Kaip parašyti sudominantį laišką?

Be galo džiugu matyti atgyjantį paštą. Vis daugiau žmonių kasdien papildo pašto dėžutes nuoširdžiais, ranka rašytais laiškais, vildamiesi sulaukti šiluma kvepiančio atsako. Vienus laiškus skaitant iš širdies susigraudinama, kitus norisi tiesiog išmesti į šiukšliadėžę. Bet juk turi kruopelę mandagumo.. Tad kartais kyla daugybę klausimų  -kaip, ką ir kur turėtum daryti, kad laiškas būtų "gyvas", įdomus ir nenuobodus, į kurį žmogus norėtų atsakyti kuo greičiau. O kadangi šį kartą kalbame apie paauglių susirašinėjimą, pristatome jums trumpą asmeniškai paruoštą planelį, konspektą ar kad ir kaip tu nori tai vadinti, kuris jums padės nepasimesti minčių gausoje, jas sudėlioti tinkamai, nieko nepamiršti ir pasirūpinti laiško išvaizda.

Pastaba: punktus, pažymėtus raudona spalva, įvykdyti būtina kiekvieną kartą, o mėlynus - norint dar geresnio rezultato.

ĮŽANGA
Įžanga - be galo svarbi laiško rašymo dalis. Niekada jos nepamiršk ar nenumok ranka - į savo laišką turi "įvesti" palaipsniui. Tarkime, jei laišką adresatui rašai pirmą kartą, įžangoje gali išdėstyti priežastį (-is), kodėl nusprendei parašyti laišką, tačiau būk atsargi - nebūk per saldi ir nepergirk, nes tai tau nepriduos papildomų taškų. O jei pati gavai laišką ir ruošiesi į jį atsakyti - įžangoje padėkok ir (jei tai tiesa) pagirk laišką. Galbūt paminėsi, kad akimirka radus laišką pašto dėžutėje nudžiugino labiau nei geras pažymys?... Pasinaudok savo originalumu ir nebūk nuobodi bei nuspėjama.

MINČIŲ IŠDĖSTYMAS
Parašius trumpą (nedaugiau nei 3-4 sakiniai) įžangą, imkis sudėtingiausios dalies - minčių išdėstymo. Čia gali atsiverti visos tavo mintys, emocijos, kūryba ir kitokios rūšies rašymas. Geriausia tai, kad čia nėra limito - rašyk tiek, kiek telpa! Atsakyk į siuntėjo užduotus klausimus, pastebėjimus, papasakok (priklausomai nuo situacijos; pirmajam laiškui tiktų originalus prisistatymas (jokiu būdu nerašyk kažko panašaus į "Labas, gyvenu Šilutėje ir turiu šunį Reksą"!), o sekantiems kartams - pasipasakoti apie savo planus, sprendimus ar naujoves). Susirašinėdama su viena panele, pasipasakojame apie artimiausias permainas, tikimybes ir t.t., tad turint omenyje šias idėjas, tau tikrai pavyks prirašyti daugiau nei vieną lapo pusę, nes nuoširdžiai sakau - kelių sakinių laiškeliai tikrai nesudomina.

NEŠOKINĖK
Jei praeitame punkte paminėjau dėstymo pliusus, šiame išvardinsiu dalykus, į kuriuos turi atkreipti dėmesį. Pirmas ir pats svarbiausias dalykas - nešokinėk tarp minčių. Nepradėk pasakoti kaip tau sekasi, tada pereiti prie savo hobių, o vėliau pamiršus pridurti, kad jautiesi normaliai, grįžti į pradžią. Netinkamas minčių išdėstymas ne tik suklaidins skaitytoją, bet ir tikrai nepaliks gero įspūdžio. Juk sakoma, mintys yra didžiausias žmogaus sielos veidrodis. Tad šitoje vietoje pasistenk truputį daugiau ir, jei reikia, praleisk daugiau laiko. O jei esi idėjų ir minčių pilnas žmogus, jos veržiasi ir nespėji jų surikiuoti, pasidaryk planelį (kaip - rasi punkte "Planai, juodraščiai"), padėsiantį išvengti šių nesklandumų. Dar vienas be galo svarbus dalykas - nepilstyk tuščio į kiaurą. Kaip ir gyvenime, taip ir laiškuose svarbiau yra kokybė nei kiekybė - geriau prirašyk vieną lapą įdomių, nesikartojančių dalykų, negu keletą lapų aprašinėjant tą patį. Stenkis rašyti taip, kad būtų įdomu ir džiugu tokį laišką gauti sau pačiai.

PABAIGA
Pabaigusi pasakoti ir atsakiusi į siuntėjo užduotus klausimus, nepamiršk ir pati kažko pasiklausti, kad gavus laišką nesusidarytų įvaizdis, jog pasakoji tik apie save. Surašyk dominančius dalykus (jokiu būdu nepaversk to sąrašu - atrodytų itin nemandagiai), paklausk, paminėk, kad lauksi atsakymo (žinoma, jei tai tiesa) ir perduok linkėjimus! O galbūt sumąstysi parašyti kokią įkvepiančią citatą ar mintį? Tada būtinai parašyk datą ir pasirašyk (vardas (pavardė)).

