Haliucinacijos - nesamos realybės patyrimas

Haliucinacija - nesamų dalykų jutimas ar matymas. Jei manote, jog jos pasireiškia tik psichiškai nestabiliems žmonėms - labai klystate. Haliucinacijas gali pajausti ir sau sukelti net ir visiškai sveiki žmonės. Skamba tikrai neįtikėtinai, bet tokių atvejų būna nemažai.

Haliucinacijos gali apimti visus pojūčius, pvz. laiko nuovoką, ar tik kelis iš jų. Haliucinacijos gali būti tikros, labai tikroviškai atrodančios arba atvirkščiai - kai žmogus suvokia, kad jis yra laikinoje kelių valandų būsenoje, pavyzdžiui, savo sprendimu pavartojus haliucinogeninių medžiagų. Kai kurios, t.y. netikėtos, nemalonios haliucinacijos gali sukelti baimės priepuolius ir peraugti net į paniką. Visų haliucinacijų metu prarandama laiko nuovoka, sekundės slenka lyg minutės.

Haliucinacijų tipai :
 • regimosios haliucinacijos - žmogus mato dalykus, kurių iš tikrųjų nėra. Tokios haliucinacijos gali būti paprastos - gali būti matomi žaibai, dūmai, liepsnos, paprasti kūnai, o kartais netgi žmonės, gyvūnai ar net ištisi vaizdiniai, pavyzdžiui, pragaras, mūšio laukas. Dažnai tokie vaizdiniai būna ypač tikroviški - žmonės ir gyvūnai elgiasi lyg normaliame pasaulyje, apeina kliūtis, meta šešėlius.
 • garsinės haliucinacijos - tokios haliucinacijos yra skirstomos į paprastas, kai girdimi pavieniai garsai, šūksniai, šnabždesiai ar kiti trumpi garsai, ir į kompleksines, kai girdima muzika, balsai ir kiti ilgai trunkantys garsai. Kartais žmogus girdi balsą, kuris nurodinėja, pasakoja, ką asmuo daro, galvoja. Garsinės haliucinacijos gali būti grasinančios, liepiančios kažką daryti, pavyzdžiui, imtis smurto, žudyti, padegti kažką. Nors ir žinodamas, kad jis to negali daryti, ligonis vis tiek pasiduoda tiems balsams, nes jis jau pavargo nuo jų ir mano, kad geriau yra paklusti, nei kentėti.
 • uoslės haliucinacijos - jaučiami neįprasti, realiai toje vietoje neegzistuojantys kvapai. Dažniausiai jie būna nemalonūs: pūvančios mėsos, išmatų, šlapimo, svylančių, degančių daiktų. Tokio tipo haliucinacijos kartais pasireiškia sergantiems migrena.
 • skonio haliucinacijos - jaučiami įdomūs skoniai. Nemalonių skonio haliucinacijų metu gali atrodyti, jog valgomas maistas yra užnuodytas.
 • lytėjimo haliucinacijos - žmogus jaučia nesamų žmonių ar daiktų prisilietimą, jam atrodo, jog jį kažkas čiupinėja, žnaibo, kandžioja ir panašiai. Tokio tipo haliucinacijos dažnai pasireiškia kokainą ir amfetaminą naudojantiems narkomanams, taip pat ilgalaikiams alkoholikams ar sunkių pagirių atveju.
 • vidinio pojūčio haliucinacijos - jaučiamas kažkoks padaras viduje kūno. Dažnai tokias haliucinacijas patiriantys ligoniai pradeda pjaustyti sau kūną norėdami išimti tą svetimkūnį iš savęs.
 • kombinuotos haliucinacijos - tai tokios haliucinacijos, kurių metu jaučiama ne vien vienos rūšies haliucinacijos, o net kelių tipų. Pavyzdžiui, žmogus mato artėjantį kitą asmenį, girdi jo žingsnius, užuodžia jo kvapą.
Haliucinacijos pagal stiprumą yra šešių tipų. Pirmasis - kai sutrinka spalvos, penktasis - kai haliucinacija tokia tikroviška, jog žmogus praranda kontaktą su realybe. Tikima, kad yra ir šeštasis stiprumas, tačiau jo dėl neaiškių priežasčių niekas negali atsiminti. Šeštojo stiprumo idėją kelia haliuciogeninių medžiagų vartotojai, teigdami, jog neatsimena, kas vyko paskutines kelias valandas, jų atsiminimuose visada rašoma „buvo labai smagu“. 

Kas sukelia haliucinacijas?
 • psichikos ligos, pavyzdžiui, šizofrenija ar psichotinė depresija;
 • epilepsija;
 • karščiavimas;
 • alkoholio ir narkotinių medžiagų vartojimas;
 • sunkios fizinės ligos - AIDS, smegenų vėžys, kepenų ar inkstų funkcijos sutrikimas;
 • delyras - sunkus sumišimas ir smegenų funkcijos pokyčiai, atsirandantys dėl psichinės ar fizinės ligos.
 • demencija - smegenų funkcijos sutrikimas, atsirandantis dėl tam tikrų ligų ir darantis įtaką atminčiai, mąstymui, elgesiui bei kalbai.
Kaip matome, haliucinacijos nėra labai malonus ir trokštamas žmonių dalykas, tačiau būna išimčių, kai šie nesamos realybės patyrimai teikia malonumą ir yra norimi patirti dar kartą, nors yra didelė tikimybė,jog vaizdiniai gali pasikeisti ir išgąsdinti.


5 Komentarai

 1. Tokį straipsnį paskaičius, tuoj sau ligų prisigalvosiu. Nes vos prieš kelias minutes atrodė, kad knygos viršelis mirga, artėja prie manęs. Skamba juokinga, bet čia tiesa. Prieš daugiau nei savaitę skaičiau tekstą, perskaičius dar kartą, paaiškėjo, kad tai, ką skaičiau pirmąjį kartą, net nėra parašyta.. :D bet tokias savo smegenėlių išdaigas, nurašau nuovargiui :D

  AtsakytiPanaikinti
 2. Man straipsnis patiko, tik būtų buvę dar įdomiau jei būtum įkėlusi žmonių istorijų, kuriems atsitiko toks tdalykas :D bet šiaip įdomu;)
  Sėkmės ir toliau!

  AtsakytiPanaikinti
 3. Aš irgi grynai taip pat prisigalvojąu sau kokį pusšimtį ligų ir nejaukiai pasijaučiau :D Bet šiaip tai patiko straipsnis, labai įdomu buvo :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Buvo žiaaaaaauuuuuriiaaaaai įdomu!!! Daugiau rašykit apie tokius įdomius dalykus

  AtsakytiPanaikinti
 5. Dažnai haliucinacijos dar reiškiasi nuo nuovargio. Dažnai taip nutinka blogai miegantiems, bet aktyviems žmonėms.

  AtsakytiPanaikinti