OM - garsas, palengvinsiantis tavo gyvenimą

Apie jogą, kuri atsirado dar 5000 m. pr. Kr., žinome visi. Ši sielos, proto ir kūno harmonija yra plačiai užvaldžiusi pasaulį - jai laiko atranda net ir didžiausios žvaigždės, o žmonės nesiliauna pasakoti savo sėkmės istorijų, kaip joga pakeitė jų gyvenimą. Tačiau ar kada nors tau teko girdėti apie kitą jogos rūšį - mantras ir garsųjį, indiškosios kilmės religijų pamėgtą garsą OM? Jei ką tik pakratei galvą, o vasaros pradžioje pasižadėjai į savo gyvenimą įnešti ką nors naujo, skaityk straipsnį ir sužinok, kas yra mantros ir kuo ypatingas šis garsas!


Kas yra mantros?
Mantros (kartais dar vadinamos džapomis) - tai šventais laikomi garsiniai skiemenys, kurie yra tariami arba giedojami paraidžiui, kelis ar net keliolika kartų iš eilės. Mantros yra atkeliavusios iš Indijos ir mus pasiekusios per jogą, o dabar praktikuojamos jau ir visame pasaulyje. O per jogą mantros mus pasiekė ne veltui, kadangi šie du dalykai yra gana panašūs. Tik jogai reikia lankstumo, ištvermės bei valios, o štai mantros patiks net ir didžiausiems tinginiams, mat joms nereikia didelio pasiruošimo ar jėgų. Mantros, lygiai taip pat kaip ir joga, yra naudojamos dėl savo neįtikėtinų galių ir poveikio. Mantrų praktikavimas dar yra vadinamas proto įrankiu, mąstymo instrumentu, nes didžiausią poveikį būtent protui ir daro - ne tik jį atpalaiduoja, bet ir švarina, išvalo nuo blogų minčių ir emocijų, gerina savijautą. Tai tarsi proto pratybos, kurios padeda žmogui dvasiškai tobulėti, pažinti save, susikaupti. Kaip jogos pratimai gerina kūną, taip ir mantros gerina protą bei turi išties didelę galią.

Mantra OM
OM simbolis.  
Pati žymiausia ir kaip tikima, didžiausias galias turinti mantra - OM. Mantros dar kitaip yra vadinamos vibracijomis, kadangi jas skanduojant, gerklė tarsi vibruoja. O štai OM mantra dar yra laikoma visatos garsu. Klausiate, ką gi tai reiškia? Seniai seniai, prieš daugybę metų, senovės jogai numanė, kad visata juda (ką dabar mes jau puikiai žinome). Viskas, kas egzistuoja, nuolat sukuria kokią nors vibraciją ar pulsavimą. Būtent tuomet, kai yra giedamas OM, jis vibruoja 432 Hz dažniu, kuris yra lygiai toks pats, kaip ir gamtos vibravimo dažnis. Tai reiškia, jog giedant šį garsą, mūsų kūnas ir siela tarsi susilieja su gamta ir visata. Dažniausiai OM yra giedamas jogos užsiėmimų pradžioje arba pabaigoje. Kaip pasirinksite jį giedoti - jūsų pasirinkimas. Galite tai daryti su žmonių grupe, pritariant muzikai arba tyloje.

Kodėl verta praktikuoti OM?
Jei OM yra tinkamai ir reguliariai praktikuojamas, ši mantra turi labai didelę galią ir tiesiogine to žodžio prasme gali pakeisti jūsų gyvenimą. Tikriausiai ir jūs susimąstėte, o kaipgi iš pažiūros paprastas garsas, gali teikti kažkokią naudą, tiesa? Visa paslaptis slypi tame, jog mantros yra vibracijos ir giedant skiemenis, jie rezonuojasi su tam tikru organu ar kūno dalimi. Pavyzdžiui, skanduojant "aaaaa", žmogus jaučia vibravimą skrandžio ir krūtinės srityse, o štai giedant "mmmmm", pojūčiai jaučiami nosies, kaukolės ir smegenų srityse. Nuosekliai skanduojant OM mantrą, suaktyvėja jūsų skrandžio, stuburo, smegenų, gerklės, nosies regionai. Labiausiai OM yra mėgstamas žmonių dėl to, nes padeda susikaupti, susitelkti į tam tikrus dalykus, suteikia ramybę ir stabilumą mūsų protui, mažina psichinę įtampą ir išvalo visas blogas mintis. Mokslininkai yra atlikę daugybę tyrimų, siekiant nustatyti OM naudingumą. Vieno tokio tyrimo dėka buvo padaryta išvada, kad reguliarus šios mantros giedojimas gali padėti išgydyti depresiją ir net epilepsiją, taip pat sumažinti kraujo spaudimą. Kaip matote, yra daugybė priežasčių, dėl kurių OM giedojimą privalote įtraukti į savo gyvenimo rutiną.

