Super "cool" mokykliniai užrašai!

Nors už lango ir pavasaris, tačiau oras labai rudeniškas. Į lauką kišti nosies nesinori, tad tenka drybsoti priešais televizorių arba kompiuterį. Tai tikrai nėra itin puiku ar produktyvu. Neatmeskim ir to fakto, jog mokslai vis dar slegia pečius, o kontroliniai neduoda taip ramiai ilsėtis priešais televizorių. Visgi randi laiko ir nueini mokytis. Pirmiausiai iškyla problema, jog tiksliai nežinai nuo ko pradėti ir pabirusi informacija neleidžia susikaupti ir išmokti reikiamus dalykus (netaikome to visoms). Galiausiai, po ilgų paieškų randi, ko ieškojai, tačiau tam tau prireikė daugybės laiko, o juk dar reikia išmokti krūvas dalykų. Pažįstama situacija, tiesa? Siūlome nuostabias išeitis, kurias galbūt jau daugelis esate išbandžiusios, tačiau ar tikrai žinote viską?

1. Naudokis visais galimais šaltiniais.
Tai yra vienas iš svarbiausių dalykų, jeigu nori, kad tavo užrašuose nestigtų informacijos. Naudokis vadovėliu, savo sąsiuvinyje užrašyta informacija, faktais, datomis ir t.t. Stenkis, jog visi šaltiniai būtų patikimi. Kartais yra geriau pasikliauti knygomis, negu paisyti Vikipedijos, nes ten pateikiama informacija ne visada būna tiksli. Taip pat pasistenk nevengti papildomos literatūros, nes užpildyti žinių spragas yra tiesiog būtina.

2. Mokėk rinkti ir išrašyk svarbiausią informaciją.
Renkant informaciją reikėtų tiksliai susidaryti planą, ką tau reikia išmokti. Negali padraikai ieškoti informacijos visur ir mokytis tai, ko tau nereikės. Pasistenk taupyti vietą lape ir nerašyk to, ką tu puikiai žinai ir supranti, tačiau naujų dalykų ir dar gerai neįtvirtintų žinių nepraleisk. Rinkdama informaciją atsižvelk ir į tai, ką turi užsirašiusi sąsiuvinyje. Galbūt pas tave sąsiuvinyje yra užrašyta paprasčiau, nei knygoje? Puiku! Pasistenk neapsunkinti savęs "kaldama" kelias dešimt mokslinių terminų, kurių prasmės ir reikšmės gerai nežinai pati.

3. Naudok įvairius simbolius atskirti detaliai informacijai.
Puikus būdas suskirstyti informaciją užrašuose ir detaliai bei kruopščiai žinoti, kur kas yra. Paraštėje gali susirašyti visus ženklus, kuriuos panaudosi. Tai bus tavo legenda ir galėsi ja naudotis vos prireikus. Pavyzdžiai būtų tokie: klausimams naudok trikampius, o jų atsakymams - apskritimus; datoms - kvadratus; teorijai - žvaigždes; tavo prierašams (jeigu reikia) - kabutes iš abiejų pusių. Suskirsčiusi informaciją, esančią užrašuose, tu lengviau orientuosiesi juose ir sugebėsi greičiau rasti informaciją.

4. Pasirink užrašų tipą.
Yra gana daug būdų, kuriais tu gali pildyti savo užrašus. Deja, tai gali daryti tik namuose, nes jiems reikia laiko, o klasėje savo užrašų tobulinti nelabai spėsi. Gali rinktis tokius užrašų tipus:

1. Minčių žemėlapis. Gana šaunus būdas norint išplėtoti informaciją. Tačiau yra šiek tiek blogas tuo, kad negali prirašyti itin daug ir išplėtoti mintis.
2. Plakatas. Gana neįprastas būdas darytis užrašams, tačiau kūrybingos sielos žmonės, manau, kad sugebės padaryti jį itin patrauklų mokytis.
3. Kornelio būdas. Šis būdas yra vienas iš paprastesnių. Jis nereikalauja daug kūrybingumo ar kruopštumo. Šiam tipui įvykdyti tereikia laikytis 3 dalių taisyklės, susidedančios iš tokių dalių: užuominos/ženklai (angl. cues), užrašai ir visko santrauka.
4. Braižymo (trumpo aprašymo) būdas. Šis yra vienas iš sudėtingesnių. Naudojamas norint geriau įsiminti informaciją, tačiau  reikia laiko ir kantrybės šiam būdui suprasti ir perprasti.
5. Braižymo būdas. Šis būdas yra vienas iš tokių, kurie nėra nei labai sudėtingi, nei labai lengvi. Jis šiek tiek primena minčių žemėlapio tipą, tačiau išsiskiria tuo, kad jame gausu braižytų dalykų, kaip: diagramų, schemų ir t.t. Jo negalima pritaikyti visiems dalykams, tačiau tiksliesiems mokslams  jis puikiai tinka.
6. Laisvas būdas. Tai yra tavo būdas. Vienintelis toks. Naudokis kuo nori, kaip nori ir nepaisyk nieko. Gali rinktis tam tikras spalvas, ženklus, lapus ir t.t. Svarbiausia, jog tai būtų originalus, tavo būdas.
P.s iš pat pradžių, kol priprasi, gali pabandyti kopijuoti kitų rašymo tipą.


