Amišai - bendruomenė, gyvenanti kaip senovėje

Kiekvienos iš mūsų namai tiesiog prigrūsti įvairių šiuolaikinių prietaisų, be kurių tiesiog neįsivaizduojame savo gyvenimo. Juk tik pusdieniui dingusi elektra sukelia daugybę nepatogumų, tad ar įsivaizduojate žmones, kurie gyvena be patogumų? Spėju, pagalvojote apie žmones, gyvenusius prieš pora šimtmečių arba Afrikos gentis, gyvenančias kaip Akmens amžiuje, kurios nieko nežino ar nenori žinoti apie šiuolaikinį pasaulį. Neatspėjote. Technologijų prigrūstoje Amerikoje gyvena amišų bendruomenė, kuri primins apie istorijos vadovėliuose skaitytą Europą prieš pora šimtmečių. 

Šveicarija yra šios bendruomenės gimimo vieta. Ten 17 amžiuje susimaišiusios tikinčiųjų grupė sukūrė naują amišų bendruomenę. Dabar praėjus keletui šimtmečių amišai stengiasi išlaikyti tokį pat gyvenimo būdą, kaip ir tada, kai bendruomenė buvo įkurta. Pasikeitė tik gyvenamoji vieta - anksčiau gyvenę Šveicarijoje ir Vokietijoje, amišai dabar gyvena Amerikoje. O paskutinė bendruomenė Europoje perėjo į kitą tikėjimą dar 20 amžiuje. Šios bendruomenės bėgimą iš senojo žemyno lėmė europiečiai, kurie ėmė persekioti taikiuosius amišus. Jie turėjo tik vieną išeitį - bėgti. Dabar JAV nedidelėmis grupėmis gyvena apie 200 tūkstančių amišų. Jų skaičius sparčiai auga, nes amišai privalo tuoktis, o šeimos yra didelės. Ši bendruomenė turi savo kalbą - Pensilvanijos vokiečių (tai vokiečių ir olandų kalbų mišinys), taip pat su jais galima susišnekėti angliškai. Tad daugybė turistų plūsta pasižiūrėti, kaip gyvena šie žmonės. Ir nors amišams dėmesys nepatinka, jie su jais elgiasi maloniai, nes ši bendruomenė negali reikšti nepasitenkinimo.

Išvaizda, yra svarbi kiekvienai ir visos turime savo stilių. O amišės negali rengtis kaip tik užsimano. Jos privalo dėvėti ilgas sukneles ir dažniausiai baltas kepuraites. Joms draudžiama naudoti makiažą, o plaukus jos šukuojasi į kuodus. Vyrai rengiasi tamsiais, dažniausiai mėlynais arba juodais švarkais bei šviesiais marškiniais. Ant galvų dedasi skrybėles ir visą gyvenimą auginą barzdą, taip išreikšdami pagarbą Dievui. Visų vyrų ir moterų apranga privalo būti neryški, tinkama darbui ir neatkreipianti dėmesio. Vaikai rengiasi taip pat kaip ir suaugę.


Kai gimsta vaikas, ant tėvų pečių užgula dideli rūpesčiai, nes svarbiausias amišų tikslas - išauklėti vaiką geru ir doru žmogumi. Paprastai šeimoje auga septyni ar daugiau vaikų, nes bendruomenė tiki, kad daugiavaikes šeimas laimina Dievas. Vaikai mokykloje baigia aštuonias klases, tada iš savo tėvų mokosi darbo, kurį dirbs visą gyvenimą. Tai namų ruoša ir sodininkystė merginoms bei žemdirbystė ir gyvulininkystė vaikinams.  Jie su mielu noru mokosi iš savo tėvų ir padeda jiems dirbti, nes visą gyvenimą mato, kaip jie sunkiai dirba ir nori padėti.

Rumspringa - tai svarbiausias įvykis kiekvieno amišo gyvenime. Sulaukę šešiolikos jie gali išeiti į pasaulį ir jame pagyventi kiek nori. Jei nori, jie lieka gyventi šiuolaikinėje visuomenėje, jei ne - grįžta atgal. Kadangi amišų bendruomenė yra labai vieninga ir jie puikiai sutaria, dauguma jaunuolių grįžta atgal, nes pasiilgsta to bendrumo jausmo. Labai maža dalis lieka ir veda kažką, nepriklausantį amišams. Grįžę jaunuoliai įšventinami ir tampa visaverčiais bažnyčios nariais. Tik tapę nariais jie gali susituokti.

