Teodoras Ruzveltas - jauniausias prezidentas JAV istorijoje

„Daryk, ką gali, su tuo, ką turi, ir ten, kur esi“. Šią frazę pasakė tikrai kiekvienai žinomas žmogus - Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Teodoras Ruzveltas. Apie šį žmogų neretai galime išgirsti net dabar - praėjus beveik šimtui metų po jo mirties. Ruzveltas buvo nusipelnęs ne tik tuo, kad buvo JAV prezidentas ir Niujorko valstijos gubernatorius, tačiau tuo pačiu jis buvo profesionalus istorikas, gamtininkas, keliautojas, medžiotojas, rašytojas ir netgi kareivis.

Teodoro Ruzvelto ankstyvas gyvenimas ir karjera

 26-asis JAV prezidentas Teodoras Ruzveltas gimė 1858 metais spalio 27 dieną pasiturinčioje šeimoje Niujorke. Jis buvo labai silpnas ir ligotas, sirgo astma, todėl tai jam leido daryti ką jis labai mėgo - domėtis gyvūnais, tačiau, paskatintas tėvo, tapęs paaugliu jis užsiiminėjo boksu ir svorių kilnojimu. Ruzveltas mokėsi Harvardo universitete, Kembridže (JAV), kurį ir baigė 1880 metais. Po to jis studijavo teisę Kolumbijos universitete ir vedė Alice Hathaway Lee. Būdamas 23 metų Ruzveltas buvo išrinktas į Niujorko valstijos susirinkimą, kuriame tarnavo dvejus metus.

1884 metais tą pačią dieną mirė Ruzvelto mama ir žmona, todėl kitus dvejus metus prezidentas praleido savo fermoje Dakotos teritorijoje, palikęs savo dukterį vyresniosios sesers priežiūroje. Rančoje jis daug jodinėdavo bei užsiiminėdavo medžiokle.

Ruzveltui grįžus į Niujorką ir tapus Niujorko valstijos gubernatoriumi, jis vedė savo vaikystės meilę - Edith Kermit Carow. Pora kartu užaugino šešis vaikus, įskaitant ir Ruzvelto dukrą iš pirmosios santuokos. Maždaug tuo pačiu metu, kai Ruzveltas vedė Edith, jis nesėkmingai bandė tapti Niujorko meru.

Tuo metu Ruzveltas vis kilo savo karjeros laiptais - iš pradžių buvo valstybės tarnautojas, vėliau Niujorko policijos komisaro padėjėjas ir, galiausiai, JAV karinio jūrų laivyno sekretorius. Bedirbdamas juo, Ruzveltas dalyvavo pasiruošime karui su Ispanija. Jis suorganizavo ir padėjo vadovauti 1-ajam savanorių pulkui ir grįžo į Niujorką kaip karo didvyris, be to, buvo išrinktas Niujorko valstijos gubernatoriumi. Karo metu Teodoras parašė 35 knygas apie gyvenimą gamtoje, gamtos istoriją, Amerikos frontą, karinio jūrų laivyno istoriją. Ruzveltas taip pat yra parašęs savo autobiografinę knygą.

Netikėtas tapimas Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentu

1901 metais, Ruzveltui esant 42-jų metų, jis netikėtai tapo jauniausiu JAV prezidentu, kai anarchistas Leon Czolgosz nužudė tada buvusį prezidentą William McKinley. Ruzveltas manė, kad reikia stabilizuoti JAV visuomenę, todėl pradėjo vykdyti universalios sveikatos apsaugos ir nacionalinio sveikatos draudimo programas. Prezidentas populiarino gamtos apsaugos judėjimą, pabrėždamas gamtos išteklių naudojimo svarbą. Ruzveltas netoleravo korumpuotos ir nelegalios buvusios tvarkos, todėl stengėsi daug ką keisti. Prezidento „Doro sandėrio“ vidaus politika kovojo su didelėmis pramoninėmis kombinacijomis ar fondais, kurie grasino uždrausti prekybą. Šiai politikai galiojant, išlošė ne tik verslininkai, bet ir paprasti piliečiai.

1904 metais Ruzveltas vedė derybas dėl Panamos kanalo kasimo. Jis visada manė, kad kanalo kasimo baigimas buvo jo svarbiausias ir istoriškai reikšmingas pasiekimas. Taip pat Teodoras Ruzveltas išsiderėjo taiką Rusijos-Japonijos kare, todėl tapo pirmuoju amerikiečiu gavusiu Nobelio taikos premiją.

Teodoro Ruzvelto mirtis
Teodoro Ruzvelto atvaizdas yra trečias iš kairės.

