"Starbucks" - kavinių tinklas, užkariavęs pasaulį

Turbūt daugelis iš mūsų žino ,,Starbucks''. Juk tai galimybė atitrūkti nuo varginančios rutinos, pasimėgauti desertu, jaustis pamalonintai, kai padavėjas žino tavo užsakymą... Puiku, ar ne? Ir už tai galime dėkoti Hovardui Šulcui. Juk tik jo vargu ir dėka mes dabar turime ,,Starbucks'' kavines. Tačiau kokia viso to istorija? 

Hovardo Šulco gyvenimo istorija
Hovardo senelis mirė jaunas, tad jo tėvas nebaigė mokyklos, nes ėmėsi darbo. Bedirbdamas jis susirgo dviem ligom, tad dar jaunam Hovardui teko imtis darbo, kadangi buvo vyriausias iš vaikų. Hovardas išnešiodavo laikraščius, darbavosi kavinėse... Tačiau, kad ir kaip būdavo sunku, jis pusę savo uždarbio atiduodavo motinai. Visgi dar jaunam vaikinui sekėsi žaisti amerikietišką futbolą, o tai buvo jo sėkmės pagrindas. Jis gavo stipendiją universitete, Šiaurės Mičigane. Mokslai buvo sunkūs, o pradžia ,,Xerox'' kompanijoje ir  „Hammerplast“ taip pat nebuvo lengva, tačiau leido vyrui tobulėti ir siekti tikslų, bet neleido nurimti.

Nedidelė idėja atnešusi didžiulį pripažinimą
Besisvečiuodamas Italijoje Hovardas pastebėjo, jog čia apstu mažų kavinukių. Jose buvo pardavinėjama kava ir desertai. Šios vietos buvo labai pamėgtos dėl savo jaukios aplinkos, malonių padavėjų ir skanios kavos. Taip pat tokios vietos buvo puikios susitikimams ir bendravimui.  Kava vis dėlto nedavė Hovardui Šulcui ramybės, tad jis nusprendė ieškoti investuotojų bet jie atsakė ir net juokėsi iš jaunojo verslininko. Tačiau, kad ir kokia bebuvo toji pradžia, investuotojų atsirado. Jau 1986 balandžio 8 dieną atsidarė kavinukė pavadinimu „Il Giornale“. Po pusės metų kavinė per dieną aptarnaudavo apie tūkstantį žmonių! Tačiau tai dar nedavė pasitenkinimo Hovardui ir jis netikėtai išgirdo apie parduodamą kavinę ,,Starbucks''. Po ilgo pusmečio Hovardas surinko 4 mln. JAV dolerių ir nusipirko savo gero gyvenimo pradžią -,,Starbucks''...
,,Starbucks'' emblema - undinėlė su karūna ir dvejomis uodegomis.

,,Starbucks'' auga kaip grybai po lietaus
Taip būtent galima apibūdinti ,,Starbucks'' kavinių plėtrą nuo 1988, kai buvo tik 16 iki 1992 m, kai jų jau buvo 151!  Ši atrasta nepaprasta rinka Hovardui leido pardavinėti kavą bei desertus, tačiau ir jausti bendruomeniškumą, romantikos pojūčius, atsigauti nuo rutinos ir jis suteikė žmonėms ramią vietelę pagurkšnoti kavos...

Hovardas teigia, jog svarbiausia yra darbuotojų nusiteikimas ir jų darbštumas kavinės labui, taigi jis nusprendė jiems atsilyginti su kaupu. Jis padidino draudimo išmokas nors tai buvo numatyta kaip papildomos išlaidos, tačiau atsipirko gerokai daugiau. Nebesikeitė darbuotojai, nebereikėjo apmokyti naujų darbuotojų. Barmenai įsimindavo lankytojus, jų užsakymus. Taip buvo sukurtas ryšis tarp kavinės darbuotojo ir nuolatinio pirkėjo, o tai juk yra svarbu.


Nuopoliai ir pelnas viename krepšyje
Taip taip, juk ne viskas auksu žiba, ar ne? Kavinių skaičius auga, pirkėjų gretos plečiasi, tačiau ,,Starbucks'' 1987 metais patyrė pirmą 330 tūkstančių JAV dolerių žalą. Dar blogiau buvo, kai 1989 metais žala siekė 102 mln. JAV dolerių. Ir pagaliau 1990 metais įmonė uždirbo pirmą pelną ir klesti iki šiol. Tikėkimės, kad ir toliau plės savo kavinių tinklą pasaulyje ir Lietuvoje.

