Amy Ewing ,,Brangakmenis''

Aplink kiekvieną iš mūsų yra begalės žmonių. Neabejoju, jog savo aplinkoje turite ir tokių pažįstamų, kurie apie tuos žmones, kurie skaito, galvoja, jog jie yra, švelniai tariant, paskutiniai nevykėliai... ,,Oi tu, skaitai, neturi gyvenimo gal?!''- kartais klausia jie. Visai ne! Ne! Juokingiausia tai, jog žmonės mano, kad skaitantieji neturi gyvenimo, bet tiesa yra visai kitokia! Jie turi begalę gyvenimų! Kaip ir visi žmonės, turi realųjį, ir taip pat skaitydami susikuria sau dar tuziną gyvenimų! Neįtikima, bet knygos gali mus nukelti į Viduramžius, Švietimo epochą ar 80's laikotarpį! Ir viskas tik knygų dėka... O jei prakalbome apie knygas ir naujų, nekasdieniškų gyvenimų kūrimąsi, tai šį kartą kviečiu nusikelti į naują pasaulį kartu su Amy Ewing ir romanu ,,Brangakmenis''. 

Trumpai apie autorę
Amy Ewing yra amerikietė, užaugusi mažame miestelyje. Moters gyvenimas gana painus, bet svarbiausius gyvenimo įvykius, dariusius įtaką ,,Brangakmenio'' atsiradimui, galima nupasakoti trumpai ir glaustai - Amy Ewing studijavo Niujorko universitete, ten įgijo bakalauro laipsnį, vėliau tęsė studijas ,,Naujoje mokykloje'', kur specializavosi būtent vaikų literatūros srityje. Ten tapo magistre. ,,Brangakmenį'', apie kurį šiandien noriu jums papasakoti, ji pradėjo rašyti kaip baigiamąjį darbą. Laimė mums, skaitytojams, jog Amy baigiamasis darbas virto pirmuoju (ir nepaskutiniu!) jos romanu. Nors yra pasaulinio lygio rašytoja, moteris save laiko visai tokia pat kaip ir visi mirtingieji. Didžiausios jos silpnybės - rašymas, sūris ir serialas ,,The Vampire Diaries''. 

BRANGAKMENIS
Knygos veiksmas mus nukelia į kitą laikotarpį. Amy Ewing sukurto romano veikėjai gyvena įvairiuose rajonuose, pavyzdžiui, Liūne, Ūkyje, Banke. Visus rajonus jungia vienas centras - Brangakmenis. Tai yra turtų, grožio, kilmingųjų buveinė, savotiška karalystė joje gyvenantiesiems ir nepasiekiamas taškas žemesnės kilmės žmonėms. 

Pagrindinė knygos veikėja Violeta yra kilusi iš Liūno, kur gyveno kartu su mama, broliu ir seserimi. Nors gyvenimą ten vargu ar iš vis galima vadinti gyvenimu, Violeta padarytų viską, kad tik galėtų visam laikui grįžti pas savo šeimą. Tačiau pati mergina suvokia, jog tai įvykti tiesiog negali, nes ji reikalinga kilmingiesiems. 

Brangakmenio grietinėlę sudaro kilmingosios šeimos, kurios per amžių amžius varžosi dėl valdžios. Visgi, jų gyvenimas taip pat nėra tobulas - kilmingosios moterys negali išnešioti ir pagimdyti sveikų, valdžiai tinkamų vaikų. Dėl šios priežasties vienas mokslininkas atrado būdą kaip padėti kilmingiesiems. Pačiame skurdžiausiame rajone, Liūne, gyvenančios merginos turi netradicinį organizmo išsivystymą  - jos turi... ypatingų galių. Mokslininkas išsiaiškino, jog šios merginos gali pagimdyti sveikus, tobulus vaikus ,,pagal užsakymą'' (kad ir kaip tai juokingai mums dabar visoms skamba) visoms kilmingosioms. Taip atsirado surogacija. Taip atsirado surogatės.

Violeta jau ketverius metus gyvena mokymų centre, kuriame ji ir kitos merginos ruošiamos kilmingiesiems - čia jos praktikuoja savo galias. Visgi, rašytoja į praeitį nežiūri - romanas prasideda dabartimi, kuomet lieka kelios dienos iki Violetos ir jos draugių iškeliavimo pas kilminguosius, tiksliau, į varžytines. Ten merginos lyg kokie naminiai gyvūnėliai ar brangūs suvenyrai aukciono tipu parduodamos bet kokiai grafienei ar kunigaikštienei vien tik tam, jog pagimdytų jai kūdikį.

Kalbant apie romaną iš skaitytojo pozicijos, pirmiausia reikėtų pagirti pačią autorę, nes girti tikrai yra už ką. Nepaprasta vaizduotė, naujai sukurtas, niekur nematytas pasaulis (tiesa, rajonai ir vyriausybė šiek tiek primena Bado Žaidynes, bet čia esmė visai kita) ir kiekvienos detalės atskleidimas iki smulkmenų. Amy Ewing aprašo kiekvieną kambarį, kiekvieną žmogų, rodos, gali pamatyti kiekvieną dulkelę ant kiekvienos spintos, nes viskas TAIP smulkiai ir įdomiai papasakota! Kartais taip įsijauti į tą kuriamą pasaulį, jog viskas darosi gana natūralu, tiesiog susigyveni su aplinka ir to laikotarpio veikėjais.

