Kaip pasirinkti tinkamą specialybę, kad vėliau netektų gailėtis?

Gyvenimas nestovi vietoje, tad ir kiekvienam iš mūsų tenka judėti į priekį. Paauglių gyvenime įvyksta daug svarbių pasikeitimų, įvykių ir pasirinkimų. Vienas iš svarbiausių, tai pasirinkti savo gyvenimo kelią ir nuspręsti, ką nori veikti ateityje. Žinoma, pirmiausia visi nori baigti mokyklą. Antras žingsnis įstoti į aukštąją mokyklą ir ją sėkmingai baigti gaunant diplomą. Trečias žingsnis - gauti gerą, gerai apmokamą darbą, pagal specialybę. Toliau atsiranda partnerio paieškos, šeima, vaikai, namai, bet šis straipsnis ne apie tai. Svarbiausias žingsnis yra išsirinkti tinkamą specialybę! Tai tikrai nėra lengva, nes reikia rasti sau tinkantį ir patinkantį variantą. Tad kaip tai padaryti?

Turbūt daugumą paauglių kamuoja šie klausimai:

 • Nežinau, kokią specialybę rinktis. 
 • Nežinau, ar man tikrai geriausia tai, ką pasirinkau. 
 • Tėvai sako, kad tai, ką pasirinkau yra nesąmonė.  
 • Renkuosi šią specialybę, nes noriu uždirbti daug pinigų. 
 • Aplamai nežinau, ko noriu.
Jei ir tau ramybės neduoda specialybės pasirinkimas, skaityk žemiau esančius patarimus ir jais naudokis!

 

Ką daryti ir ko nedaryti renkantis profesiją?

 

Išbandyk save keliose sferose
Jei nežinai kas tau patinka ir ką nori veikti gyvenime, turi išbandyti save skirtingose srityse. Mokykloje turėtų būti daug įvairių būrelių, rašytojų, matematikų, sportininkų, skaitovų, aktorių, dainininkų, šokėjų, vedėjų, net verslo kūrimo! Stenkis išbandyti kuo daugiau veiklos ir atrasti tą, kurioje jautiesi geriausiai ir tau sekasi labiausiai.

Stiprių savybių gilinimas
Jei jau atradai sritį, kurioje tau patinka labiausiai, privalai gilinti stipriausias savo savybes. Jei mėgsti rašyti, rašyk kuo daugiau ir kuo įvairesnio stiliaus darbus. Jei mėgsti skaičiukus, skaičiuok kuo daugiau. Jei mėgsti ir moki daug kalbėti, gali būti kompanijos siela, vesk įvairius renginius mokykloje, savo klasėje, per giminių ar draugų gimtadienius pravesk savo programą, žaidimus. Kuo daugiau praktikos tau patinkančiame užsiėmime, tuo lengviau pasirinkti profesiją!

Pasirenkami dalykai mokykloje
Renkanti specialybę labai svarbu 10 klasėje pasirenkami dalykai. Daugelis renkasi dalykus galvodami "bus lengva gauti gerą pažymį", "reikės ne daug mokytis", "patinka mokytojas" ir tik maža dalis mokinių sąmoningai pasirenka dalykus, kurių jiems tikrai reikės gyvenime. Prieš renkantis reikia apmąstyti, kas tau tikrai sekasi ir kas patinka, ir rinktis pagal tai. Nešvaistyk laiko su dalykais, kurie atrodo lengvi, bet tau gyvenime nepravers.

Neik pagal tėvų norus, jei pačiam tai nepatinka
Dažnai tėvai bando savo vaikams įsiūlyti specialybę, kuri patinka jiems ir jų manymu yra perspektyvi. Bet ne visada tai, kas patinka tėvams, patinka ir vaikams. O kartais vaikai nemoka pasipriešinti tėvams ir pasakyti, jog jiems ta specialybė nepatinka. Renkantis profesiją pirmoje vietoje yra interesai (kas man patinka), antra - darau tai, kas man labiausiai sekasi, trečia vieta - realybė.  Sėkmė yra pirmose dvejose, bet tėvai kaip susitarę sėdi realybėje ir tauškia "Vaikeli, ką tu darysi su ta specialybe? Šita bloga, imk gerą" . Nėra perspektyvios profesijos, perspektyvu yra tada, kai darai tai kas tau patinka ir sekasi.