5. Pabrėžk svarbiausias dalis.
Juk visada užrašuose pasitaiko itin svarbios informacijos ir tokios, kuri būna ne tokia svarbi ir mažiau taikoma. Taip pat yra informacija, kurią tau lengva įsiminti ir kurią sunku. Žinoma, dar galima ir gražinti užrašus, naudojant žymeklius. Gali vadovautis šiais patarimais. Informaciją, kurią tau sunku įsiminti, pabrauk kuria nors iš spalvų. Žinoma, nebrauk visko stačiai nuo priekio iki galo, tačiau tik tai, kas tavo nuomone yra svarbiausia ir verta pabrėžti. Naudodamasi nuotraukomis, kurias pažymėjome aukščiau, gali dalinai pagražinti savo užrašus, tačiau šis būdas pasiteisint tik tuo atveju, jeigu nenaudosi nei vieno iš 4 punkte pažymėtų tipų, nes tuo atveju gausis tikra košė ir užrašai atrodys perpildyti.

6. Užduok klausimus užrašuose.
Tai yra puikus būdas pasikartoti informaciją prieš pamoką. Tau tereikia užrašyti klausimą, o po juo apačioje brūkštelėti atsakymą. Prieš juos, nepamiršk padėti tam tikro sutartinio ženklo, kurie buvo siūlomi 3 punkte. Klausimų uždavimas padės pasikartoti informaciją, paįvairinti užrašus ir bus lengviau mokytis, kai matysi klausimą, o ne tik padraiką informaciją, kurią reikia "kalti" atmintinai. Suformuluotas klausimas padės suprasti daugiau ir tau reikės išmąstyti atsakymą. Gali apačioje ir nerašyti atsakymo. Tuomet tau teks daugiau mąstyti. Visgi, tai tavo pasirinkimas.

7. Įdėk kūrybingumo.
Tai yra vienas iš įdomiausių punktų. Kuomet tu susikursi savo rašymo stilių, rašydama užkliūsi už informacijos užrašuose ir tai tau padės įsisavinti bent dalį informacijos. Tavo kūrybingumas prasidės nuo to, kai tu pasirinksi savo rašymo stilių. Tuomet eilė ateis įrankiams. Jų yra tokia gausybė: vaškinės kreidelės, pieštukai, markeriai, flomasteriai, spalvoti tušinukai ir t.t. Tad išsirink sau patogiausius! Be to, rinkdamasi įrankius neužmiršk ir šrifto. Juk su vaškinėmis kreidelėmis neparašysi itin plonai, kaip norėtum, tiesa? Būtinai į tai atsižvelk.

Taipogi - derink spalvas. Pasirink tas, kurios tau atrodo mieliausios ir gražiausios. Stenkis, kad ir jų atspalviai derėtų: tamsias derink su tamsiomis, o šviesias su šviesiomis. Stenkis derinti ir pačias spalvas, kaip pavyzdžiui: oranžinė ir geltona; tamsiai mėlyna ir violetinė; tamsiai žalia ir pilka; rožinė ir žydra; šviesiai žalia ir oranžinė. Derindama spalvas iš karto pajusi skirtumą, kuomet jos būna nesuderintos.

Ir galiausiai pasirink savo nedideles dekoracijas. Tą atstoti gali labai daug dalykų: lipnios juostelės, lapeliai, debesėliai (juose gali rašyti informaciją), vėliavėlės, juostelės (informacijai), emoji, segtukai (angl. pins), lentelės, diagramos ir t.t. Čia yra tavo vaizduotės smulkmenos, pagyvinančios užrašus.

Labai tikimės, kad radai naudingos informacijos ir įkvėpimo šiame straipsnyje. Pasidaryk super "cool" užrašus ir kibk į mokslus! Pasidalink komentaruose savo nuomone apie šiuos punktus užrašams rašyti ir jei tik turi, pažerk savo idėjų!

8 Komentarai

 1. Patiko! Reikės išbandyti keleta būdų :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Po 6 punkto iš karto eina 8,o turėtų būti 7 :)Bet straipsnis labai geras ir naudingas!Šaunuolė:)O man pačiai dabar tie mokslai taip nusibodo ir gyvenu tik ta mintim jog greit vasara..Bet kažkaip paskaičius įvairius straipsnius apie mokyklą ar tiesiog pamačius kažkokia nuotrauką taaaaip sukyla motyvacija..
  P.S.Gal kažkuri iš jūsų ar tu,Skirmante,galėtumet parašyti straipsnį apie naudingus puslapius mokymuisi?Pavyzdžiui įvairūs lietuvių testai,ar matematikos uždaviniai,kuriuose būtų ir atsakymai.Būčiau be galo dėkinga :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Ieva, džiaugiuosi už tave ir linkiu didžiausios sėkmės moksluose;)

  Anonime, ačiū už pastebėjimą. Turbūt, kad neatidumo klaida. Džiaugiuosi, jog įkvėpiau motyvacijos:)
  Na, pabandyti visada galiu. Labai ačiū už idėją.
  Sėkmės!

  AtsakytiPanaikinti
 4. Skirmante, jei atvirai, tai šio straipsnio neskaičiau, kai jį pamačiau. Pagalvojau "ai, bus neįdomu, daug tokių skaičiau". Bet vakar naktį gulėdama lovoje ir naršydama telefone nusprendžiau perskaityti, nes vistiek nieko neveikiau. Ir likau nustebus, nes nesitikėjau, kad galima taaaaaip aprašyti jau n kartų apkalbėtą temą. Šaunuolė <3

  burundukorasliavos.blogspot.lt

  AtsakytiPanaikinti
 5. Iš pradžių pagalvojau, kad žersi kritikos negailėdama:D Labai ačiū už tokią mielą nuomonę, Aldėja;)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Labai patiko straipsnis! Aš taip pat turiu savo būdą. Tiksliau, vienoje užrašinėje vieną, o kitoje - kitą.. Tačiau jeigu jį pasakočiau, tai būtų maždaug kaip Tavo straipsnis :D

  AtsakytiPanaikinti
 7. patiko labai gerai ..... butinai isbandysiu

  AtsakytiPanaikinti