą Konfucijų, bet taip niekad ir nežinojau, kas jis. O ir knyga labai sudomino, reikės pasieškot paskaityt :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Įdomus straipsnis! Senai norėjau apie jį sužinoti, tad buvo verta paskaityti. Knyga taip pat sudomino, gal ir nusipirksiu :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Ačiū už nuomones, merginos! Knyga tikrai verta skaityti, nes tai savitišks savęs praturtinimas :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Man irgi patiko, šįkart tikrai puikiai viską parašei:)

  AtsakytiPanaikinti
 5. To žodžio " aplamai" tam sakiny nenaudočiau.
  Aplamai padarytas iš būdvardžio aplamas, o šis reiškia „paviršutiniškas; neapdairus, žioplas“ (Dabartinės lietuvių kalbos žodynas, Vilnius, 2000, p. 28).
  Tai ten pasižiūrėk ir pataisyk :) (7 pastraipa, 1 sakinys)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Pagaliau daugiau sužinojau apie šią asmenybę. O knyga labai sudomino! Kadangi dabar pamėgau rimtąją literatūrą, tai būtinai ją perskaitysiu. :) Šis tavo straipsnis man patiko, lengvai skaitomas. Turiu tik porą pastabų. 1) Nepatariu vartoti straipsnio gale atsisveikinimo. Tai neprofesionalu (o profesionalumo TD siekia) ir galima vartoti tik asmeniniuose tinklaraščiuose. 2) Žodis ,,aplamai'' lietuvių kalboje nevartotinas. Jį reiktų keisti žodžiu ,,apskritai'' :) Tai tiek :)

  AtsakytiPanaikinti
 7. Gabija, žodį ,,aplamai'' ištaisiau jau senai.

  AtsakytiPanaikinti
 8. Labai patiko, lengvai susiskaite visko nei per daug nei per mazai :)

  AtsakytiPanaikinti
 9. Labai patiko, lengvai susiskaite visko nei per daug nei per mazai :)

  AtsakytiPanaikinti