Kaip tinkamai giedoti OM?
Norint gauti pačią didžiausią OM  naudą, reikia išmokti ją tinkamai giedoti. Nors mantra OM susideda iš dviejų raidžių, iš tikrųjų jos giedojimas sudaro keturis garsus - A, U, M ir tylųjį garsą. Visų pirma, pasirinkite tam tinkamą vietą. Nors mantras galite giedoti ir su žmonių grupe, geriausia tai daryti vienam, visiškoje tyloje. Dar bus geriau, jei pasirinksite ir tinkamus drabužius - jie turi būti laisvi ir neaptempti. Atsisėskite į turkišką poziciją, sukryžiavus kojas. Didįjį rankos pirštą sulieskite su smiliumi ir padėkite ant kelių taip, lyg medituotumėte, ištieskite nugarą. Užmerkite akis ir kelias minutes pabūkite ramioje pozicijoje, atpalaiduokite savo kūną ir protą, įsiklausykite į aplinkos garsus. Kelis kartus giliai įkvėpkite per nosį, iškvėpkite per burną ir pradėkite giedoti pirmąjį garsą - "aaaaa".  Pasistenkite kiekvieną garsą išgiedoti bent apie 10 sekundžių. Baigę skanduoti "aaaaa", giliai įkvėpkite ir iškvėpkite ir pradėkite skanduoti "uuuuu",  baigę, tokiu pačiu principu ir "mmmmm". Baigę giedoti visus tris skiemenis, keletą sekundžių pabūkite tyloje ir vėl kartokite. Vieną kartą galite pabandyti skanduoti OM be iškvėpimų, t.y. "Aaaaauuuuummmmm". Pradedantiesiems iš pradžių siūloma OM skanduoti tris kartus, paskui šį skaičių didinti, kadangi darant tai pirmą kartą, galite blogai pasijausti, pradėti svaigti galva. Kad gautumėte didžiausią naudą, tai reikia daryti kiekvieną dieną.

Kada giedoti?

 • Prieš egzaminus, testus, kontrolinį darbą, įvairius mokyklinius atsiskaitymus. OM padės tau nusiraminti, atsipalaiduoti, numalšinti baimę, o svarbiausia - susikaupti ir gerai viską padaryti. 
 • Prieš einant miegoti. Mantros giedojimas padės išvalyti visas neigiamas mintis, susitelkti į miegą ir gerai išsimiegoti. 
 • Kai labai ko nors laukiate. Sugiedokite OM ir pamatysite, laukti bus lengviau, o visa tai ateis greičiau. 
 • Stengiantis numesti svorio. Specialistai teigia, kad net ir čia stebuklingosios OM galios, gali jums labai padėti. 
 • Jogos užsiėmimų pradžioje arba pabaigoje. Jei joga neužsiimate, tačiau praktikuojate kitą sportą, OM taip pat galite giedoti.
 • Susipykus su šeimos nariais ar draugais, iškilus kitokioms problemoms. Tai padės jums nuraminti nervus ir pyktį, produktyviai mąstyti ir priimti geriausius sprendimus. 
 • Turint sveikatos problemų, sergant. Jau žinome, kad OM skandavimas gali padėti sumažinti kraujo spaudimą, tad lygiai taip pat jis gali padėti numalšinti ir kitus simptomus. 


Dabar tu jau žinai, kas yra mantros ir kuo ypatingas garsas OM. Jei dažnai skundiesi bloga nuotaika, prasta sveikata, pykčiais su tėvais, nemiga, nuolat į galvą lendančiomis blogomis mintimis, - įtrauk OM giedojimą į savo rutiną, skirk tam bent keletą minučių per dieną ir nuspalvink savo gyvenimą ryškesnėmis spalvomis! 


 *Komentuok šį straipsnį, būk aktyvi "Teenage Dreams" portalo skaitytoja ir laimėk šaunius prizus - net du skirtingus buteliukus "Bath and body works" antibakterinių rankų gelių!

13 Komentarai

 1. Labai patiko. Naudinga ir įdomi pamoka! :-)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Straipsnis, kurio dėka sužinojau daugiau apie jogą. Pamenu, vaikystėj su draugais vaikiškai taip susisėsdavom ir dainuodavom tą "om" ir juokdavomės. Dabar matau, kad visuomenė į šį reikalą žiūri rimtai. Aš asmeniškai tuo nelabai tikiu, tačiau tikiu, kad žmonės tikėdami šiuo būdu patys pasigerina sau gyvenimą. Tiesiog tiki tuo ir jiems visata atneša tą pilnavertiškumo jausmą ir sėkmę. Tad naudos šis jogos būdas galbūt ir turi. Juk gerai yra kažkuo tikėti :)
  Dėkui už įdomų straipsnį, gal kada reiks išbandyti :) Sėkmės!

  AtsakytiPanaikinti
 3. Labai įdomus ir naudingas straipsnis, be to, nė nenutuokiau kas iš tiesų yra tas OM. Patiko kaip viską išdėstei, aprašei ir paaiškinai. Dar nustebino faktas, kad giedant OM, kūnas tarsi susilieja su gamta ir visata.
  Tai vienas naudingiausių mano skaitytų įrašų!

