Efektyvūs mokymosi būdai, padėsiantys kiekvienai

Artėjant mokslo metų pabaigai, o kartu ir vasaros atostogoms, per kurias bus galima atsipūsti ir pailsėti, užklumpa pats sunkiausias, daugiausiai pastangų reikalaujantis mėnuo, per kurį yra daugiausiai egzaminų, kontrolinių ir atsiskaitymų, taigi mokymasis neišvengiamas. Tikriausiai kiekvienai merginai norisi, kad nereikėtų taip ilgai sėdėti prie knygų, kad liktų laiko ir sau, o mokytis būtų lengviau ir rezultatai taptų geresniais. Dėl to portalas „Teenage Dreams“ jums padės tai įgyvendinti- sužinosite mokymosi būdų, kurių dėka pasiruošite atsiskaitymams ir sparčiau, ir kokybiškiau.

Minčių žemėlapiai
Vienas iš efektyvių būdų, padėsiančių mokytis – minčių žemėlapis. Šį žemėlapį nebūtina braižyti ant popieriaus lapo, jį galima susikurti mintyse, na, o jeigu nori geriau atsiminti, tiks ir pirmasis variantas. Pirmiausiai turi rasti svarbiausią mintį, arba temą, kurios žinių tau reikės atsiskaityme, ir ją įrašyti į didelį burbuliuką pačiame žemėlapio viduryje. Nupiešk daugybę spindulių, išeinančių iš vidurio, kurie baigiasi pavadinimais su tos temos faktais. Pradėk nuo didžiausio atšakos fakto, ir iš kiekvieno burbuliuko su faktu, išpiešk jų dar daugybę ir gal net po dar kelias atšakas, jeigu tema vėl išsivysto į kelias dalis, nusileisdama iki smulkmenų, datų ir sąvokų. Taip daryk tol, kol visa tema bus išsemta ir visi faktai, kurie tau bus reikalingi, išrašyti.  Šis metodas naudingas, nes taip daug lengviau atsiminti svarbius dalykus – kiekviena minties žemėlapio atšaka artėja prie sekančio fakto, duodama tau užuominas apie jį patį. Štai tau pavyzdys, kaip jis galėtų atrodyti: 
 
Kortelės
Daugelis žmonių lengviau prisimena faktus juos išrašydami. Dėl to mokytojai mums ir liepia rašyti per pamokas, nors vadovėlio tekstas mums duoda visą reikiamą informaciją. Išrašydama faktus ant kortelių, ne tik juos geriau prisiminsi, bet gali jas panaudoti kaip mokymosi techniką. Iš kitos lapelio pusės gali parašyti užuominas apie tą dalyką - pvz., kada jis įvyko, datos reikšmę ar sąvokos apibūdinimą. Žiūrėdama į kortelės pusę su užuomina, bandyk atspėti, kas tai yra, o vėliau pažiūrėk į kitą kortelės pusę ir pasitikslink, ar atspėjai. Taip pat svarbiausius faktus galima surašyti ant limpančių lapelių, ir jų priklijuoti įvairiausiose namų vietose - ant šaldytuvo, miegamojo sienos ir panašiai. Kai tave supa faktai, gali būti užtikrinta, kad juos įsiminsi, net ir nesistengdama to padaryti.

Faktų  įsiminimas naudojant objektus
Tai labai paprastas, daug laiko nereikalaujantis metodas, o juo naudotis paprasta. Tiesiog reikia surasti įvairius prietaisus, įvykius ar sąvokas primenančius daiktus ir įsivaizduoti, kad daikto viduje ir yra paslėpta ta detalė ar mintis.  Metodą galima naudoti ne tik mokinantis, bet ir kasdieninėje veikloje, pavyzdžiui, einant į parduotuvę ir norint prisiminti pirkinių sąrašą. Galbūt kavos skyriuje prisiminsi, kad tau reikia ir šokolado? O pirkdama marinuotus agurkėlius prisiminsi, kad reikia ir konservuotų pomidorų? Kaip matai, mano išvardinti produktai buvo panašūs (ir šokoladas, ir kava gaminami iš kavos pupelių, o agurkėliai ir pomidorai buvo užkonservuoti), todėl vieną pamačiusi, prisimeni ir kitą. Tas pats nutiks ir mokinantis – galbūt, pavyzdžiui, žiūrėdama į nakties dangų, prisiminsi, kokia yra šviesos greičio formulė, nes tolimų žvaigždžių ir galaktikų šviesa sklinda taip toli iki mūsų ir taip ilgai, kad mes matome objektus tokius, kokie jie buvo prieš šimtus, tūkstančius ar net milijonus metų.

