„Juoda yra nuostabi spalva“ - Voodoo karalienė Marie Laveau

Frank Schneider tapytas portretas, remiantis George
 Catlin darbais (Luizianos valstybės Muziejus)
Marie Laveau yra labiausiai žinoma Voodoo magijos specialistė Šiaurės Amerikos istorijoje. Kelis dešimtmečius Marie Laveau laikė pakerėtą Naująjį Orleaną. Kripta, kur ji yra palaidota, Naujo Orleano San Luiso Kapinėse numeris 1, yra labiausiai lankytinos kapinės Amerikoje. Jos kapas yra tikras garbinimo objektas. Lankytojai tvirtina ne kartą matę vaiduoklį Voodoo Karalienės pavidalu kapinėse, išsidėsčiusiose aplink kapus, jos turbane. Kai žmonės sugalvoja norą prie šiosios kapo, jei jų noras išsipildo, jie sugrįžta ir ant kapo palieka tris X žymes, kaip dėkingumo ženklą.

MARIE LAVEAU

Marie Catherine Laveau, gimė Naujajame Orleane 1801 m. rugsėjo 10-ąją, (nors dauguma pranešimų rodo jos gimimą 1794) kaip laisvos spalvos moteris. Laveau gyvenimo detalės yra nepagaunamos ir dviprasmiškos, be to, nedaug yra žinoma apie jos vaikystę. Manoma, kad ji yra neteisėta duktė turtingo kreolų plantacijos savininko Charles Laveaux ir jo žmonos Marguerite (kuri kaip buvo kalbama yra pusiau juoda, pusiau indė). Istorikai mano, kad jos motina ir senelė buvo Voodoo žynės.

Laveau kartu su Jacque Santjagu, pasiryžo duoti santuokos įžadus 1819 m. rugpjūčio 4-ąją, Paryžiuje. Pora susituokė Šv. Louis Bažnyčioje, Jackson parko žalumoje. Santuokos saitus sujungti padėjo tėvas Antonio de Sedella, taip pat žinomas kaip Pere Antoine.

Gaila, tačiau moters vedybinis gyvenimas buvo trumpalaikis. Ji turėjo du vaikus, iš kurių abu, kaip manoma, mirė jauni, ir jos vyras, Paryžiuje, dingo paslaptingomis aplinkybėmis. Bėgant laikui, einant 20-iesiams, ji buvo žinoma kaip garsioji Paryžiaus našlė.


Kripta, kurioje moteris yra palaidota

Paryžiaus našlė studijavo ir vis labiau linko į savo naująjį amatą - „Voodoo gydytoja”. Savo žinomumu ji prilygo tokiems gydytojams, kaip John, John Bayou ir daugeliui kitų. Voodoo religija į Naująjį Orleaną buvo atnešta pavergto Vakarų afrikiečio, ir plėtojosi, kadangi juodieji žmonės bėgo į Naująjį Orleaną per haitiečių Revoliuciją nuo 1794 ir 1801 m. Iki 1830 Laveau buvo viena iš kelių Naujojo Orleano Voodoo karalienių, tačiau ji - buvo laikyta galingiausia. Netrukus moteris įsiviešpatavo, ji rūpindavosi bei organizuodavo ritualus, vadovavo Kongo kvartale..

Laveau dirbo kirpėja Šv. Ann gatvėje. Dauguma jos klientų buvo turtingos elitinės moterys, o tai davė jai lengvą prieigą prie paskalų, taip pat kaip ir tarnus, kurie bėgant laikui manė, kad ji buvo galinga Voodoo žynė, nors šioji buvo tik taip pat pamaldi katalikė, kuri reguliariai lankydavo Bažnyčią ir kitus tą ragindavo. Laveau, kaip kalbama, išvystė informatorių tinklą. Pagal autoriaus Robert Tallant, Burtai Naujajame Orleane, (1946): „Joks dalykas bet kokiame namų ūkyje, Naujajame Orleane, nebuvo paslaptis nuo Marie Laveau.” Prie visų jos darbo pasirodymų atrodė, jog Marie Laveau stebuklingai žinojo informaciją apie savo klientus ir jų gyvenimus. Pavergtų tarnų, laisvos spalvos asmenų bei baltųjų bendruomenių, Laveau tapo labai populiari ir po truputį būdavo surandama tų asmenų, kurie norėjo kažkokios Marie pagalbos ar paslaugos. Anot šaltinių, ji pritraukė sėkmę, davė patarimų dėl meilės ir ruošė mikstūras turinčias paveikti gydymą, žavumą, ar kerus. Žmonės netgi manė, jog ji žino amžinojo gyvenimo receptą, mat atsižvelgiant į moters amžių, ši atrodė pavydėtinai jaunai.

