Šokoladas - saldžiausia merginos pagunda (2 dalis)

Šokoladas... Yra tik keletas maisto produktų, kuriuos žmonės taip mėgsta. Juk tik nedaugelis visados svajoja apie karamelę, grietinėlę ar kramtomąją gumą. Šokoladas - išskirtinis, ir niekas neatstotų jo skonio. Siūlytumėme pasidaryti karštą puodelį kakavos ar griebti šokoladinį batonėlį prieš pradedant skaityti. Jeigu dar neskaitei pirmosios dalies, ją gali rasti ČIA.
Ankstesniame straipsnyje apie šokoladą portalas "Teenage Dreams" jums pasakojo apie šokolado kilmę, rūšis, evoliuciją ir gamybą. Šis straipsnis dar labiau praplės jūsų akiratį šio gardumyno tema - sužinosite apie jo žalą, reikšmę žmonėms, įvairias su juo susijusias tradicijas, įdomybes. Šokolado fanatikėms  bei merginoms, kurios mėgsta saldumynus, šis straipsnis turėtų ypač patikti, taigi kviečiu paskaityti ir sužinoti viską apie šokoladą, kas jums dar yra nežinoma ir įdomu.

Šokolado tradicijos
Pasaulinė šokolado diena švenčiama liepos 11 dieną, o ji buvo paskelbta tik prieš 20 metų Prancūzijoje. Praėjus vos keliems metams, ji paplito po visą pasaulį. Deja, Lietuvoje Pasaulinė šokolado diena nėra švenčiama. Kitose šalyse šią dieną žmonės išbando šokoladines procedūras, lankosi šokolado fabrikuose ir valgo šokoladą be jokios sąžinės graužaties. Šokoladas yra ypač perkamas ir per šventes, o daugiausiai - per Valentino dieną. Šiuo metų laiku parduotuvės parduoda net 5 procentus visų metų šokolado! O perkamas jis norint praskaidrinti nuotaiką arba dovanojamas mylimiems žmonėms. Šis gardumynas siejasi su meile, ir jo sukeliamas poveikis yra lyginamas su jauduliu, jaučiamu bučiuojantis.

Nyderlanduose per Kalėdas žmonės dovanoja dovanas dėžėse, su dovaną gaunančio žmogaus vardo pirmąja šokoladine raide. Japonijoje per Valentino dieną moterys įpareigojamos pirkti savo vyrams šokoladines dovanas, o vyrai yra kviečiami išbandyti šokoladinę vonią. Italijos mieste Sicilijoje galima paragauti senovinio indėnų šokolado, gaminamo Kolumbo laikais pagal senoviškąją receptūrą. O štai Meksikoje iš šokolado gaminamas aštrus padažas, kurį meksikiečiai pila ant visko - vištienos, daržovių ir net ant savo firminio patiekalo - enčiladų.

Kaip žinoti, ar šokoladas yra kokybiškas?
Jeigu šokolado paviršius yra baltas, tai parodo, kad jis blogai išsilaikęs.  Šokolado paviršius turi būti blizgus, o jo kokybę taip pat galima nustatyti ir pagal spalvą. Kuo juodasis šokoladas tamsesnis ir sodresnis, tuo jis kokybiškesnis. O tuo tarpu pieninis šokoladas turėtų būti nei per šviesus, nei per tamsus. Plytelė turėtų lengvai laužytis ir būti trapi bei tvirta.

Šokolado žala
Šokoladas ne tik pavojingas žmonėms, kurie yra jam alergiški. Šokolade esanti medžiaga teobrominas yra nuodinga šunims ir net gali nužudyti žmogų. Vis dėl to turėtum būti labai didelis šokolado mėgėjas, kad mirtum nuo šio saldumyno - dešimties metų vaikas turėtų suvalgyti 1900 šokoladinius saldainius, kad gautų mirtiną teobromino dozę.  Taip pat šokolade gali rasti oksolato, kuris gali padidinti inkstų akmenų riziką, arba švino, kurį šokoladas kartais sugeria iš aplinkos, tačiau paprastai suvalgoma jo dalis yra mažesnė, nei leistina paros norma.

