ŽINUTĖ: Sveika atvykusi į TEENAGEDREAMS.LT portalą, kuriame rasi: patarimų, kaip tvarkytis su savo jausmais ir plaukais, knygų ir filmų apžvalgų bei rekomendacijų, naujos muzikos savo grojaraščiui, receptų ir diy įrašų, plepaliukų apie vaikinus, drauges, santykius su tėvais, linksmų testų, sužinosi naujienas apie žvaigždes ir pasaulį, galėsi prisidėti prie portalo tobulinimo ir smagiai praleisti laisvalaikį! Tad nieko nelauk, mes turime visko labai labai daug - panaršyk mūsų portalą ir atrask tai, ko ilgai ieškojai - nuostabią bendraamžių merginų kompaniją!

Josifas Stalinas - žmogus, nešęs siaubą ir baimę

Sovietų Sąjunga ne vieną dešimtmetį buvo siejama su mirtimi, o jos vadovų bijojo visas pasaulis Bet dabar praėjus keliems dešimtmečiams po to, kai Sovietų Sąjungos vardas dingo iš pasaulio žemėlapio, absoliučiai visų tų žmonių kurie kadaise sėdėjo vadovo kėdėje, niekas nepamena. Žmonių atmintyje išliko tik tie, kurie padarė didžiausias reformas, ar praliejo daugiausiai kraujo. Vienas iš tokių tironų - Josifas Stalinas. Daugybei žmonių jis sukėlė nepakeliamą skausmą, o visi kas stovėjo jo kelyje, buvo nušluoti. Bet vis dėl to, koks buvo tas, dėl kurio drebėjo visas pasaulis?

Garsiojo valdovo vaikystė ir jaunystė
1878 metų gruodį Rusijos imperijai tada priklausiusios Gruzijos mieste Goryje gimė Josifas Visarjonavičius Džiugašvilis, kuris po daugelio metų buvo žinomas kaip Josifas Stalinas.  Būsimo diktatoriaus vaikystė nebuvo lengva. Dėl alkoholio žlugo tėvo staliaus karjera, be to jis tiesiog nekentė sūnaus ir mušdavo jį bei savo žmoną, pasitaikius pirmai progai. Motina buvo visiška tėvo priešingybė, ji labai mylėjo sūnų bei norėjo suteikti jam gerą išsilavinimą. Todėl ji prieš vyro valią išsiuntė berniuką į bažnytinę mokyklą, o tada santykiai Džiugašvilių šeimoje dar labiau pablogėjo, mat tėvas norėjo, kad berniukas sektų jo pėdomis ir taptų staliumi. Josifui buvo dešimt, kai dėl nesiliovusių barnių, motina išvarė tėvą iš namų. Jau tapęs paaugliu jaunuolis mokėsi teologijos seminarijoje ir svajojo tapti ortodoksų kunigu. Bet nespėjęs pabaigti mokslų, dėl nežinomų priežasčių jis pats palieka arba yra išmetamas iš mokyklos. Josifas pradeda dirbti observatorijoje, o po darbo su mafijos grupuote daro nusikaltimus. Be viso to, jis tampa aktyvistu ir susižavi populiarėjančiu Vladimiru Leninu.

Rusijoje bręsta revoliucija, o Vladimiras Leninas suformuoja bolševikus. Josifas garbina šį žmogų, tad prisijungia prie jo partijos. Jis partijoje garsėja ne tik kaip aktyvistas, bet ir užsiima nešvariais darbeliais. Vaikų grobimais, propaganda, bankų plėšimais užsiimdamas Josifas susikrauna nemažą pelną. Jis svajoja apie šlovę, bet tam trukdo nešvari praeitis ir tai, jog yra gruzinas. Tada būsimasis valdovas pradeda meluoti ir be perstojo meluoja visą  likusį gyvenimą, todėl daugybė faktų apie jo praeitį yra netikslūs ar iškraipyti. Net ir meluodamas jaunuolis nesugeba nuslėpti nusikaltimų ir yra išsiunčiamas į Sibirą, bet sugeba iš ten pabėgti. Būdamas didelis aktyvistas vėl organizuoja demonstracijas bei streikus, taip vėl pakliūdamas į teisėsaugos akiratį ir vėl patekdamas į Sibirą. Bet jis vietoje nusėdėti nesugeba ir istorija pasikartoja dar kelis kartus.  Būtent taip jis sugeba pelnyti Lenino dėmesį ir užsitarnauti pagarbą ir karjeros šuolį partijoje. Tremtyje Josifas tampa Stalinu, taip norėdamas atsisakyti ir gruziniškų šaknų. Nuo Pirmojo pasaulinio karo pradžios iki tremties pabaigos 1917 metais, jis nebebėga, nes nori išvengti karinės tarnybos.