Garsinės pamokos vietoj muzikos
Kaip jau minėjome, išrašant faktus yra daug lengviau išmokti temą, bet tas pats nutinka ir klausant. Be to, kai kurie žmonės turi ne vaizdinę, o garsinę atmintį. Dėl to garsinės pamokos irgi yra puiki išeitis bet kuriai merginai, negana to, jų dėka galima mokytis be jokio streso ir pamokas įterpti į savo laisvalaikį. Šioms pamokoms reikės telefono, iPod‘o ar mp3 grotuvo, ir iš interneto reikės parsisiųsti garsines pamokas, kurios būtinos temai išmokti. Tai gali būti anglų kalbos, fizikos ar bet kokios kitos temos įrašai, o jeigu nerandi reikiamų, taip pat gali pati susikurti įrašus, kur tu skaitai tekstą ar svarbiausias jo dalis. Tokių įrašų galėsi klausytis bet kada ir vietoj muzikos, eidama į mokyklą ar per pertraukas, važiuodama automobiliu ar vykdama į mokyklą, eidama į patį atsiskaitymą, o ypač rekomenduojama jų klausytis prieš miegą, nes tada žmogus geriausiai įsimena informaciją.

Mokymosi sesijos
Yra moksliškai įrodyta, kad žmonės, kurie mokosi palaipsniui, t.y., atsiskaitymui ruošiasi dar daugybę laiko prieš jį patį ir ne tokiais ilgais laiko tarpais, pasiruošia daug geriau nei tie, kurie viską pasilieka paskutinei dienai. Mūsų siūlomas būdas -  mokytis pusvalandį, o tada padaryti penkiolikos minučių pertrauką, išeiti į lauką, paklausyti muzikos, nusiprausti ar trumpam prigulti, o tada pasimokyti dar pusvalandį, vėliau pereiti prie kitos veiklos. Prie knygų galbūt galėtum grįžti, jeigu labai reikia, po kelių valandų, bet prieš tai pasikartok, ką jau išmokai, kad žinotum, ar gerai pasiruošei. Norint, kad mokymosi procesas būtų lengvesnis ir naudingesnis, prieš sesiją išgerk vandens ir suvalgyk bananą. Jeigu ilgai sėdėsi prie knygų, nepamiršk vėl jo išgerti, nes didelę žmogaus kūno dalį sudaro vanduo. Reikia jį nuolat gerti, kad stimuliuotum smegenų veiklą, o tai daro ir bananai. Venk energetinių gėrimų, kad naktį galėtum ramiai miegoti, ir mokymuisi pasirink tylią vietą. Per sesiją susiskaidyk tekstą į mažas atkarpas - minutę lėtai paskaityk, o sekančią bandyk pakartoti, ką perskaitei. Pakartojus kelias atkarpas, bandyk jas sujungti į vieną ir apibendrinti jas visas kartu.

Ko nedaryti?
Išgirdus tiek daug efektyvių metodų, vertėtų išgirsti ir ko daryti nereikėtų. Visų pirmiausia, pats svarbiausias dalykas- neiškalti informacijos. Tai – pati blogiausia išeitis, nes ji veikia tik trumpam – išėjusi su puikiu dešimtuku, po kelių savaičių vėl atsiversi temą ir pamatysi, kad nieko nebeprisimeni. Jau dabar turbūt pastebėsi, kad tos temos, iš kurių gavai pačius geriausius pažymius, jau visiškai nebeegzistuoja tavo galvoje ir paliko didžiules spragas tavo moksluose. Taip pat, kaip jau minėjome, nepasilik visko vienai dienai ir mokykis periodiškai dar tada, kai iki atsiskaitymo liko pora savaičių, o jei laukia egzaminas ar dar kas nors labai svarbaus, gali pradėti  prieš kelis mėnesius.


Ar šis straipsnis tau padėjo? Kokius metodus norėtum išbandyti, o gal jau esi kuriuos nors išbandžiusi ir norėtum pasidalinti savo įspūdžiais? Papasakok mums!
17 Komentarai

 1. Nuostabus straipsnis, Saule. Eilinį kartą likau sužavėta...Buvo labai įdomu skaityti ir informacija be galo naudinga. Būtinai ką nors panaudosiu :) Su nekantrumu lauksiu sekančio straipsnio. Šaunuolė!