Šokolado pakelis turi vidutiniškai 540 kalorijų, o tai yra nemažas kiekis, taigi nuolat valgant šį gardėsį, galima lengvai sustorėti ar net nutukti.  Nesaikingas šio gardėsio valgymas be atitinkamo fizinės veiklos padidėjimo gali padidinti svorį ir nutukimo riziką.

Šokolado nauda
Neminint to, kad šokoladas pakelia nuotaiką ir sukelia laikiną laimės pojūtį, jame galime rasti ir kitų gerų savybių, jei kalba eina apie juodąjį, ne mažesnės negu 70 procentų koncentracijos šokoladą. Šiame šokolade yra daugybė vitaminų,  jis yra vienas iš geriausių antioksidantų mūsų planetoje, mažina širdies ligų riziką ir gerina sveikatą. Dėl bioaktyvių junginių kakava gali pagerinti kraujotaką  ir nežymiai sumažinti kraujospūdį, taip pat suaktyvina smegenų veiklą. Taigi, nors daugelis specialistų ginčijasi, ar šokoladas yra sveikas, ar ne, atsakymas yra toks: baltasis ir pieninis šokoladas nėra naudingi žmogaus organizmui, kaip tik atvirkščiai, bet juodasis šokoladas yra labai naudingas, skanus ir turi daugybę gerų savybių.

Įdomybės
 • Kad būtų pasiektas dabartinis šokolado skonis, tam prireikė net 200 bandymų!
 • Užtrunka visus metus, kad vienas kakavos medis pagamintų tiek šokolado, kiek jo reikia dešimčiai šokoladinių batonėlių.
 • Kakavos pupelės kadaise buvo naudojamos kaip piniginis vienetas.
 • Tikima, kad žmonės, kurie alergiški šokoladui, yra alergiški ir tarakonams, nes vienoje plytelėje galima rasti apie aštuonias vabalų dalis.
 • Egzistuoja reta penktoji šokolado rūšis - auksinės spalvos šviesusis šokoladas Blond Chocolate.
 • Brangiausias šokoladinis batonėlis - 100 metų senumo „Cadbury“ saldainis, kurį Robertas Skotas su savimi pasiėmė į pirmąją savo ekspediciją į Antarktidą. Jis buvo parduotas aukcione 2001-aisiais net už 687 JAV dolerius!

Tikimės, kad straipsnis jums padėjo susipažinti su šokoladu ir sužinojote daugybę naujų dalykų apie jį. O dabar pasidalink savo nuomone su mumis komentaruose - ar mėgsti šokoladą, kokias jo rūšis? Gal kuris nors faktas apie jį tave labai nustebino?

12 Komentarai

 1. Saule, žinai, kad tu ką tik sugadinai man vakarą? :-D vakar gavau skanaus šokolado, galvojau pasiliksiu šeštadienio vakarui prie serialo. Ir dabar žiūrėdama į fuckin šokolado plytas matau krutančias tarakonų kojytes. Ew
  Bet iš esmės įdomu ir net labai :-D šaunuolė.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Džiaugiuosi, kad neskaitant šio faktelio, straipsnis patiko. Aš irgi neseniai, ieškodama medžiagos straipsniui, sužinojau, kad šokolade yra vabalų dalių, bet visai nenustebau. Dar neseniai mačiau TV3 "Žinias" apie tai, kad vabalų dalių galima rasti ir džiovintų vaisių bei riešutų pakeliuose. O šokoladas ir šios rūšies maisto produktai laikomi panašiose sąlygose - sandėliuose susidaro palankios sąlygos vabalams gyventi ir matintis, taip pat žinau, kad šokolade dažnai būna džiovintų vaisių ir riešutų, kuriuose jų irgi apstu. Vis dėl to manau, kad nereikėtų nerimauti- daugelis parazitų išrenkami ir pašalinami, o likę parazitai miršta gamybos metu, yra sutrinami, o jų dalelės, kurios randamos šokolade, tokios mažos, kad plika akimi jų net neįžiūrėtum. Man šokolado skonio tai nesugadino- juk aš jų nematau ir nejaučiu valgydama. Tai ir tu, Aldėja, nesuk dėl to sau galvos. :) Gydytojai net juokauja, kad nemokamai gauni papildomų baltymų! :D