Ne visi, kurie gerai mokėsi yra sėkmingi ir ne visi, kurie prastai mokėsi yra nesėkmingi
Moneta turi dvi puses, bet tai yra pamirštama, nes vaikams diegiama, kad jie turi turėti daug žinių (teorijos), o asmenybės lavinimas, praktiniai įgūdžiai ir kiti gebėjimai yra pamirštami. Tad mokinys pradeda galvoti, jog jei turės pakankamai žinių, viskas bus gerai. Tačiau realybė yra truputį kitokia. Tik keliose specialybėse yra svarbu, kaip tu mokeisi mokykloje ir nuo to, kiek žinių gavai priklauso tavo darbo sėkmė. Pasaulyje yra daug pavyzdžių, kaip sėkmingiausi ir turtingiausi žmonės neturi aukštojo išsilavinimo. Tačiau jų sėkmė tik dar kartą įrodo, kad ne viskas priklauso nuo mokslo. Mokytis reikia ne dėl diplomo, o tik dėl tam tikrų žinių ir įgūdžių.

Visi yra skirtingi ir ne visi gali įlipti į tą patį medį ir būti sėkmingi.

Darbas lygus hobiui
Karjeroje vienas iš svarbiausių dalykų yra aistra. Bet apie tai šnekame labai mažai. Aistra kaip hobis. Geriausia profesija pasaulyje yra ta, kuri tuo pačiu yra ir hobis. Hobis, tai užsiėmimas, kuriam per savaitę skiri bent 12 valandų. Amerikoje buvo atliktas tyrimas, kurio metu tyrė visus savo karjeroje, profesijoje sėkmingiausius žmones, bandė išsiaiškint, kodėl jie sėkmingi. Nematavo pinigų, nes sėkmingiausias bankininkas gali turėt daugiau pinigų už sėkmingiausią mokytoją, tačiau jie susikeitę darbo vietomis nebus sėkmingi. Geriausiu atveju vidutiniokai, nes ne visi viską gali. Iš tyrimo aišku tai, kad visi savo karjeroje sėkmingi žmonės dirba arba tai kas jiems labai patinka, arba tai kas jiems labai gerai sekasi. Tai ir yra darbo aistra, sėkmės formulė.

Išbandyk darbą, kurį dirba žmogus turintis tau patinkančią specialybę
Jei yra galimybė, (tėvų, giminių, kaimynų ar draugų darbovietėje) reikia stebėti sėkmingo žmogaus darbo vietą, bent dvi dienas iš eilės, po 8 valandas per dieną, kad pamatytum ką jis veikia darbe, kad ateitų suvokimas ar tu nori tokio darbo, ar ne. Jei turi pažįstamų, dirbančių darbą apie kurį ir tu galvoji, bandyk pasiprašyti, kad leistų būti jo darbo vietoje ir stebėti kaip jis dirba. Tai būtų labai gera ir naudinga patirtis renkantis specialybę,

Nesirink etiketės
Pasirinkus specialybę, kurią manai, jog norėtum studijuoti, būtina skaityti universitetų kursų aprašymus, kad žinotum kokius dalykus reiks mokytis, kad žinotum ką tikrai mokysiesi ir ar tau tikrai tai patiks, o ne pasirinkti etiketę.

Sėkmei reikia: tiksliai žinoti ko nori, įvertinti kokia kaina už tai esat pasiryžę mokėti ir pradėti tai daryti.

Tad kol dar nevėlu, pradėk pažinti save, atrask tai, kas tau tikrai patinka ir sekasi, ir pradėk gilinti įgūdžius, kurie bus tau tikrai naudingi ir vertingi. Asmenybės lavinimas svarbiau nei žinios!

7 Komentarai

 1. Nors kol aš rinksiuos specelybę praeis dar daug laiko, bet čia radau patarimų kurie išties yra naudingi ir man labai patiko!☺

  AtsakytiPanaikinti
 2. Straipsnis neblogas, bet kliūva stilistikos klaidos, tokios kaip "neik pagal tėvų norus", "aplamai" ir t.t.

  AtsakytiPanaikinti
 3. nu super, neturiu dėl ko prikibt ;-) šaunuolė!!!

  AtsakytiPanaikinti
 4. užkliuvo žodis 'visi' įžangoje. Niekada nevartok tokių žodžių, nes tikrai ne visi siekia to. Pakeisk į 'dauguma, didelė dalis'

  AtsakytiPanaikinti
 5. Na, bent jau man visi patarimai buvo žinomi, tačiau tavo straipsnis tik dar labiau sumtyvavo siekti savo tikslo :D deja, pati kuom tiksliai noriu būti dar nežinau :D

  AtsakytiPanaikinti
 6. Tema jau daug kartų apkalbėta, bet vis dar atradau negirdėtų, nebanalių dalykų. Puikiai padirbėta.

  AtsakytiPanaikinti