Iš neturtingo meteorologo į Sovietų Sąjungos vadovus
Po to, kai bolševikai padarė perversmą Rusijoje ir įkūrė naują valstybę, prasidėjo Pilietinis karas. Jame Josifas Stalinas užėmė svarbią poziciją. Jis klasta su Raudonosios armijos generolais, sukūrė milžiniškas pajėgas ir negailestingai triuškino viską savo kelyje. Rusijos Tarybų Federacinė Socialistinė Respublika laimi karą ir nukreipia žvilgsnį į kitas valstybes. Stalinas smarkiai pasižymi norėdamas prijungti gimtąją Gruziją prie Tarybų Sąjungos. Tuo metu Leninas jau tapęs Sovietų Sąjungos turinčios narių vadovu pastebi, kad per visą tą laiką Stalinas jam buvo ištikimas it paskiria jį Komunistų partijos generaliniu sekretoriumi. Šis postas itin svarbus, mat Josifas taip galėjo valdyti ir kitas Sovietų Sąjungos nares. Nors būtent Leninas paskyrė būsimą įpėdinį į sekretoriaus postą, jų santykiai nebuvo geri. Mat pastarajam nepatiko Josifo Stalino per didelis žiaurumas. Todėl jis ir nenorėjo, kad Josifas Stalinas užimtų jo vietą, o norėjo, kad ji atitektų Levui Trockiui. Tad Vladimiras Leninas žinodamas, kad po mirties dėl jo posto kils suirutė parašė politinį testamentą. Kuriuo remiantis velionio vieta turėjo atitekti Levui Trockiui, o Stalinas pašalintas iš generalinio sekretoriaus pareigų. Nežinomu būdu pastarasis kažkaip sužinojo apie testamentą ir suprato, kad tai galas visai jo karjerai. 1924 metų sausį Vladimiras Leninas miršta, o Josifas Stalinas nuslepia testamentą, įbaugindamas buvusio vado našlę Nadeždą Krupskają. Kadangi jis žino, kad našlė jo bijo ir niekam neprasitars, jam vienintele kliūtimi lieka konkurentai.  Be Stalino ir Trockio yra dar penki piliečiai, norintys pasigviešti taip geidžiamą postą. Ir Josifas Stalinas būdamas labai gudrus sugeba pasiekti savo. Jis su kitais dviem potencialiais kandidatais sudaro sąjungą - ''troiką'' ir nušluoja nuo kelio pagrindinį priešą - Levą Troickį. Tada atsigręžia prieš savo sąjungininkus ir būdamas politinis genijus, atsikrato ir jų. Tokio pat likimo sulaukia ir dar du kandidatai. Visus juos be penkių minučių vadovas sugebėjo pašalinti iš savo kelio per trejus metus, ir tada valanda kurios Stalinas taip laukė atėjo. Ir nors Sovietų Sąjungos ministro tarybos pirmininko vietą jis gavo tik 1941 metais, geležiniu kumščiu jis valdė nuo pat 1927 m. Mat  būtent jis anksčiau visiškai nereikšmingą generalinio pavaduotojo postą sugebėjo paversti pačiomis svarbiausiomis pareigomis, prilygstančioms diktatoriaus vietai.

Sovietų Sąjungos vadovas
Vos tik pasiekęs gyvenimo tikslą, Josifas Stalinas pradėjo reformas. Reformas, dėl kurių buvo nužudyti beveik visi Lenino pasekėjai, o valdymas buvo pakeistas taip, kad Sovietų Sąjunga tapo labiausiai žmonių teises varžančia valstybe. Paprastiems žmonėms nepatiko, kad dėl reformų jų turtas bus kolektyvizuotas. Bet Stalinas į kompromisus nesileido, buvo išžudyta daugybė žmonių nesutikusių su naujuoju rėžimu.

