Kalėdinės tradicijos iš viso pasaulio

Pamažu pradedame jausti  ateinančias Kalėdas... Puošiasi miestai, skamba kalėdinės dainos, pasineriame į dovanų ieškojimo maratoną, kiekvieną užplūsta šventinė nuotaika. Visame pasaulyje žmonės džiaugiasi artėjančiomis šventėmis - jie ne tik puošia eglutes ar kepa sausainius, bet nepamiršta ir tradicijų.  Kai kurios iš jų keistokos, o kitos parodančios žmonių gerumą.

Norvegai Kalėdų išvakarėse tvarkytis negali, mat visos šluotos turi būti paslėptos. Jei ji liks nepaslėpta, mitinės būtybės gali ją pavogti.

Ši tradicija nauja, ji prasidėjo nuo to, kai greito maisto restoranų tinklas ''KFC'' susiejo reklaminę kompaniją su Kalėdomis. Dabar japonai šventės neįsivaizduoja be vištienos. Tai patvirtina faktas, jog gruodžio mėnesį Japonijoje šis užkandinių tinklas uždirba penkis kartus daugiau. 

Kalėdų išvakarės Suomijoje yra skirtos prisiminti mirusius ir aplankyti jų kapus. O tie, kurių artimųjų kapai toli, apsilanko artimiausiose kapinėse ir uždega žvakutes,  taip pagerbdami mirusius giminaičius. 

Filipinuose didžioji gyventojų dalis krikščionys, tad šventės tęsiasi ir visą sausio mėnesį. Vaikai tikėdamiesi gauti saldainių ir įvairių smulkmenų  nekabina kojinių, kaip daroma daugelyje valstybių, o palieka batus. Jie privalo būti nuvalyti, o juose paliktos išplautos kojinės.

Kanados paštininkai tikrai pasiaukojantys, jie kiekvienais metais atsakinėja į laiškus siųstus adresu Santa Clause, North pole, Canada, H0H 0H0.  Net 15 000 dabartinių ir buvusių darbuotojų atrašo kiekvienam Kalėdų senelio vardu.

Buvusiose Jugoslavijos šalyse vaikai dvi savaites prieš Kalėdas pririšą mamos koją prie kėdės ir šoka aplink ją dainuodami. Norėdama išsivaduoti ji turi sumokėti ''išpirką'' saldainiais ir dovanėlėmis. Vaikams šių dovanų nepakanka, tad po savaites jie taip pat pasielgia ir su tėčiu.

Caganer su karalienės Elžbietos atvaizdu
Ant eglutės ukrainiečiai kabina ne tik žaisliukus, bet ir dekoraciją primenančią voratinklį. Ši tradicija atsirado dėl pasakos, kurioje pasakojama apie neturtingą moterį neturėjusią kuo papuošti eglutę, o rytą atsikėlusi ji pamatė, kad tokiu būdu vorai nusprendė ją pradžiuginti.

Ispanijos regione Katalonijoje švenčių metu viena iš populiariausių prekių yra nedidelės žmonių statulos su numautomis kelnėmis. Vietiniai jas vadina - caganer, jos gaminamos jau kelis šimtus metų. Šias laikais populiariausios yra tos, kurios vaizduoja žymius žmones.

Kai vokiečiai puošia kalėdinę eglutę, paskutinis žaisliukas kurį jie pakabina visada būna kalėdinis agurkas. Šis žaisliukas padarytas iš stiklo paprastai yra perduodamas iš kartos į kartą. Jį pakabina taip, kad būtų sunku pastebėti ir vaikas pirmasis jį pamatęs Kalėdų rytą gauna specialią dovaną.

Estijoje įprasta Kūčių vakarą visai šeimai kartu eiti į pirtį.

Venesueloje Kalėdų rytą visi keliauja į bažnyčią. Tam vaikai pradeda ruoštis dar išvakarėse. Jie pakabina riedučius lange ir nuleidžia iki pat žemės. O rytą visos gatvės būna uždarytos, nes daugybė žmonių keliauja šia transporto priemone.

Kai kurias iš tradicijų galima pritaikyti ir per lietuviškas šventes, o kitos sukelia juoką. Bet visos jos suvienija visą šalį ir skleidžia kalėdinę nuotaiką. Jos padeda bent kelioms minutėms pamiršti rūpesčius ir pabūti kartu.
9 Komentarai

 1. Jau labai norėjau sužinoti kaip švenčiamos kalėdos svetur, bet vis pritingdavau. Akvile, norėčiau tau labai padėkoti už tokį įdomų straipsnį. :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Straipsins buvo labai įdomus :) būtų smagu jei atsirastų straipsnis ką dovanoti artimiesiems ir draugams Kalėdų proga, kadangi jau nieko gero ar originalaus internete negalima rasti, labai prašau parašyti originalų straipsnį ką dovanoti draugei Kalėdų proga! Jūs, merginos, esate tikrai kūrybingos ir manau sugalvotumėt ir pagelbėtumėt daugeliui mūsų sugalvodamos originalių dovanų idėjų ;)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Buvo įdomu paskaitinėti, ačiū tau. Tik galėjai kaip nors išryškinti žodžius, kuriuose minimas šalies pavadinimas :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. http://burundukorasliavos.blogspot.lt/2015/11/kaledos-jau-ant-nosies.html
  Čia yra kelios kalėdų dovanų idėjos :)))

  ----
  Ačiū už straipsnį, buvo tikrai įdomu.

  AtsakytiPanaikinti
 5. "Buvusiose Jugoslavijos šalyse vaikai dvi savaites prieš Kalėdas pririšą mamos koją prie kėdės ir šoka aplink ją dainuodami. Norėdama išsivaduoti ji turi sumokėti ''išpirką'' saldainiais ir dovanėlėmis. Vaikams šių dovanų nepakanka, tad po savaites jie taip pat pasielgia ir su tėčiu." Šitas toks linksmas ir mielas! Kažin kodėl pas mus taip nedaro :D

  AtsakytiPanaikinti
 6. Labai idomu suzinoti kaip kaledas svencia kitur

  AtsakytiPanaikinti
 7. Labai įdomus straipsnis, smagu žinoti kaip žmonės ruošiasi bei švenčia Kalėdas kitose šalyse :)

  AtsakytiPanaikinti
 8. http://burundukorasliavos.blogspot.lt KONKURSAS!!! Kviečiu dalyvauti!

  AtsakytiPanaikinti