Back to school: Patarimai rašant rašinį

Netrukus prasidės nauji mokslo metai - tai nei vienam ne paslaptis. Vėl visi eisime į mokyklas, darysime namų darbus, vėpsosime pro langą ir neretai stengsimės prastumti laiką. Pamanėme, jog patarimų kaip išgyventi mokykloje niekuomet nebus maža, todėl šįkart papasakosime, kaip greitai ir gerai parašyti rašinį. Tiesa, įsidėmėkite, kad rašymas taipogi yra talentas, kurį turi toli gražu ne visi, tačiau gerai rašyti gali kiekvienas. Tereikia turėti tam tikrų žinių, įgūdžių ir nuolatos praktikuotis.  Neprivalai naudotis visais žemiau pateiktais patarimais, gali pasirinkti sau priimtiniausius ar savaip interpretuoti. Tad kviečiame pasižvalgyti!

Pirmasis patarimas veikiausiai nieko nenustebins. Tačiau daugumos moksleivių klaida yra ta, jog jie žino šį patarimą, tačiau juo nesinaudoja, nes a) pernelyg pasitiki savo jėgomis, arba b) mano, jog tai laiko švaistymas. Vienaip ar kitaip, svarbiausias dalykas rašant - PLANAS. Nesvarbu, kiek laiko sugaiši jį darydama, nes tai yra tavo rašinio atspindys. Įgudusiam rašyme žmogui užtektų pamatyti tavo planą ir jis suvoktų - geras bus rašinys, ar ne.

Neabejojame, jog esi girdėjusi nemažai patarimų ar paliepimų, kaip rašyti ir darytis planą, tačiau mes siūlome apžvelgti esmę, patį pagrindą. Nepamiršk, jog ne planą matys mokytojas ar tėvai, o galutinį rezultatą, kurį gausi naudodamasi savo pasidarytu planu. Rašinio planas yra tai, kas palengvins naštą TAU, todėl siūlome jį darytis tokį, kokį norėtumei ir kuris tau patiktų. Jei tik nori, apipavidalink lapą, pridėk spalvų, lipdukų ar ko tik nori. Svarbiausia, kad tau nebūtų prievolė jį rašyti ir juo naudotis.

Tavo plane turi būti šie punktai:
• Įžanga;
• Dėstymas;
• Pabaiga.

Kai suskirstysi savo planą į šias dalis, apgalvok, kokio plano norėtumei: glausto ar smulkaus. Išsirinkusi gali pradėti pildyti savo planą. Lengviausia bus rašyti, jeigu kiekvienai pastraipai skirsi po trumpą aprašą (sakinį - du; priklauso nuo pastraipos ilgio). Jei nori, susiskirstyk ilgiausią - dėstymo pastraipą į dar daugiau dalių. Kuo išsamiau užpildysi planą, tuo lengviau bus rašyti. Turi tai atlikti kruopščiai, apgalvoti idėjas. Be to, plano pliusas yra toks, jog aprašinėdama pabaigą galėsi pastebėti, jog kažko trūksta, tarkime, dėstymo dalyje, ir taip nesunkiai galėsi pridėti dar vieną ar dvi pastraipas. Taip pat prisimink, jog pabaigoje turi apibendrinti tai, ką jau aprašei ir jokiais būdais neminėti nieko naujo, ko nebuvo tavo dėstymo dalyje.

Antrasis patarimas tinkamas toms, kurios nelabai įgudusios planuoti savo laiką. Taigi nesitikėk, jog gerą rašinį parašysi pernakt. Tam turi pasiruošti. Žinoma, tai jokiais būdais nereiškia, kad turi kasdien dvi savaites rašyti po pastraipą ar sakinį. Taip nepatariame daryti, vėliau sužinosi kodėl. Tačiau geriausiai pasiruošti rašiniui - susidėlioti į savo dienotvarkę tai, ką ir kada turėsi nuveikti savo rašiny.

