Emma Haughton ,,Dabar tu mane supranti''

Pastaruoju metu esu absoliučiai pamišusi dėl knygų - jų pas mane niekaip nemažėja, nors ir aktyviai skaitau visas iš savo lentynos. Visgi, vis randu kažką, ką labai labai įsinoriu perskaityti, taip sąrašas pildosi ir pildosi. Neabejoju, jog šaltasis metų sezonas visas knygų mylėtojas veikia panašiai. Jeigu nevalingai palinksėjai galva ar tiesiog šį teiginį priskyrei sau, tuomet drąsiai galiu sakyti, jog knygų tau, kaip ir man, niekada nebus per daug. O kad jų niekada nebūtų per mažai, turiu tau naują pasiūlymą - Emma Haughton parašė romaną ,,Dabar tu mane supranti'', kuris sukurtas pagal tikrą istoriją

Trumpai apie autorę bei jos knygas
Emma Haughton - Didžiojoje Britanijoje gimusi keturių vaikų mama, kuri studijavo anglų kalbą universitete, tapo žurnaliste, rašė daug straipsnių įvairiems laikraščiams ir žurnalams ir tik po to nusprendė tapti rašytoja. ,,Dabar tu mane supranti'' yra pirmasis jos trileris, išleistas 2015m., nominuotas ,,Amazing Book Award''. Tai yra vienintelė šios autorės knyga, išversta į lietuvių kalbą, bet anglų kalba galima perskaityti jos antrąją knygą ,,Better Left Buried'' (2015). Savo ištikimiausiems gerbėjams anglė ruošia trečiąją knygą - ,,Cruel Heart Broken'', kuri turėtų pasirodyti 2016m.

,,DABAR TU MANE SUPRANTI''
Paprasta, labai nuoširdi ir netikėta. Tokiais žodžiais galėčiau apibūdinti šią istoriją apie trylikos metų berniuką Denį, kuris vieną dieną visiškai slaptai, nieko niekam nesakęs dingsta. Šeima, artimieji, pažįstami kelia visą miestą ant kojų, į jo paieškas įsitraukia daug vietinių žmonių - tokia tragedija, juk iš laimingos šeimos atimtas jaunas berniukas. 

Vienas iš labiausiai nelaimės paveiktų žmonių yra mergaitė Hana, kurios draugystę su Deniu galima apibūdinti kaip brolio ir sesers. Vaikai kartu leisdavo laiką, žaisdavo žaidimus, pasakodavo įvairias istorijas, keliaudavo, todėl Hanai iškęsti šią tragediją tikrai sunku - visos miesto vietos primena geriausią draugą, o sąžinės balsas net ir po ilgo laiko tarpo neužtyla... Negi Denis iš tiesų niekam nieko nesakė ir dingo? O galbūt Hana, mergaitė, praleidusi su juo daugiausiai laiko, kažko nepastebėjo ir Denis prapuolė dėl jos kaltės?  

Knygos pradžioje pasakojimas rutuliojamas dviem laikotarpiais - kalbama apie praeitį ir dabartį. Praėjusiais vaizdiniais rašytoja supažindina skaitytoją artimiau su Hanos ir Denio draugyste, o pasakojimai apie dabartį atskleidžia šiandieninį Hanos, Denio šeimos, visų bendraklasių, mokyklos narių  būsenas. Jau nuo pirmų knygos puslapių sukuriama intriga - kodėl toks jaunas, iš pažiūros pilnavertį gyvenimą gyvenantis jaunuolis dingsta? Gal jis pabėgo iš namų, kaip daro dauguma paauglių? O jei... jį kažkas pagrobė?

