Jandy Nelson ,,Padovanosiu tau saulę''

Knygų, kaip ir žmonių, pasaulyje yra labai daug ir visi jie skirtingi. Vieni žmonės knygas renkasi pagal autorių, kiti - pagal pavadinimą ar knygos viršelį, galbūt anotaciją, o dar kitų žmonių knygos pasirinkimui įtaką daro nuotaika. Pripažink, būna vakarų, kai jautiesi blogai - tada renkiesi subtilią meilės istoriją, kuri leidžia tau pasvajoti apie savo gražią ateitį, o kai turi be proto daug energijos, tau dar trūksta kažkokio veiksmo, tuomet į rankas čiumpi detektyvą ar trilerį, kuriame veikėjai aiškinasi žmogžudystes ar išdavystes. Jeigu šį rudenį tavo nuotaika nepastovi, norisi ir vienų dalykų, ir kitų, turiu tau puikų pasiūlymą - Jandy Nelson parašė knygą apie viską. 

Būtent tai buvo pirmoji mintis, šovusi į galvą, kai užverčiau paskutinį knygos puslapį. Ant romano viršelio yra žodžiai apie šį autorės darbą : ,,Romanas, kuris žada nepakartojamą istoriją, ir savo pažadą išpildo su kaupu.'' Sakyti atvirai? Sutinku su šiuo teiginiu. Nepaprasta knyga. Bet apie viską nuo pradžių.

Tie, kurie skaitė Jandy Nelson ,,Padovanosiu tau saulę'', turbūt sutiktų su manimi, jog skaitant šį romaną visai nepanašu, jog autorė nugyveno jau pusę amžiaus. Amerikietė sukuria nepaprastai šiltą romaną paaugliams (Dievaži, ir ne tik!) apie tokius pat paauglius kaip ir jos skaitytojai. 

Pagrindiniai knygos veikėjai yra dvyniai Nojus ir Džudė. Būtų klaida vadinti juos tiesiog broliu ir seserimi, jie - lyg vienas kūnas, lyg viena siela. Meniškos sielos dvyniai viską daro taip pat - kone gali skaityti vienas kito mintis, priima tuos pačius sprendimus, vienodai mąsto. 

,,Mes iškvepiame kartu, įkvepiame kartu, iškvepiame, įkvepiame, į, iš, iš ir į, tol, kol net medžiai nebeprisimena, kas vakar nutiko miške, kol pikti mamos ir tėčio balsai pavirsta muzika, kol mudu tampame ne tik vieno amžiaus, bet ir vienu, vientisu, visu žmogumi'' - rašo J. Nelson.

Viskas pasikeičia. Staiga. Nojus ir Džudė, tie neišskiriami dvyniai, viską kadaise darę kartu, dabar tampa tiesiog individais, gyvenančiais po vienu stogu. Nepaprastas sielų ryšys nutrūksta, o autorė palepina skaitytojus intriga - kodėl taip įvyko? Kad viskas nebūtų taip paprastai suvokiama, J.Nelson istoriją pasakoja dviejų asmenų vardu - trylikamečio, vėliau keturiolikmečio Nojaus ir šešiolikmetės Džudės akimis. 

Romane gausu intrigų, paslapčių, neišsakytų minčių, neatleistinų poelgių ir melų. Sakydama, jog ši knyga yra apie viską, nemelavau. Pradėkim nuo to, kad J. Nelson romanas yra puiki dovana tiems, kurie domisi menu, kadangi Džudė ir Nojus - meną įsimylėję paaugliai. Eskizų piešimas, molio, akmens dirbiniai, tapyba... Visa tai autorė sujungia į vieną visumą, puikiai pagyvinančią visą istoriją. Kalbant apie pačią istoriją - rašytoja nepamiršta sukurti intrigos. Žaisti su skaitytojo mintimis J. Nelson tikrai moka - knygos pabaigoje išaiškėja tokios įvykių atomazgos, apie kurias net nebūtų pagalvojęs nei vienas skaitantis žmogus. Romantikės taip pat nebus pamirštos - kaip gi knyga bus be iš vienos pusės banalokų, bet vis tiek širdį sušildančių meilės istorijų. Tiesa, vertėtų paminėti, jog J. Nelson į meilę pažiūri ir iš kitos, ne visiems priimtinos pusės - romane yra ir homoseksualų istorija apie meilę tarp vaikinų (dar labiau vertėtų paminėti, jog jei ir esate prieš tokius dalykus, tai neturėtų jūsų sustabdyti nuo knygos skaitymo). 

Kad ir kaip būtų paprasta skaityti vien tik apie meilę ir šiltus jausmus, autorė nepamiršta ir tokių temų kaip draugystė, pasitikėjimas vienas kitu, atvirumas, santykiai su tėvais. Iš Niujorko kilusi rašytoja ragina visus nebijoti būti teisingiems savo širdžiai ir daryti tai, kas JUMS atrodo teisingiausia - nesvarbu, ką apie tai mano tėvai, draugai ar aplinkiniai, visai nepažįstami žmonės.

Jeigu jums reikia įdomaus skaitalo lovoje prieš miegą ar tiesiog kažko įtraukiančio begeriant mėgstamą arbatą, rinkitės ,,Padovanosiu tau saulę''. Galbūt viršelis ir nežada gilios istorijos, o pirmi knygos puslapiai taip pat nepasirodys labiausiai intriguojantys, bet J. Nelson romanas vertas kiekvienos jūsų laisvalaikio minutės. Mano dešimtbalėje vertinimo sistemoje ši knyga gautų aukščiausius balus. Stipraus devyneto su pliusu ši knyga tikrai verta.

Netiki manim? Tai įsitikink pats. Perskaityk. Knyga yra išleista 2015m., todėl bibliotekoje galbūt jos dar nerasi, bet visuose šalies knygynuose ji turėtų būti. 

Malonaus skaitymo!
Gal yra skaičiusių ,,Padovanosiu tau saulę?''
Kokios Jūsų nuomonės?


 

3 Komentarai