Dar vaikystėje Teodorui Ruzveltui gydytojai patarė dirbti prie stalo ir gyventi ramiai, nes turėjo silpną širdį, tačiau Ruzveltas gyveno aktyvesnį gyvenimą, nei buvo rekomenduota. Teodoras Ruzveltas mirė būdamas 60-ies metų - 1919 metų sausio 6. Prezidentas mirė miegodamas, prieš tai kentėjęs nuo embolijos - kraujagyslių užsikimšimo.

Kelios žymiausios Teodoro Ruzvelto frazės:

„Baimė - štai vienintelis dalykas, kurio turime bijoti.“
„Svarbiausioji sėkmės formulė - žinios, kaip elgtis su žmonėmis.“
„Veik čia ir dabar taip, kaip leidžia tavo sugebėjimai.“


Teodoro Ruzvelto vizija padėjo JAV įžengti į naują amžių. Amerika Ruzveltui yra skolinga už beveik 200 milijonų hektarų miškų ir parkų. Iš jų kai kuriuos galima pamatyti Rašmoro kalne, ant kurio yra išraižytas Ruzvelto atvaizdas.

*Komentuok šį pranešimą, būk aktyvi "Teenage Dreams" portalo skaitytoja ir laimėk šaunius prizus - net du skirtingus buteliukus "Bath and body works" antibakterinių rankų gelių!


12 Komentarai

 1. Patiko. Viskas trumpai, aiškiai. Norėjosi tik kokių nors įdomių faktų, istorijų ar pan. :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. As manau, kad reikejo padaryti labiau vientisesni, labiau apjungta teksta. Tu iždestei faktus, bet ju neapjungei. Bet be siu trukumu straipsnis buvo puikus;). Man patiko:)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Man labai patiko kad pacitatavai ji.kitur to nerasi.aciu.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Pritariu Godai. Ir dar, per dažnai vartojai žodžius kaip Ruzveltas, Teodoras Ruzveltas. Skaitant šiek tiek erzino. O šiaip, straipsnis įdomus bei naudingas. Ačiū!

  AtsakytiPanaikinti
 5. Straipsnis tiks per istorijos pamokas, bent jau manau, kad apie tai bus kalbama. O jei ir ne, vistiek buvo įdomu. :)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Buvo įdomu, tačiau ne per daug. Galbūt truputį trukdė straipsnio nevientisumas, o gal pernelyg kartojamas žodis „Ruzveltas“. Bet kuriuo atveju, straipsnis paliko gerą įspūdį. ;)

  AtsakytiPanaikinti
 7. Straipsnį perskaičiau su įdomumu, pati stebiuosi, mat niekada nemėgau skaityti biografijų. :D Tačiau tu viską aprašei labai įdomiai, įtraukiančiai. Kada nors praverstų istorijos pamokose :).
  Turiu tokį pati pastebėjimą kaip ir kitos - šiek tiek per dažnai buvo kartojamas vardas.
  Tačiau nepaisant to - viskas labai šaunu!^^

  AtsakytiPanaikinti
 8. Dar vienas įrodymas, už gerą atsilyginama geru :) Visada maniau, kad reikia siekti to ko nori ir nesvarbu kiek tau metų ar ką mano kiti... Puikus, trumpas ir aiškus biografinis straipsnis :)

  AtsakytiPanaikinti
 9. Austėja, man patiko ir tavo straipsnis, ir jo išdėstymas. Labiausiai mane sužavėjo pono Teodoro meilė gamtai, gyvūnams. Man taip pat patinka gamtoje dirbti, sportuoti ar tiesiog ramiai skaityti knygą. :)Vien už tai, šiam žmogui dedu didelį pliusą.Taip pat Ruzvelto frazės labai įkvepiančios! Jos motyvuoja įveikti savo baimes, siekti tikslo. :)Tai tikras pavyzdis jaunimui siekiančiam tobulėti. Didelis ačiū už šį straipsnį! :)

  AtsakytiPanaikinti
 10. Tiesą sakant, vos prisiverčiau skaityti šį straipsnį, bet jis gal dešimt kartų pranoko bet kokius mano lūkesčius! Skaitėsi tikrai įdomiai, apie šį prezidentą sužinojau daug naujų dalykų, o tavo paminėtos citatos tikrai įkvepiančios. Vienintelis man užkliuvęs dalykas buvo straipsnio pabaiga - kiek žinau(taigi nesu įsitikinusi, kad mano pastaba yra teisinga), pabaigoje reikia apibendrinti tekstą, o ne pateikti dar negirdėtus faktus. Dėstyme lyg ir nepastebėjau nieko apie tuos 200 mln ha miškų ir parkų. Bet nepaisant to, straipsnis labai patiko!

  AtsakytiPanaikinti
 11. Nors man nelabai patinka skaityti žmonių biografijas, tačiau šioji buvo įdomi. O tų keturių žmonių akmeniniai atvaizdai jau buvo matyti filmuke "Finas ir Ferbis" :D Spaudžiu visas reakcijas :)

  AtsakytiPanaikinti