Žurnalistikos studijos

Šiandieniniame XXI amžiuje kiekvienas žmogus lengvai pasiekia įvairią, svarbią informaciją - mes galime naudotis internetu, skaityti laikraščius, žiūrėti televizorių ar klausytis radijo. Visas įvykių apžvalgas mums, paprastiems mirtingiesiems, paruošia ir pateikia visur lakstantys, visur bėgantys ir viską spėjantys žurnalistai.  

ŽURNALISTIKA
Žurnalistais vadinami žmonės, kurie renka tam tikrą informaciją, ją apdoroja, paruošia ir pateikia skaitytojams, žiūrovams, klausytojams. Pagrindinis jų tikslas - dalintis aktualia, tinkama informacine medžiaga su visuomene.

Žurnalistu galima dirbti ir nebaigus jokių studijų, bet tam tikros specialybės pagrindai visuomet praverčia darbe, todėl specialistai rekomenduoja baigti žurnalistikos studijas.

KAIP ĮSTOTI?
Kaip ir visose specialybėse, taip ir norint įstoti į žurnalistiką reikalingi tam tikri dalykai, pagal kuriuos bus sudaromas stojančiojo žmogaus konkursinis balas. Nuotraukoje galite matyti Vilniaus Universiteto konkursinio balo sandarą. Kuo didesnis jūsų konkursinis balas, tuo didesnė tikimybė įstoti į norimą specialybę. KB sudaro tam tikri dalykai. 

Norint įstoti į VU žurnalistiką, jums reikia išlaikyti lietuvių kalbos valstybinį egzaminą, kuris sudaro net 40 % jūsų konkursinio balo. Taip pat reikalingos informacinės technologijos (20%). Čia jūs galite rinktis - galite laikyti egzaminą arba konkursinio balo sandarai galite pasirinkti savo informacinių technologijų metinį pažymį. Trečioji skiltis labai plati, todėl būsimas studentas gali rinktis geografijos, užsienio kalbos, matematikos arba kažkurio iš menų egzamino įvertinimą arba kažkurio iš šių dalykų metinį pažymį. Tai vėl gi sudarys 20 % jūsų konkursinio balo. Paskutiniai 20 % priklausys nuo istorijos egzamino. SVARBU - istorijos dalyko metinis pažymys netinka. Norint įstoti į žurnalistiką, privalu išlaikyti valstybinį istorijos egzaminą.


VU konkursinio balo sudarymas
Taip pat visi, norintys įstoti į žurnalistiką VU, privalo išlaikyti kūrybinio konkurso įskaitą. Ją sudaro dvi dalys - testas ir rašinys. Jos metu patikrinamos būsimo studento žinios apie aktualijas arba apie tam tikrą temą. Kiekvienais metais būna vis skirtingos temos, pvz. šiais metais VU skelbia :

2015 m. Žurnalistikos kūrybinio konkurso tematika:
 1. Vidaus ir užsienio politika žiniasklaidoje;
 2. Ūkis: ekonomikos naujienų reikšmė, svarba, įtaka XXI amžiaus Lietuvoje.
Stojamieji vyksta dvi dienas. Pirmąją dieną - pirmoji tema, antrąją - antroji. Nuo to, kurią dieną eisi laikyti stojamojo ir kokia tema tą dieną bus, priklausys testo klausimai ir rašinio temos. Visi laiko testą, vėliau, nepaisant kaip jis sekėsi, visi keliauja rašyti rašinio. Rašinio žanras ir apimtis visai nesvarbūs, paliekama pilna laisvė būsimam studentui - gali rašyti kaip nori. Jei neišlaikai kūrybinio konkurso įskaitos, toliau nebegali dalyvauti stojimuose.

Beje, pateikus savo darbų publikacijas, stojantysis gauna papildomų balų (štai kodėl TD yra puiki mokykla - ateik pas mus, tobulėk, dirbk tol, kol tavo straipsnį išspausdins žurnalas ,,Justė'' ir vėliau tai pateik kaip savo darbų publikaciją. Papildomi balai tikrai pravers stojant į žurnalistiką).

KUR STUDIJUOTI?
Pagrindinis ir turbūt pats populiariausias universitetas Lietuvoje, siūlantis žurnalistikos studijas yra Vilniaus Universitetas. 

Taip pat žurnalistikos studijas siūlo Klaipėdos Universitetas. Dar viena alternatyva - Vytauto Didžiojo Universitetas, kuriame galima baigti viešosios komunikacijos programą ir dirbti žurnalistu.

