Aukštakulniai - kojų žudikai

Retai merginai nepatinka aukštakulniai bateliai. Nors daugelis paauglių labiau mėgsta sportiniaus stiliaus batelius, tikriausiai nė viena nepasakytų, kad nesižavi ir aukštakulniais. Aukštakulniai buvo nešiojami nuo labai senų laikų, visados buvo siejami su moteriškumu ir elegantiškumu, branda. Neabejojame, kad daugelis merginų yra avėjusios šiuos batelius, galbūt būdamos mažos, kai norėjo pasimatuoti mamos batus, o gal jau vyresnės, kai reikėjo dalyvauti kokiame nors renginyje ar vakarėlyje. O gal tu viena iš tų merginų, kurios negali be jų išeiti iš namų? Šį kartą portalas „Teenage Dreams“ jus supažindins su aukštakulnių žala ir nauda, įdomiais faktais, jų paplitimu ir reikšme vyriškoje avalynėje. Jei niekada nesidomėjai šia tema, turbūt šis straipsnis tau bus itin įdomus!

Kodėl nešiojami aukšti kulniukai?
Neminint to, kad šie bateliai yra itin gražūs, yra ir kitų kablų pliusų. Avėdama aukštakulniais, atrodai aukštesnė, tavo kojos ilgesnės, pakeičiama tavo laikysena - keliai ir klubai sulenkiami, užpakalis atkišamas, o krūtinė ištiesinama. Aišku, yra ir niuansų - šie batai yra ankšti, spaudžia pėdas, nuo jų lieka pūslių, o svarbiausia - su jais itin sunku paeiti. Gera žinia ta, kad tam yra ir išeičių - gali nešioti aukštakulnius tik per šventes ar rinktis juos su trumpesne pakulne. Rekomenduojamas specialistų kulno aukštis yra apie 3-4 cm.

Aukštakulniai anksčiau
Senovės Egipte aukštakulnius nešiojantys asmenys taip parodydavo, kad yra aukštesnės padėties. Jie buvo nešiojami ir moterų, ir vyrų, dažniausiai apeigų metu. Egipte juos taip pat nešiojo ir mėsininkai, kai reikėdavo vaikščioti ant negyvų gyvūnų kūnų, o tuo tarpu Senovės Graikijoje ir Romoje aukšti kulniukai siejosi su prostitucija. Europoje 1600 m. p. Kr. pradėta nešioti dar viena nauja aukštakulnių rūšis, kurią vėlgi nešiojo ir vyrai, ir moterys. Tai - „jodinėjimo kulnai“, buvę apie 3.8 cm aukščio, panašūs į šiais laikais nešiojamus kaubojų batus. Jie buvo sukurti dėl jodinėjantiems žmonėms gerai žinomos problemos - jodinėjančio asmens kojos slydimo į priekį ir iš balnakilpės, todėl kildavo daugybė traumų. Nuo antrojo pasaulinio karo laikų, šie bateliai nuolat buvo ir madingi, ir nemadingi.  1950- aisiais aukštakulnių beveik niekas nenešiojo. 1960- 1970- aisiais buvo paplitę žemakulniai bateliai, o tuomet, 1980- 1990-aisiais, aukštakulniai pagaliau ir visam laikui grįžo į madą.

Dramblys ar aukštakulniai?
Įdomių dalykų apie šiuos batelius galime sužinoti ne tik kalbėdami apie madas, bet ir apie mokslą (šiuo atveju, fiziką). Užsiminsime apie joje gerai visiems žinomą sąvoką - slėgį. Tai jėgos veikimas į plotą, arba jėga, statmenai veikianti ploto vienetą. Jeigu išmatuotume dramblio pėdos ir moters kojos su aukštakulniu slėgį ir palygintume juos vieną su kitu, pamatytumėte, kad moters su aukštakulniu slėgis žemei yra žymiai didesnis. Vidutinis dramblio pėdos slėgis - 587 985 hPa (hektopaskalių) 1m2, o moters kojos su aukštakulniu bateliu - net 7 011 230 hPa 1m2!

Aukštų kulnų avėjimo žala
Prieš tai jums pasakojome apie aukštakulnių naudą, o dabar užsiminsime ir apie dėl jų kylančias problemas. Verta paminėti, kad avint aukštakulnius batelius, priekinei pėdos daliai tenka 90 proc. kūno svorio, dėl to kamuoja poodinių venų išsiplėtimas, kuris, deja, gali išlikti ilgam laikui ir tikrai neatrodo patraukliai. Vaikštant su šiais bateliais, pėdų forma būna nenatūrali, kreiva, o tokia vėliau tapti gali ir eisena. Šių batų avėjimo pasekmės - blauzdų raumenų sutrumpėjimas ir sąnario artrozė, o neretai po ilgo nešiojimo dėl pėdos deformacijos gali tekti ir atlikti operaciją, kai chirurgams reikia įterpti metalines konstrukcijas į pėdos ertmę, kad pėda būtų ištiesinta. Po daug laiko, praėjusio nuo šios operacijos, metalas pašalinamas, jeigu pėda vėl grįžta į pradinę būseną. Vėlgi paminėsime, kad tokių bėdų nekils, jeigu nešiojamų batų pakulnė bus ne aukštesnė negu 4 cm., o aukštesni bateliai bus nešiojami retais atvejais.

