Tatuiruočių istorija - kas, kaip ir kada!

Tatuiruotės pradėtos gaminti ir žinomos jau nuo Neolito laikų, kai žmonės pradėjo mąstyti, tuo pačiu sukūrė ir savitą kalbą, ir kultūrą. Vis dėlto yra daugybė dalykų, kurių nežinome apie šios rūšies kūno puošybą. Būtent šįkart jaunimo portalas "Teenage Dreams" supažindins jus su tatuiruočių istorija, jų darymo, pašalinimo būdais ir žala. Ar perskaičiusi straipsnį, dar svajosi įsigyti tatuiruotę? Tuojau sužinosime!

Kam skirtos tatuiruotės?
Šiuo metu tatuiruotės yra skirtos tik kūnui papuošti, bet anksčiau jos turėjo visai kitokių reikšmių bei paskirčių. Tatuiruotės buvo skirtos parodyti, kokiai žmonių grupei priklausai, kai kurios buvo šventos, parodė, kokią poziciją užimi gentyje arba išreiškė tam tikrus jos istorinius įvykius. Tatuiruojami buvo įvairūs nusikaltėliai, vergai, kaliniai. Anksčiau tatuiruotės asocijavosi su taisyklių laužymu ir nepaklusnumu, daugelis net jas uždraudė, o dabar tai tapo priimtinu savęs išreiškimo būdu.

Pirmosios tatuiruotės
Tikslus laikas, kai buvo pradėtos gaminti tatuiruotės, niekam nežinomas, bet pirmasis rastas jų turintis žmogus -  prieš 5 tūkst. metų gyvenęs Ecis, kurio visas kūnas, neskaitant odos, išsilaikė, nes buvo užšalęs Austrijos Alpėse. Pasitelkus daugiaspektrės fotografijos technologiją išaiškėjo, kad Ecis turi net 61 tatuiruotę. Jo tatuiruotės buvo pagamintos primityviu būdu - darant gilius įpjovimus ir įtrinant juos dažais, kad jie įsigertų į odą. Manoma, kad tatuiruotės tuo metu ne tik buvo kūno puošmena, bet ir akupunktūra, kuria siekta numalšinti skausmą.

Laikinos tatuiruotės                
Žmonėms neilgai reikėjo ieškoti kitų tatuiruočių gaminimo būdų, kurie taip nežalotų ir nekeltų skausmo. Jie sukūrė laikinas tatuiruotes, kurios buvo gaminamos iš gėlių ar augalų lapų, kad įgautų spalvą,  arba dažant kūną dažais, ant odos lipdant antspaudus. Nors šios tatuiruotės ilgai neišsilaikydavo, jos buvo neskausmingos, nereikėdavo jaudintis dėl jų šalinimo ir buvo galima jas nuolat keisti kitomis. Laikinos tatuiruotės žinomos ir gaminamos dar ir dabar, yra paplitusios visame pasaulyje.

Netyčinės tatuiruotės
Kartais žmonės, net to ir nenorėdami, gaudavo tatuiruotę, su kuria turėjo nugyventi visą likusį savo gyvenimą. Tai gali atsitikti darbuotojams, kurie dirba anglių kasyklose, anglies dulkėms patekus ant žaizdos. Tų pačių atvejų pasitaiko ir su kitomis medžiagomis - paraku, rašalu, grafitu. Šias tatuiruotes yra labai skausminga pašalinti, nes jos įsigeria į kelius sluoksnius odos, o daugeliu atvejų jų išvis neįmanoma panaikinti.

Kosmetinės tatuiruotės
Nuo 2001 metų pradėtos gaminti šios rūšies tatuiruotės. Kosmetinė tatuiruotė - tai kaip kosmetika, lūpų dažų, akių šešėlių, blakstienų tušo  ar skaistalų ištatuiravimas ant kūno, kad nereikėtų nuolatos darytis makiažo.

Atpažinimo tatuiruotės
Tai dar viena žinoma tatuiruočių rūšis, kai ant žmogaus kūno ištatuiruojamas ženklas, pagal kurį kiti žmonės galėtų jį lengvai atpažinti. Šios tatuiruotės dažnai buvo daromos ir prievarta. Kaliniai, ligoniai ir vergai turėjo tatuiruotes su skaičiais ant kaktos arba ant riešo, kad jeigu pabėgtų, būtų lengvai atpažinti ir sulaikyti. Taip pat tatuiruotės kai kuriose vietose, kaip senovės Kinijoje, buvo bausmė, skirta pažeminti.  Šis tatuiravimo būdas buvo paplitęs koncentracijos stovyklose Holokausto laikotarpiu, senovės Kinijoje ir senovės Romoje.