Bakalauro studijos trunka 4 metus. 

Vis gi, rašydama šį straipsnį kalbinau VU žurnalistus, todėl visa žemiau pateikta informacija bus apie Vilniaus Universitetą.

Į KĄ ATKREIPTI DĖMESĮ JAU DABAR?
Visi mokykloje išmokti ir sužinoti dalykai bus tikrai naudingi žurnalistui ateityje. Juk šios srities specialistai ir yra tokie - viską žinantys, viską išmanantys. Be abejo, pirmenybę reiktų teikti tiems dalykams, kurie bus reikalingi sudarant tavo konkursinį balą (apie tai jau kalbėjau aukščiau), nes be jų tau nepavyks įstoti.

Būsimam studentui labai naudinga tekstų rašymo, kūrimo, fotografavimo patirtis, taip pat darbas komandoje. Privalumas - puikios politinės ir istorinės žinios. Turbūt net nereikia minėti, jog taisyklinga kalba tiek kalbant, tiek rašant yra būtina. Taip pat studijose padeda ir papildomos veiklos, kuriomis buvo užsiimta mokyklos laikais. Verta užsiimti tuo, kas labiausiai patinka, nes žurnalistas iš savo hobio taip pat gali užsidirbti. Įsigilinimas į vieną sritį ateity gali atnešti pelno ir padėti karjeroje, pvz. šokti mėgstanti panelė gali būti kultūros žurnaliste ir rašyti apie meną. Jei mokykloje yra kokie nors jaunųjų žurnalistų, literatų, fotografų, debatų ar panašūs būreliai, tikrai vertėtų pasidomėti jų veikla ir prisijungti, nes tai tikrai bus naudinga.

Būtina skirti laiko skaitymui. Literatūros skaitymas daro nematomą įtaką žodynui. Neskaitant jis negali turtėti, bus sunkiau rašyti, kai vartoji tuos pačius žodžius ir tas ratas nesiplečia. Gerai parinktas žodis žurnalistikoje yra labai svarbu. Taip pat filmų, žinių žiūrėjimas irgi tik praplės būsimo žurnalisto akiratį, todėl į tai nevertėtų numoti ranka. Būtina sekti pasaulio ir Lietuvos naujienas.

Žurnalistui vertėtų mokytis kalbas, kuo daugiau jų - tuo geriau, jos yra tik privalumas. Didžioji dalis žurnalisto darbo, nesvarbu spaudoje, internete ar televizijoje yra susieta su šaltinių skaitymu ir vertimu, informacijos pritaikymu. Kiekviena kalba platina šaltinių ratą, su kuriais gali dirbti. Reziumė - svarbiausia kiekvieną dieną vis labiau plėsti savo akiratį ir nenustoti tobulėti.

REIKALINGOS, NAUDINGOS SAVYBĖS
Žmogus, norintis tapti žurnalistu, turi turėti daug drąsos (nors, vėlgi - yra įvairių sričių žurnalistų. Jei tu pasirinksi ramesnę sritį, ypatinga drąsa nėra būtina. Su šaltiniais kontaktuoti jos daug nereikia, svarbiausia yra išmanyti savo sritį, pasirengti kiekvienam interviu.), kritinį mastymą, mokėjimą profesionaliai gauti reikiamą informaciją, nemenką žinių bagažą – reikia domėtis viskuo, skaityti naujienas, neapsiriboti tik viena siaura sritimi. Be proto svarbus smalsumas ir noras tobulėti, darbštumas, lankstumas. Taip pat reikia kuo nors išsiskirti iš kitų. Unikalumas yra labai svarbus žiauriame žiniasklaidos versle, kai jaučiama stipri konkurencija. Dar labai svarbu mokėti atsiblokuoti nuo negatyvumo, sklindančio iš žmonių ir aplinkos. Reikia suvokti, jog ne viskas visada pasiseka, todėl būsimas žurnalistas turi sugebėti greitai pamiršti tai, kas nepasisekė, nes viskas tikrai nebus rožėmis klota. Sunkiose situacijose gali padėti tik šaltas protas, stiprūs nervai ir tinkamas reagavimas į susiklosčiusias aplinkybes. Žmonės dažnai nenori bendrauti, būna nusiteikę priešiškai, todėl svarbu nekreipti į tai dėmesio ir nepasiduoti stresui.