Įdomybės

Batų karalius
Liudvikas Keturioliktasis yra laikomas aukštakulnių batų karaliumi - jis avėdavo batelius, kurių kulnas siekdavo net 12 cm! Jis buvo aukštakulnių batų išplitimo tarp vyrų pradininkas, nes šie batai buvo puiki išeitis vyrams, viduramžiais norintiems paslėpti tuo metu didžiausiu laikomą vyrišką trūkumą - žemą ūgį. Kiti valdovai, taip pat norėdami atrodyti aukštesni, irgi kaipmat pasekė jo pavyzdžiu.

Marilyn Monroe bateliai
Viena iš įžymiausių 20-o amžiaus scenos žvaigždžių Marilyn Monroe sakė, kad būtent aukštakulniai jai padėjo pasiekti savo karjeros aukštumas. Moteris specialiai patrumpindavo vieno batelio kulniuką, kad jos eisena būtų viliojamai siūbuojanti.


Jim‘as Carrey apie aukštakulnius
Gavus vaidmenį filme „Nuotykiai su Diku ir Džeine“, įžymiajam aktoriui teko avėti batus su 15 cm. pakulne. Po vienos dienos komikas viešai pareiškė: „Aukštakulniai yra ne kas kita, o būtent sadistinis įrankis, skirtas žmonėms nukankinti. Aš žemai lenkiuosi prieš juos avinčias moteris.“

Brangiausi aukštakulniai
Sukurti  garsaus juvelyro Stuarto Weitzmano, 642 rubinais papuošti bateliai kainavo net 5,4 milijonus litų!


Tikimės, kad sužinojai daugybę faktų apie aukštakulnius, kurių dar nežinojai, ir jeigu anksčiau labai mėgai šiuos batelius nešioti, dabar jau susimąstei dėl savo pėdų sveikatos. Pasidalink savo nuomone su mumis - ar mėgsti šio tipo batelius, kokių labiausiai norėtum ir kokį aukščiausią kulno ilgį esi nešiojusi?

PAGARBIAI,
 RAŠYTOJA SAULĖ

16 Komentarai

 1. Kadangi mano batų dydis 44, nelabai randu tokio topo batus, hehe :-D veinintelsi kartas, kai juos devėjau, buvo šių metų vasario 14-ąją, per draugės gimtadienį. Ji iš kažkur iškasė 42 dydžio aukštakulnius, į kuriuos voooos voooos įsispaudžiau. Iš tiesų man gana patogu, tik jie buvo labai per maži. Dėvėjau juos gal dešimt minučių, nes su vaikinais konkuravome kas geriausiai jais vaikšto (pralaimėjau :-D ot mergina, ką). Tiesa, kulniuko aukštis buvo berods 11cm. Nooooriu :-D
  P.s. ĮDOMU!

  AtsakytiPanaikinti
 2. Saule, straipsnis šiek tiek padrikas. Matosi, kad nori pasakyti daug, tačiau daug ką ,,sumali". Siūlyčiau taip nesiblaškyti. Taip pat man nelabai patiko pats straipsnio išdėstymas, jis man pasirodė netvarkingas. Ir paskutinė nedidelį pastabėlė. Pavadinimo gale dėčiau klaustuką, kadangi kalbi ne tik apie žalą, bet ir naudą, įvairius faktus ir t.t. Arba likčiau prie labai labai primityvaus pavadinimo ,,Viskas, ką turi žinoti apie aukštakulnius". Kad nebūtų vien pastabos, galiu pasakyti, kad jei nenustosi rašyti, gali būti labai gera rašytoja!! Dedu daug į tave vilčių.