  AtsakytiPanaikinti
 2. Naujos informacijos nepateikei, tačiau tavo rašymo stilius man labai patinka! Rodos ,,užuodžiu" dar vieną TD perliuką!

  AtsakytiPanaikinti
 3. Ačiū, Gabija! :) Stengsiuosi patenkinti visus lūkesčius, žiūrėsim, kaip seksis.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Ačiū, man labai patiko šis straipsnis. Daug naudingų idėjų mokymuisi kurios tikiuosi padės man.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Ačiū tau! Tikėkimės, kad visi patarimai tau pravers. :)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Jau esu išbandžiusi kelis variantus iš čia pateiktų ir tikrai esu nenusivylusi, tikrai išbandysiu ir kitus! Ačiū labai už šį įrašą :)

  AtsakytiPanaikinti
 7. Nėra už ką! Džiaugiuosi, kad patiko, ir kad pravertė. :)

  AtsakytiPanaikinti
 8. Būtinai keletu pasinaudosiu, o minčių žemėlapį darau viskam, ko nesuprantu, tikrai labai padeda! :)

  AtsakytiPanaikinti
 9. Aš esu žmogus, kuris apie knygą sprendžia iš jo viršelio. Pamačiusi pavadinimą straipsnį praleidau pro akis, nes galvojau, kad bus banali ir patarimai visur matyti. Yep, patarimai matyti, tačiau aprašyti nuostabiai! Galbūt prieš egzus ir aš susidarysiu minčių žemėlapį, nes sužavėjo idėja. Puikus straipsnis!

  AtsakytiPanaikinti
 10. Dėkui Aldėja, Emilija. Stengiausi, kad informacija būtų pateikta nenuobodžiai ir kad būtų įdomu skaityti. Džiaugiuosi, kad pavyko! :)

  AtsakytiPanaikinti
 11. Na, patarimai tikrai šimtą kartų girdėti ir aptarti, tačiau mane motyvavo mokytis ir šį paskutinį mėnesį pabaigti kuo geriau, o ypač ruoštis patikroms 😁 Ačiū 😉

  AtsakytiPanaikinti
 12. Na, patarimai tikrai šimtą kartų girdėti ir aptarti, tačiau mane motyvavo mokytis ir šį paskutinį mėnesį pabaigti kuo geriau, o ypač ruoštis patikroms 😁 Ačiū 😉

  AtsakytiPanaikinti
 13. Nėra už ką, Viktorija! Džiaugiuosi, kad padėjau. Na, o kitiems turbūt vis tiek kas nors buvo naujo, nes aš pati, pavyzdžiui, apie porą variantų nebuvau girdėjusi, kol nepradėjau rinkti informacijos, bet džiaugiuosi, kad bent priminiau, kad nereikia apleisti mokslų. :)

  AtsakytiPanaikinti
 14. sunkiausia man yra mokytis periodiškai. turiu daug laiko skaitymams, tačiau viską darau paskutinę dieną ir tada keikiu mokyklą, atseit per didelis krūvis. ;Dd tačiau kartais susiimu ir pasimokau. šiaip tai man patinka, kad dievo esu apdovanota gera atmintimi, kuomet perskaitau kelis kart/pasižiūriu iliustracijas,lenteles ir galvoje viską atkūriu, atsimenu. jokių metodikų net netaikau, tačiau manau, kadminčių žemėlapius pamėginsiu, ačiū. :3

  AtsakytiPanaikinti
 15. OK, žinau, kad minėjau, jog reikia mokytis periodiškai, ir visiškai su tuo sutinku. Bet aš pati, kaip ir tu, viską "iškalu" naktį prieš kontrolinį. :D Nors iš tiesų problemų dėl to nekyla, o kartais mokytis net nereikia, nes užtenka ir to, ką išgirstu klasėje. Aišku, kai būsiu vyresnė, jau man tai tikrai nepadės. Reikėtų man susiimti ir labiau pasistengti. :)

  AtsakytiPanaikinti
 16. Saule, gal ir padės! ne, žinoma, kad padės, sakau iš patirties. jei išnaudoji naudingai laiką pamokoje, tai labai lengva yra mokytis. ;)

  AtsakytiPanaikinti