1939 metai, Vokietija trokšta keršto už Pirmąjį Pasaulinį karą, bet supranta, kad SSRS yra stipresnė. Tų pačių metų rugpjūtį, šios valstybės pasirašo Molotovo - Ribentrovo paktą, kuris atnešė pražūtį visai Rytų Europai, tai pat Lietuvai. Praėjus vos dviems savaitėms Vokietija puola Lenkiją, dar po poros savaičių SSRS puolą tą pačią valstybę, tik iš kitos pusės. Prasideda Antrasis Pasaulis karas, Josifą Staliną pavertęs Sovietų Sąjungos didvyriu. Karo pabaiga mūsų valstybei neatneša nieko gero - ji patenka į komunizmo gniaužtus. Ir ne tik jai. Norėdamas įbauginti naująsias nares bei palaužti žmonių dvasią,  diktatorius pradeda gyvuliniais vagonais į Sibirą siųsti ''priešus'' už labai abejotinus nusikaltimus. Būtent tada Vakarai pradeda naują Šaltąjį karą, kuris truko penkiasdešimt metų, bet per jį svarbiausia buvo įtampa, o ne kariniai veiksmai. Bet jei ne Josifas Stalinas, šis karas net nebūtų pradėtas. Jis buvo reikalingas tam, kad užkirstų kelią diktatoriaus troškimui įtvirtinti komunizmą visame pasaulyje. Bet tikslo įgyvendinti vadovas taip ir nespėjo, jis mirė 1953 metų  kovo 4 dieną. Ir nors dokumentuose buvo nurodyta kad mirties priežastis - smegenų infarktas, vėlesni tyrimai parodė, kad kažkas prie Josifo Stalino mirties prikišo nagus, pakišdamas jam žiurkių nuodų.

Žiaurus ne tik politikoje, bet ir gyvenime
Nadežda Alilujeva
Diktatorius buvo vedęs du kartus. Pirmoji jo žmona buvo gruzinė Ketevan (arba Jekaterina išvertus į rusų kalbą). Jie susituokė 1906 metų liepą, 2 valandą nakties, mat vestuvės buvo slaptos. Po metų gimė sūnus Jakovas. Bet laimė truko neilgai. Ketevan mirė praėjus vos 18 mėnesių nuo vedybų, dėl tuberkuliozės. Per laidotuves tada dar Josifas Džiugašvilis sakė, kad šis kūrinys šildė jo širdį ir kartu su ja miršta paskutiniai jo šilti jausmai žmonėms. Paskui jis įklimpo į depresijos liūną  ir po daugelio metų sakė, kad pirmoji žmona ir motina buvo vienintelės moterys, kurias jis kada nors mylėjo.

Savo antrąją žmoną Josifas Stalinas sutiko 1911 metais, per vieną iš pabėgimų, slapstydamasis bendražygių namuose. Tada jis ir sužavėjo dešimtmetę šeimininkų dukrą Nadeždą Alilujevą. Ji jau tada jį pamilo, o susitikę, kai mergina jau buvo paaugusi, jie susituokė 1919 metais. Po dviejų metų jiems gimė sūnus Vasilijus,  o po to ir dukra Svetlana. Bet vyro despotizmas ir žiaurumas padarė savo. Nadežda nusišovė arba tai padarė vyro paliepimu 1932 metais. Bet tai išaiškėjo jau po žmogaus, privedusio moterį prie nusižudymo mirties, mat žmonėms buvo pranešta, kad ji mirė nuo apendicito. Taip norėta nepakenkti vado reputacijai.

Josifas Stalinas su dukra Svetlana
Diktatoriaus vaikų likimas irgi nebuvo rožėmis klotas. Jis pats tiesiog neapkentė vyriausiojo sūnaus Jakovo.
Pasakojama, kad kartą jis nebegalėdamas pakęsti tėvo ir liūdėdamas dėl nelaimingos meilės, bandė nusišauti, bet jam nepavyko. Ir kai jis gulėjo kraujuodamas, apie tai sužinojęs Stalinas teištarė ''Jis net nesugeba tiesiai šauti''. Per Antrąjį Pasaulinį karą kariavęs Jakovas pateko į vokiečių nelaisvę ir jo tėvui buvo pasiūlyta išmainyti sūnų, į vokiečių generolą patekusį į Sovietų nelaisvę. Bet tėvas atmetė pasiūlymą. Ir jaunuolis ilgai kankinosi koncentracijos stovykloje, paskui buvo nušautas.

