Vudu paslaptys

Tikriausiai ne kartą filmuose matei, kaip nedidelė lėlė, vaizduojantį kokį nors žmogų (dažniausiai priešą) būna susmaigstyta adatomis, užburiama, prakeikiama, o ,,būrėjas'' pasakoja naudojęs kažkokius vudu kerus... Iš kitos pusės gana keista patikėti, jog tokie dalykai egzistuoja iš viso. O ar dar kas tuo užsiima? Manome, kad taip. Žinoma, tai nėra gerai ir net labai blogai. Kam patiktų, jog kitas žmogus smaigstytų jūsų išvaizdos lėlę adatomis ir kalbėtų nesąmones norėdamas jus nužudyti...? Turbūt niekam. Bet visgi yra kelios dar neįimintos paslaptys apie vudu. Mes suprantame tik tiek, kad reikia turėti lėlę, ją badyti ir kalbėti kažką... Tačiau yra žymiai daugiau įdomybių.

Vudu - magijos rūšis, kuria siekiama daryti poveikį žmogaus sielai. Kaip ir dauguma magijos rūšių, šioji skirstoma taip pat į dvi - baltąją ir juodąją. Baltoji magija padeda pasiekti turtų, meilės ir šlovės - tokiu atveju yra naudojami talismanai, o juodąją magiją paprastai norima pakenkti ar  prakeikti - naudojamos adatomis badytos, žmogų vaizduojančios, lėlės.

Kaip prakalbinti mirusįjį
Paslaptingas vudu pirmiausiai yra susijęs su vergove. Pralobti sumanę ispanai iš Afrikos atsigabeno juodaodžių, kad jie vergautų, o vėliau galėtų ir parduoti. Vergai buvo verčiami paklūsti visiškai - fiziškai, tikėti Dievu, laikytis jų tradicijų. Juodaodžiai savo kailį gelbėdavo dieną lankydami bažnyčią, o naktį keliaudavo pas šamanus, kur atlikdavo slaptas apeigas. Būtent tos apeigos ir buvo pavadintos vudu. Pasakojama, kad šamanai mokėjo atlikti keletą ,,triukų'' - pavyzdžiui, prikelti mirusius žmones... O jeigu prikelti nepavykdavo, tai bent jau su jais pasikalbėti. Tam paprasčiausiai reikėdavo iškasti lavoną ir visos jo paslaptys, kaip ant delno. Tačiau norint tas paslaptis išsiaiškinti, šamanui pirmiausiai reikėdavo gerokai apsvaigti. Tam puikiausiai tiko neaiškios žolelės, medžių lapai, o haliucinacijoms prasidėti - grybai. Po tokių vaišių, žynys pasiekdavo transo būseną ir atsisėsdavo šalia mirusiojo bei pradėdavo žiūrėti jam į akis, kurias mintyse atmerkdavo. Tada prasidėdavo pats įdomumas: mirusysis pasakodavo ne tik, kur paslėpė turtus, bet ir kas jį nužudė, detales apie pomirtinį gyvenimą... Keisčiausia, jog šiomis apeigomis susidomėjo ne tik vergai, bet ir jų išsilavinę ponai, kurie taip pat bandydavo pasitelkti vudu magiją.


Zombių „gamybos“ ypatumai
Vėliau išpažinėjai tikėjo ir zombiais - gyvaisiais numirėliais, padarais, iš kurių buvo pavogta siela. Kadangi po „linksmųjų“ apeigų žynys negalėdavo grąžinti mirusiam sielos, nelaimingajam nebelikdavo nieko kito, kaip tik klausyti savo valdovo. Beje, šis veiksmas turi net pavadinimą - zombifikacija (magiška žmogžudystė, kai po mirties auka prikeliama ir priverčiama vergauti). Tačiau zombių „gaminimas“ vyko ne tik vergovės laikais. 1980-aisiais pasaulį apskriejo žinia apie vyruką, kuris, kaip pasakojama buvo paverstas zombiu ir priverstas dirbti cukraus plantacijoje. Vyras mirė dar 1962-aisiais ir buvo gražiai palaidotas, tačiau po kurio laiko jo kapas rastas tuščias - mirusysis dingęs. Netrukus jį rado - nieko nepamenantį, tačiau sveiką ir gyvą, dirbantį cukraus plantacijoje. Tokių „darbuotojų“ ten buvo šimtai. Vėliau vyras papasakojo, kad žmogžudystę ir pavertimą zombiu užsakė jo brolis, kai jiedu nepasidalino turtu. Galiausiai vyras buvo uždarytas į ligoninę ištirti, o jo artimieji nenorėjo žinoti apie jį nei žodžio. Tačiau ne visi zombiai „gaminami“ dėl darbo jėgos - galima „pasigaminti“ ir vadinamąjį meilės zombį. Tereikia mylinčio vyro (jo net sielos vogti nereiks), jis turėtų su savo burtininke įlipti į šilto vandens dubenį, kuriame yra pripilta druskos, apsikabinti, pasimelsti ir paprašyti dangaus paramos. Šios poros nebepuls jokie demonai, tad jie gyvens ilgai ir laimingai.