Amišų namuose nėra elektros, ji naudojama tik išskirtiniais atvejais - jei reikalinga darbui arba dėl medicinos. Bet net tada elektra turi būti pagaminama pačioje sodyboje. Visus darbus, kuriuos žemės ūkyje nudirbti padeda įvairiausi padargai, varomi kuru, amišai dirba savaip - jie naudoja tuos padargus, tik ne su kuru, o su gyvuliais. Pagrindinė jų transporto priemonė - vežimas traukiamas arklių. Bet jei jiems reikia pervežti didelį krovinį ar nuvažiuoti tolimą atstumą, jie samdosi mašiną ar sunkvežimį su vairuotoju. Mat taisyklės leidžia jiems važiuoti šiuolaikinėmis transporto priemonėmis, bet jie negali jos vairuoti. Telefonai gali būti naudojami kaip susisiekimas su išoriniu pasauliu dėl verslo reikalų. Dažniausiai kiekviename amišų miestelyje stovi telefono būdelė, kad žmonės galėtų paskambinti, bet neturėtų telefonų namuose, nes namuose reikia visiškai atsiriboti nuo pasaulio.
 • Amišai nemoka mokesčių, nes  mainais negauna draudimo išmokų.
 • Visame pasaulyje žmonės skirstomi pagal tautybes, o ši bendruomenė visus pasaulio žmones, kurie nėra amišai, vadina anglais.
 • Jei panorėtumėte įstoti į šią bendruomenė, jums nepavyktų. Jos nariais gimstama ir niekas iš išorinio pasaulio nėra priimamas.
 • Amišų įstatymai nesurašyti, jie laikosi nerašyto kodekso, kurį vadina Ordnung. Jis moko vienybės, gerumo ir supratingumo.
 • Visi vaikai mėgsta žaisti lėlėmis, bet amišų lėlės kitokios. Jos neturi veidų, mat tada jos būtų panašios į žmones. O tikima, kad tik Dievas gali kurti žmones.

Manau, kad kiekvienai būtų įdomu savo akimis pamatyti šią bendruomenę, gyvenančią visai kitaip nei mes. Bet jei turėtumėte galimybę, ar iškeistumėte dabartinį gyvenimą į tapimą amišu? Jei gimtumėte šioje bendruomenėje, jums viskas atrodytų įprasta, bet turint tiek patogumų... Manau, retas pasiryžtų tokiai aferai.

10 Komentarai

 1. įdomuu! kažkada per tv3 rodė filmą apie juos, tai likau nieko nesupratus, kol tėtis nepaaiškino :D

  AtsakytiPanaikinti
 2. Esu jau girdėjus apie juos vienoje iš Jodi Picould knygų, puikus straipsnis!

  AtsakytiPanaikinti
 3. Įdomu... Turbūt nei už ką neįkeisčiau savo gyvenimo į šį... Labai keisti žmonės :D

  AtsakytiPanaikinti
 4. Oho, straipsnį tiesiog surijau! Pirmą kartą girdžiu apie šią bendruomenę, o jų gyvenimas man pasirodė nepaprastai įdomus. Vargu, ar norėčiau tokioje šeimoje gyventi, tačiau aplankyti - tikrai taip. Puikiai pasirinkta tema, o ir pasakojimas sklandus bei įdomus. :)

  Pora pastabėlių: įžangoje du kartus panaudojai žodį "tiesiog", be kurio vieno, manau, tikrai galėjai išsiversti. Amžius, mano žiniomis, rašomas romėniškais skaitmenimis, todėl turėtų būti ne 17, o XVII. Ir patarčiau rečiau vartoti žodelį "ir", vietoj jo naudok "bei" arba tiesiog dėk kablelius. :)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Oho!!!niekad nesu girdejusi apie tokia tautybe.....labai buvo idomu.niekam negirdetas straipsnis apie niekam negirdeta tautybe...

  AtsakytiPanaikinti
 6. Skaičiau skaičiau ir staiga straipsnis pasibaigė... Norėjosi dar daugiau, nes buvo labai įdomu!!

  AtsakytiPanaikinti
 7. Pritariu visoms. Buvo labai įdomu! Tau puikiai sekasi tokie straipsniai. Iiiiir ar man vienai šie žmonės, jų apranga asocijuojasi su padėkos diena? :D

  AtsakytiPanaikinti
 8. Oho, niekada negirdėjau apie šią bendruomenę. Labai įdomu buvo skaityti, nepavargo akys, ne per daug informacijos:) PATIKO!:)

  AtsakytiPanaikinti
 9. Skaitėsi viskas labai lengvai ir įdomiai. Manau esu viena iš tų keistuolių, kuri pakeistų šiuolaikinį pasaulį į Amišų. Super!!

  AtsakytiPanaikinti