Po motinos savižudybės Vasilijus ir Svetlana buvo užauginti auklės ir sargybinių, mat tėvas jais visiškai nesidomėjo. Jaunuolis tarnavo aviacijos divizijoje, o po tėvo mirties buvo areštuotas dėl besikeičiančios valdžios užmačių sunaikinti visus Josifo Stalino aplinkos žmones ir tik po septynerių metų paleistas. Jis mirė dėl alkoholizmo likus kelioms dienoms iki 41 gimtadienio. Jo sesuo - priešingai, nugyveno ilgą gyvenimą, bet jis nebuvo tobulas. Ji emigravo į Didžiąją Britaniją, po to į JAV.

Įdomūs faktai:

  • Nors Josifas Stalinas myriop pasiuntė apie 20 milijonų žmonių, bet vis tiek dukart buvo nominuotas Nobelio taikos premijai gauti. 
  • Svarbius sprendimus jis priiminėdavo naktimis, nes manė, kad tai geriausias paros metas galvojimui.
  • Jis taip mėgo privatumą, kad net draudė apsaugai užeiti į jo kambarį. Kartais norėdamas juos išbandyti, šaukdavosi pagalbos ir tie kurie atskubėdavo, būdavo išvežami į Sibirą.
  • Pasivadinęs Soselo slapyvardžiu, diktatorius rašė ir publikavo poeziją.
  • Josifas Stalinas nebuvo aukštas. Jo ūgis - 1,65m.
  • Šis žmogus bijojo ir nemėgo skraidyti, norėdamas to išvengti į ilgesnes keliones vykdavo traukiniu.

Šio žmogaus vardas visados bus tapatinamas su siaubu ir baime.  Jo žiaurūs sprendimai pakeitė milijonų žmonių likimus. Josifas Stalinas visą gyvenimą siekė savo tikslo, tik ar milijonai mirčių ne per didelė kaina?

*Komentuok šį pranešimą, dalyvauk konkurse, būk aktyvi "Teenage Dreams" portalo skaitytoja ir laimėk šaunius prizus - net du skirtingus buteliukus "Bath and body works" antibakterinių rankų gelių!

DALINTIS:

16 komentarų:

Skirmantė rašė...

,,iki 1817 metų ir nebebėga taip'' logikos klaida. Turi būti 1917.
Straipsnis buvo įdomus, tačiau beskaitant truputį atsibodo, nes galbūt buvo per daug informacijos, tačiau visgi skaityti patiko.

In Sane rašė...

Per daug informacijos. Nereikia tiek daug rašyti, kai žinai, kad 'tiek daug reikės perskaityti' tiesiog kitą straipsnį trumpesnį įsijungi ramia galva ir tiek. :'D

Anonimiškas rašė...

o man labai patiko, ir skaitant visai neprailgo ir neatsibodo!
tikrai labai idomus straipsnis!

Daiva. ♥ rašė...

Straipsnis parašytas gerai, tačiau man beskaitant atsibodo. Pateikta informacija svarbi ir įdomi, tačiau jos buvo per daug.

Faustina Juzėnaitė rašė...

Man šis straipsnis patiko. Papildžiau savo smegenis naujomis žiniomis apie Josifą Staliną. :) Šios žinios tikrai pravers per istorijos pamokas.

Anonimiškas rašė...

Kaip tik pradejau ziureti seriala "Stalino sunus" taip,kad sis straipsnis pats tas buvo suzinoti daugiau apie pati Stalina ir jo seima :)

-gabi rašė...

Labai daug informacijos, kai kuri gal net nelabai naudinga. Tad skaičiau tikrai ne viską. Jei neklystu, tai gan neseniai buvo straipsnis apie šią asmenybę (jei neištrynė aišku). Tačiau šis straipsnis žymiai geresnis ir įdomesnis :)

Akvilė rašė...