  AtsakytiPanaikinti
 3. Nesuprask neteisingai, šis faktas man yyyyyypač patiko :-D tik krato šiek tiek :-D
  Tas žinias ir aš mačiau. Nuo tada dar neteko valgyt dž vaisių ir riešutų :-D kada aš suaugsiu

  AtsakytiPanaikinti
 4. Labai informatyvus straipsnis! Galvojau, jau nebeturėsi ką pasakyti antroje straipsnio dalyje, bet klydau! :o

  AtsakytiPanaikinti
 5. Super,lb idomu,lauksiu kito straipsnio ir nekantrauju suzinot,apie ka rasysi sikart.

  AtsakytiPanaikinti
 6. Dėkui, Gabija, anonime, man jūsų teigiami atsiliepimai daug reiškia ir suteikia noro rašyti ir toliau. Stengsiuosi, kad tokių sulaukčiau dar ir daugybę daugiau! :)

  AtsakytiPanaikinti
 7. Puikus straipsnis, kiek daug minčių turi, kad padarei net dalis ir abejose buvo naujos informacijos. Su malonumu lauksiu sekančio straipsnio!

  AtsakytiPanaikinti
 8. Įdomus straipsnis, sužinojau net ir kažkiek naujo c:

  AtsakytiPanaikinti
 9. Ačiū, Gabriele, reiškiasi, mano tikslas pasiektas- ne tik sudominau straipsniu, bet ir padėjau sužinoti naujų dalykų. :)

  AtsakytiPanaikinti
 10. Saule, ačiū už šį nuostabų straipsnį. Žinau, kad juodas šokoladas naudingiausias, bet jo nemėgstu ir pirmenybę teikiu pieniškam šokoladui <3

  AtsakytiPanaikinti
 11. Wow, ačiū :) Stengiuosi rašyti temomis, kurios patiktų visiems ir būtų įdomios. Visada, prieš pradedant rašyti, pagalvoju, ar man pačiai būtų įdomu apie tai skaityti. Nenoriu būti viena iš tų rašytojų, kurios didžiuojasi savo rašliava, bet nėra nieko, kas į ją atkreiptų dėmesį ar susidomėtų.
  Vis dėlto nesuprantu, kaip pieninis šokoladas gali būti kieno nors mėgstamiausiu (čia tik mano nuomonė). Man, asmeniškai, jo yra daugiausiai ir visur, tad man jo skonis labai pabosta, verčiau renkuosi juodą, o kartais- dar ir baltą. Kaip buvau maža, irgi negalėjau pakęsti juodo šokolado, bet žinai, kaip sakoma- augant skonis keičiasi, gal pasikeis ir tavo, o ir mano turbūt dar daugybę kartų pasikeis. Kaip būna ir su kava- pirmaisiais kartais ją būna labai neskanu gerti, bet ilgainiui pripranti prie skonio ir pasidaro labai skanu, gal net įgyji priklausomybę (dar vertėtų paminėti, kad abu šie maisto produktai gaminami iš kakavos pupelių, tai jeigu tu mėgsti kavą, kodėl nemėgsti juodojo šokolado?). Nežinau kaip tau, bet aš galiu suvalgyti bet ką, jeigu tai yra saldu ir sudėtyje yra daugybė cukraus. Jokių išimčių! :D

  AtsakytiPanaikinti