Daržas ant palangės. Ką galiu auginti vazone?

Turbūt ne viena ir ne kartą esate mačiusios kulinarines laidas. Ir būtent jose visuomet akys krypsta į vazonus, kuriuose auga įvairiausios žolelės bei daržovės, kurios patiekalą paverčia ne tik spalvingesniu, bet ir skanesniu bei sveikesniu. Kalbant apie sveikatą, televizija nuolat ūžia apie tai, kad visos parduotuvėse pirktos daržovės bei vaisiai purškiami chemikalais, kurie sukelia vėžį ir kitas baisias ligas. Todėl kiekvienas, nors kiek besirūpinantis savo sveikata, stengiasi rinktis kuo natūralesnius produktus. Yra pora išeičių - apsipirkinėti ūkininkų turgeliuose, arba užsiauginti visko pačiam. Sakysi, jog gyveni bute ir neturi galimybės to padaryti? Klysti! Daug ką gali užsiauginti net negyvendama kaime.

SVOGŪNŲ LAIŠKAI
Ne tik sveika ir skanu, bet ir gražu!
Be jų, šaltibarščiai - ne šaltibarščiai! Ir jų labai lengva užsiauginti pačiam. Net jei ir nesi patyrusi daržininkė, sugebėsi tai padaryti. Tereikia paprastą svogūną įmerkti į vandenį ir laukti. Tiesa, vanduo turi apsemti tik svogūno apačią!

ČIOBRELIS
Turbūt ne vienam teko vaikystėje, kai sirgote, gerti čiobrelių arbatą. Vieniems skanu, kitiems ne, tačiau niekas nepaneigs, kad labai sveika. Be to, jie tinka ne tik arbatai, bet ir salotoms, mėsos patiekalams. Čiobreliai nėra lepūs. Juos reikia auginti plokščiame inde ir lieti tik tuomet, kai žemė bus sausa.

PETRAŽOLĖ
Dar vienas vaistinis augalas, kurį paprasta užsiauginti pačiam. Šis augalas dvimetis, todėl puikiu prieskoniu galėsite pasidžiaugti ilgai! Kaip rūpintis juo? Užtenka pakankamai laistyti. Šiam augalui nepatinka, kai žemė išsausėjusi. Užaugintomis petražolėmis galite gardinti daržovių, mėsos, jūrų gėrybių patiekalus.

BAZILIKAS
Šis augalas vienmetis, tačiau gan ilgai duodantis derlių. Vienintelis minusas tas, kad reikia dažnai laistyti, kadangi per plačius lapus greit išgarinamas vanduo. Bazilikas puikiai dera su pomidorais, feta, įvairiomis salotomis, česnaku bei petražolėmis. Tinka visiems itališkos virtuvės patiekalams. Be to, baziliko rūšių labai daug. Yra net citrininis!

SALOTOS
Sėkite jas į vazoną, o vėliau, kai išdyks - išretinkite. Salotas reiktų auginti tokioje vietoje, kur nekrinta tiesioginiai saulės spinduliai. Laistyti kas porą dienų. Jei laikysitės visų nurodymų, jau po 3 savaičių galėsite skabyti pirmąjį derlių!

POMIDORAI
Taip, taip. Perskaitėte teisingai. Pomidorų galima užsiauginti ne tik šiltnamyje, bet ir ant palangės! Geriausia rinktis žemaūgius - vyšninius arba slyvinius pomidorus. Juos reikia auginti didesniame vazone. Kai jau pomidorų daigai paaugs, įsmeikite į žemę pagaliuką ir pririškite prie jo pomidoro stiebą, kad šis nenulūžtų. Norint jų užsiauginti, reikės nemažai padirbėti. Kasdien laistyti, purenti žemę bei karts nuo karto patręšti.

GARŽGARSTĖS
Tai visai nesenas daugelio šeimininkių atradimas. Įdomaus, mums šiek tiek neįprasto skonio bei greitai užaugančios žolelės. Jos mėgsta augti ne per šlapiame dirvožemyje, yra vienmetės. Geriausia vartoti, kai lapeliai dar nedideli, kadangi kai jie perauga, įgauna aitrų skonį. Tinka įvairiausiuose patiekaluose. Pradedant rytine kiaušiniene, baigiant skaniausiais kepsniais.

PIPIRNĖ
Tai greičiausiai išaugantis prieskonis. Ir jam nereikia jokios specialios priežiūros, tad tiks pradedantiesiems daržininkams. Pipirnės galima pasisėti net... vatoje! Sudrėkinkite vatą, suberkite sėklas ir viskas! Jau po kelių dienų pipirne galėsite skaninti sumuštinius ir įvairius padažus. Tik nepamiršk, kad vata turi nuolat išlikti drėgna!!

MĖTOS
Mėtų arbatos esam ragavę daugelis. Turbūt ne vienas pasvajojo, kaip būtų puiku jų turėti nuolat. Ir tai įmanoma, netgi pasisėjant jų pačiam. Mėtos mėgsta drėgną dirvožemį bei saulę. Jos auga ir veši ganėtinai greitai, todėl jas reiktų sėti dideliame vazone.

Šiuo metu ant mano palangės auga bazilikai ir svogūnų laiškai. Rodos, jau greit bus galima nuimti derlių! O ką jūs auginate arba žadate auginti?

5 Komentarai

 1. Kažkas naujesnio! Labai įdomus ir naudingas straipsnis, šaunuolė! :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Ačiū,tikrai įdomus ir naudingas straipsnis, žadu ir pati kažką auginti :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Auginu svogūnų laiškus, bet būtinai dar ką nors auginsiu :) turime du sodus, bet man labai patinka augalai ir viskas kas su jais susiję... taigi, why not :D geras straipsnis, šaunuolė!

  AtsakytiPanaikinti
 4. Kaip tik norėjau kažką pasisėti ir niekaip nesugalvojau ką. Padėjai, ačiū!

  AtsakytiPanaikinti