Ačiū už nuomones. Taip rašydama pati pajutau, kad per daug išsiplėčiau ir norėjau sutrumpinti, bet tiesiog neradau kur. Mat visa mano pateikta informacija, rašant buvo sutrumpinta ir palikta tik svarbiausia dalis. Bet tos svarbiausios dalies gavosi tiek, kad išėjo galbūt šiek tiek per ilgas straipsnis.
-Gabi taip ir aš pamenu. Bet to straipsnio ieškojau paieškoje įvedusi visokius su Stalinu susijusiu žodžius ir neradau. Tad tas straipsnis buvo ištrintas.

Roberta rašė...

Pritariu, kad straipsnis galėjo būt trumpesnis.. Bet šiaip labai gerai! Man labai patiko, nes aš truputį domiuosi istorija.. Daugiau tokių įrašų! :D

- Simomo rašė...

Man straipsnis labai patiko, sužinojau daug įdomių dalykų apie šį žmogų, jo gyvenimą. Šauniai parašyta, ačiū!

Žėrinti plunksna rašė...

Visąlaik Stalinas man asocijavosi su žudynėmis, trėmimais ir t.t., bet pamačius kokia buvo jo vaikystė man jo pagailo. :( Bet su sūnumi jis baisiai pasielgė...

Goda Dambrauskaitė rašė...

Pritariu plunksnai. Ir bent jau man straipsnis buvo kazkos nuobodus, kazko truko... Bet jeigu tai butu rasinelis istorijos mokytojui, manau tikrai gautum auksciausia ivertinima:) :) :) :)

Anonimiškas rašė...

šiaip straipsnis tikrai neblogas, informacijos kiekis neužkliuvo, galbūt šiek tiek jos pateikimas, stilius ir išdėstymas informacijos, bet visumoj viskas gerai. tiesa, užkliuvo tik paskutinis motyvas, kad ryžtas gali viską. mano nuomone, norint perteikti tokią mintį ši asmenybė tikrai netinka. netinka ir viskas. būtų ir geresnių pavyzdžių, o jei rašai apie tokius diktatorius, žmogžudžius tai stenkis neminėti ką jie įrodė ir panašiai.

in rašė...

savo komentare (pirmasis iš trijų) tikrai neminėjau, jog man pasirodė, kad tai stalino šlovinimas. tiesiog parašiau, jog nevertėtų taip rašyti ir ką tik pati puikiai supratai kodėl - skaitytojai gali tiesiog ne taip suprasti tavo mintį. susidomėjusi nuėjau ir perskaičiau tavo aprašymą, nenuostabu, jog norėdama užbaigti straipsnį gražiau, suklydai ir parašei kažką ne to. nepabrėžiu tavo amžiaus, bet atsižvelgiant į tai ko mokoma mokykloje ir kiek tokio amžiaus žmogus gali suprasti, nepuolu tavęs teisti (tik nepamanyk, jog laikau tave mažvaike kvaiša, tikrai ne!), tiesiog parašiau ateičiai, jog žinotum ir tokios klaidos nebekartotum. prie šio sakinio galėjo prikibti bet kas - pradedant paprastu portalo skaitytoju, baigiant istorijos mokytoju. galbūt stalinas pakeitė pasaulį, tačiau prieš rašant apie ryžtą pagalvok ar pakeitė į gerąją pusę?
na, o šiaip raginu nenustoti rašyti tokių straipsnių, su dienomis ir valandomis tobulėjama, o kritika dar niekam nepakenkė, tik nebūtina į ją taip jautriai reaguoti. sėkmės ;)

Agnė Sapronaitytė rašė...

Visai įdomu, juolab toms, kurios domisi istorija :) Tačiau kadangi iš manęs istorikė nekokia tai... Bet šiaip tikrai gan įdomu buvo paskaitinėti, nors ir daugokai :)

Greta Kvietkutė rašė...

Labai daug informacijos, kad net kai kuriose vietose pasimečiau ir nebesupratau apie ką kalbama, tačiau šiaip buvo tikrai naudinga ir įdomu sužinoti apie Staliną, kadangi aš visiškai nieko iki šiol apie jį nežinojau ir nesidomėjau. Tad ačiū :)

Etiketės

Online

Tinklaraščio archyvas

Mūsų draugai

Google