  P.S. Labai norėjau tau pasakyti, kad tavo vardas be prooooto gražus :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Virš "Batų karalius" palikai eilutę "Įdomybės" be teksto. Nežinau, galbūt pamiršai parašyti?:D
  Tik man šiek tiek nesiskaitė pats straipsnis ir paveikslėliai parinkti labai "nemieli".
  Sėkmės. Siūlau pataisyti visas išvardintas klaidas:)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Skirmante, eilutė palikta, nes mano straipsnyje skiltys "Batų karalius", "Marilyn Monroe bateliai", "Jim'as Carrey apie aukštakulnius" ir "Brangiausi aukštakulniai" ir yra priskiriamos prie "Įdomybių" skilties. Paveiksliukai parinkti, kad tiktų prie temos. Vis dėl to ačiū už pastabas, kitą kartą pasistengsiu įdėti, kitaip tariant, įdomesnių paveikslėlių, kad patiktų visiems. :)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Gabija, esu dėkinga už pastabas, ypač dėl pavadinimo, kurį tikrai reikėtų pakoreguoti. Tikrai praverčia išgirsti labiau patyrusios rašytojos patarimus, netgi jei tai yra kritika. Kitą kartą šių klaidų nepakartosiu. :)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Puiku! Manau, straipsnis be galo įdomus ir naudingas. Daug ko nežinojau, tad labai labai ačiū! :) Matosi turi labai įdomių minčiu ir nieko blogo, kad nori daug ką pasakyti, tai kaip tik į gerą, o ypač kaip pradedančioji. Skaitau jau antrąjį tavo straipsnį ir esu apstulbusi tikiuosi taip bus ir toliau. Straipsnio išdėstymas ir seka man pasirodė tiesiog puiki. Ir taip pat pastebėjau, kad komentaruose kabinosi dėl straipsnio pavadinimo, tai labai nesutikčiau su Gabija. Manau tai tavo straipsnis, tavo mintys, išdėstymas, kaip sakant tavo valia ir vien šis pavadinimas atskleidžia, kad straipsnis bus labai įdomus. Taip ir toliau, Saule! Labai lauksiu sekančio straipsnio :)

  AtsakytiPanaikinti
 7. Dėkui, Skaiste. Malonu girdėti, kad tau patiko mano pirmieji darbai, tikiuosi, taip bus ir toliau. :) Tikrai įdėjau daug darbo, taigi malonu išgirsti teigiamas žmonių nuomones. Vis dėl to manau, kad Gabijos pastaba tikrai buvo pagrįsta ir nereikėtų manęs taip ginti- juk būtent kritika man padės tobulėti. Dar kartą tau ačiū! :)

  AtsakytiPanaikinti
 8. Įdomus įrašas! :) Jau senokai ieškojau straipsnio panašia tema. Ir įdomu skaityti buvo, ir naujo sužinojau :-D Taip ir toliau!! c:

  AtsakytiPanaikinti
 9. Saule, dar labiau gerbiu tave už tai, kad gebi priimti kritiką. Spaudžiu dešinę!

  AtsakytiPanaikinti
 10. O man atvirkščiau patiko daug informacijos. Trumpai, aiškiai išdėstyta, daug pasakyta :-D

  AtsakytiPanaikinti
 11. Wauuuuu nerealei, tikrai dedu visas varneles nuostabu... <3

  AtsakytiPanaikinti
 12. Bliamba, patikėkit, 25 valandas ant aukštakulnių išbuvusios pėdos tikrai skauda. Kuomet švenčiau savo pilnametystę, teko ilgokai su jais ardytis, šokti ir ko tik nedaryti, o po to kitą dieną negalėjau paeiti. ;D Aukštakulnių nenešioju dažnai, bet jie man taaaaip gražu, kad nusipirkau jau tris poras, kuomet neturėjau nei vienos. Manau nieko nenutiks, jei retkarčiais į miestą išeisiu su 8cm kulniuku... ;D

  Pats įrašas man labai skaniai susiskaitė, tekstas tvarkingas ir visai ne padrikas. Nei tu šokinėji nuo vieno prie kito, nei tu mali kažką. Puikiai išskyrei svarbiausią informaciją ir surašei ją čia. Jo, pats įrašo išdėstymas galėtų būtų labiau patrauklus, bet tai patobulėsi su tuo gi. Ačiū. ;)

  AtsakytiPanaikinti
 13. Tikrai labai įdomus ir naudingas straipsnis :)

  AtsakytiPanaikinti
 14. Man niekas nekliuvo, viskas gerai! Pati esu pripratus vaikščioti ir šokti avint batelius su 5cm aukščio kulneliu. Šiaip tikriausiai nemokėčiau su jais pajudėti, bet kadangi šoku sportinius šokius, ten tokie bateliai privalomi :)

  AtsakytiPanaikinti
 15. Esi tikrai didelė šaunuolė!Buvo įdomu ,bet aš pritariu Gabijai dėl pavadinimo ,nes tikrai pagalvojau ,kad čia įvardisi kuo jie yra blogi.Dėl tos eilutės ...Atrodė nekaip,bet tai nepakeitė pačio straipsnio;))Sekmės ,ir toliau taip!!!

  AtsakytiPanaikinti
 16. Ačiū visoms, o dėl pavadinimo - tikrai neapgalvojau, labiau galvojau apie turinį, o ši klaida tikrai nepasikartos. :) Tiesiog tai įvyko dėl mano neapdairumo. :/

  AtsakytiPanaikinti