"Galbūt aš judu į priekį pernelyg lėtai, tačiau aš niekada neinu atgal", arba trumpai apie Vinstoną Čerčilį

Šis žmogus yra laikomas daugelio idealu, daug žmonių jį laiko savo sektinu pavyzdžiu. Juo žavisi ir apie jį kalba visas pasaulis. Jo charakteris labai stiprus bei tvirtas, nors jis patyrė daug nuopuolių ir pakylimų. Tačiau tai jo nesustabdė, o atvirkščiai - paskatino tobulėti ir judėti į priekį. Kas jis?

TRUMPA BIOGRAFIJA 
Žmogus, kuris karjerą pradėjo būdamas akmenskaldžiu ir sodo architektu, karininku ir karo korespondentu, redaktoriumi ir dailininku, rašytoju ir istoriku, jau būdamas dvidešimt penkerių tapo Didžiosios Britanijos politiku. Dabar ne retas cituoja jo kadaise pasakytus išmintingus žodžius bei gyvena jo pamokymais. Kas jis? Vinstonas Čerčilis (Winston Leonard Spencer Churchill)!


V. Čerčilis priklausė Anglijoje garsiai giminei ir buvo septintas Malboro hercogo anūkas. Įdomu tai, jog jo mama, ledi Rendolf Čerčil, lankydavosi renginiuose ir nėštumo metu, todėl būsimasis ministras pirmininkas gimė per pokylį moterų drabužinėje tarp nėrinių. Čerčil sūnus tėvų nedžiugino, nes lordas Rendolfas sūnų laikė negabiu ir nedėjo į jį vilčių. Tačiau nepaisant šių priežasčių, Vinstonas buvo auklėjamas pagal padorios anglų giminės tradicijas - iš pradžių jį augino auklė, paskui mokė parengiamojoje mokykloje Askotoje, o galiausiai mokykloje Braitone ir uždaroje mokykloje Herou. Mokykloje Vinstonas nerodė gerų gebėjimų - priešingai, buvo paskutinis mokinys. Ledi Rendolf ir lordas Rendolfas sūnų atidavė į karo mokyklą, į kurią jis įstojo tik iš trečio karto.

Jaunasis anglų leitenantas savo literatūrinę karjerą pradėjo nuo žurnalistikos - savo pirmąjį (beje, nemažos sėkmės sulaukusį) reportažą į "Daily Graphic" jis atsiuntė iš Kubos, kurioje tuo metu vyko partizaninis karas.

Vėliau Čerčilis išvyko į Indiją, kurioje rinko medžiagą ir parašė pirmąją savo knygą, kuri jam sukrovė nemažus turtus. XIXa. paskutiniuosius metus pradėjęs dirbti "Morning Post" būsimasis premjeras išvyko į Pietų Afrikoje vykstantį būrų karą. Čerčilis įsivėlė į karo veiksmus ir pateko į nelaisvę, iš kurios nesunkiai pabėgo. Grįžęs į gimtinę už tai buvo apdovanotas nacionalinio herojaus šlove.
Čerčilis neapleido savo literatūrinių gebėjimų - laikinai pasitraukęs iš politikos parašė keturių ir dešimties tomų knygas. Pasibaigus Antrajam pasauliniui karui jis aprašė jį savo knygoje ir gavo Nobelio literatūrinę premiją, kurią vertino labiausiai iš visų savo turimų apdovanojimų.

1900 metais Čerčilis tapo jauniausiu parlamentaru, nes į Atstovų rūmus jį išrinko Konservatorių partija. Tačiau Čerčilis ilgai nelaukęs paliko konservatorius ir pabėgo pas liberalus. Dėl šio savo poelgio jis įgavo pravardę Blenheimo Žiurkė.

Po šešerių metų jį išrinko į parlamentą jau liberalų partijos dėka. Čerčilio karjera pradėjo smarkiai kilti - vos per ketverius metus jis tapo vidaus reikalų ministru.

Čerčilis yra žmogus, kuris niekada nepasiduodavo net po siaubingų nesėkmių. 1911m. jis tapo karinių jūrų pajėgų ministru, tačiau sužlugdė karinę operaciją. To pasekoje žuvo daugybė anglų karių, tad Čerčilis buvo pašalintas iš ministro posto.

1922m. Vinstonas pirmą kartą pralaimėjo rinkimus į parlamentą. Kitąmet jam taip pat nepasisekė per priešlaikinius rinkimus, tačiau 1924m. jam pagaliau pavyksta grįžti į Atstovų rūmus, kuriuose jis tampa finansų ministru.

Antrojo pasaulinio karo metu Čerčilis sužibėjo. 1940m. jis priklausė kariniam štabui, bet jau gegužės dešimtą dieną užėmė Didžiosios Britanijos ministro pirmininko postą.

Karui pagaliau pasibaigus Čerčilis vėl pralaimėjo rinkimus, tačiau situacija šalyje greitai pakito ir jis 1951 m. vėl tapo premjeru. Bet Čerčilis paseno bei dažnai sirgo, tad buvo vertinamas greičiau kaip relikvija, nei kaip geras ir posto vertas premjeras.

1955m. Čerčilis nusprendžia atsistatydinti, tad jo atsisveikinimo vakarienės metu Elžbieta II pasiūlė jam hercogo titulą, kuris Anglijoje nebuvo suteikiamas jau daugiau kaip amžių. Tačiau Čerčilis jo atsisakė, nes norėjo išsaugoti teisę likti Atstovų rūmuose.

Palikęs rezidenciją Dauning Strite, Vinstonas išvyksta į užmiesčio namą Čartvelyje, kuriame praleidžia paskutinįjį savo dešimtmetį.