  AtsakytiPanaikinti
 4. Labai naudingas straipsnis. Pati nesidomiu tokiais dalykais, jie man atrodo gan nuobodoki, tačiau perskaičius mano nuomonė pasikeitė. Viskas labai aiškiai išdėstyta, skaityti buvo lengva ir įdomu. Tą OM naudodavau kartais, prieš kontrolinius, tačiau negalvodavau, kad jis padeda ar panašiai. Na, dabar atkreipsiu dėmesį. ;D :)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Is tiesu maniau jog tas om tik siaip sau prasimanymas. Bet cia labai viska gerai issaiskinai ir radau logikos. Tiesa sakant as nebuvau nusiteikusi skaityti straipsnio, bet galvojau "ai, pabandysiu" tai va ir gerai jog tai padariau. Straipsnis labai patiko - idomus bei rislus, aciu uz straipsni! :)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Labai patiko man šis straipsnis ir tikrai spaudžiu nykštį už tai, jog tai buvo kažkas originalaus, įdomaus bei naudingo! Seniau aš taip pat su draugais piktnaudžiaudavau šiuo dalyku, nes apsisėdę tinkama poza tardavome tą "om" ir kvatodavom, nesuprastami tikrosios šio dalyko esmės. Na, o dabar tikrai galima suprasti, jog čia tikrai svarbus ir visai nejuokingas dalykas. Dar kartą noriu pasakyti, jog straipsnis man patiko ir galima sakyti, jog 'įsiliejau' į jį.

  AtsakytiPanaikinti
 7. Nors man nepatinka tokio tipo straipsniai ir as nelabai tikiu tokiais dalykais, galiu pasakyti jog irasas tikrai geras... Istiesu kazkodel man sunkokai skaitesi sis straipsinis, bet jis buvo naudingas ir vis del to vertas demesio :) Sekmes!

  AtsakytiPanaikinti
 8. Pagaliau išsiaiškinau ką tas OM reiškia :D Nes jį dažnai kartodavau, kai norėdavau nusiraminti ar papokštauti. Dabar to nedarysiu bereikalingai. Geriau saikingai ir normaliai pamedituosiu !
  Simona, tavo straipsniai žavi ir verta juos perskaityti ! Nesistebiu, jog esi puiki rašytoja ir tavo straipsniai dažniausiai nušviečia Justės ir Lukos žurnalą ♥ Puiku :)

  AtsakytiPanaikinti
 9. Labai labai labai visoms ačiū, be galo malonu skaityti tokius komentarus! Džiaugiuosi, kad jums patiko, kad padėjo suprasti, kas tai yra. Ir tikrai visoms rekomenduoju pabandyti, nes naudą šis dalykas tikrai turi. Tikit tuo ar ne, bet juk OM naudingumas jau yra įrodytas moksliškai. Tad visoms dar kartą ačiū ir būtinai visos išbandykit! :)

  AtsakytiPanaikinti
 10. Perskaičiau pavadinimą ir pagalvojau: ,,Pasakykit, kad juokaujat". Pamaniau, kad čia bus visiškas nesusipratimas. Tačiau klydau. Jau perskaičius pirmus sakinius supratau, kad viskas rimta, todėl su susidomėjimu skaičiau toliau. Niekada nemaniau, kad paprasti garsai gali būti tokie naudingi!! O tau, Simona, spaudžiu dešinę. Manau, rašyti tokia tema buvo šiek tiek rizikinga. Labai lengva rašant tokia tema viską sugadinti. Tačiau tu susitvarkei ir parašei žurnalo vertą straipsnį! Su tuo ir sveikinu :)

  AtsakytiPanaikinti
 11. Išsamus, įdomus, išskirtinis ir gal net naudingas straipsnis! Rašau ,,gal'', nes niekada pati nesu išbandžiusi šio skiemens poveikio. Skaitydama bandžiau, bet pagalvojau, kad iš šono turėčiau keistai atrodyti :D. Straipsnis rimtas ir tikrai motyvuojantis išbandyti tą OM, juo labiau, jei šio skiemens efektyvumas yra ne tik kažkieno teorija, bet ir moksliškai įrodytas faktas ;)

  AtsakytiPanaikinti
 12. Pats straipsnis - įdomus, informatyvus ir (tikriausiai) naudingas. Pati šiais dalykais nelabai pasitikiu ir nelabai tikiu. Dėl to galbūt esu kalta pati, tai tiesiog kritiškas požiūris į tą OM ir tiek. Tikiu kitais "ritualais", tačiau galbūt kada pati ir išbandysiu OM teoriją, juk nėra ko prarasti :)
  Bėje, norėjau pridurti, jog įdomiai pasirinkta tema, nenuvalkiota ir mažai kur girdėta :)

  AtsakytiPanaikinti
 13. Pabandžiau ir... man suskaudo galvą. Kiti sakys: ooo, nesamonė, kam save varginti? O aš keliu nykščius į viršų, nes po svaigimo gomury pajutau malonų kutenimą. Tai patiko.

  AtsakytiPanaikinti