Kaip parašyti knygą?

Skaitant, turbūt ne viena yra pagalvojusi, kaip būtų nuostabu ir pačiai parašyti knygą. Tačiau dauguma šį darbą palieka ,,geresniems" ir ,,kūrybingesniems". Turiu tave nuraminti. Knygą gali parašyti kiekvienas! Na, galbūt tai netaps literatūros klasika, galbūt nepateks į perkamiausių knygų TOP-10, bet pabandyti verta. Juk būtų smagu po kelerių metų paskaityti savo knygą ir prisiminti viską, ką patyrei rašymo metu. O dabar turėtų pasigirsti frazės kaip ,,Bandžiau rašyti, bet mečiau" arba ,,Esu tam per kvaila, nekūrybinga, nežinau apie ką rašyti". Norint parašyti knygą, reikia kuo greičiau mesti šias mintis sau iš galvos ir prisiminti šiuos kelius patarimus, kuriuos pateiksiu.

PAŽADAS
Tai svarbiausia dalis norint parašyti knygą. Pasižadėk sau, kad rašysi, nemesi šio reikalo, ir kiek galėdama stengsiesi. Rašytojų darbas - rašyti. Tad tai ir daryk!

DARBOTVARKĖ
Taip kaip ruošiant namų darbus ar tvarkant namus, taip ir rašant knygą yra svarbi dienotvarkė. Peržiūrėk savo savaitės darbus ir kiekvienai dienai paskirk laiko rašymui. Visai nesvarbu ar tai bus diena, ar vėlyva naktis. Svarbu, kad kasdien skirtum nors kiek laiko rašymui (kuo daugiau, tuo geriau, žinoma). Turbūt tokia griežta dienotvarkė skamba per žiauriai. Tačiau iš pradžių knygos rašymas ir yra sunkus darbas.

PRADŽIA PABAIGOJE
Žinai, kaip baigsis tavo knyga, tačiau nei nenutuoki, kas vyksta pradžioje? Ir puiku! Visų pirma parašyk pabaigą, o tuomet savaime kils mintis, kas gali vykti pradžioje. Be to, taip kuria dauguma rašytojų.

Galbūt tau geriausiai seksis rašyti
karštoje vonioje?
PAGRINDINIS VEIKĖJAS
Svarbu atrasti apie ką nori ir gali rašyti. Pavyzdžiui, labai norėtum parašyti romaną apie mašinas-robotus gyvenančius kosmose. Tačiau jei nieko apie tai neišmanai, gausis šnipštas. Geriausi rasti pagrindinį knygos veikėją renkantis iš tau artimų žmonių. Tai nereiškia, kad turi parašyti jo gyvenimo istoriją, tačiau gali remtis jo ryškiausiomis charakterio bei išvaizdos detalėmis. Kuo geriau išmanai temą, kuria rašai, tuo geriau skaitytojas supras, ką norėjai pasakyti, kokius jausmus perteikti.

VIETA
Rašymui labai svarbus ne tik laikas, bet ir pozicija, vieta kurioje rašai. Tad atrask vietą, kurioje tau patogiausia būti. Tai gali būti ir labai tradicinės vietos. Pavyzdžiui, lova, kavinė, biblioteka. Arba kiek neįprastos - tualetas, palėpė. Iškart neatrasi, kur tau geriausiai sekasi kurti, tad reikia išbandyti kelias vietas.

SKAITYMAS
Dauguma tik parašę knygą viską perskaito ir redaguoja. Tačiau tai tik pasunkina darbą. Geriausia kiekvieną dieną, po rašymo, perskaityti ką parašei ir iškart redaguoti nepatikusias vietas. Jei nežinai, kuo pakeisti nepatinkantį sakinį, pabrauk jį ryškiu žymekliu. Galbūt kitą dieną tau kils geniali mintis.

PASLAPTIS
Kol nebaigei knygos, tai turėtų būti tavo paslaptis, apie kurią žinai tik tu vienas! Jei duosi kam nors paskaityti dar nebaigtą kūrinį, gali sulaukti replikų, tau nepriimtinų pasiūlymų, kurie sujauks tau mintis. Galėsi pasigirti savo darbu tuomet, kai jis jau bus baigtas, redaguotas ir tau pačiam bus mielas širdžiai.

PAGRINDINĖ TAISYKLĖ
Niekuomet neužbaik dienos darbo - rašymo, ties ta vieta, kurioje nežinai, kas vyks toliau. Mintis ,,Sugalvosiu ryt" netinka, nes ryt tikrai nekils geresnių minčių. Tad rašyti baik tik tuomet, kai žinai, kas vyks toliau.