Faktai apie ,,Starbucks''
 • ,,Starbucks'' įkūrėjai iš pradžių svarstė kavinę pavadinti „Pequod“, o tai ,,Mobio Diko'' knygos laivo pavadinimas.
 • Metų bėgyje ,,Starbucks'' išnaudoja 2,3 milijardus kavos indelių.
 • Kavos gamybai yra išnaudojama 352 mln. litrų pieno. Šitokio nemažo kiekio pieno užtektų 155 olimpiniams baseinams užpildyti.
 • Nuo 1987 metų beveik kiekvieną dieną atsidarydavo po dvi ,,Starbucks'' kavines.
 • Kalifornijoje Santa Fe Springs mieste yra didžiausias ,,Starbucks'' kavinių tinklas. Čia 40 kilometrų spinduliu yra netgi 560 kavinių! 
 • 2010 metais ,,Starbucks'' komapanijoje dirbo 137 tūkst. darbuotojų, o tai yra dvigubai daugiau, nei Grenlandijoje yra žmonių.
 • ,,Starbucks'' Cinamono pyragėlyje yra 480 kalorijų! Tai yra kur kas daugiau negu Mc' Donald's mėsainyje!
 • ,,Starbucks'' kavinė teikia galimybę paragauti net 87 tūkst. skirtingų kavos gėrimų!
 • Vidutinis lankytojas ,,Starbucks'' kavinėje apsilanko 6 kartus per mėnesį, o štai 20 procentų kitų čia ateina net 16 kartų per mėnesį.
 • ,,Starbucks'' savo darbuotojų draudimui išleidžia daugiau nei kavos pupelėms. Jiems yra skiriami 300 mln. JAV dolerių. 
,,Starbucks'' pasaulyje

“Kuo mažiau garbingos tavo šaknys, tuo labiau būsi linkęs pasitelkti savo vaizduotę ir išgalvoti pasaulius, kuriuose viskas atrodo įmanoma”. 

Tai Hovardo Šulco žodžiai, kuriuose yra daug tiesos ir patirties. Taigi tikimės, kad dabar žinosi ,,Starbucks'' ne tik kaip kavinę, kurioje gaminama kava, desertai ir užkandžiai, o ir šiek tiek daugiau. 

*Komentuok šį straipsnį, būk aktyvi "Teenage Dreams" portalo skaitytoja ir laimėk šaunius prizus - net du skirtingus buteliukus "Bath and body works" antibakterinių rankų gelių! 

11 Komentarai

 1. Kad ir kaip bebūtų gaila, kiek žinau ( galbūt klystu ) "Starbucks" Lietuvoje nėra :( O šiaip straipsnis neblogas, tik norėjau paklausti ar frazė - "ne viskas auksu žiba" neturėjo būti "ne viskas auksas, kas auksu žiba"? :) O šiaip tai kaip minėjau, straipsnis tikrai neblogas, šaunuolė, taip ir toliau :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Straipsnis tikrai geras, įdomus - šaunuolė! :) O Starbucks kava tikrai labai skani. Tik gaila,kad Lietuvoje nei vienos kavinės nėra...

  AtsakytiPanaikinti
 3. Įdomu, nesu apie tai girdėjusi. Išties sudominai šiuo profesionaliu straipsniu. O pasakymas "Ne viskas auksu žiba" taip pat vartotinas nors ir rečiau. :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Temą pasirinkai tikrai labai gerą. Dar niekur neteko skaityti apie ,,Starbucks''. Keletas pastebėjimų:
  1) ,,...išgerti gurkšnį energijos'' stilistiškai neteisingas sakinys, nes galima atsigerti kavos, bet ne energijos
  2) Pirmoje dėstymo pastraipoje kalbi apie tai, kaip jam sekėsi žaisti futbolą, kad gavo stipendiją, kad mokslai buvo sunkūs ir iškart pasakai, kad pradžia kompanijose ,,Xerox'' ir ,,Hammerplast'' buvo taip pat nelengva. Iškart iškyla klausimai: kokio tipo tai kompanijos? kaip jis ten pateko? ką veikė? Tad gavos toks lyg nedidelis minties šuolis.
  3) Tas faktas apie cinamoninį pyragėlį visiškai ne į temą. Jei tai koks ypatingas, tik starbucks gaminamas pyragėlis, reikėjo tai būtinai paminėti, nes dabar jis čia visiškai ne prie ko.
  Kol kas tiek. Įžanga ir išvada vis dar silpnos, tačiau dėstymo pastraipos vis stipresnės ir stipresnės. Taip ir toliau! :)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Kažin, atsidarys kada nors Lietuvoje ar ne.. Labai norėčiau... ;)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Gabija, ačiū už tavo pastebėjimus;)
  Lietuvoje kiek teko matyti yra ,,Starbucks'' kavų ir tik jų, bet originalios kavinės nesu mačiusi ir abejoju ar yra. Tačiau reikia tikėtis, kad kažkada ir pas mus bus;)
  Be to, mes juk turime ,,Cafe in'', kuris beveik kaip ir ,,Starbucks'':) Tai kava ir desertai. Taip sakant - džiaukimės tuo, ką turime;)

  AtsakytiPanaikinti
 7. Labai patiko:)Ačiū už tai jog suteikei žinių... Viskas kaip ir puiku.:) Klaidų visi ir visada pridarome todėl teisti ar pykti ant tavęs taikrai negaliu:)))

  AtsakytiPanaikinti
 8. Anonime, kritiką reikia pagrįsti pavyzdžiais;) Mielai ištaisysiu klaidas ;)

  AtsakytiPanaikinti
 9. Kaip tik prieš kelias dienas galvojau. "Kas čia per dalykas?" O dabar žinau. Ačiū

  AtsakytiPanaikinti
 10. Puikus straipsnis. Išties gaila, kad Lietuvoje dar nėra šio gėrio, tačiau jau esu pabuvojusi „Starbucks“ ir drąsiai galiu teigti, kad Lietuvoje šitokios kavinės labai reiktų!

  AtsakytiPanaikinti