Mes siūlome vos gavus uždavinį susiskirstyti darbus tam laikotarpiui ir šitaip užsitikrinti, jog darbus paskirstysi tolygiai ir neužsikrausi nepakeliamo darbo paskutinei nakčiai. Patariame įtraukti šiuos punktus:

Temos apgalvojimas, idėjos generavimas. Net jeigu ir gavai konkrečią rašiniui temą, nereiškia, kad neturi apmąstyti tos temos giliau. Privalai į ją pažvelgti iš įvairių pusių ir rasti originaliausią bei tau priimtiniausią tos temos dalį, apie kurią rašydama jausi pasimėgavimą darbu ir neapipilsi plano ar sąsiuvinio ašaromis, vis mąstydama, kokia bloga mokytoja, uždavusi tokį darbą. Šiam darbui siūlome skirti mažiausiai vieną dieną. Prisimink, jog planą turi padaryti tokį, kuriuo pasitikėtumei ir kad žinotumei, jog pradėjusi rašyti nenumesi jo į kampą ir nepradėsi rašyti apie nieką, pilstyti iš tuščio į kiaurą.

• Plano sudarymas. Apie planą rašėme aukščiau, tad kaip jį pasidaryti ir pildyti jau žinai. Šiam darbui, jeigu visgi pasiryžai darytis planą ir vėliau juo naudotis, siūlome skirti 2 - 3 dienas. Jeigu reikia - daugiau. Svarbiausia, ką turi įsidėmėti iš šio punkto yra tai, jog turi šiam darbui duoti bent dvi dienas. Tai yra geriausia todėl, jog pasidarydama visą planą vieną vakarą, negali garantuoti, kokia tavo nuotaika bus rytoj ir kokia (neabejojame, pakitusi) rašinio vizija bus užpildžiusi tavo galvą rytą. Tad dėl to ir siūlome planą daryti ilgiau nei dieną.

• Paieška. Rašiniai visuomet bus geresni, jeigu jie bus praturtinti metaforomis ar citatomis. Taip pat jeigu pridėsi naujų įmantresnių žodžių (naudokis žodynu!). Tad pirmyn, įsijunk kompiuterį ir atlik paiešką, ieškodama kuo vaizdingesnių pasakymų ar citatų, tinkančių tavo rašiniui. Nepamiršk, jog šiek tiek paslaptingumo nepakenkė niekam, tad būk drąsi ir ieškok užslėptų prasmių posakiuose ir juos taikyk savo rašiniui. Taip ne tik praturtinsi savo darbą, paliksi paslaptingų gyslelių, bet ir sukelsi skaitytojams šiokią tokią intrigą, kuri kurstys skaityti toliau. Šiam darbui gali skirti tiek laiko, kiek manai, kad reikia. Susirask tiek gražių pamąstymų, kad jie neužgožtų tavo bendro darbo vaizdo, bet kad ir neatrodytų skurdžiai ar visai ne į temą.

• Rašymas. Nemanyk, jog tai sudėtingiausia dalis (žinoma, jeigu jau turi planą). Priešingai - ji gali pasirodyti visai įdomi, tereikia būti kūrybingai ir originaliai. Na, ir, be abejo, savimi. Tad patogiai įsitaisyk, iš vienos pusės pasidėk planą, iš kitos - surastas citatas, posakius ir pradėk rašyti. Nenuklysk nuo savo gerai apgalvoto plano ir tau pasiseks.


Norime rekomenduoti rašinį rašyti nedarant ilgos pertraukos, nes šitaip išblaškytumei rašinyje sukurtas emocijas, kurias vienaip ar kitaip, rašydama įtraukei į savo darbą. Būtent dėl to siūlome pertraukas daryti tik baigus mintį ar dalį. Ir dar vienas dalykas - grįžusi prie darbo, būtinai perskaityk viską, ką jau rašei anksčiau, kad vėl, kiek įmanoma, įsijaustumei į rašymą.


Svarbiausia - rašyk iš širdies, atvirai, apie tai, ką iš tikrųjų galvoji, nebijok rašiniu pasakyti to, ko negali išreikšti žodžiais. Tiesa, prieš atviraudama privalai įsitikinti, kas skaitys tavo rašinį. Jeigu mokytoja užtikrins, kad suvokia, kaip tai yra asmeniška ir užtikrins visišką privatumą, siūlome tau rašinyje rašyti tai, ką jauti ir nebijoti parodyti savo jautriosios ir pažeidžiamosios pusės. Rezultatas tave gali nustebinti! Sėkmės!