ĮKVĖPIMAS
Įkvėpimo semkis tau artimuose dalykuose. Stebėk aplinką, žmones, jų elgesį. Skaityk kitas knygas (tik nekopijuok!), žiūrėk filmus ar muzikinius klipus, klausykis muzikos. Visada su savimi turėk nedidelę užrašų knygelę ir rašiklį, kad netyčia gimusi idėja nebūtų pamiršta.


Taigi, laikantis šių kelių patarimų tikrai gali parašyti neblogą knygą! Svarbiausia norėti ir.... rašyti! Sėkmės visoms esamoms ir būsimoms rašytojoms.


10 Komentarai

 1. Ačiū! Dabar bandau kurti istoriją, todėl šie patarimai man tikrai pravers!

  AtsakytiPanaikinti
 2. Na, man straipsnis pasirodė gana skystokas, visgi knygą įsivaizduoju kaip romaną, o ne mažos apimties kūrinėlį. Galėjai įterpti daugiau mažai žinomų patarimų, nes dabar bemaž viskas yra žinoma, o ir straipsnio nepavadinčiau motyvaciniu.

  AtsakytiPanaikinti
 3. http://burundukorasliavos.blogspot.lt KONKURSAS!!! Kviečiu dalyvauti!

  AtsakytiPanaikinti
 4. Justina - sėkmės kūryboje!!
  Juste - knyga yra knyga. Ir nesvarbu, ar tai 30psl poezijos knygelė, ar 300psl romanas. Kartais tuose 30psl užkoduota daugybė jausmingų ir reikšmingų dalykų, tad nereiktų to nuvertinti ir sakyti, kad iki tiek psl knyga, o iki tiek šiaip kažkas.
  O dėl patarimų, tai niekada nebus taip, kad parašyčiau kažką visiškai naujo ir niekam negirdėto. Pati daugybę kartų bandžiau rašyti, bet greit mesdavau. Tai paskatino domėtis rašymu kaip procesu ir pagalvojau, kad pagrindiniais rašymo principais pasidalinsiu su kitais. Iš naujo dviračio neišrasiu, yra kaip yra :)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Kur patartumėte rašyti knygą? Kompiuteriu ar ranka? nežinau net , kur jūs rašote? į kompiuterį ar į sąsiuvinį ranka?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Siulyciau rasyti i kompiuteri nes taip patogiau, saugiau, ir lengviau istaisyti klaidas

   Panaikinti
 6. Iš dalies,Tavo patarimai tikrai pravertė! Esu ne kartą bandžius rašyti knygą,bet po kelių dienų tiesiog nesugalvodavau ką rašyti ir viską mesdavau. Bet remiantis Tavo patarimais,pabandysiu dar kartą! Labai ačiū!

  AtsakytiPanaikinti
 7. Žiauriai patiko! Aš pati linkusi į rašymą, tik niekaip neprisiverčiu parašyti knygos. Daugiau tokių šaunių straipsnių! :D

  AtsakytiPanaikinti
 8. Aš parašiau knygą ir tik dabar perskaičiau jūsų patarimus,tačiau galima ir kitaip-pati pradėjau nuo pradžios,paskui parašiau pabaigą,o visa kita gimė tarp pradžios ir pabaigos.Jokios darbotvarkės nesilaikiau,nes buvo neįmanoma,kadangi turėjau begalę būtinesnių ir svarbesnių darbų.Rašomą knygą skaitinėjo tik vienas žmogus,tačiau jis susilaikė nuo komentarų ir man visai netrukdė savo kritika ar patarimais...Ir dažnai pabaigdavau rašyti,kai nebežinodavau,ką toliau sugalvoti.Svarbiausia,mano nuomone,turėti po ranka blanknotą ir rašiklį,nes kartais šovusios mintys ar sakiniai pasimiršta kol prieini iki rašinio...

  AtsakytiPanaikinti
 9. Hey... na labai geri patarimai, bet as negaliu rasyti, nes esu nepilnamete ir tevai neduoda kompiuterio rašyti,tai galiu tik ranka. Tai yra labai sunku. Esu parasiusi nebaigtus 7 pasakojimus , bet 6 ju is vaikystės, o paskutiniam bAigėsi įkvėpimas. Taigi dabar pradesiu normaliai rasyti. Plius, kaip knyga isleisti?

  AtsakytiPanaikinti