IŠVAIZDA
Laiško išvaizda - gan svarbus dalykas. Juk dekoruotą, apipieštą laiškelį gauti bei skaityti dvigubai jaukiau ir smagiau, ar ne? Nepagailėk savo laiko laiško išorei - idėjų gali rasti internete... arba tiesiog savo galvoje! Tarkime, laiškui rašyti naudok spalvotą popierių arba nusipirk specialaus - jau dekoruotus ir paliktus tuščią vietą rašymui, o voką apipiešk, gražiai apklijuok lipdukais, ir atitinkamai papuošk vietą, kur užrašei siuntėjo adresą, pvz., "įrėmink" tarp vingiuotų linijų ar taškelių. Gali nusipirkti rudos-kartono spalvos vokus ir pasidarbuoti juodu plonu flomasteriu beraitydama ornamentus, sujungimus ir apskritimus, o pabaigoje perrišti jį pilku, storu arba lininiu siūlu. O jei vis tik pristingi idėjų, visada gali tiesiog nusipirkti išdekoruotų raštuotų vokų - jie taip pat nenuvils.

DOVANĖLĖS?
Taip! Jei tik turi galimybę, įdėk mielą smulkmenėlę - galbūt šokoladuką, be galo skanios arbatos pakelį ar plaukų kaukę, o gal gražią nuotrauką? Nuspręsk pati, bet kokia nuoširdžiai parinkta dovanėlė pradžiugins.

PLANAI, JUODRAŠČIAI
Tai tikrai tau padėsiantis dalykas. Jei tau niekaip nesisekė tinkamai išdėlioti mintis, imkis kraštutinio plano. Taip, atims laiko, tačiau būsi užtikrinta ir patenkinta vykusiu laišku. Tai padaryti labai paprasta - ant popieriaus lapo pasirašyk laišką, kuriame dabar negalios jokios aukščiau išvardintos taisyklės ar pabrėžimai. Tiesiog rašyk visas savo mintis ir nesijaudink, kad kas nors ne taip - ne, čia dabar viskas bus teisinga. Baigusi, imk kitos spalvos tušinuką ir žymeklį ir skaitydama susirūšiuok sakinius atitinkamais punktais (naudok skirtingus žymeklius skirtingoms pastraipoms), o radusi klaidą ar neaiškumą - pataisyk tušinuku. Viską baigusi, persiskaityk dar kartą ir, jei esi patenkinta esamu variantu, perrašyk į švarraštį.

ŽENKLAS
Ar kada pagalvojai apie savo asmeninį logotipą, kuriuo gali paženklinti savo laiškus? Ne? Tuomet dabar - pats tinkamiausias metas. Galbūt sujungusi savo vardą bei pavardę ir gausi šaunų žodžių sąskambį (tarkim, manasis yra PaulinaRe ir mėgstu tai įterpti visur), o pripiešusi savo atvaizdą ar atitinkamą daiktą (lūpdažį, aukštakulnį ar  karūną - priklausomai nuo tavęs) gausi šaunų logotipą, kurį pamatę visi žinos, jog tai tavo.

"TD" VERDIKTAS
Paulina: laiškais susirašinėju jau beveik pusmetį ir radau keletą puikių susirašinėjimo draugių. Tai - nuostabus užsiėmimas, atsakymo laukimas ir būdas išreikšti savo kūrybingumą. Nežadu sustoti, noriu tai daryti dar ir dar!

Beatričė: manau, susirašinėjimas laiškais yra labai įdomus dalykas, žvelgiant į tokius laikus, kai visiems tapo įprasta bendrauti SMS žinutėmis, skambučiais ar socialiniais tinklais, pati norėčiau tai išbandyti.

Gabija: mano manymu, tai yra vienas puikiausių būdų bendrauti. Daugelis žmonių jau pamiršo šį dalyką, tačiau tikrai be reikalo, juk taip smagu gauti tikrą laišką. Smagu žinoti, kad žmogus stengėsi, rašė ir siuntė. Pati šiuo metu neturiu susirašinėjimo draugės, bet norėčiau tai pakeisti!

Skaidrė: aš susirašinėju laiškais pati ir man labai patinka gauti tikrą laišką, gali pasijausti svarbia tam žmogui, kuris siuntė, nes rašyti ranka užtrunka ilgiau negu parašyti paprastą SMS žinutę. Ir šiaip, tai tiesiog labai faina.

Laiškai - nuostabiausias bendravimo būdas. Ar nenuostabu, kai į popieriaus lapą galima sutalpinti tiek šilumos, meilės, kruopštumo ir laiko? Pritari? Tuomet sėsk ir parašyk laišką dabar pat! Tai - dar viena mažytė paslaptinga magija, kurią gali įvaldyti ir tu...

8 Komentarai

 1. ačiū! susirašinėju laiškais jau kelis metus, nuolat keitėsi žmonės (kaip gaila..), bet dabar turiu kelias geras ir 'laiko patikrintas' drauges. na, bet pasirodo aš vis dar dariau klaidų, o ir idėjų gerų mestelėjai. kaip tik kažkodėl kelias dienas apie laiškus daug galvojau, o šit ir straipsnis :D weeeird...

  AtsakytiPanaikinti
 2. Kur tu susiradai susirašinėjimo drauges? Beje, labai geras straipsnis:)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Tiesiog puikus straipsnis. Matosi, kad įdėta labai daug darbo, o ir patarimai puikūs.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Iš ties puikus įrašas! :) Bet dar norėčiau, jog plačiau parašytum/papasakotum apie tą savo pašto ženklo sukūrimą :)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Labai smagu, kad jums patiko! Idėja sukurti tokį straipsnį atsirado tada, kai pati sukau galvą, kaip pagerinti savo laiškų rašymo įgūdžius, tad jei padėjo ne tik man, bet ir jums - be gaaaaalo malonu :)
  Elizabete, dėkoju už pasiūlymą, kurį mūsų portalas pasistengs kuo greičiau įvykdyti!

  AtsakytiPanaikinti
 6. Sudomino. Labai noriu pradėti susirašinėti tikrais laiškais norinčios tegul rašo sms 861044922 arba iškart siunčia laišką adresu: kėdainiai liaudies g. 6-77.

  AtsakytiPanaikinti