Joanne Rowling - žiobarė, kurios dėka pažinome Harį Poterį

Ši rašytoja savo knygomis užkariavo pasaulį ir pavergė milijonus. Septynių jos knygų serija apie magiją išgarsėjo visame pasaulyje ir pavertė ją milijardiere. Dažnas žmogus, skaitęs šias knygas, pasakys, kad beviltiškai laukė pelėdos, atnešančios laišką su žinia apie tai, kad galės mokytis geriausioje burtų ir magijos mokykloje - Hogvartse. Dėl tokio visuotinio pamišimo kalta Joanne Rowling - moteris, privertusi pasaulį iš naujo susidomėti magija.

Gyvenimas iki ,,Hario Poterio''
1965 metais Didžiojoje Britanijoje gimsta moteris, kuri, kas galėjo pagalvoti, ateityje išgarsės kaip vienos populiariausių knygų pasaulyje autorė. Visgi, tai, kad taps rašytoja, Joanne Rowling žinojo dar vaikystėje. Būdama šešerių ji jau rašė istorijas. Nors istoriją apie ,,Harį Poterį'' rašytoja sugalvojo daug vėliau, ne vienas veikėjas buvo sukurtas į pagalbą pasitelkiant vaikystėje pažinotų žmonių prototipus. Štai, pavyzdžiui, Albas  Dumbldoras sukurtas pagal rašytojos pradinės mokyklos direktorių, o Hermiona Įkyrėlė primena pačią autorę, kai jai buvo vienuolika. Tada ji mokėsi labai gerai ir turėjo tik kelias drauges. Paauglystę jau suaugusi rašytoja įvardina kaip sunkų periodą dėl nuolatinių tėvų barnių ir motinos ligos. Pabaigusi mokyklą, Joanne pabandė įstoti į Oksfordo universitetą, deja, nesėkmingai. Todėl ji susikrovė lagaminus ir studijavo menus Prancūzijoje. Baigusi studijas ir persikrausčiusi į Londoną, būsima milijardierė dirbo organizacijoje, ginančioje žmogaus teises. 1990 metais su savo vaikinu persikraustė į Mantčesterį. Kartą, kai jai reikėjo laukti vėluojančio traukinio, jos galvoje gimė idėja apie berniuką, kuris tapo garsiausiu burtininku pasaulyje. Joanne gyveno  Portugalijoje, o po skyrybų su dukra persikėlė į Škotiją. Tada jos lagamine jau buvo trys ,,Hario Poterio'' skyriai. Ji jautėsi beviltiškai, rašytojai netgi buvo diagnozuota depresija, bet ji toliau rašė. Tada Joanne nebuvo turtinga,  o rašydavo kavinėse ant servetėlių, nes tik pasivaikščiojimai užmigdydavo jos dukrą. Galų gale, 1997 metais pasaulis išvydo pirmąją dalį knygų serijos pakerėjusios pasaulį.

Ją išgarsinusi knyga ,,Haris Poteris''
Per dešimt metų pasaulį pasiekė septynios knygos, kurių buvo parduota net 450 milijonai. Tai geriausiai parduodama knyga istorijoje. Haris Poteris, berniukas burtininkas turtus sukrovė ne tik sukūrusiai jį moteriai, bet ir daugybei žmonių. ,,Hario Poterio'' prekės ženklas turi 15  bilijonų dolerių vertę. Viso pasaulio vaikai pamėgo ne tik knygas, bet ir filmus, teminius parkus bei atributiką, susijusią su berniuku, kuris liko gyvas. Dabar net keista pagalvoti, bet  leidėjai jai liepė susigalvoti slapyvardį, nes bijojo, kad knyga parašyta moters nepatiks berniukams. Būtent dėl šios priežasties ant visų ,,Hario Poterio'' knygų puikuojasi J.K.Rowling inicialai. Tiesa, rašytoja antro vardo neturi, todėl savo močiutės garbei pasirinko Kathleen.

Ką ji veikia dabar?
2007 metais Joanne Rowling nuliūdino visus vaikus ir ne tik, pristatydama paskutinę - septintąją ,,Hario Poterio'' serijos knygą. Bet padėti tašką taip pasauliui patikusioje istorijoje apie burtininkus ir raganas sunku. Todėl rašytoja yra parašiusi knygas ,,Fantastiniai gyvūnai ir kur juos rasti'', ,,Badlio Bidlio poringės'' ir ,,Kvidičas amžių bėgyje''. Visos jos yra kaip papildymai, bet nėra tiesiogiai susijusios su garsiausia rašytojos knyga. Taip pat jos dėka buvo įkurtas www.pottermore.com, kuriame galima sužinoti daug naujos informacijos apie burtininkų pasaulį ir paskaityti Joanne Rowling rašytas istorijas. Nuo 2012 metų ji pristatė keturias suaugusiems skirtas knygas, bet tik vieną iš jų pasirašė savo tikra pavarde. Ant likusių trijų puikuojasi Robert Galbraith pseudonimas. Ji taip pasielgė, nes nenorėjo, kad knygas tapatintų su ankstesnėmis, ir skaitytų vien dėl rašytojos pavardės. Šiuo metu ji gyvena Edinburge su savo antru vyru ir vaikais. Daugybę uždirbtų pinigų ji aukoja organizacijoms ir fondams, kurie padeda sergantiems vaikams ir vienišiems tėvams.