GARSIOSIOS ČERČILIO FRAZĖS

 

Čerčils garsėja savo kandžiomis frazėmis, aštriu liežuviu. Jis niekuomet nesugebėdavo patylėti ir neatsikirsti į bet kokį neigiamą (ir ne tik) pasisakymą. Kelios įdomiausios istorijos:
V. Čerčilis, nepaisant užimtumo, visada asmeniškai rinkdavosi darbuotojus savo kanceliarijai. Kartą, kai atsilaisvino asmeninio sekretoriaus padėjėjo vieta, Čerčilis kalbėjosi su vienu pretendentų, gana jaunu malonios išvaizdos žmogumi.
Sužinojęs pretendento vardą ir kilmę, Anglijos premjeras, prisidegęs savo nepakeičiamą Havanos cigarą, paklausė:
- O kiek jums metų, jaunuoli?
Į tai šis mandagiai atsakė:
- Dvidešimt devyneri, sere.
- Sakykite, o jūs vedęs?
- Taip, sere.
- O vaikų turite?
- Keturis, sere.
Patraukęs cigarą, seras Vinstonas nutilo ir po didelės pauzės pasakė:
- Jūs, jaunuoli, tikriausiai žinote, kad aš labai mėgstu rūkyti kubietiškus cigarus. Tačiau nepaisant to, kad aš labai mėgstu tai daryti, aš vis dėlto kartais darau pertrauką ir išsitraukiu savo cigarą iš burnos. Pagalvokite apie tai.

** Nensė Astor - Vinstonui Čerčiliui: "Jeigu jūs būtumėte mano vyras, aš jums į kavą įpilčiau nuodų."
Vinstonas Čerčilis: "Jeigu jūs būtumėte mano žmona, aš tą kavą išgerčiau."

7 Komentarai

 1. Viską perskaičius kažkodėl susidarė vaizdas, kad tas Čerčilis buvo tiesiog kažkoks bjaurus senis, kuris visur kišo savo nosį. ;D Nepaisant to, kad jis nepasidavė net nesėkmėms esant ir parašė gerų knygų, daugiau nematau už ką jį aukštint ar autoritetu laikyt. ;D

  Bet buvo įdomu sužinoti apie dar vieną asmenybę, ač. ;D

  AtsakytiPanaikinti
 2. Wow, apie tokį Čerčilį dar net nesu girdėjusi. :D Bet man straipsnis pasirodė labai įdomus, daug apie jį sužinojau. Po tokių straipsnių ir pačiai užeina noras rašyti. :) Ačiū tau!

  AtsakytiPanaikinti
 3. Kadangi laikysiu istorijos egzaminą ši informacija man labai naudinga. Ačiū už įdomų straipsnį. :))

  AtsakytiPanaikinti
 4. Man tai jis labai sektinu pavyzdžiu nepasirodė. IDK, kodėl. O pats straipsnis man patiko, buvo įdomu skaityti. Šaunuolė!!!

  AtsakytiPanaikinti
 5. Įdomiai pasirinkta tema, įspūdingas asmuo - manau, pasirinkdama temą pro šalį neprašovei ir tikrai gerai padirbėjai, tik kitą kartą siūlyčiau kuo mažiau istorinių dalykų, bet kuo daugiau įdomybių, pvz. žiauriai nustebino faktas apie jo gimimo vietą :D O šiaip, giriu ir dėkoju. :) Jeigu įdomu, žemiau pasakysiu kelias pastabas, kurios galbūt galėtų padėti tau tobulėti.

  1) Lietuviškos kabutes rašomos ,, ... '', o ne '' ... '' , kaip pavadinime. :) Rašiniuose aukštesnėse klasėse dažnai teks cituoti, todėl įsidėmėk jau dabar - pravers :)
  2) Jeigu nori daryti kuo mažiau stilistinių klaidų, venk pasikartojimų. Pavyzdžiui įžangoje vis kartojai žodį ,,jis''. Žinau, jog idėja buvo neatskleisti asmens iš karto, tačiau tą ,,jis'' galima pakeisti kitais žodžiais - ,,ši asmenybė'', ,,žmogus'', ,,istorinis asmuo'' ar kažkas panašaus. Geriausias būdas, bent jau man, pastebėti tokias stiliaus klaidas ar pasikartojimus - garsiai ir raiškiai skaityti parašytą tekstą. Iš kart pastebėsi, kurios vietos nėra itin švarios. ;)

  Laukiu daugiau :) Stebini, smagu matyti tave čia

  AtsakytiPanaikinti
 6. Kaip nais <33 Pagaliau sužinojau kas tas Čerčilis :-D Tikrai faina buvo skaityti, ypač (bent jau man) jo frazes. Jos tokios idk...kažkas man jose patinka :-D Pats tekstas puikiai sudėliotas netrūko nei paveikslėlių, nei sakinių. Ždž, buvo malonu skaityt :) Ačiū!

  AtsakytiPanaikinti
 7. Dovile, man vien jo ilgas liežuvis yra smth wow :D
  Saule, ačiū ačiū ačiū <3
  Gotto, dėkui už gražius žodelius ;-)
  Justina, ačiūūū <3
  Vilija, begalo didelis ačiū už ilgą nuomonę. Dėl kabučių - tą tikrai žinau, čia žiopla klaida. Popieriuje rašau taisyklingai, bet kompiuteriu kartais įvedu nelietuviškų simbolių. O dėl "jis" - taip, ir man tai nepatiko, nežinau kodėl nepataisiau :-/
  Gabriele, dėkoju!

  AtsakytiPanaikinti