STUDIJOS
Žurnalistikos studijas mano kalbinti studentai apibūdino kaip įdomias, spalvingas, reikalaujančias daug darbo, laiko, bet tikrai nenuobodžias. Studentai lanko tokias bendras paskaitas kaip literatūra, filosofija, istorija, derybų menas, psichologija, sociologija, estetika, filologija, politika, reklama ir pan. Mokomasi ir tiesiogiai su žurnalisto darbu susijusių dalykų - kaip elgtis prieš kamerą, kaip montuoti video ir audio medžiagą, kaip taisyklingai imti interviu. Į programą įeina lietuvių kalbos taisyklių nagrinėjimas, kalbos kultūra, kirčiavimas, tartis, žiniasklaidos istorija, modeliai, kitų šalių formatai ir pan. Taip pat spaudos, televizijos ir radijo pagrindai. Studentai supažindinami su žurnalistikos žanraisįstatymais. Tenka mokytis ir ekonomikos, skaityti antikinę literatūrą.

Rengiami praktiniai užsiėmimai, studentai ruošia reportažus, rašo rašinius. Bene įdomiausias dalykas yra kūrybinis rašymas, kurio metu bandoma atrasti įdomesnį rašymo stilių ir tai padaryti nėra lengva, bet būtina geram rašytojui. Studentai redakcijose rengia leidinius, rašo rašto darbus, kuriuose analizuoja pasirinktą regioninį laikraštį.

Studijų savaitė nėra labai perkrauta, tačiau daugiau darbo lieka savarankiškai – skaityti, analizuoti publikacijas ir rengti įvairius pristatymus tenka dažnai.

Didelis žurnalistikos studijų išskirtinumas yra toks, kad jau studijų metu orientuojamasi į darbo rinką : jau po pirmo kurso studentai turi atlikti praktiką rajoninėje ar regioninėje spaudoje. Gali atrodyti, kad jau viską žinai ir nori dirbti ,,Delfi'', bet miestelių spaudoje galima išmokti daug dalykų ir pradžiai tai yra puiki patirtis. Antrame kurse studentai specializuojasi - pasirenka tai, kas artimiausia jų širdžiai (radijas, televizija, spauda).  Tad po antro ir trečio kurso studentai atlieka praktiką bet kokioje nacionalinėje žiniasklaidos priemonėje. Tai įdomiausia patiems studentams - per praktiką pajaučiama, ką reiškia būti žurnalistu. Tavo tekstai yra publikuojami, rodomi reportažai, tu kalbi tiesioginiame eteryje.

Įprasta, jog po praktikų dauguma studentų lieka dirbti toje vietoje, kur atliko praktiką, tad trečiame kurse beveik visi studentai jau turi darbus.

PRIVALUMAI IR TRŪKUMAI
VU suteikia visas galimybes praktikuotis. Greitai supranti, koks darbas tavęs laukia. Šis universitetas ragina studentus tobulėti, augti kaip žurnalistams. Studentams patinka dėstytojai, atmosfera, diskusijos, privaloma literatūra. Studijose būsimi žurnalistai yra kviečiami diskutuoti su dėstytojais, reikšti savo nuomonę. Profesionalūs dėstytojai pasiruošę patarti, pagelbėti, kai tik iškyla kokių nors su studijomis susijusių sunkumų. Žurnalistikos studijos praplečia paprasto žmogaus akiratį, jis įgyja daug įvairių sričių žinių.

Kaip ir visose studijose, taip ir žurnalistikoje ne visiems studentams pavyksta susidoroti su užduodamu krūviu, kadangi studentai gauna daug tiek teorinių, tiek praktinių užduočių. Turi stengtis, jei nori gauti gerą pažymį. Jei pasirinksi VU, tavęs lauks nenuobodūs, bet pilni darbo studijų metai. 

PERSPEKTYVOS
Galime galvoti, jog gyvenimas yra rožėmis klotas, žurnalisto profesija - pati geriausia, uždarbis didelis, darbas visuomet malonus ir teikiantis geras emocijas, bet realybė yra šiek tiek kitokia. Paprastai žurnalistai uždirba nedaug, o darbas yra sunkus. Jis dažnai neturi konkrečių darbo valandų, yra keliantis stresą, nes visa atsakomybė krenta ant tavęs, žurnalistikoje tavo darbas yra matomas viešai. Norint gerai įsitvirtinti žurnalistikos rinkoje, dažnai prireikia sėkmės, atsiradimo tinkamoje vietoje ir tinkamu laiku.