Įdomūs faktai
 • Liepos 31d. gimtadienį švenčia ne tik Haris Poteris, bet ir jo autorė.
 • Kings Kroso stotyje, iš kurios prasideda kelionė į Hogvartsą, susipažino Joanne tėvai.
 • Rašytoja yra didžiulė žaidimo ,,Minecraft'' gerbėja, kurį žaidžia kartu su savo sūnumi.
 • Šiemet liepą bus pristatytas vaidinimas, kurio viena iš autorių yra Joanne Rowling. Jame pasakojama apie jau suaugusį Harį Poterį ir jo sūnų Albą Severą.
 • Profesorius Lokhartas buvo sukurtas pagal buvusio rašytojos vyro prototipą.
Joanne Rowling knygos jau neatsiejamos nuo vaikų literatūros, bet jas skaito visi, ne tik vaikai. Rašytoja visam laikui pakeitė pasaulį, įnešdama truputį magijos. Jos dėka pasaulis vėl susidomėjo primiršta sritimi. Ji tikrai verta visų gautų apdovanojimų vien dėl to, kad suteikė mums džiaugsmo.


13 Komentarai

 1. nu man išsidėstymas kliuvo, bet su pačiu straipsniu viskas čiki

  AtsakytiPanaikinti
 2. Puikus informatyvus straipsniukas, šaunuolė! ��

  AtsakytiPanaikinti
 3. O man pats išdėstymas, kitaip nei Viktorijai, kaip tik labai patiko. :D Atrodo, pastraipos ilgos, teksto daug, bet viskas taiiiip greitai persiskaitė! Net man, kaip mačiusiai tik pirmąją ,,Harrio Poterio'' dalį, šis straipsnis buvo iš ties įdomus. :D Ir belieka tik dėkoti tau už asmeninę konsultaciją, kuomet išsiaiškinau, ką reiškia žodis žiobarė!!! :D

  AtsakytiPanaikinti
 4. O gali komentare paaiškinti ką reiškia žiobarė?

  AtsakytiPanaikinti
 5. Straipsnis laaaabai patiko! Šaunuolė, drauguže ;)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Geriausios knygos ir geriausia rašytoja :3
  Dėkui Tau už straipsnį, buvo labai įdomu ir greitai susiskaitė. Tik norėjosi daugiau faktų apie ją :D

  AtsakytiPanaikinti
 7. OMG HARIS POTERISS!! <3333333333
  Straipsnis labai patikoo, nors užkliuvo viena kita klaidelė.
  Bet pats išdėstymas, viskas superr! Daugiau tokių straipsniųų!
  Spaudžiu visus mygtukuus, ačiūū, skaityti buvo labai įdomuu!
  Galbūt pritariu Viktorijai, kad norėjosi šiek tiek daugiau faktų apie autorę(:

  AtsakytiPanaikinti
 8. Straipsnis labai šaunus ir faktai negirdėti;) Šaunuolė!
  Taipogi, jeigu kas nežinojot, tai yra sukurtas filmas apie pačią rašytoją. Štai čia: http://gerifilmai.net/zodziu-magija-jkrowling-istorija-magic-beyond-words-the-jk-rowling-story-n11254.html
  Siūlau pažiūrėti.

  AtsakytiPanaikinti
 9. Ačiū, jums visoms. Tokie gražūs žodžiai motyvuoja toliau rašyti ir paglosto širdį. O dėl išdėstymo - tobulų nėra, bet stengiuosi tobulėti.

  AtsakytiPanaikinti
 10. Ai, dar turiu klausima del to zodzio ziobare. Jis vartojamas tik tokiam kontekste kai kalbama apie hari poteri, taip? Ta prasme normaliam kasdieniam kontekste kalbant su zmogum apie bet ka, tu jo negali vadint ziobaru?

  AtsakytiPanaikinti
 11. Ne. Čia tipo kaip žmogus NEburtininkas tarp burtininkų.

  AtsakytiPanaikinti