Iš to smulkmeniško rašymo atsiranda ir kiti knygos privalumai - knyga labai lengvai skaitosi ir tikrai leidžia atsipalaiduoti, nes jos turinys nėra sunkus. Atvirai sakant, ši knyga pas mane stovėjo gana ilgai, vis bijojau pradėti ją skaityti, nes kažkaip netraukė ir tiek. O bijojau veltui! Tokia skaitytoja jau aš esu - ką pradedu, tą nedelsiant pabaigiu, todėl šiai knygai prireikė maždaug trijų dienų. Nors tai yra pirmasis šios rašytojos romanas, bet skaitytojo prikaustymo technika neblogai ištreniruota - darosi įdomu, kas gi bus toliau, ką pasirinks Violeta, ką darys vienoje ar kitoje situacijoje... 

Dar daugiau painiavos ir intrigų atsiranda tada, kai Amy Ewing į Brangakmenio sūkurį įtraukia ir vaikiną, kuris iš kart prikaustė Violetos dėmesį. Romanas nebūtų romanas, jei jame nebūtų gražios, gal šiek tiek per dirbtinos, bet šypseną tikrai keliančios meilės istorijos. 

Ir, žinoma, intrigos. Jų rašytoja kiekviename skyriuje numeta vis daugiau, bet pabaiga arba privers jus giliai atsidūsti, arba veidą užsidengti rankomis ir nesiliauti stebėtis. Ši knyga yra pirmoji ,,Vienišojo miesto'' knyga, o apie Violetą ir jos gyvenimą kuriama visa trilogija, todėl nereikia nusiminti, jei užvertus paskutinį ,,Brangakmenio'' puslapį norėsite nusamdyti anoniminį žudiką rašytojai, kadangi, patikėkite, ji tikrai paliks šį tą, kas privers laukti kitų dviejų knygų. Jų Lietuvoje dar nėra, todėl suskubkite skaityti ,,Brangakmenį'', jei norite spėti į traukinį!

Dar vertėtų mestelėti pastabą ne itin dideliems fantastikos mėgėjams. Paminėjau, jog surogatės turi galių, tai, žinoma, skamba tikrai vaikiškai ir, galbūt, neįdomiai. Aš taip pat nesu fantastikos mėgėja, bet čia jos nebuvo per daug. Kūrinys buvo įdomus, nes fantastikos trupinėliai tiesiog leido įdomiau sukurti kitą pasaulį, užmegzti daugiau intrigos spąstų. Todėl jeigu abejoji dėl visų galių ir fantastikos, neabejok, tai tikrai nėra pretekstas neskaityti knygos!

Taigi, kalbant apie visumą, knyga man tikrai paliko gerą įspūdį. Žinoma, vertėtų paminėti, jog tai nėra pernelyg mūsų dvasinį pasaulį turtinanti knyga, bet iš kitos pusės, ko mums, paauglėms, daugiau gali reikėti, jeigu ne paprasto, įtraukiančio romano, kuris leidžia pabėgti nuo dienos rūpesčių? Visos mano rekomendacijos jums. Turėtų patikti ,,Bado žaidynių'' ir ,,Divergentės'' fanams. Tiesa, skaičiau, jog ,,Brangakmenis'' labai panaši knyga į ,,Atrankos'' seriją, bet pastarosios neskaičiau, todėl palyginti negaliu. Bet apibendrinant belieka tik paminėti, jog knyga man paliko geriausią įspūdį ir aš tikrai nekantriai lauksiu antrosios dalies, kuri vadinsis ,,White Rouse'', lietuviškuose knygynuose!9 Komentarai

 1. Baik aprašinėti knygas, nes mano piniginė kentės :D

  AtsakytiPanaikinti
 2. O žinai kaip mane užgraužtų sąžinė, jei nepasidalinčiau geromis knygomis su jumis? :D

  AtsakytiPanaikinti
 3. tuoj jusu blogas taps knygu blogu

  AtsakytiPanaikinti
 4. Ačiū, Juste! :)
  Anonime, na, kadangi susidomėjimas tokiais straipsniais yra didelis, nematau tokių straipsnių rašyme problemos. Nors, žinoma, vienodi straipsniai nėra gerai. Tikėkimės, kad kitos rašytojos suaktyvės ir parašys jums kažką įdomesnio :)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Man neužtektų tiesiog parašyti, kad sudominai. Tu netgi labai sudominai! Jau pradėjau galvoti, kokią knygą išsirinkti. Visas knygas aprašai labai įdomiai, todėl pasirinkti sunku, bet dabar nusprendžiau, kad rinksiuosi būtent šią!

  AtsakytiPanaikinti
 6. Jei kartais trūksta idėjų, apie kokias knygas rašyti, tai galėčiau pasiūlyti "After. Kai mes susitikom" arba "Pabusk". Būčiau labai laiminga, jei kurią iš jų aprašytum:))).

  AtsakytiPanaikinti
 7. Dėėkui, Justina :)
  Anonime, ačiū už pasiūlymus! :) Nepažadu, bet kažkada pasistengsiu aprašyti ir šias knygas :)

  AtsakytiPanaikinti
 8. Knygą tikrai rekomenduoju!!! Nuostabi, pilna veiksmo ir romantikos. Galbūt patarčiau skaityti 12 - 14 metų mergaitėms.
  Jei pasiimsite paskaityti, manau tikrai nenusivilsite.

  AtsakytiPanaikinti