Praktikų metu turi visas galimybes įrodyti, kad esi vertas pasilikti. Niekas nelaukia tavęs išskėstomis rankomis, todėl viskas priklauso nuo tavo darbo ir tavo požiūrio į šį darbą. Darbdaviui nesvarbu, kaip tu mokaisi universitete, svarbiausia tavo reportažai ir straipsniai. Reikia būti pasirengus ilgai ir sunkiai stengtis, kad gautum nuolatinį darbą. Taip yra visur. Pasaulyje paklausa yra nemaža, bet čia kaip niekur kitur susiduriama su kalbos barjeru. Viena yra dirbti bet kokį darbą svečioje šalyje, kita - rašyti svetima kalba. Norint tai daryti, reikia būti gerai įvaldžius svetimą kalbą.

Žurnalisto darbas nepasibaigia tik užvėrus jo duris. Jis privalo domėtis įvykiais visą parą, visą savaitę, visą mėnesį, visus metus – ir taip iki gyvenimo galo. Pačios žurnalistų darbo perspektyvos yra miglotos. Konkurencija didelė. Studijuojančių daug, darbo vietų mažai. Būtų naivu tikėtis, kad žiniasklaidos grandai labai lengvai ir noriai užleis savo vietas jaunimui. Svarbiausia pasirinkti kryptį, kuria keliausi, nes tik taip gali tapti profesionalu. Studentai siūlo rinktis ekonomiką, politiką ar kokią kitą sritį, kuri domina, pabaigti studijas ir tada studijuoti žurnalistiką, nes tuomet galite būti konkrečios srities, kurioje nusimanote, žurnalistas. Tokiu atveju jūsų padėtis darbo rinkoje būtų geresnė

TAI VERTA AR NEVERTA?
Visos studijos yra įdomios ir naudingos, jeigu esi tinkamai joms pasiruošęs. Rinkis žurnalistikos studijas, jeigu tikrai to nori, nes tai reikalauja labai daug motyvacijos. Rinkis šią specialybę, jeigu esi pasiruošęs daug ir smarkiai dirbti, klysti ir vėl taisytis, ir taip daug kartų. Tai bus įdomios studijos, jeigu tave vilioja žiniasklaidos virtuvė. Būdamas žurnalistu sužinosi labai daug įvairių dalykų, susipažinsi su daug įdomių žmonių, užmegsi naujas pažintis, kurios bus naudingos ateityje.

Apmąstyk, ar tai tikrai, ko tu nori, nes įsitvirtinimas darbo rinkoje, kaip ir minėjau, reikalauja pastangų. Dažnai sunku gauti darbą ten, kur nori, o ir atlyginimai nebūna patys didžiausi. Didelių pinigų greitai šioje srityje uždirbti nepavyks, bet su laiku, jeigu būsi geras žurnalistas, gali gauti orų atlyginimą. Tik iki jo tiesiog reiks rimtai pasistengti. Bet jeigu būsi įdomus, unikalus, tave greitai pastebės ir įvertins, todėl viskas priklauso nuo tavęs ir tavo pastangų.

Svarbu, jog tau patiktų dinamiškas darbas, nes žurnalisto kasdienybė būtent tokia ir yra - tau nereikia sėdėti ofise būtent nuo aštuonių iki penkių, tu visuomet esi įvykių sūkuryje, esi priverstas domėtis aplinka ir pasaulyje, Lietuvoje vykstančiais reiškiniais. Žurnalistai neturi raudonai kalendoriuje pažymėtų dienų - kartais tenka dirbti ir savaitgaliais, ir švenčių dienomis. Bet jei tau tai patinka, jei toks darbas tau teiktų malonumą, tuomet rinktis žurnalistikos studijas.

Ką jūs manote apie šią specialybę?
Gal kada nors svajojote tapti žurnalistu? O gal tai yra dabartinė Jūsų svajonė?


12 Komentarai

 1. Nuostabus straipsnis! Tiesa, žurnalistika yra viena iš svarstomų specialybių, tad ačiū labai! Bet gal galėtum aprašyti ir mediciną? :/

  AtsakytiPanaikinti
 2. ar galetum parasyti apie kelioniu gides specialybe? o siaip straipsnis labai patiko, anksciau svarsciau apie sia specialybe, bet nemanau, kad turiu tas savybes kuriu reikia.

  AtsakytiPanaikinti
 3. O ka patartum, jei esu rami asmenybe, bet noreciau uzsidirbti pragyvenimui rasydama straipsnius? Manes nevilioja viesos kalbos, interviu ir t.t., tiesiog noriu rasyti zurnalui :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Dėkui už gražius žodžius ir pasiūlymus kitiems straipsniams!