Dabartinių tatuiruočių gamyba
Prieš tatuiruojant kūną, oda turi būti dezinfekuota. Tada pigmentas įterpiamas į odos dermę (tai odos audinių sluoksnis, grindžiantis epidermę). Po pirminės injekcijos, pigmentas išsklaidomas per visą pažeistą sluoksnį ir taip nudažoma oda. Kaip daromos tatuiruotės, galite pasižiūrėti ČIA. Prieš pasidarant tatuiruotę, reikia gerai pagalvoti, ar tikrai jos nori, kadangi pašalinimo procesas yra itin brangus ir skausmingas (dar skausmingesnis, negu ištatuiravimas). Tatuiruotę galima pašalinti lazerio procedūromis, t.y. šveitimo druska, šalinimo lazeriu, o didelių tatuiruočių - odos transplantų procedūromis.

Tatuiruočių žala
Dėl neatsakingai padarytos tatuiruotės gali kilti daugybė bėdų - įvairios alerginės reakcijos, odos infekcijos (jeigu naudojami daugkartiniai, o ne vienkartinai, netinkamai dezinfekuoti įrankiai), kraujo ligos. Kartais dėl paprastos tatuiruotės gali kilti hepatitas, ŽIV, stabligė ir tuberkuliozė. Nepilnamečiams tatuiruotėmis puošti savo kūną nėra draudžiama - tai galima daryti gavus raštišką tėvų sutikimą, bet reikėtų susimąstyti, ar verta taip žaloti savo kūną.

Daugiausiai tatuiruočių turintis žmogus pasaulyje
Daugiausiai tatuiruočių turintis žmogus Žemėje, įrašytas į Gineso rekordų knygą - vyras, vardu Lucky Diamond Rich (Australija). Šis žmogus laisvalaikiu taip pat žongliruoja pjūklais, užsiima vienaračio dviračio važinėjimu ir kardų rijimu! Lucky yra praleidęs daugiau negu 1000 valandų tatuiruodamasis savo kūną. Susipažinkite su šiuo vyru ir jo išvaizda ČIA

Dabar, kai jau visiškai susipažinai su tatuiruočių istorija ir rūšimis, žinai, kad jų gaminimo procesas nėra toks ir nekaltas, o žmonės jį nuo seno praktikuoja ir tobulina. O ar tu norėtum, ar išdrįstum išsitatuiruoti savo kūną? Jeigu taip, kokios ir kokioje kūno vietoje tatuiruotės norėtum? Pasidalink savo mintimis!

PAGARBIAI,
RAŠYTOJA SAULĖ

9 Komentarai

 1. SUPER! Nors jau senokai domiuosi tatuiruotėmis ir svajoju kada nors bent viena tokia papuošti savo kūną, negalvojau, kad tatuiruojamos blakstienos. Rimtai. Kaip. Begalo įdomus straipsnis.
  Beje, neveikia paskutinė nuoroda ;-)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Ačiū, malonu, kad kam nors patiko mano straipsnis. :) Nežinau, kodėl neveikia paskutinė nuoroda, bet video galima pasižiūrėti čia: https://www.youtube.com/watch?v=shFw78MxcZo

  AtsakytiPanaikinti
 3. Reikėjo video įmest apačioje. Ta prasme užkrautą, kad bloge būtų galima žiūrėt ;-)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Straipsnis patiko. Nustebino tai, kad galima net skaistalus iššsitatuiruoti, neišdrįsčiau nei už ką! Šiaip prieš kokius 3 metus labai norėjau tatuiruotės skrendančių paukščių, bet dabar tas noras praėjo. Užtenka ir ant kitų žmonių jomis pasigėrėti. :) Dar manau, kad galėtų tatuiruotis leisti tik nuo 18, nes žinau ne vieną atvejį, kai 15- 16 pauugliai labai užsimanė, tėvai leido, bet paskui labai gailėjosi tai padarę.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Na šitą naują sužinojau :).Man patinka darytis laikinas tatiruotes :).Jei kada nors gyvenime išdrįsčiau ir norėčiau tatiruotės , tai žinau kad ji turi būti maža :D

  AtsakytiPanaikinti
 6. super as nelabai noreciau tureti tikros tatiruotes bet nuvalomas kartais nesioju

  AtsakytiPanaikinti
 7. Dėkui, Laura. Džiaugiuosi, kad patiko! :)

  AtsakytiPanaikinti