Tikintieji
Vudu pasaulyje turi tikrai ne pačią geriausią reputaciją, netgi priešingai - šios rūšies magija vadinama viena iš žiauriausių pasaulyje. Vien ko verti aukojimai, zombiai, adatos, kurias žiaurieji burtininkai smeigia lėlei į širdį, kurdami keršto planus... Nors nuo šios apeigos paplitimo praėjo daug metų - ją praktikuojančių netrūksta ir dabar. Daugiausia yra paplitę tarp Afrikos kaimelių, kur žmonės yra neišsilavinę, neturtingi. Nors Amerikoje ir Europoje taip pat yra žmonių besidominčių vudu, jie tai daro greičiau iš smalsumo ar juokaudami. Nors kai kurie gal net per rimtai. Štai kokią žinutę galima rasti spaudoje: ,,Grupė Kolumbijos policijos pareigūnų, areštavusių beveik 300 vudu lėlių, atsisakė į jas net pažvelgti. Pareigūnai prisipažino bijoję atidaryti dėžės, kuriose laikomos lėlės, nes, pasak pareigūnų, jos galėjo pakenkti - galbūt turi magiškų galių. ,,Žinau, kad iš tiesų raganų nėra, bet jeigu kažkokios galios egzistuoja, tai egzistuoja“,- painiodamasis aiškino policijos atstovas. Lėles pareigūnai paėmė iš vieno gatvės praeivio, siekdami „apsaugoti vietinių žmonių moralę“.

O štai vienas amerikiečių mokslininkas net išvyko į Haitį (valstybė Karibų jūroje) ieškoti... zombių. Negana to, praėjus pirmajai kelionės savaitei, jis skelbė esą rado porą jų radęs. Tiesa, tai buvo vietinės psichiatrinės ligoninės pacientai... Tačiau tai neatšaldė mokslininko entuziazmo, net priešingai - vyras pasiryžo atskleisti visas zombius gaubiančias paslaptis. Jis papirko vietinį šamaną - šis leido prisijungti atkasinėjant mirusiuosius, stebėti bandymus atgaivinti, papasakojo apie „zombių miltelius“. (Tai toks stebuklingas mišinys, paruošiamas iš įvairių nuodingų augalų, šamano kaukolės kaulo ir panašių sudedamųjų dalių, iš kurių galiausiai gaunasi gelsvi milteliai). „Pagaminti milteliai buvo dedami į karstą (kad „pritrauktų“), paskui įtrinami į mirusiojo odą, o jo siela uždaroma į butelį“, - pasakojo mokslininkas. Nežinia, kaip ten iš tikrųjų buvo, bet mokslininkas teigė, jog kitą dieną auka būdavo atkasama ir retkarčiais net prikeliama iš numirusiųjų. „Visa paslaptis - milteliai ir tikėjimas. Jei pasakai haitiečiui, kad jis netrukus taps zombiu, vadinasi, taip ir bus“, - padarė išvadas mokslininkas.

Kiek čia tiesos - nežinoma. Visada būna naujų abejonių, klausimų, paslapčių, tad daryti galutines išvadas būtų neteisinga. Tikiuosi perskaičiusios supratot, jog geriausia užsiimti gerąją vudu puse. Visgi ne visiems pavyksta ir ne visi moka. Kaip aš dažniausiai sakau, jog geriausia burtus palikti San Francisko raganoms...