13 Komentarai

 1. o kaip parašyti rašinį per 45minutes? mmm? anyways, pravers. dėkui!

  AtsakytiPanaikinti
 2. nu bet tikrai, jei gauni tema jau vietoj, tai negali daryt jokios paiekos. labiau praverstu straipsnis, ka daryt, kai gauni tema ir neturi minciu, apie ka rasyt

  AtsakytiPanaikinti
 3. Kiek žinau mokytojai labai retai duoda rašinius rašyti namie (nusirašymas, kopijavimas ir t.t), tad šiuo atveju straipsnis padėjo labai minimaliai. Būtų buvę šauniau, jeigu būtum parašiusi straipsni tinkamą abiems situacijoms. Sėkmės:)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Ačiū už Jūsų komentarus, bet taip, šis straipsnis buvo taikytas rašantiems namie, o remdamasi savo žiniomis galiu pasakyti, jog tikrai neretai duoda darbus rašyti namie.
  Be to, šitaip galima ir ruoštis tikrajam rašiniui klasėje. Taip pat norėčiau pridurti, jog prieš atsiskaitymus bent daugmaž yra žinoma tema, tad atlikti paiešką - galima (minimalią, sutinku, bet vis dėlto).
  Vienaip ar kitaip, dėkoju už Jūsų išsakytą nuomonę.

  AtsakytiPanaikinti
 5. O man kaip tik labai patiko. Skirmante, nekalbėk už visus. Bent jau mums, namuose tikrai namuose dažnai yra užduodami rašiniai, taigi straipsnis buvo labai naudingas, įdomus ir man pravers. Ačiū, Silvija, esi puiki rašytoja. Man patinka tavo originalūs straipsniai.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Asmeniškai man šis straipsnis nebuvo naudingas. Pirmiausia, daugumai mokinių namie labai retai duoda rašyti rašinius (tą jau minėjo ankstesnės komentatorės), o antra, kiekvienas turi savitą rašymo būdą. Vienam patinka pirmiausia rašyti dėstymą, kitam - įžangą. Vienas braižosi planus, o kitas tiesiog turi viską apmąstęs mintyse. Juolab, kad rašymas - toks subtilus dalykas.
  Na, bet mintis nebloga. Galbūt tikrai vertėjo rašyti apie tai, kaip suspėti sukurti rašinį per 45-60 min, o ne kaip tai daryti turint marias laiko :)

  AtsakytiPanaikinti
 7. Neitin naudingas straipsnis, nes rašinio namie rašyti niekas neduoda ;)

  AtsakytiPanaikinti
 8. Barbora, jeigu Tau mokytojas neužduoda namuose parašyti rašinio, tai jokiu būdu nereiškia, kad to neužduoda kitiems. Tad supraskite, jog visos mokyklos skirtingos, visi mokytojai turi savo skirtingas mokymo metodikas ir nebus taip, jog vienas dalykas tiks visiems :)

  AtsakytiPanaikinti
 9. Mokantis gimnazijoje, nei karto negavau namų darbams parašyt rašinio. Pastraipą - taip. Bet ne visą rašinį :) O straipsnis, nemokantiems rašyti rašinio labai naudingas :)

  AtsakytiPanaikinti
 10. O aš manau, jog straipsnis parašytas puikiai, ir yra tikrai naudingas, nebūtinai molantis namie. Mums mokytoja paprastai pasako apie rašinį, dar kokia savaitė prieš jį rašant, taigi galima ir pasiruošti. Daugiau tokių straipsnių!

  AtsakytiPanaikinti
 11. Aš manau, kad tai tikrai naudingas straipsnis, juolab, kai aš būnu viena iš tų kurios rašo iš galvos ir net nenutuokiu ką rašysiu toliau, tad dažnai pradžioje rašau apie batus, o gale gaunasi apie ratus :D Labai padėjo :)

  AtsakytiPanaikinti
 12. Daugiau tokių :)♥♥♥

  AtsakytiPanaikinti