Emma Haughton palengva apsuka skaitytoją aplink pirštą ir iškelia be proto daug klausimų. Tuomet vargšui knygos graužikui lieka tik viena išeitis - skaityti ir skaityti, skaityti, skaityti, skaityti tol, kol knygos puslapiai baigsis, o visos paslaptys bus išaiškintos. Galbūt tai ir buvo didžiausias rašytojos ginklas, nokautavęs mane - taip norėjosi sužinoti visas priežastis ir pasekmes, tolimesnę įvykių eigą, jog buvau priversta šią knygą tampytis visur, kad tik kuo greičiau viską išsiaiškinčiau - teko atidėti ir namų darbus, ir valgymą, ir miegą...

Nepaisant to, galiu ramia širdimi sakyti, jog ,,Dabar tu mane supranti'' buvo vertas kiekvienos praleistos mano gyvenimo minutės! Nebuvo taip, jog įvykių centre visą laiką buvo trylikamečio jaunuolio paieškos ir įvykiai galų galiausiai pasidarė nuobodūs. Vėliau kūrinio laikas persikelia į dabartį, todėl nevertėtų knyga nesidomėti tiems, kurie galvoja, jog ,,pasakojimai apie trylikamečius'' yra neįdomūs. Autorė piešia ryškius veikėjų paveikslus - Denio, paklydusio gyvenime, Hanos, labai ryžtingos ir protingos asmenybės, Denio mažosios sesutės Alisos, sergančios Dauno sindromu, jų tėvų Martos ir Polo bei Hanos tėčio gyvenimų persipynimus. Psichologiniame trileryje daug dėmesio skiriama šeimos santykiams, gilinamasi į tokias vertybes kaip tiesa, pasitikėjimas vienas kitu, pagarba visiems aplinkiniams. Rašytoja nemoralizuoja, bet subtiliai perteikia pagrindines šiandieninių žmonių problemas - ko mums visiems trūksta, kad gyventume laimingą gyvenimą?

Galėčiau įvardinti begalę aspektų, dėl kurių ši knygą nusipelnė aukščiausių balų, bet turbūt pats geriausias įrodymas yra tai, jog šios knygos perskaitymui man prireikė tik dviejų parų. Kaip ir minėjau, talentinga rašytoja viso kūrinio metu labai subtiliai mažais kabliukais kabina skaitytoją prie istorijos, įtraukia jį į veikėjų gyvenimus, o tuomet jis tampa rašytojos marionete, kuri privalo paklusti situacijai. Aš, pripažinsiu, paklusau. Visa įvykių atomazga mane tikrai nustebino, knyga paliko labai gerą įspūdį, todėl belieka tik rekomenduoti šį trilerį visoms (ir visiems!), kurie pasiilgo šiltos, nuoširdžios istorijos, bet tuo pačiu ieško kažko įdomiau nei banalios meilės istorijos. Tiems, kurie kaip velnias kryžiaus bijo saldžių romanų, ši knyga turėtų patikti.

,,Dabar tu mane supranti'' yra 2015m. leidyklos ,,Dominicus Lituanus'' išleista knyga, todėl ją rasti visose šalies bibliotekose gali būti sunku, bet jeigu ji jus sudomino, XXI a. galimybės leidžia jums knygą įsigyti internetu, pvz. paspaudus ČIA

Ką manote apie šią knygą?
Ar ši apžvalga jums buvo naudinga?

4 Komentarai

 1. Atrodo laaabai įdomi knyga! Aprašei ją tiesiog tobulai :D Noriu ją perskaityti, o jei sukeli norą perskaityt knygą esi nuostabi rašytoja! Taip ir toliau! :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Man rodos, kad kuo daugiau apžvalgų rašysi, tuo daugiau knygų papildys mano sąrašą :) Moki labai gerai perteikti knygos esmę, todėl dabar labai noriu ją perskaityti!

  AtsakytiPanaikinti
 3. Kaip man patinka tavo knygų apžvalgos! Labai sudominai :)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Ačiū, ačiū, ačiū, merginos! Kaip visuomet, ištikimai glostot man širdelę. :) Nepaprastai smagu!

  AtsakytiPanaikinti