7 Komentarai

 1. Atleisk, bet pirmasis komentaras neturėtų nudžiuginti... Pradėsiu nuo to, kad tema (o gal tiesiog pats tavo straipsnis?) ne itin įdomi man asmeniškai, bet kitas galbūt sudomino. Tekste buvo galima rasti žodžių, kurie profesionaliame tekste nenaudojami (pvz.: aplamai), be to, įžangoje bei pabaigoje malami "tai blogai", "kam patiktų" ir pan. straiosnio nepuošė, o priešingai, sudarė įspūdį jog tai eilinio mokinio darbas. Man NEPATIKO.
  Puikiai suprantu, kad tai skamba įžūliai ir tikrai nedžiugina, bet manau, kad pateikiau pakankamai argumentų ir tai galima vadinti objektyvia kritika. Bet kokiu atveju, sekmės tau, Skirmante! Tobulėk, nes tikrai gali geriau ;)
  O jeigu atvirai... paskutiniu metu TD mane nuvilia: straipsniai banalūs, pasirodo nedažnai, o ir tragiškas dizainas (manau, kad yra daug kitų merginų sugebančių padaryti bent kiek geresnį dizainą nei dabar padarė Skaidrė) profesionalaus tinklaraščio vaizdo nepagerina. Na, sekmės Jums vis vien! :) Beje, kada sulauksime rašytojų atrankos?

  AtsakytiPanaikinti
 2. „Eilinė mokinė“ aš tokia ir esu. Nejaugi manai, kad aš profesionali rašytoja? Nei viena iš mūsų tokia nėra. Mes nerašome tobulai.
  Pridursiu, jog jeigu žmogui nepatinka mistika, magina ar kažkas panašaus geriausia yra neskaityti, nes aš juk nepriversiu tavęs jos mėgti.
  Be to, kas tau tiksliai nepatiko? Klaidas pradžioje ir pabaigoje ištaisiau, bet noriu, jog man pasakytum, kas detaliai tau nepatiko?
  Ačiū už nelabai argumentuotą kritiką, nes kas tau nepatiko be mano padarytų gramatinių klaidų - tu nepasakei.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Na visų pirmą sakydama "eilinis mokinys" turėjau omenyje tokius mokinius, kurie rašo todėl, kad reikia rašyti, vardan pažymio. Toks nenuoširdus ir iki galo neužbaigtas man pasirodė Tavo straipsnis. Beje, savo komentaru nenorėjau sukurstyti pykčio ar įžeisti, o jeigu taip gavosi - ATSIPRAŠAU :)
  Visgi, kalbant apie kritiką... kartais reikią ją tiesiog priimti, o ne teisintis ar bėgti nuo jos ;)
  P.S. Pataisyta pradžia bei pabaiga dabar skaitosi kur kas geriau!

  AtsakytiPanaikinti
 4. Na nesuprantu, kas cia nepatiko, nes man tai straipsnis atrodo superinis!! nauja, negrideta tema, tikrai idomu o ir klaidu as bent jau nepastebejau.

  AtsakytiPanaikinti
 5. toks įspūdis, kad Skirmantė pati pasirašė tą anonimišką teigiamą komentarą :D

  dabar taip - sakei, klaidas ištaisei, bet pradžioj vis vien yra "aplamai".

  ir šiaip begalė klaidų. pritariu pirmajam anonimui, kad iš TD tikimės daugiau. juo labiau, kad Simona sakė, jog liko tik "profesionalios" rašytojos, bet ko nebepriima. atsiprašau, bet taip tikrai neatrodo. sakau ne norėdama įskaudinti, bet paraginti imtis iniaciatyvos, tobulėti, nes antraip kaži ar pelnysit gero tinklaraščio titulą. sėkmės ;)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Man visai patiko. Žodį ,,aplamai'' išvis pašalink iš savo žodyno ne tik rašant, bet ir kalbant. Turiu tik kelias nedideles pastabas:
  1) Straipsnis priklauso publicistiniam žanrui, tad visokie frazeologizmai ar metaforos čia nereikalingi.
  2) Pavadinimas visiškai netraukia skaityti straipsnio. Toks lėkštas labai
  3) Skurdus žodynas, dažnai pasikartojantys žodžiai. Bet čia su laiku susitvarkys, jauna dar esi.

  Tai tiek. O šiaip, pritariu anonimui. TD dabar ne geriausi laikai.... :/

  AtsakytiPanaikinti
 7. Super. Niekada taip gerai neparasyciau. Nenukrypta nuo temos, visi svarbūs dalykai parašyti.Gerai kad tave išrinko čia.
  Tikiuosi rasi dar daugiau geru temu. Taip ir toliau!
  Sėkmės.
  beje. Anonime, taip pat parašytumei.

  AtsakytiPanaikinti