Marie Laveau atvaizdas pagal Naujojo
Orleano menininką, Dimitri Fouquet
Praėjus metams po Jacques mirties, Laveau pradėjo santykius su Louis Christophe Dominick Duminy de Glapion, kuris kilniai kovojo prieš britus palaikant Naująjį Orleaną. Jie turėjo septynis vaikus. Deja, tiktai du vaikai išgyveno sunkią vaikystę.

Folkloras ir vėlesni laikraštiniai pranešimai patvirtino, kad Marie Laveau buvo Voodoo Karalienė, kuri dar ir iki dabar neapleido savo karališkojo statuso, Naujajame Orleane bent jau 40 metų nuo 1820-ųjų iki 1860-ųjų.

Laveau taip pat buvo labai sėkminga slaugytoja. Geltonoje karštinėje ir choleros epidemijose iš jos visada reikalaudavo slaugyti sergantį, ir, kaip nekeista, ji visada sutikdavo be jokių spyriojimusi, raukymosi ar nepatenkintų žvilgsnių. Marie atsakymas visus kartus būdavo užtikrintas „gerai“. Jos įgūdžiai, žinios ir atkaklumas, draugystė ir susižavėjimas, pakankamai kultivuotų, bet netikintieji priskyrė jos pasisekimą nenatūraliai priemonei ir laikė ją įspaudę į pastovią didelę baimę. Daugelis ją smerkė kaip raganą, kai kiti, tuo metu, pripažino ją šventąja.

Ji ne kartą, pasinaudojusi magija išgelbėjo kelis pasmerktus vyrus nuo kartuvių. Bene garsiausias moters mistinis žygdarbis buvo prancūzo gelbėjimas ankstyvoje šios karjeroje. Kai kuriose istorijos versijose sakoma, kad ji šaukėsi didelės audros, kuri privertė kilpą paslysti iš kalinio kaklo. Kiti pasakojimai teigia, kad ji stebuklingai darė įtaką Naujojo Orleano teisėjui, kad išvaduotų apkaltintąjį.

Nors Naujojo Orleano laikraščiai Marie Laveau mirtį paskelbė 1881 m. birželio 16-ąją, daug žmonių tvirtina matę ją mieste po šios datos, žinoma, neatmestinas ir tas faktas, jog moteris turėjo kelias dukteris, kurios galbūt buvo supainiotos su Marie. Laveau buvo palaidota San Luiso Kapinėse numeris 1, Naujajame Orleane. 11 Komentarai

 1. Sudomino, puikus straipsnis:)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Tikrai labai įdomus, kitoks ir išskirtinis straipsniukas... Rašyk daugiau tokių ir kitokių straipsnių, kad greičiau gautume straipsnių, o ne ant savaitės pora kartų. Būsiu labai dėkinga... :/

  AtsakytiPanaikinti
 3. įžūloka :-D bet ačiū, stengiamės, visgi rašom tik tada kai turim laiko, minčių ir idėjų

  AtsakytiPanaikinti
 4. Apie Marie esu girdėjus iš American Horror Story serialo, tačiau net negalvojau, kad ji kažkada iš tikro egzistavo, tad dėkui už įdomų straipsnį!

  AtsakytiPanaikinti
 5. ačiūūū!! :-P egzistavo egzistavo
  aš kaip tokių dalykų mėgėja, tai ją jau ir anksčiau nei pamačiau coven žinojau B)

  AtsakytiPanaikinti