  Visi susidarę tokį stereotipą, jog žurnalistai tiesiog privalo būti drąsus, gana įkyrūs, nebijantys visur lysti ir visko klausinėti. Taip, be abejo, yra tokia grupė žurnalistų, kurie užsiima tuo ir taip dirba, bet pasaulis margas, darbų įvairovė - dar margesnė. Nereiškia, jog tu būtinai turėtum būti ta žurnalistė, kuri turės tykoti prie Bunkės namų ar šokinėti kur per tvoras, kad susuktum reportažą apie kažkieno slaptas vestuves. Jei norėsi ramiai rašyti straipsnius, tai ir galėsi daryti, tai tavo pasirinkimas. Tiesiog žurnalistikos studijos taip subalansuotos, jog tu turi praeiti viską - ir viešąsias kalbas, ir interviu, ir straipsnių rašymą vien tik tam, jog tikrai įsitikintum, kas yra artimiausia tau ir tavo širdžiai. Todėl jei galvoji, jog negalėsi ramiai rašyti straipsnių baigusi žurnalistiką, taip nėra - galėsi daryti ką tik norėsi. Iš kitos pusės, žurnalistui nėra būtina baigti žurnalistikos studijų. Kartais žmogus gali būti tiesiog sukurtas tam, ir jis gali rašyti straipsnius žurnalams net ir nebaigęs tam tikrų studijų - svarbiausia tai, ką tu gali. Aš patarčiau ieškoti savęs ir, iš tiesų, nebijoti rizikuoti. Viena studentė, su kuria bendravau, kai rašiau šį straipsnį, sakė, jog stodama į žurnalistiką irgi buvo rami, kukli mergaitė. Šios studijos padarė ją drąsesne mergina, ji įveikė savo baimes. Bet vis gi, nežinau kaip vyksta Lietuvoje, Lietuvos žurnaluose, nesu profesionalė, bet manau, jog sudominus kurią nors žurnalo redakciją savo darbais, galėtum gauti darbą ir nebaigusi studijų. Tiesiog ieškok, stenkis, dirbk, įrodyk visiem, ko verta esi, ir gyvenime tikrai galėsi veikti tai, ką iš tiesų nori.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Gal gali parašyt apie kosmetologiją arba fotografiją? o šeip tai geras straipsnis, nors manęs ir nedomina ši specialybė, bet patiko visai pasiskaitinėt:)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Tiesiog profesonaliai parašytas straipsnis, praplėtei akiratį apie mano svajojamą ateityje profesiją. Šaunuolė! :) Tik norėčiau paprašyti, gal ateityje galėtum parašyti apie aktorių profesiją? Dėkoju iš anksto. :) Ir sėkmės toliau

  AtsakytiPanaikinti
 7. Labai ačiū!
  Emilija, apie aktorystę jau yra rašiusi mano kolegė (http://www.teenagedreams.lt/2014/01/gyvenimo-kelio-beieskant-aktoryste.html). Straipsnis praėjusių metų, todėl informacija dabar jau gali būti pasikeitusi. Bet tikiu, kad rasi vis dar kažką naudingo. :)

  AtsakytiPanaikinti
 8. Wow! Laukiau sio tavo straipsnio, ir jis tikrai nenuvyle! Ir perskaiciusi si straipsni vis dar noriu buti zurnaliste :D

  AtsakytiPanaikinti
 9. Straipsnis tikrai idomus ,galiu pagirti... Tik viska jau zinau nes mano pacios sesuo zurnaliste...ir visiska tiesa kad zmones igauna drasos dirbdami si darba

  AtsakytiPanaikinti
 10. Dėkoju, merginos, jūs nuostabios! <3 Smagu sulaukti teigiamų komentarų. :)

  AtsakytiPanaikinti
 11. Labai profesionalus straipsnis! Na, o aš priklausau tai mažai žmonių grupei, kurie rašo, bet žurnalistais tapti nenori. Neįsivaizduoju savęs šioje srityje. Perskaičius straipsnį nuomonė nepasikeitė. Rašymas liks tik malonumu. :) Jei nuspręsi ir toliau rašyti straipsnius apie studijas, tai labai norėčiau paskaityti apie kultūros vadybą! :)

  AtsakytiPanaikinti
 12. Pagaliau daugiau sužinojau apie savo būsimą profesiją. Straipsnis tikrai geras, informatyvus, reikalingas.

  AtsakytiPanaikinti